adenom hipofizar

  •  
    • 1 mesaje
    10 Mar 2018, 17:16
    0 0
     Buna ziua, 

    In urma unui RMN mi s-a descoperit un adenom hipofizar de 2, 5 mm. Urmeaza sa merg cu rezultatul la doctorul endocrinolog. Se poate trata medicamentos cu dostinex ? Prolactinomul va ramane acolo toata viata sau poate disparea in urma tratamentului? Tratamentul se ia toata viata? Valoarea de 2, 5 mm este mare ? 
    Si care sunt cauzele aparitiei acestui adenom? De asemenea, am observat o cadere mare a parului in ultima perioada, prolactinomul poate fi cauza si ce este de facut? 

    Multumesc, as fi recunoscatoare daca as primi raspunsuri si din partea persoanelor care au/ au avut acest adenom hipofizar. Ce tratamente ati urmat? Care a fost evolutia ?
  •  
    • 9 mesaje
    28 Mar 2018, 15:51
    0 0
    poate ca deja ai mers la medic, dar iti impartasesc si eu din experienta mea.M-am confruntat si eu cu aceasta problema. Microadenomul meu avea 2 mm. Tratamentul medicamentos a fost cu dostinex si mi-a scazut prolactina. Eu nu mi-am mai facut inca un RMN pentru ca intre timp am facut un copil, tratament nu am mai urmat, dar nici valoarea prolactinei nu mi-a mai crescut niciodata. Am consultat 2 medici si ambii mi-au spus ca la aceasta marime nu ridica probleme. Au trecut mai bine de 10 ani de cand am trecut prin asta