Cum va umpleti timpul?

  •  
    • 30 mesaje
    9 Sep 2018, 21:22
    0 1
    Buna seara dragelor! Sunt pensionara, 68 ani, vaduva, am o fiica dar care locuieste in alt oras. Sa imi umplu timpul stau 4 ore pe zi cu un baietel. Ideea este ca atunci cand ma retrag acasa ma simt tare singura. Am incercat sa imi gasesc cate un serial la tv sa il urmaresc, sa ies prin parc sa socializez cu oamenii...dar asta nu imi aduce decat o liniste de moment. Ma doare ca atunci cand ma simt singura niciuna din cunostintele mele nu are timp , macar putin, pentru mine. La un moment dat ma gandeam ca am probleme psihice si sa merg la psihiatru caci am inceput sa vorbesc singura prin casa. Voi ce credeti?
  •  
    • 1841 mesaje
    10 Sep 2018, 12:42
    0 1
    Draga Maria, felicitari ca ai incercat sa cauti sa socializezi, foarte bine si foarte sanatos. Nu innebunesti deloc, de ce sa fii nebuna daca vorbesti cu tine prin casa? Sau daca de exemplu canti in dus? Nu tot un fel de vorbit singur e si cantatul prin casa? Nu e semn de nebunie, e semn de buna dispozitie  

    Incerc si eu sa te incurajez, acum nu stiu exact ce fel de vorbit se intampla. Nu iti mai face griji, bucura-te de fiecare moment asa cum iti place tie. Dar daca simti nevoia sa vorbesti cu un psiholog, nu ezita. Nu cred ca ai vreo boala mintala ca sa mergi la psihiatru, dar daca incepe sa te deprime situatia, un psiholog chiar ar putea sa fie de ajutor daca gasesti unul corect si bun cu care sa te poti conecta ca lumea.

    Cat priveste singuratatea apasatoare, te inteleg si imi pare rau sa aud. Cred ca nu ai de ales decat sa continui sa cauti sa socializezi cat poti tu de mult. Faci corect ceea ce faci, continua. La 68 de ani inca ai putere si chef de viata si asta e foarte bine! Ce ai putea sa mai faci in plus: 
    - sa dai sfaturi pe forumuri gen Eva si sa intri in astfel de comunitati
    - sa faci voluntariat la o asociatie pe sufletul tau (catei, copii, plantat copaci, orice)
    - sa te oferi voluntar sa supraveghezi copiii la parcul de copii sau chiar sa cauti un astfel de job de supravegheat copiii in magazine unde au colturi pentru copii cu mingiute sau mai stiu eu ce
    - sa faci voluntariat la un spital de copii si sa mergi sa le citesti povesti copiilor internati
    - sa te apuci de olarit si sa mergi saptamnal la cursurile de olarit si la evenimente de profil
    - sa te apuci de yoga pentru senioare, nu numai la intins musculatura ma refer, ci la tot pachetul: citit despre filozofia yoga, meditatie etc.
    - sa te apuci de pictura
    etc

    Hai curaj!!
  •  
    • 30 mesaje
    12 Sep 2018, 19:34
    0 0
    Multumesc draga mea!
  •  
    • 3765 mesaje
    15 Sep 2018, 16:40
    0 1
    Maria802 said:Buna seara dragelor! Sunt pensionara, 68 ani, vaduva, am o fiica dar care locuieste in alt oras. Sa imi umplu timpul stau 4 ore pe zi cu un baietel. Ideea este ca atunci cand ma retrag acasa ma simt tare singura. Am incercat sa imi gasesc cate un serial la tv sa il urmaresc, sa ies prin parc sa socializez cu oamenii...dar asta nu imi aduce decat o liniste de moment. Ma doare ca atunci cand ma simt singura niciuna din cunostintele mele nu are timp , macar putin, pentru mine. La un moment dat ma gandeam ca am probleme psihice si sa merg la psihiatru caci am inceput sa vorbesc singura prin casa. Voi ce credeti?

     

    Poti sa faci sex.

  •  
    • 30 mesaje
    15 Sep 2018, 17:52
    1 0
    igivansenior said:
    Maria802 said:Buna seara dragelor! Sunt pensionara, 68 ani, vaduva, am o fiica dar care locuieste in alt oras. Sa imi umplu timpul stau 4 ore pe zi cu un baietel. Ideea este ca atunci cand ma retrag acasa ma simt tare singura. Am incercat sa imi gasesc cate un serial la tv sa il urmaresc, sa ies prin parc sa socializez cu oamenii...dar asta nu imi aduce decat o liniste de moment. Ma doare ca atunci cand ma simt singura niciuna din cunostintele mele nu are timp , macar putin, pentru mine. La un moment dat ma gandeam ca am probleme psihice si sa merg la psihiatru caci am inceput sa vorbesc singura prin casa. Voi ce credeti?

     

    Poti sa faci sex.

     Pot, dar nu e o activitate cu care vreau sa imi umplu timpul. 

  •  
    • 3765 mesaje
    15 Sep 2018, 21:00
    0 1
    Maria802 said:
    igivansenior said:

     

    Poti sa faci sex.

     Pot, dar nu e o activitate cu care vreau sa imi umplu timpul. 

     

     

    Macar umpli un gol.

  •  
    • 30 mesaje
    16 Sep 2018, 07:59
    1 0
    igivansenior said:
    Maria802 said:
    igivansenior said:

     

    Poti sa faci sex.

     Pot, dar nu e o activitate cu care vreau sa imi umplu timpul. 

     

     

    Macar umpli un gol.

     Macar nu debitez prostii pe internet doar din dragul de a scrie sau a refula, cum o faci tu

  •  
    • 3765 mesaje
    16 Sep 2018, 12:43
    0 0
    Si ti se pare ca internetul e un loc serios?
  •  
    • 30 mesaje
    16 Sep 2018, 18:02
    0 0
    igivansenior said:Si ti se pare ca internetul e un loc serios?

     Daca te numesti igivanSENIOR am anumite pretentii de conduita si moralitate de la tine

  •  
    • 3765 mesaje
    16 Sep 2018, 22:32
    0 1
    Maria802 said:
    igivansenior said:Si ti se pare ca internetul e un loc serios?

     Daca te numesti igivanSENIOR am anumite pretentii de conduita si moralitate de la tine

     

    Puteam sa ma numesc si Gigi de la scularie, aveam aceiasi moralitate. Si conduita.

    Crezi ca nick-ul pe care-l porti implica un anumit comportament? Eu cred ca gresesti amarnic.

  •  
    • 30 mesaje
    23 Sep 2018, 08:35
    0 0
    igivansenior said:
    Maria802 said:
    igivansenior said:Si ti se pare ca internetul e un loc serios?

     Daca te numesti igivanSENIOR am anumite pretentii de conduita si moralitate de la tine

     

    Puteam sa ma numesc si Gigi de la scularie, aveam aceiasi moralitate. Si conduita.

    Crezi ca nick-ul pe care-l porti implica un anumit comportament? Eu cred ca gresesti amarnic.

     Nick-ul si poza ar trebui sa spuna ceva despre caracterul unui om, nu? Pentru ca sunt alegeri constiente, doar la bipolari nu se intampla asa. Sper ca te-am lamurit

  •  
    • 3765 mesaje
    25 Sep 2018, 19:08
    0 0
    Insemna ca tu Maria802 nu reprezinti nimic. Asta privind la nick-ul tau.