help ,bluza de dantela deteriorata

  •  
    • 12 mesaje
    3 Feb 2017, 19:36
    1 1
    Buna seara,am o rugaminte daca ma puteti ajuta.Am agatat maneca  de  la  bluza de dantela ,(material este poliester) si vreau sa stiu  daca se mai poate repara cumva .Ruptura e pozitionata aproximativ intre jumatatea antebratului si incheietura mainii.Ce credeti  se mai poate salva bluza cumv sau e compromisa si trebuie modificata lungimea manecii?Va multumesc .
  •  
    • 85 mesaje
    3 Feb 2017, 21:01
    1 0

     Adina,ma interesez si - ti raspund ,depinde cat de tare e  rupta si cat de vizibila e. 

  •  
    • 12 mesaje
    3 Feb 2017, 21:23
    0 1
    ildico102 said:

     Adina,ma interesez si - ti raspund ,depinde cat de tare e  rupta si cat de vizibila e. 

     Multumesc ,ruptura e forma de  L ,cam 2 cm si din pacate e chiar pe antebrat, cel putin eu nu cred ca o pot salva ,fara s-o modific .Nu e cine stiie ce bluza scumpa a costat 100 lei dar mie ciuda ca n-am imbracat-o decat de vreo trei ori.Oricum multumesc.

  •  
    • 85 mesaje
    8 Feb 2017, 22:52
    0 0
    adinabad15 said:

     Un atelier pentru retușuri ar fi de folos.,maneca se poate salva,imitând aceeași cusatura (defect)si pe maneca bună.  Astfel va arata ca și un model de croiala și nu un defect.
     sau

    Depinde de modelul dantelei, poti sa o cosi de mana, pe dos si sa nu prea se vada, daca e modelul des, complicat. Daca ar fi bluza facuta de tine si ai mai avea material ai putea decupa o floare din model sa o aplici peste ruptura. Sau cum spui si tu, faci manecile 3/4 sau scurte, mai ales ca vine primavara-vara. Pretul pare destul de mare, sa fie purtata doar de cateva ori.
  •  
    • 12 mesaje
    25 Feb 2017, 23:44
    0 0
    ildico102 said:
    adinabad15 said:

     

     Multumesc Ildico ,am reusit in sfarsit sa-mi fac timp sa ma duc cu bluza la croitorie ,dar pana la urma am rezolvat-o tot eu.Mi s-a parut  destul de mare pretul cerut de ei. 70 lei daca o repara sau 30 de lei daca-i taie manecile. Pana la urma am gasit o bucata de dantela neagra ,am decupat un model . am acoperit ruptura si-i ok . 

  •  
    • 85 mesaje
    27 Feb 2017, 18:49
    0 0
    Ma bucur ca ai rezolvat.
    Acest mesaj a fost editat de către ildico102: 27 Feb 2017, 18:49
  •  
    • 13 mesaje
    10 Mar 2017, 11:57
    0 0
    adina, daca mai intampini astfel de probleme pe viitor, iti recomand eu o croitoreasa absolut minunata, o femeie de nota 10, nu a existat ruptura sau problema pe care sa nu mi-o rezolve..daca s-a mai putut face ceva sau daca croiul a permis. Se numeste doamna Gabi, o gasesti in incinta Apaca, langa service-ul Samsung. De asemenea, poti intreba de ea si la magazinul Samric, care este fix pe colt la Apaca. Mult succes!
  •  
    • 13 mesaje
    2 Dec 2017, 04:43
    0 0
    adinabad15 said:

     Uitandu-ma pe sit , mi-am amintit ca am si eu uitata in dulap o bluza de dantela cumparata de pe net in primavara.In poza arata bine.Nu am purtat-o niciodata .Nu mi-a placut la ea terminatiile la maneca (parca erau de la izmene made in asia).Initial am vrut s-o returnez apoi m-am hotarat totusi sa o pastrez  si s-o modific. Nu am modificat-o  nici n-am purtat-o efectiv am uitat de ea.