chimie

  •  
    • 5872 mesaje
    24 Mar 2007, 06:10
    0 0
    o lamurire pentru pseudomil:


    asa cum am mai spus, banuiesc ca temperatura de 1000K a fost data in problema pentru ca probabil temperatura aia ajuta sa se desfasoare reactia. Probabil ca in conditii normale reactia aia nu ar avea loc in veci (nu m-am dus sa caut acuma in vreun tratat, dar pot sa bag mana in foc ca de aia au zis aia in problema de 1000K). Spui ca esti familiarizat(a) cu invatamantul american. Temperatura a fost data probabil ca o inducere in eroare (distraction, cum ar zice americanii). Stim foarte bine ca desi gazele se dilata la temperaturi mari, nu are nici o importanta in calcularea procentajului unui amestec, pentru ca toate se dilata la fel. De aia de exemplu in conditii normale un mol din orice gaz, fie el oxigen, argon, sau CO2 tot 22,4 l ocupa. La aceeasi presiune dar la o temperatura mai mare sa zicem ca un mol de O2 va ocupa 30 litri, dar la fel va ocupa si molul de CO2 sau argon.

    Bineinteles in tot ce am vorbit mai sus e vorba de gaze ideale. Daca nici acum nu te-am convins, hai sa te iau altfel. Conform formulei date de tine PV=nRT, amestecul ala de gaze se afla la aceeasi presiune, temperatura si cred ca suntem cu toti de accord ca R e o constanta, rezulta V/n=RT/P si cum RT/P e constant atunci V/n e constant, deci daca voi face raportul de volume sau raportul de nr de moli al amestecului de gaze iese acelasi drac. (de aia am si dat explicatia aia cu parti, ca la gradinita - n-are importanta ca partile alea sunt moli sau litri)

    Nu stiu cum sa ma fac mai clar, comunicarea nu e punctul meu forte.


    Deci, inca o data, datele sunt complete. Ba mai mult, autorii au aruncat temperatura aia in datele problemei la misto.
  •  
    • 5872 mesaje
    24 Mar 2007, 06:31
    0 0
    e fascinant cum o problema de chimie ajunge sa starneasca atata interes la sectiunea dragoste a forumului eva


    iar o sa vina claudia_electra sa ne certe ca ce-a ajuns eva
  •  
    • 12819 mesaje
    24 Mar 2007, 15:01
    0 0
    dupa cateva ore de somn am inteles ce-ai vrut sa zici dalia.
    de acord cu tine, am crezut ca te-ai referit la vodca mea, tu de fapt de referisesi la faptul ca eu am scos denumirea molului din ecuatia lui keyser.
  •  
    • 9835 mesaje
    24 Mar 2007, 16:12
    0 0
    a-nnebunit lupu'

    ma asteptam sa gasesc aici o discutie despre feromoni si alte alea.
    si cand colo... surpriza!

    jos palaria, doamnelor, domnisoarelor si domnilor.
  •  
    • 10816 mesaje
    24 Mar 2007, 16:32
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 10816 mesaje
    24 Mar 2007, 16:45
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5872 mesaje
    24 Mar 2007, 17:35
    0 0
    dalia, un epigon ca mine nu poate decat sa roseasca si sa iti multumeasca pentru cuvintele frumoase....admiratia e reciproca
  •  
    • 1 mesaje
    22 Apr 2018, 21:13
    0 0
    sweet_eyes said:stiu ca nu ar fi trebuit sa postez aici dar trebuie neaparat sa o rezolv si nu ma pricep la chimie si am nevoie de ea maine!

    Pentru obtinerea trioxidului de sulf(SO3)se introduce intr-un reactor un amestec gazos ce contine 75%SO2 si 25% O2(procente volumetrice).se incalzeste acest amestec la 1000k .dupa stabilirea echilibrului se constata ca dioxidul se sulf s-a transformat in proportie de 20%.determinati compozitia amestecului la echilibru,exprimata in procente molare.
    eu am ramas masca la problema asta
    va rog mult ajutati-ma