Copil influentat

  •  
    • 28 mesaje
    23 Sep 2018, 19:25
    0 0
    Salutare lume.
    Am o problema legata de un copil de 4 ani si scriu in numele iubitei,eu fiind tata vitreg sau incerc sa fiu cat pot eu de bine dar problema nu e la mine ci la maicasa si fata.Ei s-au despartit sau ma rog ea a plecat de langa el ca nu mai suporta(batai,jigniri etc) ma rog asta e treaba lor.Am fost si in instanta pentru custodia comuna unde s-a stabilit o saptamana cu o saptamana si copilul sa ramana la mama si el sa plateasca pensia alimentara.Problema cea mai mare e ca tasu inflenteaza copilul prea mult adica un copil de 4 ani sa o faca pe maicasa curva,haita desi ea nu stie ce inseamna dar sunt sigur ca asa se vorbeste la ei in casa cat timp sta la el,zic ei adica la tasu si bunicasa(mama lui).Copilul a inceput gradinita,cat e la noi o ducem in fiecare zi,cat e la el o duce cam de 3 ori pe saptamana pe motiv ca plange si nu-i place,orice copil plange pana se obisnuieste dar noi o mai pacalim si nu plange asa mult.Incercam sa o dezobisnuim de suzeta si de telefon/tableta si cateodata merge si cum vine de la tasu atata stie telefon/tableta in loc sa se joace ca un copil normal.Sunt sigur ca la ei lasa copilul sa faca ce vrea unde noi avem cateva reguli.Cel mai nasol lucru pe care il face copilul in ultimul timp este ca daca nu faci ca ea zice ca ''iti tai gatu'' si ii zice numai lu masa si sa vezi un copil de 4 ani cum cauta in sertar cutitul ca o fi de plastic(jucarie) sau unu real de bucatarie cum o ameninta pe maicasa e cam nasol.Cateodata mai zice ca ea nu e mama ei ci bunicasa e mama. Noi am vorbit cu el despre aceste lucruri si nu recunoaste nimic sau mai zice cat e copilul la mine fac ce vreau ca e copilul meu.Eu l-am pocnit o data pe tasu si m-am legat si de masa si de atunci nu mai exista probleme intre noi(adica eu cu el).Mie nu-mi zice fata lucruri din astea ca suntem"prieteni buni" dar eu unu nu mai suport sa o vad pe iubita mea cum plange si cum se consuma pe ce face sau ce zice copilul.Un alt exemplu la ei copilul sta cu fundul pe masa si mananca la noi se sta pe scaun si cand se urca pe masa si il dai jos incepe sa planga si zice"Tu nu mami meu tu curva,mamaia e mami meu" si se uita la maicasa cu niste ochi de zici ca a intrat dracu in ea si vrea sa o omoare si incepe sa-i dea cu pumnii in fata ca na se uita cu tasu la box.Cateodata ma gandesc cand o sa facem si noi un copil daca incepe sa-l bata sau mai sa-i faca ceva mai grav? Aveti vreun sfat sau niste idei in legatura cu asta?Multumesc
    Acest mesaj a fost editat de către faranume25: 23 Sep 2018, 19:27
  •  
    • 742 mesaje
    23 Sep 2018, 19:43
    0 0
    Caută și filmează comportamentul fete după ce vine de la tata-l sau,și pe baza probelor deschide proces pentru suspendarea pe o perioadă x de-a mai merge la tata-l ei,Sunt foarte sigur că Judecătorul înțelege.
    Bafta
  •  
    • 28 mesaje
    23 Sep 2018, 20:06
    0 0
    ideea e ca fata se comporta normal atat timp cat ii faci pe plac,cand ii impui niste reguli care cateodata sunt contra regulilor lor atunci e un chin.Ea e si genul ala de copil fitos si nu intelege, daca vede ceva la magazin o acadea de exemplu face ca toti dracii daca nu i-o cumperi si o linge de cateva ori apoi o arunca. Sau zice, mi-e foame vreau sa mananc asta,ii pregatesti aia ii pui in farfurie,pe masa dar nu mai imi e foame si peste 2-3 ore cere iar de mancare))Eu i-am zis ei hai sa incercam si alta metoda ca na sunt sigur ca,cu totii am luat cate o palma la fund si uite ca am crescut.In legatura cu procesul iar alti bani iar timp de asteptat?In legatura cu mine e cu dus si intors nu pot sa dau in ea sau sa o cert asa mai sever ca poate aud maine poimaine"tu nu tati meu") si daca suntem amandoi mai severi asa poate cand e randul nostru sa o luam la noi incepe sa planga sa zica ca o batem,chestii de genu.Sau a doua varianta il bat pe tasu pana intelege si el cum se creste un copil intr-un mod civilizat
    Acest mesaj a fost editat de către faranume25: 23 Sep 2018, 20:56
  •  
    • 742 mesaje
    23 Sep 2018, 20:46
    0 0
    Eu am trecut prin așa ceva,avea 2.5 ani.(băiatul).Drept să-ți spun in clipa asta că îmi pare foarte rău că m-am cuplat cu mama lui.O fata in general tinde spre tata,e un drum greu pentru maturi care va devenii tot mai greu.
  •  
    • 1841 mesaje
    24 Sep 2018, 15:46
    0 0
    Nu ai niciun drept sa dai nicio palma la fund sau sa manifesti nicio forma de abuz asupra niciunui copil, acum ori niciodata, al tau sau al altuia. Te rog scoate-ti astfel de idei din cap. Taica-su' e clar dus daca isi invata copilula asa ceva si trebuie actionat cu maturitate si responsabilitate in instanta de catre fosta lui sotie / iubita si mama a copilului, insa reactiile tale de impartit pumnii tatalui si palme la fund copilului sunt tot violente, nu realizezi? Sunt convinsa ca tie nu ti se par asa grave, dar te invit sa reflecti ce exemplu ii dai TU copilului cand astea sunt propunerile tale de abordare ale situatiei? Biet suflet copilul ala, cu asa un tata, cu o mama incapabila sa gestioneze situatia si sa ii apere interesele, si cu un tata vitreg ca tine.. nu ii vad viitorul prea stralucit. Eu te cred ca le vrei binele, insa te rog mult, fa un pas in spate si realizeaza ce fel de abordare aduci tu situatiei. Realizezi ca tu propui violenta si contra tatalui si contra copilului? 
  •  
    • 3765 mesaje
    24 Sep 2018, 18:14
    0 0
    outofhere said:Nu ai niciun drept sa dai nicio palma la fund sau sa manifesti nicio forma de abuz asupra niciunui copil, acum ori niciodata, al tau sau al altuia.

     

    Ce vorbesti tu aici?

  •  
    • 28 mesaje
    25 Sep 2018, 01:01
    0 0
    outofhere said:Nu ai niciun drept sa dai nicio palma la fund sau sa manifesti nicio forma de abuz asupra niciunui copil, acum ori niciodata, al tau sau al altuia. Te rog scoate-ti astfel de idei din cap. Taica-su' e clar dus daca isi invata copilula asa ceva si trebuie actionat cu maturitate si responsabilitate in instanta de catre fosta lui sotie / iubita si mama a copilului, insa reactiile tale de impartit pumnii tatalui si palme la fund copilului sunt tot violente, nu realizezi? Sunt convinsa ca tie nu ti se par asa grave, dar te invit sa reflecti ce exemplu ii dai TU copilului cand astea sunt propunerile tale de abordare ale situatiei? Biet suflet copilul ala, cu asa un tata, cu o mama incapabila sa gestioneze situatia si sa ii apere interesele, si cu un tata vitreg ca tine.. nu ii vad viitorul prea stralucit. Eu te cred ca le vrei binele, insa te rog mult, fa un pas in spate si realizeaza ce fel de abordare aduci tu situatiei. Realizezi ca tu propui violenta si contra tatalui si contra copilului? 


    abuz??? deja e exagerat inseamna ca 90% dintre noi am fost abuzati de parinti fiindca am luat asa cate o palma,doua de la parinti.Aia saracii care au luat bataie cu,cureaua sau cu furtunul ce fel de abuz mai e?).Nu stiu cati ani ai sau ce religie esti dar eu am trait in epoca aia cand veneai acasa cu un 7 in loc de 10 era cam nasol,desi nu ma refer la mine ci la anumiti parinti,acuma ca ii dai o palma deja e abuz....valeu si cand zic o palma doar nu ma refer ca ii dai cu toata puterea ii dai asa na sa stie ca ce face nu e bine...

     


    Acest mesaj a fost editat de către faranume25: 25 Sep 2018, 01:12
  •  
    • 1841 mesaje
    25 Sep 2018, 10:59
    0 0
    faranume25 said:
    outofhere said:Nu ai niciun drept sa dai nicio palma la fund sau sa manifesti nicio forma de abuz asupra niciunui copil, acum ori niciodata, al tau sau al altuia. Te rog scoate-ti astfel de idei din cap. Taica-su' e clar dus daca isi invata copilula asa ceva si trebuie actionat cu maturitate si responsabilitate in instanta de catre fosta lui sotie / iubita si mama a copilului, insa reactiile tale de impartit pumnii tatalui si palme la fund copilului sunt tot violente, nu realizezi? Sunt convinsa ca tie nu ti se par asa grave, dar te invit sa reflecti ce exemplu ii dai TU copilului cand astea sunt propunerile tale de abordare ale situatiei? Biet suflet copilul ala, cu asa un tata, cu o mama incapabila sa gestioneze situatia si sa ii apere interesele, si cu un tata vitreg ca tine.. nu ii vad viitorul prea stralucit. Eu te cred ca le vrei binele, insa te rog mult, fa un pas in spate si realizeaza ce fel de abordare aduci tu situatiei. Realizezi ca tu propui violenta si contra tatalui si contra copilului? 


    abuz??? deja e exagerat inseamna ca 90% dintre noi am fost abuzati de parinti fiindca am luat asa cate o palma,doua de la parinti.Aia saracii care au luat bataie cu,cureaua sau cu furtunul ce fel de abuz mai e?).Nu stiu cati ani ai sau ce religie esti dar eu am trait in epoca aia cand veneai acasa cu un 7 in loc de 10 era cam nasol,desi nu ma refer la mine ci la anumiti parinti,acuma ca ii dai o palma deja e abuz....valeu si cand zic o palma doar nu ma refer ca ii dai cu toata puterea ii dai asa na sa stie ca ce face nu e bine...

     

    Din pacate da, toti copii loviti de parinti, chiar si cu o palma, au fost abuzati in acel moment, pentru ca a lovi pe cineva mai slab decat tine care nu se poate apara = abuz. In forme mai mici sau mai mari. Si mentalitati precum cea a ta, ca loviturile de o anumita natura si cu o anumita frecventa sunt ok, sunt mentalitatile care perpetueaza acest abuz. Poti sa imi dai o definitie legala a limitei abuzului? Cat de tare exact, dar precis, trebuie sa fie data acea palma? In functie de varsta victimei, banuiesc, nu? Ca unui bebe de 6 luni nu cred ca ii altoiesti una cu aceeasi forta ca unui copil de 5 ani. Dar unui copil de 10 ani? Ai o scara precisa de masura a fortei loviturilor? Dar a frecventei? Depinde de sex? Lovim baietii mai tare decat pe fete?

    Vezi tu, atata timp cat legea si nimeni nu poate stabili concret pe o scara unica si universala de masura unde EXACT este limita acceptabila a abuzului, inseamna ca nu e nicio limita acceptabila. Nu e nimic mai trist pe lume decat oameni care isi justifica abuzul prin prisma faptului ca au fost abuzati la randul lor.

    Sunt romanca, am 33 de ani, am trait exact ce descrii tu. Si totusi, consider orice lovitura asupra cuiva mai slab un abuz. Eu si legea, in Romania si pretutindeni in lumea civilizata, in afara catorva societati islamice si cateva tribale care n-au astfel de legi deloc.

    Imi pare rau sa aud cum gandesti. Vad ca ai un suflet bun, din pacate judecata ta este corupta de mediul in care traiesti, de experientele avute si de faptul ca nimeni nu ti-a aratat ca viata poate fi si altfel, lipsita in totalitate de abuz, cum este normal si natural.

    Pot sa te rog frumos o singura chestie? Cu toate intentiile bune de care sunt capabila?
    Te rog mult citeste despre lovitul copiilor, despre aceasta proverbiala "palma peste fund". Citeste studii psihologice, vorbeste daca poti cu terapeuti, dar incepe cautand pe net. Nu pe forumuri alti oameni care sustin ca si ei isi lovesc copiii pentru ca e ok, si ei la randul lor au fost loviti, ci studii care explica conceptul de abuz fizic si efectele sale. Si te mai rog un lucru: gandeste-te pentru o clipa la cel mai nociv efect: victimele abuzului devin ei insisi abuzatori FARA SA ISI DEA SEAMA MACAR. Tu esti dovada vie. Si nici macar nu realizezi, ci ti se pare perfect normal.

    Iti transmit multa inteleptciune si rabdare si inteligenta, sa reusesti sa rupi TU acest ciclu in care ai fost crescut si sa indrepti, cat tine de tine personal, lumea in care te afli. Prin a nu lovi acel copil, prin a nu lovi acel barbat, si prin a accepta, pentru prima data in linia generationala din care te tragi, ca loviturile sunt abuz si ca asta e un lucru rau.

  •  
    • 742 mesaje
    25 Sep 2018, 11:00
    0 0
    Oare care părinte nu vrea sa fie mîndru de copii lui??Copii de astăzi sunt o catastrofa(vorbă la cineva),numai cine a avut copii poate cunoaște ce înseamnă un copil.Recent a murit al 2-lea băiat a unei familii foarte respectat în orașul respectiv,el fost director de școală și ea profesoara proveniți din țărani,drumul vieți a fost foarte greu.Facind cei 2 copii au oferit toot ce putea și cît putea sa le fie bine băieților.Sa sine ce ei nu au avut..(că deobicei),au murit amindoi la mijlocul vieții,au întemeiat o familie fiecare dar alcoolul,stresul,libertatea,au făcut că cei doi sa moară tineri.Parintii lor sunt sigur că una din 1000 de întrebări este ..daca foloseau cu bun simt violenta ..poate nu se ajungea aici.Imi aduc foarte bine aminte de o întîmplare proprie,băiatul meu era abonat la prostii,o dată i-am interzis să iasă din curte,drept pedeapsa,mai bine mîncam un rahat.....stres și iară stres in familie.Asa.. .sa nu-mi spună mie cineva că o palmă face rău.Faranume25....e foarte discutabilă povestea ta,prostia și domnia se plătește în viața,Foarte multi cînd eram in locul tau au spus că drumul nu e bun cel ales de mine,mama cu copil...hmm...dar te puteai pune cu prostul satului ?Doamne ce prost am fost........mai pot eu recupera ani,viața,?Never !!!Abia de cîtva ani am liniște,și nu doresc la nimeni sa repete greșeală mea !!(Poate este o excepție).
  •  
    • 1841 mesaje
    25 Sep 2018, 16:25
    0 0
    Alin42 said:

    .daca foloseau cu bun simt violenta ..poate nu se ajungea aici.

    Asa.. .sa nu-mi spună mie cineva că o palmă face rău.

    Ma doare sufletul sa vad ca sunt oameni care justifica violenta impotriva copiilor, in secolul nostru. Sper din suflet sa va treziti. 

  •  
    • 3765 mesaje
    25 Sep 2018, 19:06
    0 0
    outofhere said:
    Alin42 said:

    .daca foloseau cu bun simt violenta ..poate nu se ajungea aici.

    Asa.. .sa nu-mi spună mie cineva că o palmă face rău.

    Ma doare sufletul sa vad ca sunt oameni care justifica violenta impotriva copiilor, in secolul nostru. Sper din suflet sa va treziti. 

     

    Tu ai primit cateva palme la fund cand erai mica. Si uite ce om deosebit ai iesit!

    A trage cateva palme la fund pentru o nazbatie nu cred ca poati fi numita viloenta.


    Acest mesaj a fost editat de către igivansenior: 25 Sep 2018, 19:09
  •  
    • 1841 mesaje
    25 Sep 2018, 22:17
    0 0
    igivansenior said:
    outofhere said:
    Alin42 said:

    .daca foloseau cu bun simt violenta ..poate nu se ajungea aici.

    Asa.. .sa nu-mi spună mie cineva că o palmă face rău.

    Ma doare sufletul sa vad ca sunt oameni care justifica violenta impotriva copiilor, in secolul nostru. Sper din suflet sa va treziti. 

     

    Tu ai primit cateva palme la fund cand erai mica. Si uite ce om deosebit ai iesit!

    A trage cateva palme la fund pentru o nazbatie nu cred ca poati fi numita viloenta.

    Ba da, imi pare rau, dar este. Este violenta. Este abuz fizic impotriva unui suflet care nu se poate apara.

  •  
    • 28 mesaje
    25 Sep 2018, 22:48
    1 0
    outofhere said:
    igivansenior said:
    outofhere said:
    Alin42 said:

    .daca foloseau cu bun simt violenta ..poate nu se ajungea aici.

    Asa.. .sa nu-mi spună mie cineva că o palmă face rău.

    Ma doare sufletul sa vad ca sunt oameni care justifica violenta impotriva copiilor, in secolul nostru. Sper din suflet sa va treziti. 

     

    Tu ai primit cateva palme la fund cand erai mica. Si uite ce om deosebit ai iesit!

    A trage cateva palme la fund pentru o nazbatie nu cred ca poati fi numita viloenta.

    Ba da, imi pare rau, dar este. Este violenta. Este abuz fizic impotriva unui suflet care nu se poate apara.

    Dar daca lasi copilul asa cum e si la o anumita varsta ti se urca in cap si la o varsta mai inaintata te da afara din casa,ce faci? sunt copii lasati asa de izbeliste si ii vezi la 14 ani cum fumeaza,bea,se drogheaza,etc sunt copii la o anumita varsta cum injura si cateodata isi bat parintii.In ziua de azi din cate vad nu se mai da o palma la fund,se merge la psiholog,nu se mai joaca,se sta pe telefoane si tablete,daca ia Bacul trebuie sa-l pupi in cur si sa-i cumperi masina....stiu ca e alta generatie dar totusi trebuie sa fie un pic de respect pentru parinti si copii trebuie sa inteleaga anumite chestii

     


    Acest mesaj a fost editat de către faranume25: 25 Sep 2018, 22:56
  •  
    • 1841 mesaje
    26 Sep 2018, 00:34
    0 0
    faranume25 said:
    outofhere said:
    igivansenior said:
    outofhere said:
    Alin42 said:

    .daca foloseau cu bun simt violenta ..poate nu se ajungea aici.

    Asa.. .sa nu-mi spună mie cineva că o palmă face rău.

    Ma doare sufletul sa vad ca sunt oameni care justifica violenta impotriva copiilor, in secolul nostru. Sper din suflet sa va treziti. 

     

    Tu ai primit cateva palme la fund cand erai mica. Si uite ce om deosebit ai iesit!

    A trage cateva palme la fund pentru o nazbatie nu cred ca poati fi numita viloenta.

    Ba da, imi pare rau, dar este. Este violenta. Este abuz fizic impotriva unui suflet care nu se poate apara.

    Dar daca lasi copilul asa cum e si la o anumita varsta ti se urca in cap si la o varsta mai inaintata te da afara din casa,ce faci? sunt copii lasati asa de izbeliste si ii vezi la 14 ani cum fumeaza,bea,se drogheaza,etc sunt copii la o anumita varsta cum injura si cateodata isi bat parintii.In ziua de azi din cate vad nu se mai da o palma la fund,se merge la psiholog,nu se mai joaca,se sta pe telefoane si tablete,daca ia Bacul trebuie sa-l pupi in cur si sa-i cumperi masina....stiu ca e alta generatie dar totusi trebuie sa fie un pic de respect pentru parinti si copii trebuie sa inteleaga anumite chestii

     

     
    Sunt perfect de acord ca orice copil trebuie disciplinat, dar asta nu inseamna ca trebuie batut. Si a creste un copil cere mai mult decat a-i pune o tableta in fata si a scapa de el. Mult, mult mult mai mult. Dar asta nu inseamna ca singura metoda de a creste sau disciplina un suflet este a-l bate, pentru numele lui Dumnezeu. Daca nu esti capabil sa vezi alta cale de educatie si disciplinare decat bataia, sub scuza ca si tu la randul tau ai fost batut (victima abuzului, adica tu, devine, inconstient, abuzator la randul sau), sincer nu esti pregatit sa fii parinte, nici vitreg nici de niciun fel.


    Acest mesaj a fost editat de către outofhere: 26 Sep 2018, 00:35
  •  
    • 742 mesaje
    26 Sep 2018, 01:30
    0 0
    Cunosc un caz ..o familie de oameni modesti aveau un băiat,după terminarea școlii părinți i-au spus băiatului sa nu se angajeze că în scurt timp v-a pleca în armata.Dupa. terminarea armatei i-a spus că merită o pauza de liniștire și cînd v-a decide părinții să m argan la lucru îi va comunica,Vineri .Simbata.Duminica toot prin baruri,la un moment dat părinții cu mici apropouri că ar fii cazul sa se angajeze,Nu i-a dat o palmă niciodata băiatului,era unicul copil,Bărbatul venea l-am servici că-l doare umărul..ba era și negru la ochi odată .colegii l-au întrebat ,cu minciună sa rotit in minciună.Odata un coleg la.vazut cu capul in dulapul de la vestiar stins mult timp.Surprizindul .. numara banii cît să aibă de buzunar.Simtiind că a fost filmat de un prieten a început să plinga,băiatul îi bătea pe părinți să-i de-a banii pentru chefurile lui.Daca nu-i dădea îi bătea pe amindoi,i-a povestit prietenului de ce venea la serviciu cu durere de umăr..cu ochi vineri.etc.Ca să-l forțeze pe băiat sa se angajeze..i-a spus că vinde apartamentul.Baiatul le-a comunicat că le ia gitul la amindoi.
    Unde e logica?Știu un proverb..daca faci rău plătești...daca faci bine tot plătești.
  •  
    • 3765 mesaje
    26 Sep 2018, 15:48
    0 0
    outofhere said:
    igivansenior said:
    outofhere said:
    Alin42 said:

    .daca foloseau cu bun simt violenta ..poate nu se ajungea aici.

    Asa.. .sa nu-mi spună mie cineva că o palmă face rău.

    Ma doare sufletul sa vad ca sunt oameni care justifica violenta impotriva copiilor, in secolul nostru. Sper din suflet sa va treziti. 

     

    Tu ai primit cateva palme la fund cand erai mica. Si uite ce om deosebit ai iesit!

    A trage cateva palme la fund pentru o nazbatie nu cred ca poati fi numita viloenta.

    Ba da, imi pare rau, dar este. Este violenta. Este abuz fizic impotriva unui suflet care nu se poate apara.

     

    Este violenta daca gasesti in bataie singurul mod de educatie. Dar o palma la fund data la timpul ei,. dace minuni.

    Este abuz daca il bati zilnic din te miri ce sau ca sa te descarci tu ca parinte. Dar cand ii se explica de 10 ori unui copil ca nu are voie sa faca aia sau ailalta si el continua sa fac, apelezi la palma. La fund. Nu il duci la psiholog ca poate nu intelege.

  •  
    • 742 mesaje
    29 Sep 2018, 01:28
    0 0
    Outofhere...ai copii ?Îmi face foarte multă plăcere ceea ce scrie despre violența !Parca eu a-si fii scris ...Dar...Nu e cîteodată așa,