Curs de croitorie Atelierele Ilbah

  •  
    • 3 mesaje
    21 Sep 2017, 13:29
    3 0
    Un curs unde nu inveti absolut nimic ...o imensa dezamagire pe bani fff multi asa este acest curs, vorbesc ca una care a fost acolo si atentioneaza pe toate cele ce se gandesc ca pot invata sa faca cateva hainute sa isi caute oriunde altundeva numai la aceaste ateliere nu !!!
    Am stat inghesuita cu inca 12 colege intro sala mica unde am crezut ca voi invata cum sa imi confectionez singura asa ca pentru mine cateva hainute , o fusta o bluzita un pantalon....ceva
    Surpriza .... am primit pentru fiecare dintre aceste lucruri cate un tipar gata facut si care nu a fost de mare ajutor mai ales ca eu nu sunt chiar trasa prin inel ....si asta ma deranjat de la bun inceput...am zis asta este sa trecem la treaba pus tipar , tras cu creta taiat si surpriza am fost sfauita sa ma apuc sa cos de mana cumva fiecare bucata si asa cusute de mana cu ac si ata ( evul mediu !!! ) sa le prind una de alta si dupa ce leam cusut la masina sa ma apuc sa descos ce am cusut de mana si na daca ramane ceva mai mult material sa il tai acolo in masina de cusut cu forfeca  ... valeuuu !!! E clar ca la toate a iesit un mareeee rahat si au inceput sa renunte pe capete desi ne ruga doamna asa zis profesor sa venim ca asa se invata croitorie ca e greu....pai e greu ce ne arati tu madam si foarte prost si gresit ca nu iese mai nimic si eu nu stiu sa fac un amarat de tipar pe bucile mele babane ca ce am primit de la scoala atelier ca asta e un amarat de atelier NU e pe masura mea si o fac de pomana !!!! Oricum toate hainele facute la final au fost jalnice .....nula mine musai si la colegi toti avem un regret imens ca nu am mers in alta parte la scoli unde chiar ai o sansa adevarata sa inveti ceva pentru care ai dat bani foarte multi ...
    Sper sa citeasca si alte fete si sa se gandeasca foarte serios ce aleg ...
  •  
    • 1890 mesaje
    28 Sep 2017, 12:28
    0 0
    Poate v-a dat un tipar de pantalon standard sa invatati dupa el, zic si eu.
  •  
    • 2115 mesaje
    28 Sep 2017, 12:51
    1 0
    zambetsubsoare said:Un curs unde nu inveti absolut nimic ...o imensa dezamagire pe bani fff multi asa este acest curs, vorbesc ca una care a fost acolo si atentioneaza pe toate cele ce se gandesc ca pot invata sa faca cateva hainute sa isi caute oriunde altundeva numai la aceaste ateliere nu !!!
    Am stat inghesuita cu inca 12 colege intro sala mica unde am crezut ca voi invata cum sa imi confectionez singura asa ca pentru mine cateva hainute , o fusta o bluzita un pantalon....ceva
    Surpriza .... am primit pentru fiecare dintre aceste lucruri cate un tipar gata facut si care nu a fost de mare ajutor mai ales ca eu nu sunt chiar trasa prin inel ....si asta ma deranjat de la bun inceput...am zis asta este sa trecem la treaba pus tipar , tras cu creta taiat si surpriza am fost sfauita sa ma apuc sa cos de mana cumva fiecare bucata si asa cusute de mana cu ac si ata ( evul mediu !!! ) sa le prind una de alta si dupa ce leam cusut la masina sa ma apuc sa descos ce am cusut de mana si na daca ramane ceva mai mult material sa il tai acolo in masina de cusut cu forfeca  ... valeuuu !!! E clar ca la toate a iesit un mareeee rahat si au inceput sa renunte pe capete desi ne ruga doamna asa zis profesor sa venim ca asa se invata croitorie ca e greu....pai e greu ce ne arati tu madam si foarte prost si gresit ca nu iese mai nimic si eu nu stiu sa fac un amarat de tipar pe bucile mele babane ca ce am primit de la scoala atelier ca asta e un amarat de atelier NU e pe masura mea si o fac de pomana !!!! Oricum toate hainele facute la final au fost jalnice .....nula mine musai si la colegi toti avem un regret imens ca nu am mers in alta parte la scoli unde chiar ai o sansa adevarata sa inveti ceva pentru care ai dat bani foarte multi ...
    Sper sa citeasca si alte fete si sa se gandeasca foarte serios ce aleg ...

     Madam, bati campii maxim! Exact cum ti-a aratat doamna "asa zis profesor" se face croitorie de cand este lumea. Fara un tipar este destul de dificil sa lucrezi, doar cele foarte experimentate pot
    lucra astfel.
    Deh, lenea e cucoana mare si sa injuri /sa defaimezi e la mare cautare azi. 
    Pentru "bucile tale babane" iti poti face dupa masurile proprii propriul tipar, da' las' ca mai bine spargi seminte dupa o tejghea.

  •  
    • 3 mesaje
    8 Oct 2017, 15:54
    2 0
    hey !
    am incercat si eu la aceste ateliere sa fac un curs mai complex insa din pacate am constatat ca de fapt taxa se triplase pentru ca ar fi trebuit sa fac si alte module complet separat si am renuntat
    par profi oamenii insa cand ii iei la bani marunti ai sa faci constatarea ca e un foc de artificii in fata ta ca sa iti vanda ditamai elefantul roz ore extrem de putine, materiale insuficiente sau haine care dupa ce le faci raman la ei cica sa fie donate...sali de curs mici si inghesuite oameni nemultumiti si zambete strambe ...contrar a ceea ce vazusem pe site la dansii ...ce sa mai nu va incredeti de ce auziti la telefon sau cititi pe site mergeti acolo cum am mers si eu si am intrebat direct ce voi face exact la aceste cursuri ..... am primit raspunsuri evazive si cand am insistat cate ore voi face ce haine si in ce fel daca fac tipare sau nu si a facut loc nervozitatea ceea ce deja nu este o chestie prea misto....
    ca mergi design la acesta scoala sau la croitorie cred la final ca nu prinzi mai nimic si sincer m a deranjat enorm ca se lauda cu tot felul de asa zise persoane si personalitati care cica au facut cursuri la ei...si care de fapt primesc gratis tot ca sa le faca imagine ....eu am intrebat cati designeri care au terminat la dansii au deschis ceva cat de mic ...mi au oferit cateva nume am verificat si surpriza nici nu existau ca si designeri doar ca prezentasera una sau doua jhainute prin spectacole de moda , atat, doar atat extrem de dezamagitor pentru mine....a fost clar ca este o scoala pe repede inainte si ca voi primi o hartie fara sa stiu mai nimic si am ales sa merg la facultate chiar daca imi va rapi 3 ani din viata ....ilbah nu este pentru cei ce vor sa reuseasca este pentru fraieri
  •  
    • 3 mesaje
    16 Oct 2017, 17:18
    0 0
    white_storm2 said:

     Madam, bati campii maxim! Exact cum ti-a aratat doamna "asa zis profesor" se face croitorie de cand este lumea. Fara un tipar este destul de dificil sa lucrezi, doar cele foarte experimentate pot
    lucra astfel.
    Deh, lenea e cucoana mare si sa injuri /sa defaimezi e la mare cautare azi. 
    Pentru "bucile tale babane" iti poti face dupa masurile proprii propriul tipar, da' las' ca mai bine spargi seminte dupa o tejghea.

     

    Bucile mele au dat 2700 lei !!!! si da defaimez ce NU exista !!! nu am primit nimic din ce era promis ...nu tu sa invat sa fac tipare pe masura bucilor mele care vad ca te oftica sac !! ce am facut hainele alea dupa tiparul la gata oferit au fost ,,confiscate,, de marile ateliere si oferite unor organizatii ca sa dea bine la reclama de pe site .... asa zisul trainer o duamna zaharisita exact ca matale nea introdus in mirifica lumea a croitoriei din ani 60 unde niste carpace exact ca ea insailau tesaturi ca mai apoi sa desfaca si corectau din mers cu foarfeca in masina de cusut surplusul de material ca na duamna cea zbarcita si nula nu a auzit de rezerve si cat de mari trebuiesc ele lasate...nu mai zic de rugile pe care le facea catre noi sa nu renuntam la maretul curs ca sefii o sa ii taie din salariu ....eu vorbesc din ce am trait nu povesti si aiureli si toate fetele stiu clar ca acolo fuge croitoria de tine ca dracu de tamaie.......

  •  
    • 2115 mesaje
    16 Oct 2017, 20:45
    0 1
    zambetsubsoare said:

    Bucile mele au dat 2700 lei !!!! si da defaimez ce NU exista !!! nu am primit nimic din ce era promis ...nu tu sa invat sa fac tipare pe masura bucilor mele care vad ca te oftica sac !! ce am facut hainele alea dupa tiparul la gata oferit au fost ,,confiscate,, de marile ateliere si oferite unor organizatii ca sa dea bine la reclama de pe site .... asa zisul trainer o duamna zaharisita exact ca matale nea introdus in mirifica lumea a croitoriei din ani 60 unde niste carpace exact ca ea insailau tesaturi ca mai apoi sa desfaca si corectau din mers cu foarfeca in masina de cusut surplusul de material ca na duamna cea zbarcita si nula nu a auzit de rezerve si cat de mari trebuiesc ele lasate...nu mai zic de rugile pe care le facea catre noi sa nu renuntam la maretul curs ca sefii o sa ii taie din salariu ....eu vorbesc din ce am trait nu povesti si aiureli si toate fetele stiu clar ca acolo fuge croitoria de tine ca dracu de tamaie.......

      Daca sunt zaharisita inseamna ca sunt buna de pus in prajituri, nu?
    Pe de alta parte daca " bucile" tale sunt maaaari, n-ai nici macar varsta mea "zaharisita", adica esti muuult mai batrana !!! Tinerele au grija ca bucile lor sa nu explodeze asa... necugetat...
    Apoi eu nu stiu conditiile scolii unde ai cotizat, m-am pronuntat doar strict la ce cunosc.


    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 16 Oct 2017, 20:55
  •  
    • 85 mesaje
    17 Oct 2017, 00:43
    5 0
    Nu cred ca trebuie sa va certati pentru asa ceva.Eu cred ca cei de la Atelierul de croitorie au pacalit-o de 2700 lei
  •  
    • 35 mesaje
    2 Dec 2017, 02:06
    5 0
    Atelierele Ibah o mare teapa
  •  
    • 1 mesaje
    3 Mai 2019, 17:20
    1 0
    Confirm tot ce s-a spus pe aici, bani aruncati pe fereastra.Diploma obtinuta este de initiere desi pe site se vorbeste de calificari nationale si internationale.Nimic din ce se face aici nu are legatura cu dragostea pentru croitorie, este o fabrica de bani.Trainerul Karina Trifu a fost mediocritatea intruchipata, nu stia nici sa croiasca si aducea izmenele sotului sa i le modfice asistenta pe timpul cursantilor.Nu-i pasa nimanui daca se face treaba la curs sau nu, important e doar sa treaca timpul si sa se faca cele 5  produsele pentru examen.Nu se face aproape nimic din teoria specifica cursului, ti se pune in brate materialul sa il studiezi singur acasa.Exact cum s-a mai spus site-ul e roz, realitatea e ca toata pasiunea ta moare din a doua ora de curs si se termina cu frustrare.Totul se bazeaza pe faptul ca nivelul claselor e slab si cursantii sunt usor de prostit.Asa ca daca vrei sa inveti ceva meserie esti vazut ca un extraterestru.........nimeni nu vrea acolo perfectionare.......nici macar pe diploma!!!!!!!!!!!