viata sociala in strainatate

  •  
    • 17 mesaje
    17 Apr 2017, 20:23
    0 0
    buna ziua, 

    o sa intru direct in tema, sa nu fac lumea sa isi piarda timpul citind vreo 10 pagini intr-un mesaj (de teama sa nu atipeasca vreunul, nu de alta :)) )
    Ma numesc Maria, am 28 de ani,  m-am mutat de vreo 2 ani in strainatate, in germania. Imi place aici, m-am gandit sa raman aici, insa intampin o problema pe care am incercat sa o rezolv de multa vreme si inca nu i-am dat de cap, si anume: viata sociala nu prea am, la munca ma inteleg bine cu cativa colegi, unii au deja familia lor si nu prea ies decat cu partenerul/a iar altii stau foarte departe de mine. In timpul liber invat germana, am un nivel destul de avansat, fac si anumite cursuri. Ce ma ingrijoreaza pe mine este faptul ca nu am reusit sa cunosc oameni noi, nu am o relatie, am avut o relatie lunga si nu a functionat. Eu vreau sa cunosc oameni noi. Ii rog pe cei dintre voi care au sau au avut experienta similara, sa imi spuna cum ati reusit sa aveti o viata sociala, sa cunoasteti oameni noi intr-un oras nou, intr-o tara noua.

    Va multumesc
     
  •  
    • 11561 mesaje
    19 Apr 2017, 08:06
    0 2
    maria_12345 said:buna ziua, 

    o sa intru direct in tema, sa nu fac lumea sa isi piarda timpul citind vreo 10 pagini intr-un mesaj (de teama sa nu atipeasca vreunul, nu de alta )
    Ma numesc Maria, am 28 de ani,  m-am mutat de vreo 2 ani in strainatate, in germania. Imi place aici, m-am gandit sa raman aici, insa intampin o problema pe care am incercat sa o rezolv de multa vreme si inca nu i-am dat de cap, si anume: viata sociala nu prea am, la munca ma inteleg bine cu cativa colegi, unii au deja familia lor si nu prea ies decat cu partenerul/a iar altii stau foarte departe de mine. In timpul liber invat germana, am un nivel destul de avansat, fac si anumite cursuri. Ce ma ingrijoreaza pe mine este faptul ca nu am reusit sa cunosc oameni noi, nu am o relatie, am avut o relatie lunga si nu a functionat. Eu vreau sa cunosc oameni noi. Ii rog pe cei dintre voi care au sau au avut experienta similara, sa imi spuna cum ati reusit sa aveti o viata sociala, sa cunoasteti oameni noi intr-un oras nou, intr-o tara noua.

    Va multumesc
     

     Hristos  a  Inviat!

    Ca  sa  cunosti  lume , trebuie  sa  iesi  in  lume , sa  circuli .

    In  plus , cultura  germana  e  total  diferita  de  a  noastra , iar  era  tehnologiei  nu  prea  mai  incurajeaza  contactul  direct , si  viata  sociala  asa  cum  o  vezi  tu.

     Nu  ti  va  fi  usor , important  este  sa  fii  perseverenta  si  increzatoare!

      Bafta!

  •  
    • 17 mesaje
    21 Apr 2017, 02:11
    0 0
    multumesc...o sa ies mai des...cinema, plimbari cu bicicleta...o sa mai gasesc eu locuri....din pacate asa e...cu era tehnologiei...totul e mai complicat
  •  
    • 1890 mesaje
    22 Apr 2017, 22:40
    0 0
    Nu stiu cat sunt de deschisi nemtii pentru comunicare. Am o prietena care lucreaza in Italia ca asistent medical. Extrem de greu au integrat-o colegii si nici acum nu poate spune ca e asimilata complet. Ea e o fata extrem de muncitoare, deschisa catre invatatura si noutati, saritoare. Acum un an si ceva si-a cumparat un apartament (dupa 8 ani de munca). Vecinii au fost foarte reticenti stiind ca au in coasta romani (s-a mutat cu partenerul ei).