Vă rog cei care stiti,am luat pastila de a doua zi.

  •  
    • 2 mesaje
    26 Feb 2018, 09:12
    0 0
    Am luat-o dupa 32 de ore despre escapelle e vorba. E prima dată cand o iau.Nu stiu dacă a fost nevoie dar am vrut să previn neparat,eram speriată si nu stiam ce sa fac .Nu am observat nimic după ce am luat-o ma refer la efecte secundare.Doar că nu stiu data exactă cand trebuie sa imi vină menstruatia si ar fi timpul,tot astept.Ieri am depus efort fizic ,si am obeservat ca mi-a curs putin sange.Am fost sigură că urmează sa imi vină menstruatia dar nu a fost asa.Acum stau ingrijorată cu gandul că ar putea să imi facă rau acea pastilă,pe prospect scria ca menstruatia poate veni mai repede sau mai tarziu cu 5 zile,pe unele site-uri am citit ca le-a intarziat si o luna,nu mai stiu ce sa fac,regret că am luat-o .Vreau un sfat de la cineva care a trecut prin asta.
  •  
    • 7 mesaje
    28 Feb 2018, 00:27
    0 0
    Buna,

    Eu am trecut prin asta. Ce-i drept, acum cativa ani
    Primul sfat: desi sunt extrem de sigura ca te-ai gandit la asta dar nu vrei sa mergi, este... vizita la ginecolog Nu stiu ce varsta ai, insa poti merge si fara sa stie parintii tai (eu am facut-o si nu regret).

    In al doilea rand, cred ca scrie si pe prospect, exista sansa sa ai sangerari dupa ce iei pastila insa daca aceste sangerari sunt abundente... cu atat mai mult trebuie sa mergi la medic.

    Eu am facut un test de sarcina cam la 5 si la 7 zile dupa contactul sexual, chiar daca luasem pastila. Eram panicata si voiam sa stiu sigur ca nu sunt insarcinata. Am avut norocul sa iassa negative si apoi sa imi vina menstruatia. Partea buna este ca poti reface testul de cate ori vrei tu (pe unul nou, evident).

    A treia varianta (care ar putea fi ca alternativa nr 2. dupa varianta de mers la ginecolog), este sa intrebi si o farmacista; te poate linisti in privinta sangerarii insa nimeni nu iti poate garanta ca nu esti insarcinata.

    Eu, personal, pe astea le vad ca variante dar, repet, vizita la ginecolog e sfanta.

    Succes!