Fosta mea iubita

  •  
    • 15 mesaje
    20 Feb 2018, 19:29
    0 0
    Salut,
     Simt nevoia sa vorbesc si nu cred ca o sa gasesc un loc mai bun decat acesta.
    O sa vorbesc despre fosta mea iubita, cu care am avut o relatie de 2 ani. Ne-am despartit de 6 luni, am iubit-o si inca mai simt unele chestii, problema e ca nu mi-o pot scoate din cap. 
    Inca de la inceputul relatiei mi-am dat seama de multe nereguli, iar in sinea mea stiam ca nu o sa mearga, eram sigur de asta dar....am zis de ce sa nu incerc.

    Ea, recent iesita dintr-o relatie de vreo 5 ani, eu singurel si in cautare, m-am bagat in seama cu ea, am schimbat doua trei vorbe si ne-am hotarat sa iesim sa ne cunoastem mai bine etc. stiti si voi, ´procesul indragostirii´. Problema, inca, de la inceput era faptul ca ea imi vorbea aproape tot timpul despre fosta relatie, ea in mine a gasit sprijinul de care avea nevoie, vorba buna,motivarea si psihologul. Eu am lasat lucrurile clare de la inceput, ´vreau sa iti fiu iubit nu prieten´, oarecum a inteles doar ca, nu stergea pozele cu fostul (le-a tinut vreo 4 luni pe public pe facebook) si imi spunea ca nu e pregatita, ca sufera enorm, ca are ganduri sinucigase etc. era la pamant cu moralu. Eu am lasat-o moale, am luat-o usor, nu am presionat-o, am continuat sa ne intalnim, ea m-a sarutat si am inceput o relatie. Toate bune pana aici nu? Ok, continuam incepe ´shoul´....
    Inca de la inceputul relatiei ea m-a tinut ascuns, imi gasea doar defecte si nici macar o calitate, mai pe scurt, se vedea in ´pana mea´ ca nu eram tipul ei de barbat, ma ascundea de toata lumea, iar motivul era ca o vede lumea cu altul dupa ce a terminat o relatie de 5 ani, si ca ce o sa zica lumea, o sa o faca ´curva´ iar ea nu genul ala de femeie. 
       
    Bun, am inteles si asta, dupa ceva timp (vreo 5 luni mai exact) am inceput sa ne afisam, toate bune si frumoase doar ca: incepea fata sa isi ascunda telefonul, sa vorbeasca pe Whatsupp pana la 4-5 dimineata, eu nu o controlam, nu sunt genul, dar mi-a dat prea mult de inteles ca se intampla ceva.
       La un momentdat s-a dus la baie si si-a ´uitat´ telefonul in camera ( ea isi lua telefonul peste tot cu ea) si a primit un mesaj de la cineva, curios, m-am uitat sa vad cine e, era de la un tip trecut in telefon sub numele de ´al meu´. Am citit si m-a omorat, ea si-a dat intalnire cu el intr-un alt oras la vreo 250 km de unde eram noi.
       Nu am spus nimic, am citit si am pus telefonul la loc.
       Toata lumea stia ca ea, in ziua respectiva, trebuie sa mearga la facultate ca are de prezentat ceva despre avocatura (studia la drept) dar de fapt, ea avea intalnire cu tipul respectiv.
       
    S-a facut frumoasa, si-a cumparat haine noi, s-a coafat, machiat etc. si ma intreba pe mine, ´sunt frumoasa, arat bine?´ i-am raspuns educat si fara ezitare, ´esti foarte frumoasa, arati foarte bine si o sa fii cea mai buna ´actrita´ la prezentarea care o ai´.
       Acum sa va puneti putin in locul meu, eu trebuia sa o duc sa se intalneasca cu colegii ei, langa AUTOGARA, deci eu stiam totul.
       Am ajuns langa autogara si i-am spus, ´Nu vrei sa te duc direct in autogara, poate pierzi autobuzul?´. A inlemnit, nu stia cum sa reactioneze, ce sa spuna, ce sa faca, zicea doar, ´Iubitule ce ai, ce-i cu tine, iubitule inceteaza te rog´. I-am spus ca am terminat-o cu ea, sa nu ma mai caute, ea nu avea de gand sa o termine cu mine si mi-a zis in felul urmator: ´Iubitule eu nu vreau sa renunt la tine si nu o voi face vreodata, fac asta pentru noi, pentru a ma convinge ca te iubesc si ca tin la tine´. In secunda 2 am dat-o jos din masina si am plecat.
       M-a sunat, mi-a trimis mesaje in prostie, ´iarta-ma, intoarce-te , nu mai vreau sa plec, te rog vino inapoi´.
         Intr-un final i-am raspuns, pur si simplu ma suna in continuu, plangea, nu putea sa vorbeasca, era terminata, afara ploa iar eu am cedat, da am cedat, ´prostul prostilor´ m-am intors dupa ea, era praf, uda si terminata de la ploaie, ma astepta in strada si plangea in hohote. S-a urcat in masina, ma imbratisa, ma lua de mana, nu ma mai lasa si plangea, isi cerea iertare si spunea ca nu o sa ma paraseasca vreodata.
         Am iertat-o, a mers bine o saptamana, apoi din nou, telefon ascuns si mesaje ascunse.
       Am stat de vorba si i-am spus: ´daca nu iti schimbi comportamentul, daca nu vrei sa faci nimic pentru relatie, eu renunt sa mai lupt´....si asa am facut, am renuntat sa mai lupt iar relatia noastra s-a dus pe ´rapa´, ne certam tot timpul din orice, ma jignea, ma facea urat, eu o faceam frumoasa, arunca cu cuvinte grele in mine iar eu o atacam cu cuvinte frumoase.
       Ultimile 6 luni de relatie a fost un haos total, isi scria cu fel si fel de tipi mai aratosi ca mine, ea credea ca eu nu stiu, eu stiam, dar am renuntat la lupta, nu i-am mai reprosat nimic.
      Intr-un final i-am spus ca nu mai vreau sa continuam in felul asta, ca daca vrea sa mai fim impreuna trebuie sa faca o schimbare, eu nu mai accept  bataia de joc.

    Ea mi-a raspuns,´vrei sa plec,spune daca vrei sa plec?, ca imi fac bagajul si ma duc´....asta a inteles ea din tot ce i-am spus eu. I-am raspuns: ´Nu, nu vreau sa pleci, ti-am spus doar ca nu vreau sa mai continui la fel´. Iar ea a ales sa plece....

      Ne-am dus acasa, am ajutat-o sa isi faca bagajele si am dus-o acasa la parintii ei. In momentul in care am plecat, mi-a cerut sfaturi despre viata si mi zis asa: ´Despartiri de genul asta sa tot ai´, adica ea crede ca ne-am despartit de comun acord si ca nu suferim niciunul din noi. Dar nu e asa, m-a durut mult, nu stiu de ce, poate ca am luptat prea mult si am scos-o din gandurile rele, in care era adancita, eram mandru de ea cand o vedeam ca nu mai plange, eram mandru de ea ca o vedeam mai puternica. Dar la ce folos?.... eu am fost doar un petic pentru ea, eu am fost cel care a pregatit-o pentru urmatorul, ea poate nici acum nu isi da seama cat de tare m-a durut.
     Dupa ce ne-am despartit, la nici o luna, s-a afisat cu altul, m-a omorat.

    Ne-am intalnit, dupa ceva vreme, pentru ca mai aveam lucruri de rezolvat, gen telefonul ei era pe numele meu, etc...Ne-am intalnit inainte de sarbatori, dar acea intalnire mi-a pus capac. Mi-a spus ca este foarte fericita, ca nu a fost asa de fericita de doi ani incoace (adica timpul petrecut cu mine) ca il adora si ca e super entuziasmata. 
      M-a nenorocit, m-a dezamagit, m-a facut sa nu mai am incredere in femei cu spusele astea, de ce trebuia sa imi spuna asta, de ce trebuia sa ma umileasca asa?...in fine.....i-am urat de bine sa fie fericita si ca ma bucur pentru ea (desi eu eram cu inima facuta praf).

     Dupa sarbatori imi scrie: ´Vino pe la mine la bar ca sunt singura, hai sa bem o cafea´, i-am lasat mesajul in SEEN, si nu am raspuns, i-am sters numarul.
       Dupa doua zile imi scrie din nou: ´Nu iti mai vad poza de profil, gata nu mai vorbesti, hahahah ce ai nebunule?´. Eu din nou am lasat-o in SEEN si nu i-am raspuns. Dupa 3 ore imi scrie ´ok´, la fel nu i-am raspuns.
      
        Acum ce nu inteleg eu este, de ce ma cauta?...De ce nu ma lasa in pace? De ce nu mi-o pot scoate din cap, vreau sa uit, cateodata cad si ma gandesc mult la ea, stiu ca nu merita dar cum sa-i spun inimii asta? Nu inteleg de ce ma mai gandesc la ea, cand ea nu a fost langa mine la rau, nu a fost cand am avut accident, nu a fost cand am ramas fara munca, ea a fost doar pentru ea, sa-i scriu un mesaj de adio, sa o iert, sa ii urez tot binele din lume, sa plec din oras, ce naiba sa mai fac?.
        
                                                                                                          Va multumesc!
    Acest mesaj a fost editat de către Cupito: 20 Feb 2018, 21:48
  •  
    • 44 mesaje
    20 Feb 2018, 21:18
    3 0
    nu iti mai bate capul continua sa o ignori si nu ii raspunde la mesaje
    pare genul de femeie care poate sa aiba cel mai bun barbat si tot ar mai vrea sa aibe inca 1-2 pe langa ea care sa ii mai faca complimente din cand in cand 
    cine stie cum o trateaza si actualul prieten si mai are nevoie sa o gadili oleaca  ca sa ii treaca
  •  
    • 366 mesaje
    21 Feb 2018, 08:12
    0 0

    Pacat  pentru  ce  ti  s  a  intamplat!

    Nu  merita sa  pui  la  suflet , nu  a  fost  decat  p  curva!

    Vezi  ti  de  viata  linistit!

  •  
    • 1841 mesaje
    21 Feb 2018, 11:18
    3 0
    omulcumartoaga said:

    Pacat  pentru  ce  ti  s  a  intamplat!

    Nu  merita sa  pui  la  suflet , nu  a  fost  decat  p  curva!

    Vezi  ti  de  viata  linistit!

     
    Subscriu!

    Nu merita sa te consumi emotional pentru o persoana de asemenea calitate, desi evident si normal ca suferi. Normal ca te-a umilit si ti-a distrus increderea in tine, la felul in care te-a tratat...  dar de pacatele ei are grija cine trebuie, tu concentreaza-te pe a fii un barbat de calitate, cum mi se pare ca esti, si vei vedea ca mai devreme sau mai tarziu o femeie adevarata te va aprecia.

    Uita-te si tu cate femei se plang ca nu gasesc un barbat bun, crede-ma, vei gasi pe cineva care sa te trateze corect, atata timp cat nu mai permiti asemenea umiliri din partea nimanui. Nu spun sa devii un nesimtit, ci sa iti aduni demnitatea, calm, stapan pe tine, si sa inchizi usa in nas in fata oricui te-ar trata vreodata asa, fara dramatisme, fara explicatii. Asta face un barbat onorabil care isi stie valoarea. Oamenii vor invata sa te respecte. 

    Hai curaj, va trece.


    Acest mesaj a fost editat de către outofhere: 21 Feb 2018, 11:18
  •  
    • 3765 mesaje
    21 Feb 2018, 11:49
    0 0
    Cupito said:Salut,
     . In secunda 2 am dat-o jos din masina si am plecat.
     

     

    Ce masina ai?

  •  
    • 15 mesaje
    21 Feb 2018, 12:09
    0 0
    igivansenior said:

    Ce masina ai?

     
    Nu cred ca e foarte important, dar sa stii ca si de masina mi-a zis, ca de ce nu am si eu ceva mai bun.

  •  
    • 15 mesaje
    21 Feb 2018, 12:24
    1 0
    outofhere said:
    omulcumartoaga said:

    Pacat  pentru  ce  ti  s  a  intamplat!

    Nu  merita sa  pui  la  suflet , nu  a  fost  decat  p  curva!

    Vezi  ti  de  viata  linistit!

     
    Subscriu!

    Nu merita sa te consumi emotional pentru o persoana de asemenea calitate, desi evident si normal ca suferi. Normal ca te-a umilit si ti-a distrus increderea in tine, la felul in care te-a tratat...  dar de pacatele ei are grija cine trebuie, tu concentreaza-te pe a fii un barbat de calitate, cum mi se pare ca esti, si vei vedea ca mai devreme sau mai tarziu o femeie adevarata te va aprecia.

    Uita-te si tu cate femei se plang ca nu gasesc un barbat bun, crede-ma, vei gasi pe cineva care sa te trateze corect, atata timp cat nu mai permiti asemenea umiliri din partea nimanui. Nu spun sa devii un nesimtit, ci sa iti aduni demnitatea, calm, stapan pe tine, si sa inchizi usa in nas in fata oricui te-ar trata vreodata asa, fara dramatisme, fara explicatii. Asta face un barbat onorabil care isi stie valoarea. Oamenii vor invata sa te respecte. 

    Hai curaj, va trece.

      Iti multumesc dar, atat de umlit m-am simtit incat m-a facut sa cred ca sunt un barbat urat, greu de privit, cand aveam clinciuri spunea asta:´Esti urat, esti chel, ai 30 de ani, nimeni n-o sa stea cu tine´, a repetat spusele astea pana cand m-a facut sa cred ca este asa.

  •  
    • 366 mesaje
    21 Feb 2018, 12:49
    0 0
    Cupito said:
    igivansenior said:

    Ce masina ai?

     
    Nu cred ca e foarte important, dar sa stii ca si de masina mi-a zis, ca de ce nu am si eu ceva mai bun.

      De  \\\\'scula"  nu  ti  a  spus  nimic?

  •  
    • 2115 mesaje
    21 Feb 2018, 14:23
    0 0
    Cupito said:


      Iti multumesc dar, atat de umlit m-am simtit incat m-a facut sa cred ca sunt un barbat urat, greu de privit, cand aveam clinciuri spunea asta:´Esti urat, esti chel, ai 30 de ani, nimeni n-o sa stea cu tine´, a repetat spusele astea pana cand m-a facut sa cred ca este asa.

     Astea sunt amanunte, daca si cardul e subtirel abia atunci  le ai pe toate.

  •  
    • 2115 mesaje
    21 Feb 2018, 15:29
    1 1
    De la mine se vede altfel, dupa 5 ani de relatie e debusolata, gaseste un umar pe care sa jeleasca, te tine "ascuns" in speranta ca se impaca cu fostul, dar tu vrei mai mult. Practic ai profitat de vulnerabilitatea ei. Ea nu se poate obisnui, nici nu avea cum pentru ca ai aparut prea devreme. Tu ai visat ca aveti o relatie in timp ce ea te credea un prieten si atat, asa se explica si usurarea resimtita de ea la despartirea voastra si tendinta de a pastra legatura cu tine pentru a lua impreuna cate o cafea.
    Pai daca n-a fost timpul potrivit si nici chimie, la ce te asteptai?
    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 21 Feb 2018, 15:36
  •  
    • 15 mesaje
    21 Feb 2018, 15:51
    0 0
    white_storm2 said:De la mine se vede altfel, dupa 5 ani de relatie e debusolata, gaseste un umar pe care sa jeleasca, te tine "ascuns" in speranta ca se impaca cu fostul, dar tu vrei mai mult. Practic ai profitat de vulnerabilitatea ei. Ea nu se poate obisnui, nici nu avea cum pentru ca ai aparut prea devreme. Tu ai visat ca aveti o relatie in timp ce ea te credea un prieten si atat, asa se explica si usurarea resimtita de ea la despartirea voastra si tendinta de a pastra legatura cu tine pentru a lua impreuna cate o cafea.
    Pai daca n-a fost timpul potrivit si nici chimie, la ce te asteptai?

    Nu am profitat nici o secunda de vulnerabilitatea ei, ba chiar dupa 2 luni,timp in care ba eram ba nu eram impreuna, ea vorbea cu un tip cu care a avut o realtie in trecut, acel tip a venit la ea din Anglia, s-a mutat la ea direct, ea spunea ca nu il vrea ca ma vrea pe mine, ca ma vede pe mine ca barbat ca el nu e barbat, am trecut cu vederea si atunci si i-am iertat greseala. Acel tip chiar a profitat de vulnerabilitatea ei . Ea spunea ca el a insistat sa vina, ca ea nu a vrut, l-a tinut 1 saptamana la ea si i-a spus sa plece. Am vrut sa o las dar tot timpul ma tragea inapoi si eu o vedeam ca pe o tipa puternica care nu imi ascunde nimic, m-am inselat, iar ea m-a inselat, am considerat ca orice om merita inca o sansa si am ramas cu ea.
       Ea a fost cea care a insistat sa iesim, ea a inceput relatia, ea m-a sarutat prima. Eu am vrut sa o las si sa imi vad de viata mea, dar mi-a spus ca nu concepe sa ma vada cu alta, ca ma vrea doar pentru ea. Mi-a dat sperante cand o vedeam ca ma cauta, ca se implica si ca nu vrea sa ma piarda. 
      

  •  
    • 3765 mesaje
    21 Feb 2018, 16:44
    0 0
    Cupito said:
    igivansenior said:

    Ce masina ai?

     
    Nu cred ca e foarte important, dar sa stii ca si de masina mi-a zis, ca de ce nu am si eu ceva mai bun.

     

    Cred ca ala cu care a plecat avea o Dacie. D-aia vrea sa se intoarca la tine.

  •  
    • 366 mesaje
    22 Feb 2018, 08:24
    0 0
    igivansenior said:
    Cupito said:
    igivansenior said:

    Ce masina ai?

     
    Nu cred ca e foarte important, dar sa stii ca si de masina mi-a zis, ca de ce nu am si eu ceva mai bun.

     

    Cred ca ala cu care a plecat avea o Dacie. D-aia vrea sa se intoarca la tine.

     Cred  ca  a  nimerit  unu  care  avea  burja!

  •  
    • 1841 mesaje
    22 Feb 2018, 11:17
    1 0
    Pai femeia asta il desconsidera, il dispretuieste, il tine langa ea profitand de indragosteala lui ca sa il foloseasca, insa il insulta, si colac peste pupaza si mai si inseala, si tot el a profitat de vulnerabilitatea ei?
  •  
    • 2115 mesaje
    22 Feb 2018, 15:26
    0 0
    Da cum? Femeia asta iesita dintr-o relatie destul de lunga ii povesteste lui Cupito despre fostul, pastreaza pozele cu acesta pe facebook multe luni iar Cupito se gandeste doar la sexuiala cu ea, e "omenit" , deh sa nu-si piarda fata sprijinul intr-o perioada dificila si il tine ascuns, dar isi vede mai departe de viitor, un viitor pe care clar nu il vede cu el.
    Prea se zugraveste el floare alba fara pata, dar eu nu cred ca el nu a intors complimentele primite.
    S-au folosit amandoi unul de altul pana la urma.


    E.l.  Un om care nu are incredere in el percepe distorsionat realitatea si lucruri minore capata proportii neobisnuite.  
    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 22 Feb 2018, 15:34
  •  
    • 15 mesaje
    22 Feb 2018, 15:52
    2 0
    white_storm2 said:Da cum? Femeia asta iesita dintr-o relatie destul de lunga ii povesteste lui Cupito despre fostul, pastreaza pozele cu acesta pe facebook multe luni iar Cupito se gandeste doar la sexuiala cu ea, e "omenit" , deh sa nu-si piarda fata sprijinul intr-o perioada dificila si il tine ascuns, dar isi vede mai departe de viitor, un viitor pe care clar nu il vede cu el.
    Prea se zugraveste el floare alba fara pata, dar eu nu cred ca el nu a intors complimentele primite.
    S-au folosit amandoi unul de altul pana la urma.


    E.l.  Un om care nu are incredere in el percepe distorsionat realitatea si lucruri minore capata proportii neobisnuite.  

     Inteleg ca ai ceva cu mine sau am dat in orgoliu tau de femeie, ca deh saraca a iesit dintr-o relatie si a intrat in alta, cum nu....cui pe cui se scoate, dupa parerea ei si a ta dupa cum se pare.
    Vorbesti despre sexualitate? Nu doar ca am respectat-o pentru faptul ca suferea dupa fostul, ba chiar am si asteptat-o vreo 6 luni pana m-am culcat cu ea. 
       Daca am stat dupa ea si am vazut in ea altceva decat este ea defapt, inseamna ca nu am incredere in mine? 
      Cea ce tu nu vrei sa intelegi este faptul ca eu am raparat-o si am pregatit-o pentru altul, faptul ca tu imi dai arogante nu ma face sa cred decat ca si tu, la un momentat, ti-ai batut joc de cineva doar ca sa treci peste o relatie cu sfarsit dureros.
       Chiar nu vrei sa intelegi ca ea s-a folosit de mine pana si-a uitat fosta relatie? Dupa ce s-a reparat, a avut nevoie de afectiunea mai multor barbati pe facebook,whatsupp, etc. De ce nu citesti tot inainte sa judeci gresit? Daca nu iti place cineva il lasi dracu in pace, nu stai cu el in pat si te combini cu inca 3,4 pe langa el.
        Sa iti spun si ca ea isi cauta masculi pe net? pe facebook mai exact...ea ii contacta, ea se baga in seama, pana la urma s-a combinat cu unu gasit pe facebook.
      Adica m-a inselat si tot ea e victima? Ma lasi cu prostiilea astea, o iert, ii dau sanse, nu o fac de ras in fata familiei ei, si tot eu am profitat de ea, apoi spuneti ca barbatii sunt badarani, misogini si reci.
       

  •  
    • 151 mesaje
    22 Feb 2018, 19:41
    2 0

      Iti multumesc dar, atat de umlit m-am simtit incat m-a facut sa cred ca sunt un barbat urat, greu de privit, cand aveam clinciuri spunea asta:´Esti urat, esti chel, ai 30 de ani, nimeni n-o sa stea cu tine´, a repetat spusele astea pana cand m-a facut sa cred ca este asa.

     

    Răposata mea bunică avea o vorbă: bărbatul trebuie să fie puțin mai frumos ca Dracu ' ! S-a intors lumea pe dos...să se preocupe bărbații de frumusețe. Uită-te in jurul tău câte femei singure, nemăritate, divorțate ...si tu te plângi ?! N-o fi fost aia frumusețea pământului ; s-a mai purtat si urât cu tine...bine că ai scăpat de ea !
  •  
    • 2115 mesaje
    22 Feb 2018, 21:00
    2 1
    Eu nu citesc trunchiat si nici nu am inteles gresit nimic, am omis intentionat presupusele ei episoade cu alti tipi enumerate de tine tocmai stiind ca un barbat oarecare ranit, parasit ar arunca fix cu acest gen de texte in femeia pe care nu a putut-o pastra doar pentru el. E un sablon.
  •  
    • 77 mesaje
    22 Feb 2018, 21:43
    3 0
    Faptul ca te cauta inca inseamna ca in sinea ei recunoaste ca esti singurul barbat de calitate pe care l-a cunoscut, il cunoaste si-l va cunoaste in toata viata ei. De asta si vorbele ei grele fata de tine, de asta si plansul ei in ploaie, de asta si imaginea , masca de femeie fericita cu altul. In esenta stie ca un altul ca tine nu exista. Sa o ajute, sa o inteleaga, sa o ierte, sa fie delicat , inteligent samd. Barbatii de felul tau sunt foarte, foarte rari. Te-ai sinucide daca i-ai raspunde si ai lua-o de la capat! Nu fa asa eroare, nu-ti bate joc de tine! Timpul te va ajuta sa o uiti si sa cunosti o femeie de calitate. Blocheaz-o pe fb, blocheaza-i numarul, daca te va cauta personal nu-i mai vorbi! Sau daca-i vorbesti, spune-i asa: draga, nu e cazul sa vorbesti cu un barbat urat, prost etc, meriti cu mult mai mult, drum bun si cale batuta! Trebuie sa inveti sa fii rau cu oamenii rai si s-o faci pe prostul cu oamenii prosti.
  •  
    • 1890 mesaje
    23 Feb 2018, 14:38
    1 0
    coana_mare said:

    Răposata mea bunică avea o vorbă: bărbatul trebuie să fie puțin mai frumos ca Dracu ' ! S-a intors lumea pe dos...să se preocupe bărbații de frumusețe. Uită-te in jurul tău câte femei singure, nemăritate, divorțate ...si tu te plângi ?! N-o fi fost aia frumusețea pământului ; s-a mai purtat si urât cu tine...bine că ai scăpat de ea !

    Barbatilor le plac in general curvele. Fata aia a stiut sa-l joace pe degete, de-aia i-a placut de ea. Una cuminte nu i-ar fi atras interesul, asa ca nu-l mai compatimi!