Parere

  •  
    • 6 mesaje
    4 Iun 2018, 20:29
    0 0
    Buna!
    Am intalnit urmatoarea situatie si sunt curioasa sa aud si alte pareri.
    Eu si cu viitorul meu sot locuim intr-un oras, iar nunta noastra va avea loc intr-un alt oras, orasul lui natal, mai exact.
    Initial am stabilit ca vom face toate acele obiceiuri de nunta specifice la el acasa, in orasul lui natal, insa au intervenit niste probleme, nu as vrea sa le detaliez, si pana la urma acele obiceiuri se vor desfasura in orasul unde locuim.
    Eu am facut deja programare pentru machiaj in orasul lui natal pentru mine si cateva prietene, drept urmare a celor intamplate, a trebuit sa anulez programarea, acest lucru intamplandu-se fix cu o luna inainte, ceea ce eu am considerat un timp destul de ok si pentru persoana care realiza machiajul. Cand am facut acest lucru, acea persoana, a avut un comportament destul de urat, ba chiar m-a si jignit, eu continuand totusi sa imi exprim pararea de rau si sa imi cer scuze. Eu stiu ca am si partea mea de vina, ceea ce ma face sa ma simt foarte prost, dar consider ca nici ea nu a procedat corect.
    Voi ce parere aveti?
    Acest mesaj a fost editat de către blue.eyes87: 4 Iun 2018, 20:33
  •  
    • 366 mesaje
    5 Iun 2018, 08:16
    0 0
    Sunt tot felul de personae , care au diverse reactii in situatii neconvenabile!
    Cu siguranta reactia ei nu a fost cea mai fericita , si nu rezolva cu nimic situatia.
    Dar totusi ce s a intamplat de ai ajuns in situatia asta complicate?
  •  
    • 6 mesaje
    5 Iun 2018, 09:01
    0 0
    omulcumartoaga said:Sunt tot felul de personae , care au diverse reactii in situatii neconvenabile!
    Cu siguranta reactia ei nu a fost cea mai fericita , si nu rezolva cu nimic situatia.
    Dar totusi ce s a intamplat de ai ajuns in situatia asta complicate?


    Intradevar este o situatie mai complicata...au aparut si alte persoane "in peisaj" care nu erau prevazute si care cu siguranta ne-ar fi stricat ziua si nimic nu ar mai fi iesit asa cu mi-am dorit, asa ca am ales ce e mai bine pentru noi. Fiind casa socrilor mei, nu am putut eu sa le impun sa nu primeasca acele persoane, si nici sotul meu nu si-a dorit asta.
    Intradevar, fiecare persoana reactioneaza diferit si am inteles-o, doar ca si asa sunt stresata si reactia ei chiar mi-a dat o stare si mai proasta, mai sunt si genul care pun la suflet orice prostie... cred ca nu sunt singura persoana care anuleaza programari si intr-un timp destul de util, zic eu.

     


    Acest mesaj a fost editat de către blue.eyes87: 5 Iun 2018, 09:02
  •  
    • 1841 mesaje
    6 Iun 2018, 11:54
    0 0
    Daca inteleg bine tu ca mireasa urma sa te pregatesti la socrii, sa vina fetele la tine si sa va machiati si coafati toate si apoi sa pleci spre nunta. Doar ca socrii au mai adus niste oameni pe care  tu nu ii inghiti in peisaj, asa ca te-ai decis sa migrezi aceasta pregatire la tine acasa. Iar stilista face nazuri ca a pierdut business.

    Doamne apara si pazeste sfanta precista cum sa pierzi si macar o secunda din viata consumand energie cu asa o prostie nesemnificativa in schema globala a lucrurilor, unde prioritatea nr 1 si cel mai important lucru este ca te vei marita cu omul pe care il iubesti, iar asta e nunta TA, nu a socrilor si a altcuiva, si trebuie sa te multumeasca pe TINE in primul rand.

    Daca nu te pui pe tine (si eventual pe sot) pe primul plan, un astfel de eveniment stresant deja oricum logistic vorbind va sfarsi in a se desfasura chiar neplacut. Cum sa faci ceva neplacut din nunta? La nunta ta faci ce ai tu chef, cum ai tu chef si basta. Indiferent ca platesc parintii sau socrii, tu faci alegerile, daca nu vor sa plateasca poftim sa va lase balta si gata. Ceea ce nu vor face oricum. 

    Scoate-ti din cap grijile pentru stilista (!!!) care are zero importanta in marea schema a lucrurilor. Nici daca era soacra-ta cea ofticata  nu ar fi trebuit sa petreci mai mult de 1 minut facandu-ti griji pe tema asta

    Curaj si felicitari! Nu uita: nunta ta e evenimentul TAU special. Bucura-te de el si da-i incolo pe toti cei care ar avea cum sa iti strice vreun milimetru din bula de fericire in care ar trebui sa te scalzi  
  •  
    • 6 mesaje
    6 Iun 2018, 17:25
    0 1
    outofhere said:Daca inteleg bine tu ca mireasa urma sa te pregatesti la socrii, sa vina fetele la tine si sa va machiati si coafati toate si apoi sa pleci spre nunta. Doar ca socrii au mai adus niste oameni pe care  tu nu ii inghiti in peisaj, asa ca te-ai decis sa migrezi aceasta pregatire la tine acasa. Iar stilista face nazuri ca a pierdut business.

    Doamne apara si pazeste sfanta precista cum sa pierzi si macar o secunda din viata consumand energie cu asa o prostie nesemnificativa in schema globala a lucrurilor, unde prioritatea nr 1 si cel mai important lucru este ca te vei marita cu omul pe care il iubesti, iar asta e nunta TA, nu a socrilor si a altcuiva, si trebuie sa te multumeasca pe TINE in primul rand.

    Daca nu te pui pe tine (si eventual pe sot) pe primul plan, un astfel de eveniment stresant deja oricum logistic vorbind va sfarsi in a se desfasura chiar neplacut. Cum sa faci ceva neplacut din nunta? La nunta ta faci ce ai tu chef, cum ai tu chef si basta. Indiferent ca platesc parintii sau socrii, tu faci alegerile, daca nu vor sa plateasca poftim sa va lase balta si gata. Ceea ce nu vor face oricum. 

    Scoate-ti din cap grijile pentru stilista (!!!) care are zero importanta in marea schema a lucrurilor. Nici daca era soacra-ta cea ofticata  nu ar fi trebuit sa petreci mai mult de 1 minut facandu-ti griji pe tema asta

    Curaj si felicitari! Nu uita: nunta ta e evenimentul TAU special. Bucura-te de el si da-i incolo pe toti cei care ar avea cum sa iti strice vreun milimetru din bula de fericire in care ar trebui sa te scalzi  


    Da asa este, ai inteles foarte bine situatia mea. De aceea am si luat deciziile astfel incat noi sa fim cei multumiti si fericiti.
    Ai perfecta dreptate, doar ca in perioada asta am si o stare mai delicata din cauza emotiilor si stresului, ceea ce ma face sa ma consum din aproape orice.
    Iti multumesc din suflet pentru timpul consumat pentru a-mi scrie mie aceste cuvinte care m-au incurajat foarte mult!

     

  •  
    • 366 mesaje
    7 Iun 2018, 08:23
    0 0
    blue.eyes87 said:
    omulcumartoaga said:Sunt tot felul de personae , care au diverse reactii in situatii neconvenabile!
    Cu siguranta reactia ei nu a fost cea mai fericita , si nu rezolva cu nimic situatia.
    Dar totusi ce s a intamplat de ai ajuns in situatia asta complicate?


    Intradevar este o situatie mai complicata...au aparut si alte persoane "in peisaj" care nu erau prevazute si care cu siguranta ne-ar fi stricat ziua si nimic nu ar mai fi iesit asa cu mi-am dorit, asa ca am ales ce e mai bine pentru noi. Fiind casa socrilor mei, nu am putut eu sa le impun sa nu primeasca acele persoane, si nici sotul meu nu si-a dorit asta.
    Intradevar, fiecare persoana reactioneaza diferit si am inteles-o, doar ca si asa sunt stresata si reactia ei chiar mi-a dat o stare si mai proasta, mai sunt si genul care pun la suflet orice prostie... cred ca nu sunt singura persoana care anuleaza programari si intr-un timp destul de util, zic eu.

     

     Casa  de  piatra  si sa  ai  parte  de  iubire!

  •  
    • 297 mesaje
    11 Iun 2018, 14:00
    1 0
    Poate ca at fi frumos sa ii trimiti o suma de bani (cat sa acopere o parte din cheltuielile ei cu consumabilele pentru nunta). Eu nu sunt stilist dar ca si proprietar de firma stiu ca atunci cand primesti o comanda, iti rezervi timp, te asiguri ca ai tot ce iti trebuie pentru comanda respectiva etc. Ea, probabil, a refuzat alti clienti ca sa se ocupe de nunta ta si acum... a ramas descoperita. Cum ar fi fost ca tu sa ai nevoie de ea in continuare si cu o saptamana inainte de nunta sa iti spuna ca nu te mai poate ajuta?
    Acest mesaj a fost editat de către robertzica: 11 Iun 2018, 14:01
  •  
    • 6 mesaje
    12 Iun 2018, 16:51
    0 0
    robertzica said:Poate ca at fi frumos sa ii trimiti o suma de bani (cat sa acopere o parte din cheltuielile ei cu consumabilele pentru nunta). Eu nu sunt stilist dar ca si proprietar de firma stiu ca atunci cand primesti o comanda, iti rezervi timp, te asiguri ca ai tot ce iti trebuie pentru comanda respectiva etc. Ea, probabil, a refuzat alti clienti ca sa se ocupe de nunta ta si acum... a ramas descoperita. Cum ar fi fost ca tu sa ai nevoie de ea in continuare si cu o saptamana inainte de nunta sa iti spuna ca nu te mai poate ajuta?

    Nu te supara, dar am anuntat-o cu o luna inainte, nu cu o saptamanta, timp suficient in care sa isi faca alte programari in timpul care l-a alocat pentru mine. Ce cheltuieli sa isi acopere atat timp cat ea nu a consumat nici un produs pe mine? Intradevar, o fi comandat produse, dar le va folosi pe celelalte cliente. Si oricum problema nu ar fi fost suma de bani, daca ar fi stiut sa reactioneze intr-un mod mai decent, fara jigniri.
    Daca ea m-ar fi anuntat ca nu ma mai poate ajuta, as fi facut tot posibilul sa gasesc o alta persoana in locul ei, ceea ce pentru mine oricum a fost destul de greu sa gasesc, iar pentru ea sigur nu va fi la fel de greu, avand in vedere ca locurile libere se ocupa imediat.
    Oare eu sunt singura persoana care a anulat o programare la machiaj, freza sau orice altceva? 


    Acest mesaj a fost editat de către blue.eyes87: 12 Iun 2018, 16:52
  •  
    • 297 mesaje
    12 Iun 2018, 23:30
    0 0
    Eu nu am supar. Nu am de ce. Eu incercam sa iti explic de ce este posibil ca ea sa fi avut o reactie nu tocmai profesionala. E important sa nu uiți ca toți prestatorii de servicii sunt oameni. Au o viața ca și tine și vor sa fie respectați. Faptul ca ție nu ti se pare ca e mare lucru sa anulezi programarea nu înseamnă ca pentru ea lucrurile sunt chiar foarte ușoare.
    blue.eyes87 said:
    robertzica said:Poate ca at fi frumos sa ii trimiti o suma de bani (cat sa acopere o parte din cheltuielile ei cu consumabilele pentru nunta). Eu nu sunt stilist dar ca si proprietar de firma stiu ca atunci cand primesti o comanda, iti rezervi timp, te asiguri ca ai tot ce iti trebuie pentru comanda respectiva etc. Ea, probabil, a refuzat alti clienti ca sa se ocupe de nunta ta si acum... a ramas descoperita. Cum ar fi fost ca tu sa ai nevoie de ea in continuare si cu o saptamana inainte de nunta sa iti spuna ca nu te mai poate ajuta?

    Nu te supara, dar am anuntat-o cu o luna inainte, nu cu o saptamanta, timp suficient in care sa isi faca alte programari in timpul care l-a alocat pentru mine. Ce cheltuieli sa isi acopere atat timp cat ea nu a consumat nici un produs pe mine? Intradevar, o fi comandat produse, dar le va folosi pe celelalte cliente. Si oricum problema nu ar fi fost suma de bani, daca ar fi stiut sa reactioneze intr-un mod mai decent, fara jigniri.
    Daca ea m-ar fi anuntat ca nu ma mai poate ajuta, as fi facut tot posibilul sa gasesc o alta persoana in locul ei, ceea ce pentru mine oricum a fost destul de greu sa gasesc, iar pentru ea sigur nu va fi la fel de greu, avand in vedere ca locurile libere se ocupa imediat.
    Oare eu sunt singura persoana care a anulat o programare la machiaj, freza sau orice altceva? 

     

  •  
    • 6 mesaje
    13 Iun 2018, 08:28
    0 0
    robertzica said:Eu nu am supar. Nu am de ce. Eu incercam sa iti explic de ce este posibil ca ea sa fi avut o reactie nu tocmai profesionala. E important sa nu uiți ca toți prestatorii de servicii sunt oameni. Au o viața ca și tine și vor sa fie respectați. Faptul ca ție nu ti se pare ca e mare lucru sa anulezi programarea nu înseamnă ca pentru ea lucrurile sunt chiar foarte ușoare.

    Si eu la fel nu sunt om si nu vreau sa fiu respectata? Inainte ca sa vrei sa fii respectat, nu trebuie sa oferi si tu acelasi lucru? 
    Si pana la urma eu cu ce nu am respectat-o? Anuland o programare cu o luna inainte de data programata si exprimandu-mi toate parerile de rau? 
    Mi se pare absurd, sincer...
    Eu ce trebuia sa fac, sa imi stric evenimentul de dragul programarilor ei? Oare ea ar fi facut asta in locul meu? N-as prea crede...