Un tata care-si creste singur fiica

  •  
    • 2 mesaje
    28 Dec 2017, 12:48
    0 0
    Am nevoie de un sfat. Sunt un parinte singur, am divortat acum 5 ani. Am o fetita de 9 ani care locuieste cu mine, foarte rar se intalneste cu mama ei. Fata doarme cu mine si nu concepe ideea de a avea propria camera. Impartim acelasi dulap de haine, acelasi pat si facem totul impreuna. Imi este imposibil sa-mi fac o relatie datorita faptului ca intreaga mea atentie este acordata fetitei, ea considera ca sunt doar al ei si nu ar accepta o femeie langa mine, daca observa ca ma apropii de o alta femeie face scene de gelozie,incepe sa planga, imi spune ca nu o mai iubesc. Prietenii imi spun ca nu este ok ce se intampla, ca e normal sa am o relatie. Psihologul m-a sfatuit sa las lucrurile sa vina de la sine si sa nu actionez impotriva vointei ei, dar in acelasi timp imi spune ca trebuie sa-mi refac viata. In adancul sufletului meu imi doresc sa am alaturi o femeie si imi doresc ca fiica mea sa accepte acest lucru.  Poate influenta negativ dezvoltarea ei ca si adult felul in care traim in acest moment, doar noi doi?
     
  •  
    • 366 mesaje
    28 Dec 2017, 13:43
    0 0
    Foarte delicate situatia in contextual in care fata este inca micuta si poate nu percepe foarte bine ce inseamna o femeie alaturi de tine .
    Atentie!! mare insa la femeia pe care decizi sa o ai alaturi , daca ea nu va fi placuta si se va imprieteni cu fata , viata ta va fi un calvar .
    Cred ca doar timpul si poate maturizarea fetei , ar putea schimba lucrurile .
    Mult success, si mare pacat ca ai ajuns in situatia asta.
    Un An Nou fericit si La Multi Ani!
  •  
    • 1890 mesaje
    28 Dec 2017, 15:04
    0 0
    Cunosc pe altcineva in situatia asta: prietena mea care e divortata si are un baietel de 12 ani, extrem de atasat de mama si care, la fel, nu doarme fara ea, nu face nimic fara ea, inutil sa mai spun ca nu accepta nici macar rasuflarea unui barbat in preajma maica-sii. Drept este ca ea mai mentine legatura cu tatal baiatului, in sensul ca petrec unele vacantele impreuna, mai vine pe la baiat, il mai ajuta la lectii, il plimba etc...
  •  
    • 12208 mesaje
    28 Dec 2017, 22:51
    0 0
    Te-ai gandit la o bona part time , te-ar ajuta pe tine mult si i-ar largi fetei universul in acelasi timp . Ea si fetita cu tine cand mergi la interviul cu viitoarele bone daca faci asta printr-o agentie ...Ea va avea o prezenta femnina iar tu putin timp liber sa socializezi ...
  •  
    • 1890 mesaje
    29 Dec 2017, 09:44
    0 0
    gabriela42 said:Te-ai gandit la o bona part time , te-ar ajuta pe tine mult si i-ar largi fetei universul in acelasi timp . Ea si fetita cu tine cand mergi la interviul cu viitoarele bone daca faci asta printr-o agentie ...Ea va avea o prezenta femnina iar tu putin timp liber sa socializezi ...

     Mda, ar fi o idee...

  •  
    • 3765 mesaje
    29 Dec 2017, 10:52
    0 0
    Dan_Balan said:  Poate influenta negativ dezvoltarea ei ca si adult felul in care traim in acest moment, doar noi doi?
     

     

    Un copil are nevoie si de ma-sa si de tac-su. Daca-i explici in termenii ei ca ar fi bine sa-i fie aproape o doamna care sa joace rolul de mama, poate intelege.
    Totusi peste cativa ani e mai preferabil sa-i explice unei doamne starile prin care trece, schimbarile care au loc, decat unui barbat. Chiar si tata.
    Nu te pune pe tine in prim plan, ci pe ea.
    Totusi, la 9 ani este destul de mare sa inteleaga situatia. Doar daca nu ii este frica sa te piarda si  pe tine.
    Nu te mai duce doar tu la psiholog. Ori mergeti amandoi, ori doar ea. Preferabil o femeie psiholog.

    Sa-mi f..t una, cat am scris!!


    Acest mesaj a fost editat de către igivansenior: 29 Dec 2017, 15:09
  •  
    • 366 mesaje
    29 Dec 2017, 11:20
    0 0
    igivansenior said:
    Dan_Balan said:  Poate influenta negativ dezvoltarea ei ca si adult felul in care traim in acest moment, doar noi doi?
     

     

    Un copil are nevoie si de ma-sa si de tac-su. Daca-i explici in termeni ei ca ar fi bine sa-i fie aproape o doamna care sa joace rolul de mama, poate intelege.
    Totusi peste cativa ani e mai preferabil sa-i explice unei doamne starile prin care trece, schimbarile care au loc, decat unui barbat. Chiar si tata.
    Nu te pune pe tine in prim plan, ci pe ea.
    Totusi, la 9 ani este destul de mare sa inteleaga situatia. Doar daca nu ii este frica sa te piarda si  pe tine.
    Nu te mai duce doar tu la psiholog. Ori mergeti amandoi, ori doar ea. Preferabil o femeie psiholog.

    Sa-mi f..t una, cat am scris!!

       Bree , da  ma  uimesti  cata  logica  ai!

    Hai , La  Multi  Ani!  cu  sanatate  si  voiosie!

  •  
    • 3765 mesaje
    29 Dec 2017, 14:20
    0 0
    Cred ca am avut o decadere si se facea ca scriam Promit ca nu mai fac .
    La multi ani si tie An nou fericit.
  •  
    • 77 mesaje
    29 Dec 2017, 23:21
    0 0
    Nu e ok ca doarme cu tine si in general relatia voastra. Posibil sa-i fie frica sa nu te piarda, sa nu sufere un alt abandon. De ce se intalneste foarte rar cu mama ei?Ar fi mai bine sa se intalneasca mai des. Deasemenea sa-si faca prietene. La scoala cum este cu colegii? Poate o idee e sa inviti acasa colegi de-ai ei, sa incurajezi prietenii cu ei. Sa o duci la un psiholog pentru copii. Nu este foarte mica dar nici foarte mare, cate ceva poate intelege si cu tact sa-i explici unele lucruri. Va fi greu sa-ti refaci viata dar e dreptul tau, chiar datoria sa traiesti o viata normala.
  •  
    • 1890 mesaje
    30 Dec 2017, 12:33
    0 1
    Microscop said: De ce se intalneste foarte rar cu mama ei?

     Ori e plecata in strainatate ori decazuta din drepturile parintesti. De obicei copilul se incredinteaza dupa divort mamei, nu tatalui.

  •  
    • 77 mesaje
    30 Dec 2017, 14:19
    0 0
    scorpion112 said:
    Microscop said: De ce se intalneste foarte rar cu mama ei?

     Ori e plecata in strainatate ori decazuta din drepturile parintesti. De obicei copilul se incredinteaza dupa divort mamei, nu tatalui.

     Da, stiu. Dar pot fi si alte motive...mama sa nu vrea prea mult sa-si intalneasca fiica ori invers. Sau sa nu poata, o fi in alta localitate din Romania...Este clar ca fetita are frica sa nu piarda singurul parinte care i-a ramas. 

  •  
    • 1890 mesaje
    30 Dec 2017, 14:41
    0 0
    Indiferent de motive, e clar: doar printr-un accident al naturii a devenit mama si, plasand copilul la tata, e libera precum norii si cocorii. Acum exista si reversul medaliei (referitor la aducerea in scena a unei femei, partenera a tatalui), s-ar putea ca mama vitrega sa readuca in actualitate basmul cu Cenusareasa. Si atunci, vai de biata fetita! Abandonata de mama ei, asuprita de mama vitrega (mai ales daca are si ea copii) si neglijata de tatal ei, sa vezi depresie! In general barbatii gandesc cu ce au intre picioare, iar cand intervine dragostea noua, nici cu ochii de la ciorap nu se mai uita la fetita!
  •  
    • 77 mesaje
    30 Dec 2017, 15:16
    0 0
    Doar autorul topicului ne poate spune, daca vrea, care-i adevarul. Nu e mereu asa simplu , asa net. Si nici viitorul poate ca nu va fi asa sumbru, mai sunt femei bune care sa iubeasca copilul altora sau macar drepte! In caz ca are proprii copii...In general in copiii de parinti separati se dezvolta egoism si acesti copii se pot dovedi niste tirani. Am o multime de exemple de femei care nu si-au putut reface viata. La fel, poate fi pentru barbati.
  •  
    • 2 mesaje
    3 Ian 2018, 09:40
    0 0
    Multumesc pentru sfaturi! Dupa divort mama a fost cea dezinteresata, mai tarziu si-a dat seama de greseala, fiica este acum cea care nu mai doreste sa o vada desi exista insistente din partea cealalta. Avem custodie comuna dar consider ca doar copilul poate alege cu cine sa stea. Eu nu concep viata fara ea langa mine, nu vreau sa o vad trista si nu suport o lacrima pe obrazul ei. Este si va fi intotdeauna prioritatea mea.
  •  
    • 366 mesaje
    3 Ian 2018, 10:29
    0 0
    scorpion112 said:Indiferent de motive, e clar: doar printr-un accident al naturii a devenit mama si, plasand copilul la tata, e libera precum norii si cocorii. Acum exista si reversul medaliei (referitor la aducerea in scena a unei femei, partenera a tatalui), s-ar putea ca mama vitrega sa readuca in actualitate basmul cu Cenusareasa. Si atunci, vai de biata fetita! Abandonata de mama ei, asuprita de mama vitrega (mai ales daca are si ea copii) si neglijata de tatal ei, sa vezi depresie! In general barbatii gandesc cu ce au intre picioare, iar cand intervine dragostea noua, nici cu ochii de la ciorap nu se mai uita la fetita!

     Ce  "scorpie"  esti!