La 16 ani

  •  
    • 4 mesaje
    29 Iun 2017, 01:35
    0 0
    A
    Acest mesaj a fost editat de către Mariaaa1122: 4 Aug 2017, 11:43
  •  
    • 7934 mesaje
    29 Iun 2017, 02:22
    0 0
    Mariaaa1122 said: Buna seara, as avea nevoie de sfatul cuiva care chiar cunoaste domeniul si nu susține anumite idei doar din ceea ce crede sau din auzite. Am tot dezbătut impreuna cu fiica mea de 16 ani discuții pe tema sexualității, ea avand o relație cu un baiat de aproape doi ani. Tin sa mentionez ca este un baiat cu foarte mult bun simt, pe care am avut ocazia sa l cunosc in mare parte si am incredere in fiica mea, in ceea ce face, noi avand o relație foarte strânsă. Singura problema care ma macină foarte mult este varsta ei. Nu stiu cat de bine ii este pregătit corpul pentru asa ceva, din punct de vedere fizic, fiind o varsta destul de frageda ma tem sa nu se confrunte cu probleme pe viitor daca acest pas ar fi facut prea devreme, corpul ei fiind in dezvoltare. Menționez ca menstruația i a aparut in apropierea vârstei de 12 ani si o are intotdeauna regulata

     

    Sa mai astepte 2 ani
  •  
    • 11561 mesaje
    29 Iun 2017, 07:23
    0 1
    Mariaaa1122 said: Buna seara, as avea nevoie de sfatul cuiva care chiar cunoaste domeniul si nu susține anumite idei doar din ceea ce crede sau din auzite. Am tot dezbătut impreuna cu fiica mea de 16 ani discuții pe tema sexualității, ea avand o relație cu un baiat de aproape doi ani. Tin sa mentionez ca este un baiat cu foarte mult bun simt, pe care am avut ocazia sa l cunosc in mare parte si am incredere in fiica mea, in ceea ce face, noi avand o relație foarte strânsă. Singura problema care ma macină foarte mult este varsta ei. Nu stiu cat de bine ii este pregătit corpul pentru asa ceva, din punct de vedere fizic, fiind o varsta destul de frageda ma tem sa nu se confrunte cu probleme pe viitor daca acest pas ar fi facut prea devreme, corpul ei fiind in dezvoltare. Menționez ca menstruația i a aparut in apropierea vârstei de 12 ani si o are intotdeauna regulata

      Asta  i  grija  ta  cea  mai  mare???  In  loc  sa  i  vorbesti  despre  importanta  educatiei  si  a  unei  cariere , tu vrei  sa  o  trimiti  la  produs?????

  •  
    • 2115 mesaje
    29 Iun 2017, 10:38
    0 1
    Mariaaa1122 said: Buna seara, as avea nevoie de sfatul cuiva care chiar cunoaste domeniul si nu susține anumite idei doar din ceea ce crede sau din auzite. Am tot dezbătut impreuna cu fiica mea de 16 ani discuții pe tema sexualității, ea avand o relație cu un baiat de aproape doi ani. Tin sa mentionez ca este un baiat cu foarte mult bun simt, pe care am avut ocazia sa l cunosc in mare parte si am incredere in fiica mea, in ceea ce face, noi avand o relație foarte strânsă. Singura problema care ma macină foarte mult este varsta ei. Nu stiu cat de bine ii este pregătit corpul pentru asa ceva, din punct de vedere fizic, fiind o varsta destul de frageda ma tem sa nu se confrunte cu probleme pe viitor daca acest pas ar fi facut prea devreme, corpul ei fiind in dezvoltare. Menționez ca menstruația i a aparut in apropierea vârstei de 12 ani si o are intotdeauna regulata

    Asa si, daca o are "regulata" ce?
    Daca este cu gandul la sc--a de acum nu ia nici bacul, adio educatie!

  •  
    • 7934 mesaje
    29 Iun 2017, 12:07
    0 0
    Vrea sa o antreneze de pe acum nu intelegeti
    Maria cati ani ai?
  •  
    • 2115 mesaje
    29 Iun 2017, 12:48
    0 1
    pitipoanca69 said:

      Asta  i  grija  ta  cea  mai  mare???  In  loc  sa  i  vorbesti  despre  importanta  educatiei  si  a  unei  cariere , tu vrei  sa  o  trimiti  la  produs?????

     O pregateste sa devina o sugar baby, deh daca tot e la moda!!!


    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 29 Iun 2017, 13:16
  •  
    • 1841 mesaje
    29 Iun 2017, 14:00
    0 1
    Daca nu cumva n-are vreo boala majora, corpul ei la 16 ani este perfect pregatit sa faca sex, iar hormonii o cer cu voce tare, ca asa ne-a facut natura, cu instincte de inmultire puternice, care n-au nicio legatura cu educatia si constiinta. Educatia si constiinta de sine pot controla aceste instincte, insa ele tot exista.

    Teama ta ca nu e pregatita fizic mi se pare nejustificata si un pic naiva. Nu mai degraba e nepregatita psihologic sau emotional? Desi din ce povestesti pare foarte pregatita. Sau poate nu mai degraba TU nu esti pregatita psihologic sau emotional ca ea sa isi inceapa viata sexuala?

    Trebuie sa tii minte ca este stapana propriei vieti si ca mai mult decat a o educa, informa si sustine, nu poti merge. Nu poti trai impreuna cu ea decizia de a face pasul asta si aspoi experienta in sine si apoi urmarile ei.

    Asta e viata ei privata, cred ca este esential sa stii unde se opreste educatia / sprijinul / suportul si unde incepe decizia ei privata si personala de a face sex, unde nu trebuie sa o simta pe mama alaturi, ca altfel nu se va dezvolta niciodata ca femeie independenta ci va sta in umbra ta cautandu-ti aprobarea.

    Succes, e un pas greu pentru tine ca mama, imi imaginez Dar sunt convinsa c-ai educat-o bine, acum las-o sa faca alegerile proprii si ai incredere in ea.  
  •  
    • 2115 mesaje
    29 Iun 2017, 15:23
    2 1
    outofhere said:Daca nu cumva n-are vreo boala majora, corpul ei la 16 ani este perfect pregatit sa faca sex, iar hormonii o cer cu voce tare, ca asa ne-a facut natura, cu instincte de inmultire puternice, care n-au nicio legatura cu educatia si constiinta. Educatia si constiinta de sine pot controla aceste instincte, insa ele tot exista.

    Teama ta ca nu e pregatita fizic mi se pare nejustificata si un pic naiva. Nu mai degraba e nepregatita psihologic sau emotional? Desi din ce povestesti pare foarte pregatita. Sau poate nu mai degraba TU nu esti pregatita psihologic sau emotional ca ea sa isi inceapa viata sexuala?

    Trebuie sa tii minte ca este stapana propriei vieti si ca mai mult decat a o educa, informa si sustine, nu poti merge. Nu poti trai impreuna cu ea decizia de a face pasul asta si aspoi experienta in sine si apoi urmarile ei.

    Asta e viata ei privata, cred ca este esential sa stii unde se opreste educatia / sprijinul / suportul si unde incepe decizia ei privata si personala de a face sex, unde nu trebuie sa o simta pe mama alaturi, ca altfel nu se va dezvolta niciodata ca femeie independenta ci va sta in umbra ta cautandu-ti aprobarea.

    Succes, e un pas greu pentru tine ca mama, imi imaginez Dar sunt convinsa c-ai educat-o bine, acum las-o sa faca alegerile proprii si ai incredere in ea.  

     Se vede ca n-ai copii, altfel n-ai incuraja sexuiala la varsta asta (16 ani). Fiecare parinte isi doreste pentru copilul lui sa aiba painea si cutitul in mana inainte de a se puia. Teoria e una, practica insa ...

    Deh, unii sunt mai preocupati de viitor decat de placeri carnale.
    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 29 Iun 2017, 15:26
  •  
    • 1841 mesaje
    29 Iun 2017, 15:37
    1 0
    white_storm2 said:
     Se vede ca n-ai copii, altfel n-ai incuraja sexuiala la varsta asta (16 ani). Fiecare parinte isi doreste pentru copilul lui sa aiba painea si cutitul in mana inainte de a se puia. Teoria e una, practica insa ...
    Deh, unii sunt mai preocupati de viitor decat de placeri carnale.

     
    1. Reciteste: nu incurajez 'sexuiala' la 16 ani, ci incurajez realismul si privit lucrurile asa cum sunt, nu asa cum vrem noi sa fie. Si mai incurajez delimitarea educatiei si a sustinerii fata de control.

    2. Te rog lasa tonul condescendent in mesajele pe care mi le adresezi sau, si mai bine, ignora-ma cu totul.

  •  
    • 2115 mesaje
    29 Iun 2017, 16:06
    1 0
    outofhere said:

     
    1. Reciteste: nu incurajez 'sexuiala' la 16 ani, ci incurajez realismul si privit lucrurile asa cum sunt, nu asa cum vrem noi sa fie. Si mai incurajez delimitarea educatiei si a sustinerii fata de control.

    2. Te rog lasa tonul condescendent in mesajele pe care mi le adresezi sau, si mai bine, ignora-ma cu totul.

     1. Adica, daca ii explici copilului una si alta =control? Fa copii si mai vorbim apoi,. Ai sa vezi cum ti se schimba "viziunea"!!
    Vorba bancului:" Ceausescule, tu ai dat decretul sa se f..a tineretul?..."

    Daca ai niste asteptari, iar el/ea sare calul e ok? 
    2. Nu pot sa te ignor, e forum public si pot sa-mi spun parerea, da? Sau tu esti ...mai presus de restul utilizatorilor? 


    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 30 Iun 2017, 14:55
  •  
    • 1890 mesaje
    30 Iun 2017, 04:39
    0 0
    Si eu iti dau dreptate, white storm 2. E foarte usor sa stai sa vizionezi un meci de fotbal, stand confortabil in fotoliu cu berea si semintele alaturi si sa-i injuri pe jucatori ca au gresit nu stiu ce dribling. E foarte usor sa dai sfaturi de educare a copiiilor cand tu habar n-ai cum arata o noapte alba incercand sa potolesti un bebelus oracaicios
  •  
    • 2115 mesaje
    30 Iun 2017, 15:34
    2 0
    Exact scorpioano, iar in ceea ce priveste situatia fetei, Mariaaa1122 o sa revina cu alt topic in care isi pune cenusa in cap ca a vrut sa fie o mamica moderna, n-a vrut sa-si "controleze" fata, I-a dat spatiu, I-a respectat viata privata, independenta si nenorocitul ala a lasat-o gravida. Ala este de vina! Ce independenta frate la 16 ani cand traieste cu parintii in casa si din banii lor? Pune fata mana pe carte ca bate bac-ul la usa, vine facultatea, de cotait ai timp toata viata.
    Mariaaa1122, n-o pierde ca ea este oglinda ta, e munca ta, lasa ifosele de modernism ca-ti dai palme mai tarziu.
  •  
    • 4 mesaje
    1 Iul 2017, 00:01
    1 0
    Nu am susținut ca mi am încurajat copilul sa faca acest pas sau ca am fost indiferenta in fata a ceea ce ar putea sa se intample, ar trebui sa fii o mama foarte inaptă si inconstienta sa faci acest lucru. Eu doar am incredere in buna creștere, înțelegerea, dar si informațiile pe care i Le am acordat, de aceea am putut spune ca singura teama a mea ar fi, in cazul in care alegerea copilului meu ar fi de a face acest pas, sa nu i se intample ceva din punct de vedere al sănătății. Alegerea sta in mâinile ei, degeaba incerci sa forțezi persoana respectiva, in loc sa incerci sa o intelegi, controlul rămânând ceva mai in umbra copilului, caci in alt mod, va incerca sa se ascundă de tine
  •  
    • 2115 mesaje
    2 Iul 2017, 14:58
    0 0
    Mariaaa1122 said:Nu am susținut ca mi am încurajat copilul sa faca acest pas sau ca am fost indiferenta in fata a ceea ce ar putea sa se intample, ar trebui sa fii o mama foarte inaptă si inconstienta sa faci acest lucru. Eu doar am incredere in buna creștere, înțelegerea, dar si informațiile pe care i Le am acordat, de aceea am putut spune ca singura teama a mea ar fi, in cazul in care alegerea copilului meu ar fi de a face acest pas, sa nu i se intample ceva din punct de vedere al sănătății. Alegerea sta in mâinile ei, degeaba incerci sa forțezi persoana respectiva, in loc sa incerci sa o intelegi, controlul rămânând ceva mai in umbra copilului, caci in alt mod, va incerca sa se ascundă de tine

     Draga mea, esti frumoasa si ce gandesti tu este adevarat, dar un copil il supraveghezi si fara ca el sa stie, te uiti cu coada ochiului si peste umarul lui.
    Am doi, unul de 15 si altul de 18 ani, flacai fiind crezi ca le da nasul sa... zburde? Atat le-am spus de toate, atat am vorbit cu ei si sper sa nu ma dezamageasca, nimic nu este mai scump pe lume decat copilul tau, nimic nu e mai pretios...

  •  
    • 4419 mesaje
    2 Iul 2017, 21:11
    0 0
    outofhere said:Daca nu cumva n-are vreo boala majora, corpul ei la 16 ani este perfect pregatit sa faca sex, iar hormonii o cer cu voce tare, ca asa ne-a facut natura, cu instincte de inmultire puternice, care n-au nicio legatura cu educatia si constiinta. Educatia si constiinta de sine pot controla aceste instincte, insa ele tot exista.

    Teama ta ca nu e pregatita fizic mi se pare nejustificata si un pic naiva. Nu mai degraba e nepregatita psihologic sau emotional? Desi din ce povestesti pare foarte pregatita. Sau poate nu mai degraba TU nu esti pregatita psihologic sau emotional ca ea sa isi inceapa viata sexuala?

    Trebuie sa tii minte ca este stapana propriei vieti si ca mai mult decat a o educa, informa si sustine, nu poti merge. Nu poti trai impreuna cu ea decizia de a face pasul asta si aspoi experienta in sine si apoi urmarile ei.

    Asta e viata ei privata, cred ca este esential sa stii unde se opreste educatia / sprijinul / suportul si unde incepe decizia ei privata si personala de a face sex, unde nu trebuie sa o simta pe mama alaturi, ca altfel nu se va dezvolta niciodata ca femeie independenta ci va sta in umbra ta cautandu-ti aprobarea.

    Succes, e un pas greu pentru tine ca mama, imi imaginez Dar sunt convinsa c-ai educat-o bine, acum las-o sa faca alegerile proprii si ai incredere in ea.  

     
    Am vrut sa iti dau like la postare si eva, m-a suparat. 

    Out, ma bucur sa te citesc. Nu mai tin minte, daca esti mama sau nu, nu conteaza acest lucru, important este ca mesajul tau este foarte bun pt Maria.

  •  
    • 4419 mesaje
    2 Iul 2017, 21:31
    0 1
    Mariaaa1122 said:Nu am susținut ca mi am încurajat copilul sa faca acest pas sau ca am fost indiferenta in fata a ceea ce ar putea sa se intample, ar trebui sa fii o mama foarte inaptă si inconstienta sa faci acest lucru. Eu doar am incredere in buna creștere, înțelegerea, dar si informațiile pe care i Le am acordat, de aceea am putut spune ca singura teama a mea ar fi, in cazul in care alegerea copilului meu ar fi de a face acest pas, sa nu i se intample ceva din punct de vedere al sănătății. Alegerea sta in mâinile ei, degeaba incerci sa forțezi persoana respectiva, in loc sa incerci sa o intelegi, controlul rămânând ceva mai in umbra copilului, caci in alt mod, va incerca sa se ascundă de tine

     
    Maria, crezi ca mama ta, a avut candva astfel de ganduri atunci cand tu aveai 16 ani? NU, te asigur... iar acum fiind in 2017, lumea evolueaza, nu mai aplica ceea ce spuneau babele pe la colturi. Ma bucur pt tine ca ai o relatie deschisa cu fata, conteaza enorm... nu incerca sa o controlezi, sa ii impui ceva legat de viata sexuala, o va face atunci cand va crede ca este pregatita, fara sa iti ceara voie.

    Este mica pt a face pasul, o gandesc cei "vechi"(scuze, nu am gasit alt cuvant  , dar sa nu uitam ca am evoluat, noi parintii trebuie sa ne adaptam din mers, altfel riscam sa ne tina de dusmani, copii nostri. Este o perioada dificila pt adolescenti, hormonii isi fac de cap de pe la varsta de 12 ani, inainte cred ca ne prindea 18 ani si  nu existau hormoni , eu cel putin nu imi amintesc sa fi discutat cu fetele despre sex ...exagerez, evident

    Inteleg ca baiatul are mult bun simt, pai in cazul asta posibil ca fata ta sa faca pasul, va fi decizia ei... poate acum, poate mai tarziu, lucrurile astea se simt. Eu am baiat, mi-a fost destul de greu sa vorbesc cu el... dar, am considerat ca anumite lucruri despre viata sexuala le discuta cu o mama, nu cu un prieten sau neam.

    Acum copii la 16 ani, se muta impreuna, parintii platesc, aici se tine cont de "interesul, suprem al copilului" , uneori micii monstrii, isi dau parintii in judecata pt a le plati chiria Nu tine de educatie, ci de hormoni

  •  
    • 2115 mesaje
    2 Iul 2017, 21:41
    0 0
    Hope93 said:
    ine

     
    Maria, crezi ca mama ta, a avut candva astfel de ganduri atunci cand tu aveai 16 ani? NU, te asigur... iar acum fiind in 2017, lumea evolueaza, nu mai aplica ceea ce spuneau babele pe la colturi. Ma bucur pt tine ca ai o relatie deschisa cu fata, conteaza enorm... nu incerca sa o controlezi, sa ii impui ceva legat de viata sexuala, o va face atunci cand va crede ca este pregatita, fara sa iti ceara voie.

    Este mica pt a face pasul, o gandesc cei "vechi"(scuze, nu am gasit alt cuvant  , dar sa nu uitam ca am evoluat, noi parintii trebuie sa ne adaptam din mers, altfel riscam sa ne tina de dusmani, copii nostri. Este o perioada dificila pt adolescenti, hormonii isi fac de cap de pe la varsta de 12 ani, inainte cred ca ne prindea 18 ani si  nu existau hormoni , eu cel putin nu imi amintesc sa fi discutat cu fetele despre sex ...exagerez, evident

    Inteleg ca baiatul are mult bun simt, pai in cazul asta posibil ca fata ta sa faca pasul, va fi decizia ei... poate acum, poate mai tarziu, lucrurile astea se simt. Eu am baiat, mi-a fost destul de greu sa vorbesc cu el... dar, am considerat ca anumite lucruri despre viata sexuala le discuta cu o mama, nu cu un prieten sau neam.

    Acum copii la 16 ani, se muta impreuna, parintii platesc, aici se tine cont de "interesul, suprem al copilului" , uneori micii monstrii, isi dau parintii in judecata pt a le plati chiria Nu tine de educatie, ci de hormoni

     Da, da cica jegul vine din occident!!!

  •  
    • 4419 mesaje
    2 Iul 2017, 22:01
    0 0
    White, asa este...


    Poti sa il educi dupa carte, sau dupa sfaturile bunicii, sa ii oferi totul...dar caracterul si-l formeaza singur. Multi spun ca acest caracter tine de gene( poate ), altii, ca educatia este de vina ( poate ) ... dar cred ca o mare amprenta asupra lor, o lasa mediul unde traiesc, nu ma refer la familie, ci la persoanele care ii inconjoara in societate.

    Parintii permisivi, cresc niste monstrii ( o arata un studiu facut in Suedia), ei bine si parintii exigenti, cresc tot niste monstrii pt ca prin exigenta, atunci cand va putea( pe la 18 ani), se va razvrati, va face tot ceea ce nu i-ai permis... asa ca trebuie sa ne situam undeva la mijloc, dar cum?
  •  
    • 2115 mesaje
    2 Iul 2017, 22:15
    0 0
    Ha, nu prea am priceput ce vrei sa spui, altfel ma bucur sa te citesc.
    E.l. Tu vrei sa arunci pisica in ograda parintilor, deci adolescentii n-au nicio vina ca se ...joaca de-a adultii, nu?
    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 4 Aug 2017, 23:23
  •  
    • 2115 mesaje
    2 Iul 2017, 22:24
    0 0

     E.l. draga mea, pai copilul e oglinda ta, daca tu ai scapat ritmul, e vina cuiva?


    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 3 Iul 2017, 11:13