Cand mai apare cineva in viata ta

  •  
    • 1 mesaje
    14 Apr 2017, 11:53
    0 0
    Buna!
    E prima mea postare pe acest forum si incerc aici sa aflu niste raspunsuri din partea voastra sa ma ajutati si sa ma sfatuiti ce sa fac mai departe.
    Povestea e lunga si complicata insa pe scurt suna cam asa:
    Sunt casatorit de 15 ani, am o sotie frumoasa si doua fete extraordinare. Asa cum e in fiecare casatorie am avut urcusuri si coborasuri.
    acum un an si jumatate  am aflat ca sotia mea avea o relatie cu cineva de la serviciu. Atunci totul s-a prabusit in jurul meu am incercat sa caut raspunsuri,  am gasit franturi care in loc sa ma lamureasca ma faceau sa ma gandesc la tot felul de scenarii. Am discutat, nu mi-a dat foarte multe detalii ( nici nu imi doream in acel moment pentru ca tremura carnea pe mine de durere). Bineinteles ca a dat vina pe mine ca nu eram atent cu ea , tot felul de reprosuri, are un stil unic de a da vina pe altii. Am fost cat se poate de sincer cu ea si am recunoscut ca e si vina mea ca poate trebuia sa ma port altfel, insa ani de zile imi reprosa ca nu sunt un barbat puternic, descurcaret, tot felul de remarci care pe mine ca barbat ma umileau. ea recunostea ca nici ea nu e capabila de nimic, ca se simte ca o leguma din cauza mea. Am trecut cu greu peste acest episod insa din acel moment nu mai credeam nimic din ce imi spunea, o suspectam mereu. Ea imi reprosa ca o urmaresc si ca o sufoc si nu poate sa faca nimic. Treaba nu statea asa, avea toata libertatea din lume insa i-am spus sa se hotarasca ce vrea pentru ca eu nu pot fi fraierul care sa stea dupa fundul ei in timp ce ea e cu gandul in alta parte. Timpul a trecut , a plecat de la acel loc de munca, lucrurile au intrat usor in fagasul normal si viata continua in aceeasi rutina. de la urmatorul job a plecat dupa numai doua luni pentru ca nu ii placea. I-am spus ca ar tot suportul din partea mea chiar daca ramaneam intr-un singur salariu cu rate la banci si doi copii de crescut. A stat acasa aproape 6 luni. Bineinteles ca a fost o cadere pentru ea, oricum nu isi mai cauta de munca, cred ca se obisnuise deja casnica desi din punct de vedere financiar ne era foarte greu.
     Singurul mod in care o puteam urmari ( si o faceam la intervale mari de timp ) era sa ma uit pe apelurile detaliate la telefon ( ii facusem cont pe myvodafone la un moment dat si acum aveam acces la anumite informatii). O verificam sa vad daca mai apare numarul de telefon al fostului, si am vazut ca nu mai aparea. In schimb la un moment dat a aparut un alt numar de telefon si am gasit intr-o perioada de cateva zile zeci de sms-uri. Am verificat si in telefonul ei si aparea un nume de barbat.Bineinteles ca mesajele erau sterse. M-am uitat cu atentie si la ore ( ea statea acasa in acea perioada) si sms-urile incepeau de la ora 7.30 pana pe la 17, exact in perioada in care eu eram plecat la serviciu. Nu am putut sa rabd si am vorbit cu ea. Bineinteles ca a rabufnit ca o spionez, ca nu poate sa faca nimic si intr-un final mi-a spus ca a intalnit un alt barbat cand ducea copilul la scoala si care i-a spus ca e indragostit de ea, ca a remarcat-o de mult timp. Am vorbit cu ea si mi-a povestit cateva franturi ( ca de obicei). A doua zi mi-a trimis o parte din mesajele pe care le primea de la acel barbat si raspunurile ei . Intr-un final cu lacrimi in ochi a blocat acel numar de telefon. In fine, timpul a trecut, iar acum doua zile ma intorceam dintr-o delegatie de doua zile. Coincidenta a facut sa ajung acasa in acelasi timp cu ea, am venit pe la spatele ei si am surpins-o cu un alt telefon in mana. Cand m-a vazut,a ascuns repede telefonul si l-a scos pe al ei din geanta. Nu am comentat nimic si planul meu era sa fiu cu ochii pe geanta si cand intram in casa sa pun mana pe el. Am intrat eu primul in baie si cand am iesit bineinteles ca geanta era in alt loc, fusese mutata in dormitor si eram convins ca a scos telefonul de acolo. La un moment dat am intrebat-o ce e cu celalalt telefon si mi-a spus ca nu are un altul. Insa se vedea din reactia ei ca minte, citam in privirea ei... Am insistat si mi-a scos din geanta telefonul de serviciu si mi l-a agitat. Mi-a spus ca ala era. I-am spus ca nu sunt atat de prost si stiu ce am vazut de la 1 metru distanta. apoi mi-a spus ca iar am luat-o razna ca am numai scenarii in cap si ca a dat si ea un mesaj de la multi ani fostului. Eram foarte obosit si am aormit nu inainte de scrie un mesaj catrea ea prin care am rugat-o sa imi spuna adevarul. La 3 noaptea ma-m trezit si am gasit doua mesaje in telefon. A recunoscut a folosea fostul ei telefon ( despre care se intreba la un moment dat unde este)isi luase o cartela. Mi-a sus ca ar trebui sa ii apreciez sinceritatea ca mi-a spus acest lucru. a urmat o noapte alba de discutii in care i-am explicat ca eu nu pot sa traiesc asa ca nu stiu ce sa fac, nu stiu ce vrea si ce are de gand. Eu ma gandeam la copii in primul rand. Azi dimineata a venit bomba bombelor. m-a intrebat daca as lasa-o sa plece o saptamana undeva fara sa o intreb nimic. Binenteles ca i-am spus ca daca vrea sa plece cu acel tip eu nu pot accepta. Era mirata de ce nu. Eu eram in stare de soc, am intrebat-o: vrei ca sa sa iti dau acordul sa te duci in bratele altui barbat ?? cum puteam sa fiu de acord cu asa ceva? ea nu intelegea de ce sunt asa socat, ca de ce nu inteleg.... ca este un vis al ei.
    Am uitat sa specific ca de anul trevcut din septembrie lucreaza la firma unde lucrez eu, asa ca azi dupa un schimb de sms-uri am scos-o afara din birou si am intrebat-o. Tu chiar imi ceri acordul sa pleci cu tipul ala 2-3 zile la mare pe yacht????( am uitat sa specific, tipul respectiv are yacht ," jeep", probabil o situatie financiara mai buna decat mine)  ma uitam la ea si nu mai intelegeam nimic. Sotia mea ma intreba daca as fi de acord sa petreaca 2-3 zile cu un alt barbat pe un yacht. Doar ei doi.. imi tot spune ca e un vis de-al ei. Replica mea a fost ca daca pleaca sa nu se mai intoarca. in acelasi timp sustine ca e familista ca tine la mine si la copii si ca vrea sa mergem mai departe. Eu nu inteleg acest comportament, sunt distrus si nu stiu ce sa fac, am nevoie de sfatul vostru. Ea tot sustine ca eu nu inteleg nimic. eu i-am spus ca accept realitatea dureroasa ca e indragostita de altul dar nu pot sa inteleg cum sa ii dau eu voiesa plece cu el. O alta replica a fost ca ea a fost sincera si mi-a spus ce isi doreste si ca era mai bine daca pleca fara sa imi spuna ( lucru imposibil pentru ca ridica imediat suspiciuni). Ce ma sfatuiti sa fac, nu vreau sa imi pierd familia, si in primul rand nu vreau ca sa sufere copii, eu m-am obisnuit cu suferinta de ceva timp...

    Imi cer scuze pentru textul lung si pentru posibilele incoerente.

    Multumesc.
    Acest mesaj a fost editat de către sumatranul: 14 Apr 2017, 19:11
  •  
    • 3765 mesaje
    14 Apr 2017, 16:19
    0 2
    Cam rea de musca sotia ta. Imi dai si mie numarul ei de telefon?
  •  
    • 742 mesaje
    14 Apr 2017, 22:34
    0 1
    Imi pare rau pentru tine..gasesteti si tu una si gata,cui pe cui se scoate,explicale copiilor situatia.Se va ajunge la despartire, !
  •  
    • 1890 mesaje
    15 Apr 2017, 06:41
    0 0
    Am mai zis-o odata: am un coleg cu o indelungata experienta (daca se poate spune asa, cu doua divorturi la activ, si nenumarate femei care i-au populat existenta!) in "domeniu": un barbat care calca stramb tot il mai poti intoarce acasa, dar o femeie, daca da de altcineva mai "bun", niciuraganul n-o mai intoarce. Uita de sot, casa, masa, copii si pleaca racheta.
  •  
    • 742 mesaje
    15 Apr 2017, 09:25
    0 0
    Dreptate spui Scorpion,e o melodie ..cine iubeste si lasa..d-zeu sa-i de-a pedeapsa.Eu in locul lui,iasi face bagajul si un picior in fund si asi incheia cu ea pe veci.Va fii un drum foarte greu pentru el,pentru copii,nu are rost sa ne mintim singuri.Daca e un tip vertical,dupa atitea tiganii care le-a facut nevasta,a-si intenta divortul.
  •  
    • 2115 mesaje
    17 Apr 2017, 17:08
    0 0
    Unde dragoste nu e... nimic nu e...
    Ai tolerat destul, doamna e plecată cu sorcova deja, stiu ca 15 ani sunt mulți, copiii au nevoie de amândoi parintii si e greu, dar un exemplu prost asa ramane!

  •  
    • 742 mesaje
    18 Apr 2017, 03:12
    0 0
    Storm ..gunoiul tot gunoi ramine ! El ca barbat ar trebui sa i-a taurul de coarne ,sa spuna..pina aici !
  •  
    • 12208 mesaje
    18 Apr 2017, 14:44
    0 1
    Este o situatie grea foarte grea , orice sfat vei primi tu vei face cum este mai bine pentru tine si copiii tai . Se poate ca ea sa isi joace cartile asa tocmai pentru ca tu sarati cat de mult iti pasa de familia voastra si implicit de ea , daca nu i-ai mai arata acest lucru poate si-ar da seama ca va pierde pe singurul om care a iubit-o cu adevarat nu o mai iubeste !Da-i toata libertatea , atat !
  •  
    • 14 mesaje
    18 Apr 2017, 15:03
    0 0
    Este greu sa dai sfaturi cuiva in situatia ta pentru ca noi din afara ne dam cu parerea......din pacate corvoada asta tu o duci.......ca un sfat asa amical fa bine si trateaz-o cu indiferenta mai devreme sau mai tarziu isi va da seama ca nu a fost decat jucaria sexuala a barbatului respectiv daca nu asta este nu esti nici primul nici ultimul care divorteaza capul sus viata merge numai inainte.
  •  
    • 742 mesaje
    18 Apr 2017, 15:36
    0 0
    Daa..sunt foarte bine primite sfaturile,eu am fost in situatia lui si inteleg.Pentru unii sau unele viata este ca in matematica,cel care a cautat sa duca familia pina la gara,ma refer la copii sa aibe 18 ani,se poate dupa aceea incepe discutii care denota o despartire,atunci dupa parerea mea e cinstiit.Tot greul ramine pe umerii careai are minori.Minorii nu mai sunt cum eram noi...sii descurcate frate.Eu dupa parerea mea personala cum dealtfel am facut..ai renuntat la copii ..ai renuntat la 15 ani..vrei o viata noua..dute..lasa copii in pace.Intradevar copilul dupa 5 ani toot la ea a ajuns,Fiecare caz e diferit,acuma copilul e major,intradevar este o deosebire foarte mare cind cineva el sau ea sunt familisti convins.Din toata tigania sa o numim asa ..copii vor ramine marcati.
  •  
    • 11561 mesaje
    18 Apr 2017, 15:44
    0 1
    scorpion112 said:Am mai zis-o odata: am un coleg cu o indelungata experienta (daca se poate spune asa, cu doua divorturi la activ, si nenumarate femei care i-au populat existenta!) in "domeniu": un barbat care calca stramb tot il mai poti intoarce acasa, dar o femeie, daca da de altcineva mai "bun", niciuraganul n-o mai intoarce. Uita de sot, casa, masa, copii si pleaca racheta.

    Chiar asa moarte sunteti dupa pula??? 

  •  
    • 14 mesaje
    18 Apr 2017, 16:07
    0 0
    Pițipoanca cred ca esti um mare dobitoc si frustrat de iti permiți sa jignești si sa judeci pe toata lumea in fel si chip......cine naiva iti da dreptul sa judeci lumea copil frustrat cu coșuri pe dârză care se da țantoș in mediul virtual....... Pune mâna la munca si fa ceva constructiv in loc sa razi de oamenii
  •  
    • 3765 mesaje
    18 Apr 2017, 17:27
    0 2
    Misu78 said:Pițipoanca cred ca esti um mare dobitoc si frustrat de iti permiți sa jignești si sa judeci pe toata lumea in fel si chip......cine naiva iti da dreptul sa judeci lumea copil frustrat cu coșuri pe dârză care se da țantoș in mediul virtual....... Pune mâna la munca si fa ceva constructiv in loc sa razi de oamenii

     

     

    vai pisi , ce limbaj ai!!

  •  
    • 2115 mesaje
    18 Apr 2017, 18:06
    0 0
    Din exterior e atat de simplu sa tragi linie, dar din interior lucrurile se simt cu totul altfel, oamenii aia si-au trait povestea lor cu bune, cu rele, au doua fete de crescut, daca dupa atatia ani omul inca isi apreciaza nevasta ca fiind o femeie frumoasa eu cred ca mai exista o sansa acolo pentru ei.
    Te-ai gandit sa tii mai aproape de sotie, ca poate doar se joaca cu tine si din plictiseala si pentru a "intineri" relatia te pune pe jar? 

    Aveam odata un profesor care tot timpul suna acasa inainte sa ajunga acolo, obisnuia sa spuna ca pentru 25 de bani (costul unui apel de la un telefon public) nu risca el o casatorie de 25 de ani!
  •  
    • 2115 mesaje
    18 Apr 2017, 18:25
    0 0
    Alin42 said:Storm ..gunoiul tot gunoi ramine ! El ca barbat ar trebui sa i-a taurul de coarne ,sa spuna..pina aici !

     Da, da "el ca barbat" ar trebui s-o "i-a" de gat si s-o supuna! Ete ca nu toata lumea gandeste asa gospodareste, ca sa nu zic altfel...
    Apoi, daca  chiar este inselat  este el, nu tu. Cum iti permiti tu, un necunoscut sa-I faci nevasta "gunoi", cand omului se citeste clar ca inca ii pasa si nici n-o jigneste, incearca doar sa inteleaga ce si mai ales de ce se intampla asta dupa atata vreme? Ai patit-o si tu, nu? 


    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 18 Apr 2017, 18:28
  •  
    • 2115 mesaje
    18 Apr 2017, 20:34
    0 0
    Mah, ce dracu e o "darza"? Ca in dex nu exista!
  •  
    • 3765 mesaje
    18 Apr 2017, 21:55
    0 1
    white_storm2 said:Mah, ce dracu e o "darza"? Ca in dex nu exista!

     

     

    e femininul de la darz. adica curajos, indraznet. Misu e darza. Adica un barbat cu pizda.

  •  
    • 11561 mesaje
    19 Apr 2017, 07:50
    0 1
    Misu78 said:Pițipoanca cred ca esti um mare dobitoc si frustrat de iti permiți sa jignești si sa judeci pe toata lumea in fel si chip......cine naiva iti da dreptul sa judeci lumea copil frustrat cu coșuri pe dârză care se da țantoș in mediul virtual....... Pune mâna la munca si fa ceva constructiv in loc sa razi de oamenii

     Ceva  util  , de  genul  ce  faci  tu  in  foto????

  •  
    • 2115 mesaje
    19 Apr 2017, 15:14
    0 0
    Da, ca adjectiv exista, dar cum sa ai cosuri pe un adjectiv? Eu cautam un substantiv... un sinonim al cuvantului.
    Greu de crezut ca cineva se chinuie atat sa deschida un topic asa greu, sa dea asa multe amanunte si sa-l abandoneze, dar io zic ca nici topicul asta nu-I pe bune!