coleg da semnale mixte

  •  
    • 15 mesaje
    18 Mar 2018, 13:22
    0 0
    Buna tuturor !

    As vrea sa cer sfatul vostru in legatura cu o situatie cu care nu m-am mai intalnit pana acum si care imi face mari probleme sufletesti.

    Am inceput de cateva luni un job la o firma in strainatate si in ceea ce priveste planul profesional m-am descurcat bine, am primit reviewuri bune de la colegi si sefi .

    Problema este insa este cu un coleg:

    inca de la inceput m-a ajutat foarte mult cu informatii si sfaturi si era atent la orice intrebare/problema as fi avut . Foarte saritor si gata sa ma ajute cu orice informatie.
    Insa in acelasi timp , de cate ori vorbeam cu el , mentinea contactul vizual neobisnuit de mult , de fapt se uita in ochii mei continuu. De asemenea, cand intram in camera sau cand luam pranzul se uita intens la mine si imi arata fatis ca ma admira . De asemenea nu s-a ferit sa se uite admirativ la mine chiar si de fata cu colegii , practic ma urmarea cu privirea si zambea uneori , iar de cateva ori i-am zambit si eu si ceilalti colegi au vazut ca ne placem reciproc. Avand birourile fata in fata , o data l-am surprins cum statea relaxat pe scaun si ma admira in voie.
    Odata , a stat peste program sa ma ajute cu ceva si am stat si putin de vorba , iar a doua zi la sedinta a facut o gluma de genul "aseara eu si colega mea am petrecut-o impreuna, inca visez la asta".
    El este in aceeasi echipa cu mine si obisnuim sa luam pranzul cu totii . La pranz s-a intamplat sa stam unul langa altul uneori si sa ma intrebe de tara mea , sa discutam istorie etc.
    Iar profesional , intotdeauna a fost de partea mea, a avut grija sa mentioneze daca sefilor si colegilor daca aveam nevoie de ceva. Niciodata nu a zis ceva negativ despre mine .
    Din cauza comportamentului lui m-am atasat foarte mult de el si. in decurs de 2 luni am dezvoltat niste sentimente puternice.

    Problema este ca inca de inceput am incercat sa vorbesc cu el pe facebook(pe pagina lui scrie ca e singur si in cautare de femei)  spunandu-i ca ii multumesc pt ajutorul la job si sunt dispusa sa iesim in oras avand in vedere can sunt nou venita si incerc sa-mi fac cat mai multi noi prieteni.
    Iar el a raspuns ca are aproape 46 ani si nu prea mai hoinareste prin oras ca tinerii dar e foarte increzator ca o sa ma descurc f bine la job. Eu i-am raspuns ca pare de 35 ani (face mult sport si mananca f sanatos) si o viata activa e buna la orice varsta. Dar a continuat sa ma admire la job si sa se uite intens in ochii mei.
    Apoi, in alta zi , l-am intrebat ceva de servici pe facebook si a zis ca vb maine la job.
    Apoi , am mers la un curs in alt oras cu totii, si in prima zi si-a aratat deschis admiratia pt mine astfel incat si ceilalti colegi au vazut ca ne placem , iar seara chiar am reusit sa ne relaxam la un suc si sa vorbim despre cultura, istorie si sa impartasim diverse informatiii depsre tarile noastre.
    Insa , a doua zi , am observat ca unul dintre colegi il tachina cand vorbea cu mine. Iar , mai tarziu , eu am deschis o discutie legata de varsta organizatoarei de curs, iar ceilalti colegi au redirectionat discutia catre colegul de care va vorbesc si m-au intrebat daca stiu ce varsta are si au inceput sa-l tachineze in legatura cu varsta lui.
    In seara aceea, la cina, a parut suparat si nu prea a mai vorbit cu noi (noi avand varsta in jur de 32 ani ). Iar dupa cina , cand ne-am strans cu totii la un suc , el parea foarte timid si ezitant , iar un alt coleg de varsta lui cu care eu vorbeam la tachinat din nou . Eu l-am invitat sa stea langa noi dar nu a vrut si s-a dus sa discute cu alti colegi. In seara respectiva , i-am dat mesaj pe facebook spunandu-i ca imi pare rau daca discutiile si glumele care s-au facut in ziua respectiva l-au suparat , eu nu am avut intentia sa le generez. Dar el n-a raspuns nimic si m-a blocat. A doua zi, nu i-am zis nimic despre asta si l-am ignorat . El a continuat sa ma priveasca dar fara sa-l observ eu si in ziua respectiva plecam de la curs iar el nu s-a oferit sa ne duca cu masina pe mine si pe colegi.
    Iar de atunci , a schimbat comportamentul : nu se mai uita la mine insistent si ma evita la pranz , nu-mi mai adreseaza aproape nici o intrebare.
    De curand , i-am spus ca mi-ar fi de ajutor daca ar continua sa-mi dea sfaturi profesionale asta fiind si motivul pentru care incercam sa vb si pe facebook si a spus ca ma va ajuta cum poate dar numai la servici . Eu i-am raspuns ca e ok , dar comportamentul lui initial ma facuse sa cred ca vrea sa fim si prieteni. Iar el nu a mai zis nimic .

    Problema este ca eu m-am atasat foarte mult de el, am niste sentimente pe care nu le pot distruge doar pt ca el si-a schimbat comportamentul brusc. Pentru mine e fosrte greu sa nu´mi pot manifesta si exprima ceea ce simt iar el acum pare foarte hotarat sa nu cedeze.

    In acelasi timp , inteleg ca sunt mai multe motive pt care poate nu vrea o relatie cu mine acum :
    - el are 46 ani, eu 31
    - suntem colegi in aceeasi echipa , lucram zilnic impreuna
    - in ultimul timp , e foarte preocupat de cariera pt ca multi colegi de varsta lui au fost concediati in urma unei restructurari a firmei care incerca sa aduca oameni tineri ca mine . Chiar a mentionat ca ar vrea sa treaca in alta echipa unde ar fi mai util dar mamagerul l-a incurajat sa continue aici. E posibil sa incerce sa promoveze avand in vedere varsta si sa caute ceva mai sigur ca sa nu fie dat afara ca ceilalati, cand nu va mai fi nevoie de el. Ma gandesc ca poate ma vede ca un competitor. In acelasi timp, mi-a dat un review foarte bun la activitatea mea de pana acum.
    - poate ii este frica/ e nesigur sa incerce o relatie noua , in special cu o persoana cu 15 ani mai tanara . Pentru ca il cunosc numai de 2 , 3 luni nu stiu nimic despre relatiile lui anterioare dar am zis ceva o data de o piesa de teatru care se numea "scene din casnicie" si a zis ca suna a film de groaza . Ma gandesc ca a avut experiente anterioare in relatii foarte proaste si nu mai vrea sa incerce .
    - am vazut ca la masa se tine dupa niste colege mai in varsta ca el care sunt maritate si cu care este amic , probabil se simte in siguranta cu ele
    - alterneaza intre momente de siguranta si momente cand este foarte timid si nesigur (este zodia peste)

    Avand in vedere ca eu am simtit afectiunea lui prin comportament , as vrea sa ma sfatuiti cum sa fac sa-l conving ca sentimentele mele sunt serioase si sa isi schimbe parerea , sa fie deschis catre o relatie cum mine?

    Multumesc mult .
    Acest mesaj a fost editat de către antoniadd: 18 Mar 2018, 13:23
  •  
    • 2115 mesaje
    18 Mar 2018, 13:31
    0 0
    Cu colegii nu te incurci, ce drac' de nesiguranta sa simta el in fata ta, pai ai vechi sunt ancorati si sigur mai bine vazuti intr-o firma decat cei noi. Ai grija si calca pe varfuri ca zbori de acolo de nu te vezi. N-ai mai vazut barbati/ colegi prietenosi pana acum?

    E.l. pestele este romantic si visator, este un poet si un om bland si bun si care crede ca toata lumea seamana cu el si care greseste mult crezand in toti. E omul perfect de care sa-si bata joc perfizii, altfel este prietenul ideal. Deci tu n-ai nicio gara cu un asemenea om!!
    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 18 Mar 2018, 13:47
  •  
    • 15 mesaje
    18 Mar 2018, 13:39
    0 0
    El mi s-a parut mai prietenos decat normalul

    In firma asta cei noi sunt promovati , iar cei vechi sunt dati afara . e o reorganizare totala.  De exemplu, odata cu mine a mai fost angajat un tip de varsta mea (care este nativ din tara respectiva) si la nici o luna a fost promovat sa organizeze sedintele echipei si sa fie coach desi nu e nici macar la nivelul meu. Eu le-am spus managerilor ca mai potrivit ar fi tipul mai in varsta ca lider de echipa dar se pare ca ei nu sunt de acord.
    Acest mesaj a fost editat de către antoniadd: 18 Mar 2018, 13:47
  •  
    • 15 mesaje
    18 Mar 2018, 13:51
    0 0
    white_storm2 said:

    E.l. pestele este romantic si visator, este un poet si un om bland si bun si care crede ca toata lumea seamana cu el si care greseste mult crezand in toti. E omul perfect de care sa-si bata joc perfizii, altfel este prietenul ideal. Deci tu n-ai nicio gara cu un asemenea om!!

     Nu prea are sens ce spui .....

  •  
    • 2115 mesaje
    18 Mar 2018, 14:17
    0 0
    Ba are, dar nu vezi tu. El romantic, tu pragmatica... Ce zodie esti?
    Tu vezi in apropierea lui de tine ceva strict profesional, cu ce poti tu sa-l ajuti chiar impreuna fiind? E firma ta? Sunteti doi angajati, puteti zbura oricand, ce daca el este mai in varsta, tu esti prea tinerica sau cum?!?!
  •  
    • 2115 mesaje
    18 Mar 2018, 14:51
    0 0
    Ai ras la tachinarile celorlalti pe seama lui, el fiind un tip sensibil si la "o varsta" cum zici tu pe undeva l-ai facut sa se retraga. Sa fim seriosi, la 46 de ani e un tip care stie ce vrea si nu are nevoie sa ii spuna nimeni asta. La varsta asta e frumoasa viata, iar pestii n-au nevoie sa agate, li se ofera destule femei. Daca ti-a dat papucii (ca doar la job iti mai ofera ajutor) te conformezi! Poate asa inveti si tu sa te porti cu semenii/colegii...
  •  
    • 15 mesaje
    18 Mar 2018, 14:57
    0 0
    Eu sunt scorpion, un scorpion vesel , glumet si prietenos, dar si serios care se achita de datorii la servici intotdeauna. El la fel . In privinta datului afara , a fost deja un val de dat afara iar managerul ne-a asigurat pe mine si pe ceilalti noi angajati ca nu vom fi noi vizati pt ca am fost validati chiar de cei care se ocupa de datul afara , am fost angajati tocmai ca sa aducem un suflu nou in firma.
    Deci atat timp cat imi fac treaba nu cred ca ma da nimeni afara . Si chiar daca as fi intr-o relatie cu colegul respectiv nu m-as manifesta ostentativ la servici. Dar eu i-am aratat prin atitudinea prietenoasa ca sunt dispusa sa fim prieteni , i-am zis clar chiar , am fost glumeata , am discutat despre tot felul de subiecte , i-am raspuns la privirile alea intense , i-am zambit. Am povestit si chestii romantice : despre faptul ca imi plac plimbarile pe plaja, de frumusetea muntilor din Romania, de faptul ca imi place la nebunie tara unde am emigrat , despre copilarie si familie. Eu insami sunt o fire foarte romantica si se vede asta si in privirea mea. Deci clar am aratat ca sunt interesata.

    Nu vad la el doar ceva profesional , eu chiar ii admir personalitatea si aspectul tineresc si sensibilitatea si am tot incercat sa-i arat si sa-i spun asta dar el nu-mi da ocazia. Din contra, el mi se pare cel pragmatic pt ca probabil a realizat ca poate fi dat afara ca si ceilalati colegi mai vechi si ratiunea ii spune sa o lase mai usor cu romantismul si sa incerce sa para serios pt a pastra jobul si chiar a promova si cred ca de asta si-a schimbat atitudinea , mai ales ca unii colegi il tachinau. Si mai ales ca lucreaza doar de 2 ani pe tipul de proiecte de genul asta , inainte a lucrat pe alta tehnologie.

    Inteleg ca e o situatie dificila sa ai o relatie cu un coleg direct dar pur si simplu tin f mult la el . Si sunt genul de persoana care nu gaseste usor pe cineva la care sa tina , dewci cand gasesc nu renunt usor.

    Eu pot sa-l ajut cu ceea ce-i lipseste :un partener si poate o familie . Am vazut ca-i plac copii.
    Diferenta de varsta poate fi o problema in mintea lui daca se gandeste ca eu pot oricand sa gasesc pe cineva mai tanar si sa-l parasesc.

    Practic eu stiu ca trebuie sa continui sa fiu prietenoasa si serioasa , si ramane sa vedem ce se mai intampla . Dar pur si simplu vroiam sa impartasesc experienta mea si sa cer sfaturi

  •  
    • 15 mesaje
    18 Mar 2018, 15:07
    0 0
    white_storm2 said:Ai ras la tachinarile celorlalti pe seama lui, el fiind un tip sensibil si la "o varsta" cum zici tu pe undeva l-ai facut sa se retraga. Sa fim seriosi, la 46 de ani e un tip care stie ce vrea si nu are nevoie sa ii spuna nimeni asta. La varsta asta e frumoasa viata, iar pestii n-au nevoie sa agate, li se ofera destule femei. Daca ti-a dat papucii (ca doar la job iti mai ofera ajutor) te conformezi! Poate asa inveti si tu sa te porti cu semenii/colegii...

     
    da poate am gresit ca am dat curs tachinarilor respective , m-au luat prin surprindere si mi se pareau niste glume oarecare, dar mi-am cerut scuze apoi . Nu are voie omul sa greseasca ? 
    Vad ca esti foarte elogios la adresa pestilor , dar sincer nu cred ca are prea multe variante tentante in materie de femei, in lista lui de pe facebook majoritatea sunt batrane , urate si le stie de mult dar tot nu s-a infiripat nici o relatie cu nici una pentru ca afirma in continuare ca e singur si nu a gasit "the one".  Lista de pe facebook e constanta nu pare sa apara persoane noi . Deci cred ca viata lui e destul de monotona cu aceeasi prieteni de ani buni . Mai mult, are multe poze, unele de acum 20 de ani , dar nici o poza cu vreo femeie. Si cred ca majoritatea timpul liber si-l petrece lucrand pentru firma pe care o are de unde mai castiga ceva in plus , nu mult totusi .
     


    Acest mesaj a fost editat de către antoniadd: 18 Mar 2018, 15:11
  •  
    • 15 mesaje
    18 Mar 2018, 15:15
    0 0
    concluzia , cum il fac sa se razgandeasca ?
    Acest mesaj a fost editat de către antoniadd: 18 Mar 2018, 15:16
  •  
    • 2115 mesaje
    18 Mar 2018, 16:13
    0 0
    Si daca are prietene de 20 de ani, ce? Si daca sunt batrane sau urate, ce? Adica tu il urmaresti?
    Iubeste copiii, l-ai intrebat daca are si le duce dorul cumva?
    De gresit gresim toti, dar nu toti suntem dispusi sa iertam, asa suntem noi oamenii. O relatie implica multe, acolo se aduna experienta, nu prin faptul ca "o" dai in stanga si in dreapta.
    Nu ridic in slavi zodia pestilor degeaba, nici macar nu sunt compatibila cu ea, dar o cunosc mai bine decat pe buzunarele mele si spun sincer ca doar un om sensibil poate sa traiasca langa un peste. Nu prea cred eu in zodiace, dar ala general, cu descrierile generale se potriveste manusa la toate cunostintele mele.
    Nu stiu cum il faci sa se razgandeasca, e dificil, l-ai indepartat, el e sensibilos, sa nu crezi ca este fitos, asa e el ca doar are de unde alege. Trebuie sa ai imaginatie, sa fii cumva in tandem cu el. Dar daca felul tau de a fi difera de normalitatea lui nu faci nimic, merge un timp si apoi...
    Bafta!
    E.l. sunteti compatibili! Pai de ce naiba l-ai scapat?
    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 18 Mar 2018, 16:16
  •  
    • 15 mesaje
    18 Mar 2018, 16:49
    0 0
    Nu-l urmaresc dar am vrut sa-mi fac o parere de ce alte alternative are ... si nu mi se pare ca are ... doar daca s-a hotarat sa fie comod si sa flirteze putin cu cate cineva fara sa mai aiba relatii serioase. Adica sa ramana singur...

    Nu are copii , dar vorbea intr-o zi de orase potrivite pt a creste copii .
    Cand am deschis discutia eu de scene de casatorie, arunca niste priviri de catel batut de soarta catre mine , de parca cine stie ce suferinte a avut.
    Eu sunt scorpion cu ascendent in rac , mai sensibil de atat nu gasesti. Dar totusi incerc sa fiu un om puternic si hotarat , poate si din cauza ca am trait mult timp cu parintii mei care sunt un berbec hotarat si independent si un varsator cu multa personalitate. Nu-mi sta in fire sa ma port ca un om ranit in aripa , dar sunt prietenoasa , glumeata , zambesc , chiar l-am laudat odata la o sedinta ca a rezolvat o problema care m-a ajutat pe mine sa rezolv alte probleme. Le-am spus si managerilor ca ar fi cel mai potrivit sa conduca echipa.

    Iar in privinta greselilor , si el face . De ex odata i-a ironizat pe niste indieni care lucreaza cu noi si ei i-au raspuns la fel.

    Am vazut ca folosesti prescurtarea E.l., ce inseamna ?

    Ok merci pt sfaturi , daca mai ai si alte idei poti sa-mi scrii

    Nu stiu de ce l-am scapat , sau daca l-am scapat, dar cert e ca eu am aratat ca imi pare rau , daca el se supara din atata lucru si se supara definitiv , e o reactie cam drastica ...la urma urmei , nu eu am spus glumele si tachinarile resp, eu doar am reactionat prost la ele.
  •  
    • 15 mesaje
    18 Mar 2018, 16:56
    0 0
    Dar ca idee, niciodata nu a mers la masa cu mine si cu colegii mei de varsta mea . Ne invita la masa , stam cu totii , dar de mers , merge numai cu prietenele alea mai batrane si maritate, cred ca ii e mai comfortabil asa. Cu ele sta si la sedinte . Numai cand n-are incotro sta cu noi . Dar asta arata si o lipsa de siguranta de sine
  •  
    • 2115 mesaje
    18 Mar 2018, 17:06
    0 0
    E.l = edit later, m-am gandit mai tarziu si am adaugat.
    Pai daca sunt colege mai vechi, se cunosc mai de mult timp, alea au familion si nu bat la ochi si stiut fiind faptul ca nu te incurci cu gagicile de la job... tragi si tu concluzia, nu?
    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 18 Mar 2018, 17:08
  •  
    • 15 mesaje
    18 Mar 2018, 17:14
    0 0
    sunt de acord si eu ca in general nu te incurci cu colegii directi, dar in cazul nostru e o exceptie , iar eu nu sunt o "gagica",
    sunt un om diferit, un om profund si afectiunea mea nu e trecatoare

    Eu cred ca asta nu a inteles si asta trebuie sa-i arat
  •  
    • 15 mesaje
    18 Mar 2018, 17:22
    0 0
    multumesc pt discutie , cred ca mi-am dat singura raspunsul dar discutia in sine m-a ajutat. Tu ce zodie esti ? si cum de stii atatea despre pesti ?
    Acest mesaj a fost editat de către antoniadd: 18 Mar 2018, 17:25
  •  
    • 2115 mesaje
    18 Mar 2018, 17:35
    0 0
    antoniadd said:sunt de acord si eu ca in general nu te incurci cu colegii directi, dar in cazul nostru e o exceptie , iar eu nu sunt o "gagica",
    sunt un om diferit, un om profund si afectiunea mea nu e trecatoare

    Eu cred ca asta nu a inteles si asta trebuie sa-i arat

      Ei, nu esti o "gagica", esti single sau nu? Te-ai atacat? Stii vorba porcului ca nu mai mananca ra--t, doar pe asta ca e cald? 
    Pai io iti spun clar ca  relatiile intre colegi nu aduc nimic bun, si tu spui ca e "o exceptie". Bun asa, cauta-ti alt job si zau ca omul te priveste altfel,
    Altfel, toate lucrurile sunt "trecatoare", nici n-ai idee.

  •  
    • 2115 mesaje
    18 Mar 2018, 17:45
    0 0
    antoniadd said:multumesc pt discutie , cred ca mi-am dat singura raspunsul dar discutia in sine m-a ajutat. Tu ce zodie esti ? si cum de stii atatea despre pesti ?

     Sunt gemeni, stii... aia cu doua fete, doua personalitati... 
    M-ai prins cu fata buna si ma bucur ca te-am cunoscut, asta nu inseamna ca trebuie sa si crezi ca mine, poate ieri sau maine iti spuneam altceva. Cica adevarul il stim doar noi, avem nevoie doar de o mica confirmare uneori.
     Despre pesti stiu bine, foarte bine, am avut unul si l-am pierdut, l-am pretuit mult si viu fiind, dar dupa ce n-a mai fost printre noi l-am urcat putin pe un piedestal. RIP

  •  
    • 15 mesaje
    18 Mar 2018, 19:13
    0 0
    tind sa-ti dau dreptate ca a fost constient ca nu-si doreste o relatie cu mine pt ca suntem colegi in aceeasi echipa si e mai mult o problema,, motiv pt care nici n-a vrut de la inceput sa vorbim pe facebook ca prieteni si m-a blocat cand am insistat. Dar nu inteleg de ce o perioada de 1 ,2 luni se tot uita in ochii mei atat de intens si ma admira si le-a aratat si celorlalti ca ma place...asta mi se pare ciudat la el , mi se pare ca are o problema ca nu a putut sa aiba un comportament corect de la inceput si m-a facut sa cred altceva. Faptul ca el nu s-a abtinut si abia acum a inceput sa se controleze desi nu tot timpul reuseste (inca il mai prind uitandu-se dupa mine cand vb cu altii ) ma face sa cred ca ori are sentimente puternice ca si mine , ori are o problema.

    Oricum totul mi se pare destul de ciudat si imi pare rau ca am cazut in plasa lui...
  •  
    • 3765 mesaje
    18 Mar 2018, 21:41
    0 0
    antoniadd said:concluzia , cum il fac sa se razgandeasca ?

     

     

    Vorbeste mai putin.

  •  
    • 2115 mesaje
    19 Mar 2018, 02:28
    0 0
    antoniadd said:tind sa-ti dau dreptate ca a fost constient ca nu-si doreste o relatie cu mine pt ca suntem colegi in aceeasi echipa si e mai mult o problema,, motiv pt care nici n-a vrut de la inceput sa vorbim pe facebook ca prieteni si m-a blocat cand am insistat. Dar nu inteleg de ce o perioada de 1 ,2 luni se tot uita in ochii mei atat de intens si ma admira si le-a aratat si celorlalti ca ma place...asta mi se pare ciudat la el , mi se pare ca are o problema ca nu a putut sa aiba un comportament corect de la inceput si m-a facut sa cred altceva. Faptul ca el nu s-a abtinut si abia acum a inceput sa se controleze desi nu tot timpul reuseste (inca il mai prind uitandu-se dupa mine cand vb cu altii ) ma face sa cred ca ori are sentimente puternice ca si mine , ori are o problema.

    Oricum totul mi se pare destul de ciudat si imi pare rau ca am cazut in plasa lui...

     Poate esti prea misto, n-are omul voie sa-si spele si el ochii?
     Da' suparata mai esti, e ceva mai mult decat povestesti tu pe aici, asa e?

    Care plasa?
    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 19 Mar 2018, 03:06