Asteptari intr-o relatie de cuplu

  •  
    • 1 mesaje
    5 Mai 2018, 15:53
    0 0

    Sunt impreuna cu prietenul meu de 3 ani, iar de 6 luni locuim sub acelasi acoperis. El are 30 de ani, eu am 29. Inca din al doilea an de relatie imi doresc sa imi intemeiez o familie alaturi de el, insa atunci cand l-am intrebat prima oara despre casatorie mi-a raspuns ca nu se simte pregatit si ca ar dori sa mai copilareasca. De atunci a trecut un an si intre timp ne-am mutat impreuna. Ultima oara cand am adus vorba despre acest subiect mi-a spus ca o sa vina si ziua cand ne vom casatori. Problema e ca nu face nimic concret in acest sens, iar mie imi e teama ca ma duce cu zaharelul si ca pierd timpul alaturi de un barbat care nu priveste in aceesi directie cu mine. Inainte sa ne mutam impreuna i-am explicat ca nu imi doresc sa stau in concubinaj la nesfarsit si i-am impartasit planurile mele de viitor. As vrea sa am doi copii inainte sa implinesc 35 de ani. Poate ca unii dintre voi vor crede ca nu este pregatit din punct de vedere financiar. Amandoi avem salarii decente. El castiga cu 2000 lei mai mult decat mine. Pe deasupra locuim intr-un apartament cu doua camere pentru care nu platim chirie sau rate la banca. Inca de la prima intalnire mi-am platit singura consumatia, iar apartamentul este pe numele meu. Cunosc fete care s-au logodit dupa un an de relatie si nu pot sa nu ma intreb cum de la ele s-a putut si la mine nu se poate. Dupa 3 ani sunt de parere ca nu mai are ce sa afle despre mine. Pe baza a tot ce stie ar putea sa ia o decizie daca sa se insoare cu mine sau sa caute pe altcineva mai potrivit. Ce ma sfatuiti sa fac in aceasta situatie?

  •  
    • 1841 mesaje
    7 Mai 2018, 14:40
    0 0
    Draga mea, cred ca stii si tu foarte bine, si anume nu mai trebuie sa pierzi vremea cu un cetatean care nu doreste acelasi lucru de la relatia voastra ca si tine. Probabil presat de situatie va accepta sa va casatoriti, insa asta iti doresti de la un barbat, sa trebuiasca sa il presezi tu? Si-asa relatiile-s dificile si mariajul deloc usor, daca nici macar acum nu te-alearga si nu e innebunit sa faca un viitor cu tine, peste 10 ani nici n-o sa mai vada ca existi. Plus copiii aia cum crezi ca ar creste cu un tata absent emotional, care nu si-a dorit lucrurile astea? Evident exagerez acum, dar cred ca si tie ti-e foarte clar ca nu iti poate oferi ceea ce vrei (sau poate nu vrea). Aici nu e vorba daca esti tu indreptatita sa iti doresti ce iti doresti, ci de faptul ca evident nu sunteti compatibili.

    Cunosc si eu un tip exact in situatia lui, dar care, cand a fost parasit de tipa dupa 3 ani de presiuni de casatorie, timp in care o tot amana, nici el ne-realizand ca nu vrea cu adevarat, credea ca nu e pregatit la fel ca al tau, iar dupa despartire nu numai ca n-a prea suferit, ci la un an dupa a intalnit alta gagica pe care a cerut-o de sotie in primul an. Pentru ca a doua a fost the one iar biata fosta, desi frumoasa desteapta si cu zestre, nu a fost sortita lui. Pur si simplu. Si fosta lui si-a gasit un barbat olandez intre timp si desi nu s-au casatorit au acum gemeni si sunt tare fericiti. Si amicul meu imi zice ca singurul regret e ca a lasat toti anii astia sa treaca, din comoditate si o frica inconstienta sa nu ramana singur, in loc sa faca el pasul de a rupe pisica si a gasi ceea ce isi doreste.
  •  
    • 2115 mesaje
    10 Mai 2018, 00:09
    0 0
    Zylvyana said:

    Sunt impreuna cu prietenul meu de 3 ani, iar de 6 luni locuim sub acelasi acoperis. El are 30 de ani, eu am 29. Inca din al doilea an de relatie imi doresc sa imi intemeiez o familie alaturi de el, insa atunci cand l-am intrebat prima oara despre casatorie mi-a raspuns ca nu se simte pregatit si ca ar dori sa mai copilareasca. De atunci a trecut un an si intre timp ne-am mutat impreuna. Ultima oara cand am adus vorba despre acest subiect mi-a spus ca o sa vina si ziua cand ne vom casatori. Problema e ca nu face nimic concret in acest sens, iar mie imi e teama ca ma duce cu zaharelul si ca pierd timpul alaturi de un barbat care nu priveste in aceesi directie cu mine. Inainte sa ne mutam impreuna i-am explicat ca nu imi doresc sa stau in concubinaj la nesfarsit si i-am impartasit planurile mele de viitor. As vrea sa am doi copii inainte sa implinesc 35 de ani. Poate ca unii dintre voi vor crede ca nu este pregatit din punct de vedere financiar. Amandoi avem salarii decente. El castiga cu 2000 lei mai mult decat mine. Pe deasupra locuim intr-un apartament cu doua camere pentru care nu platim chirie sau rate la banca. Inca de la prima intalnire mi-am platit singura consumatia, iar apartamentul este pe numele meu. Cunosc fete care s-au logodit dupa un an de relatie si nu pot sa nu ma intreb cum de la ele s-a putut si la mine nu se poate. Dupa 3 ani sunt de parere ca nu mai are ce sa afle despre mine. Pe baza a tot ce stie ar putea sa ia o decizie daca sa se insoare cu mine sau sa caute pe altcineva mai potrivit. Ce ma sfatuiti sa fac in aceasta situatie?

     

    Mdea, păi daca o dati oricui...
    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 10 Mai 2018, 00:13
  •  
    • 970 mesaje
    10 Mai 2018, 21:40
    0 0
    Mi se pare interesant ca nu spui nimic despre cum va intelegeti, daca sunteti un cuplu fericit sau nu, daca ai incredere in omul asta; in schimb pui foarte mult accent pe o ceremonie si o bucatica de hartie .
  •  
    • 5 mesaje
    12 Mai 2018, 03:15
    0 0
    Inteleg situatia c am asta simt si eu,doar ca noi avem si un copil.
    La noi problema sunt banii(am evitat sa facem imprumut in banca).
    Nu stiu ce sa iti zic avand in vedere ca avem aceeasi problema.Discuta serios cu el,vezi ce vrea si el si daca nu sunteti pe aceeasi lungime de unda veze ti de viata ta.
    Nici sa pui presiune pe el nu e ok.Dar nici sa iti pierzi anii.
  •  
    • 2115 mesaje
    12 Mai 2018, 18:31
    0 0
    GirlOnline said:Mi se pare interesant ca nu spui nimic despre cum va intelegeti, daca sunteti un cuplu fericit sau nu, daca ai incredere in omul asta; in schimb pui foarte mult accent pe o ceremonie si o bucatica de hartie .

     Ntz. N-ai inteles nimic, pai daca altele dupa un an de "relatie" s-au casatorit..l
    Ea, saracuta o ramas nemaritta.
     Fata!!!!  Am tot zis ca nu mai spun, dar iaca tot spun: daca ai lapte de la vaca moca, de ce s-o mai iei acasa?

  •  
    • 742 mesaje
    23 Mai 2018, 01:24
    1 0
    Tu ști ce vrei dar el vrea altceva,nu aveți ginduri comune,sunt sigur că sunt băieți serioși destui !!
  •  
    • 366 mesaje
    23 Mai 2018, 09:08
    0 0
    Alin42 said:Tu ști ce vrei dar el vrea altceva,nu aveți ginduri comune,sunt sigur că sunt băieți serioși destui !!

     Exagerezi  si  tu  cu  baietii  seriosi , dar  nici  fetele  nu  cred  ca  si  doresc  asa  ceva, sau  cel  putin  majoritatea  lor!

  •  
    • 742 mesaje
    23 Mai 2018, 23:03
    0 0
    Caută și vei găsi...
  •  
    • 297 mesaje
    11 Iun 2018, 22:58
    0 0
    Ce e mai  important pentru tine, sa fii cu omul pe care il  iubesti sau sa ai o bucata de hartie?