Soacra, soacra poama acra!

  •  
    • 2115 mesaje
    25 Ian 2017, 10:10
    0 2
     Nu cred ca exista pe lumea asta vreo femeie care sa nu fi avut probleme cu soacra, macar la inceput. Cum au evoluat relatiile dintre voi si ele in timp? Puteti trai linistite fara ca ele sa va sufle in ceafa, fara sa fiti criticate la tot pasul, fara sa fiti chemate la raport?
     Aveti soacre rele, bune, se implica in bine ori in rau in casa voastra, va pun piedici sau va sustin, incurajeaza in ceea ce faceti?

  •  
    • 11561 mesaje
    25 Ian 2017, 12:24
    0 2
    white_storm2 said: Nu cred ca exista pe lumea asta vreo femeie care sa nu fi avut probleme cu soacra, macar la inceput. Cum au evoluat relatiile dintre voi si ele in timp? Puteti trai linistite fara ca ele sa va sufle in ceafa, fara sa fiti criticate la tot pasul, fara sa fiti chemate la raport?
     Aveti soacre rele, bune, se implica in bine ori in rau in casa voastra, va pun piedici sau va sustin, incurajeaza in ceea ce faceti?

     Te  pregatesti  sa  devii  soacra???

  •  
    • 1890 mesaje
    25 Ian 2017, 13:12
    0 0
    Nu am avut de ce sa ma infrunt cu soacra pentru ca de la inceput am fost amandoi independenti financiar si am inceput casnicia in doi, nu legati cu cordoane ombilicale. Am stat cu chirie (desi fiecare din parinti aveau apartamente incapatoare), poate ne-a fost mai greu la inceput, dar daca a fost intelegere ne-am descurcat fara sa cerem ajutorul nimanui. Asta nu inseamna ca nu-i vizitam sau ca suntem in relatii incordate. E o relatie amabila si prietenoasa.
  •  
    • 2115 mesaje
    25 Ian 2017, 14:05
    0 1
    pitipoanca69 said:

     Te  pregatesti  sa  devii  soacra???

     Ptiu, ptiu, nu cobi bre, ce-ai?

  •  
    • 2115 mesaje
    25 Ian 2017, 14:11
    0 1
    Nici noi n-am depins de nimeni de la inceput pana acum, dar asta n-a impiedicat-o sa bage fitile, sa rastalmaceasca vorbe, fapte. Daca pana la casatorie eram cea mai cea ( unde mai vazusera ei asa fata ), dupa aia au inceput sicanele, iar eu ca o proaspata membra a familiei eram cam prea cumintica si ma consumam. Vreo trei ani a durat, pana am inceput sa ii dejoc planurile si m-a slabit. Ce nu te omoara te face mai puternic, mai da ea din gura si acum, dar mai moale, deh asa-s setate ele.
  •  
    • 11561 mesaje
    25 Ian 2017, 15:30
    0 1
    Doamnelor Mame , va rog sa va straduiti sa schmbati mitul despre soacre!
    Sa se zica : Socrita , socrita , dulce ca o alvita!!!
  •  
    • 12208 mesaje
    25 Ian 2017, 16:57
    0 2
    Sunt si exceptii ...
  •  
    • 2115 mesaje
    7 Feb 2017, 04:32
    0 0
    pitipoanca69 said:Doamnelor Mame , va rog sa va straduiti sa schmbati mitul despre soacre!

     Da' de ce sa ne straduim, ca, cu cat te agiti, cu atat mai mult le intarati! 
    Mai bine iti vezi de treaba si ele isi vad de ale lor...  Si se potolesc.

  •  
    • 742 mesaje
    7 Feb 2017, 06:50
    0 0
    Alta intrebare..
  •  
    • 2115 mesaje
    7 Feb 2017, 09:39
    0 1
    Alin42 said:Alta intrebare..

      Buna asta, tu mi-ai placut, dar bosorogul, desi el este originalul, nu!

  •  
    • 248 mesaje
    9 Feb 2017, 22:30
    0 0
    Am o soacra...manca-o-ar puricii sa o manance! Eu atat va zic, fugiti cu chirie, dar ele tot or sa isi bage nasul, ca asta e treaba lor. Important e sa zici ca ea si sa faci ca tine. La urma urmei nimeni nu e perfect, nu? Soacra mea nu stiu daca e rea cat e de mandra de ea si convinsa ca ea are intotdeauna dreptate. Da...asa este...au experienta mai multa de viata, bla, bla, bla...dar cu ce ma ajuta pe mine acest lucru cand vietile fiecarei fiinte in parte sunt atat de diferite? Imi sustin parerea: mutati-va cu chirie daca stati cu ea si cand vine in vizita sau isi da cu parerea ziceti ca ea si faceti ca voi. P.S.: celor care au o soacra supe, jos palaria...tot respectul meu...
  •  
    • 1890 mesaje
    13 Feb 2017, 08:56
    3 0
    Sa stii daca n-ai colaborarea sotului, degeaba! Daca el nu are taiat cordonul ombilical si la orice chestie fuge la maicuta si cuvantul ei e litera de Evanghelie, n-ai ce face! Spumegi si taci! Daca el ar fi ferm pe pozitie si ar spune: "Mama, asa buna-rea, e nevasta MEA! E casnicia noastra pe care vrem s-o construim cum vrem NOI! Poate mai gresim, daca vrem sfaturi o sa ti le cerem, daca ne avantajeaza o sa tinem cont de ele, dar nu te mai baga!"
  •  
    • 1890 mesaje
    13 Feb 2017, 09:00
    0 0
    ... atunci alta faina s-ar macina la moara! Bineinteles, soacrele vor face uz de lacrimi, vor actiona coarda sensibila "mama te-a crescut si te-a aparat de foc si de apa, te-a educat, te-a dat la scoala, te-a facut om si vine una din toata lumea sa mi te ia si s-o uiti pe maicuta, etc, etc!
  •  
    • 3765 mesaje
    13 Feb 2017, 09:04
    0 0
    scorpion112 said:... atunci alta faina s-ar macina la moara! Bineinteles, soacrele vor face uz de lacrimi, vor actiona coarda sensibila "mama te-a crescut si te-a aparat de foc si de apa, te-a educat, te-a dat la scoala, te-a facut om si vine una din toata lumea sa mi te ia si s-o uiti pe maicuta, etc, etc!

     

    .....fir-ar ea cu capul ei, care-i mananci zilele la frumusetea de baiat a lu' mama. Da sa pupe mama, sa  nu te deoache alte fete.

  •  
    • 1890 mesaje
    13 Feb 2017, 09:23
    0 0
    Am si eu baiat (e drept, mititel pentru varsta pe care o am!) si imi doresc din rasputeri sa nu fiu o acritura de soacra!
  •  
    • 3765 mesaje
    13 Feb 2017, 09:30
    1 0
    scorpion112 said:Am si eu baiat (e drept, mititel pentru varsta pe care o am!) si imi doresc din rasputeri sa nu fiu o acritura de soacra!

     

    Sa-ti traiasca. Nu cred ca o sa fi o soacra rea. Tu esti buna din principiu, chiar daca nu te stiu decat de aici.

    Am o vecina are doi copii, baiat si fata. Fata este destupata dar baiatul, desi este undeva peste 20 de ani, iese doar cu maica-sa afara. De atat timp de cand stau in bloc, nu l-am vazut niciodata singur sa iasa afara. Cred ca are si acum cordonul ombilical lipit.

  •  
    • 687 mesaje
    13 Feb 2017, 12:42
    1 0
    La inceput a fost bunaaaa ))) acum nici nu ne vb, mi-a promis ceva in legtura cu copilul, nu s-a tinut de promisiune, adio!!!! Daca era legat de mine, n-aveam treaba, dar daca s-a ajuns la copil....vaaaai!!!!
  •  
    • 151 mesaje
    13 Feb 2017, 14:42
    1 0
    white_storm2 said: Nu cred ca exista pe lumea asta vreo femeie care sa nu fi avut probleme cu soacra, macar la inceput. Cum au evoluat relatiile dintre voi si ele in timp? Puteti trai linistite fara ca ele sa va sufle in ceafa, fara sa fiti criticate la tot pasul, fara sa fiti chemate la raport?
     Aveti soacre rele, bune, se implica in bine ori in rau in casa voastra, va pun piedici sau va sustin, incurajeaza in ceea ce faceti?

     

    Soacrele.... cred ca fiecare nora ar putea sa scrie un roman despre soacra ei dar si despre soacrele altora :

    - cunosc o doamna , de altfel respectabila, care, intra noaptea peste fiul ei (35 ani) in camera, isi trage un scaunel langa pat si sta si se uita la el cum doarme

    - cunosc o doamna, contabila, familie respectabila, care pleca in week-end cu fiul si viitoarea nora la munte. Pt ca cei doi  nu erau casatoriti, ea dormea in mijlocul patului cu fi-su' de-a dreapta si viitoarea nora de-a stânga (sotul ramânea acasa...)

    - mai cunosc alta (sarita bine de 60 primaveri) care de vreo 10 ani isi face vacantele numai cu feciorul ei, un flacau tomnatic la vreo 35 . Pleaca impreuna , colinda, se tin de mâna, fac fotografii romantice la restaurant in doi, pe malul marii in doi, tinându-se de mâna...(sotul doamnei ramâne acasa sa pazeasca gospodaria)

    - cunosc alta care de când s-a insurat feciorul ei, plânge la telefon de cate ori vorbeste cu el, fara motiv anume, asa... doar "ce grea e viata fara tine, gigele !"

    - cunosc alta, fosta profesoara , care a intrebat-o pe nora-sa cum se descurca feciorul ei in pat

    -  mai stiu una , tot sarita de 60, care umbla in pielea goala in fata feciorului, pe motiv ca doar eu l-am facut, de la tâtele astea a supt !

    - mai stiu una care ii cere bani fiului, si pe urma ii imparte pe la vecini, pe la neamuri apoi iar nu are, iar ii cere, incât amâratul ala ajunsese sa creada ca in Romania viata e mai scumpa ca la Viena !

     

    Si toate "doamnele" astea provin din familii cu pretentii, sunt persoane cu studii superioare...

    Uneori te intrebi daca bunul simt si judecata sanatoasa nu au ramas undeva la tara, unde e aerul mai curat si lumea mai simpla...

     

    P.S. Despre soacra mea, cum s-ar zice, despre morti numai de bine, Dzeu s-o ierte !

  •  
    • 3765 mesaje
    13 Feb 2017, 14:48
    0 0
    coana_mare said:
    white_storm2 said:P.S. Despre soacra mea, cum s-ar zice, despre morti numai de bine, Dzeu s-o ierte !

     

     

    Daca traia, trebuia sa aiba undeva pe la 100 de ani.

  •  
    • 151 mesaje
    13 Feb 2017, 14:54
    0 0
    igivansenior said:
    coana_mare said:
    white_storm2 said:P.S. Despre soacra mea, cum s-ar zice, despre morti numai de bine, Dzeu s-o ierte !

     

     

    Daca traia, trebuia sa aiba undeva pe la 100 de ani.

     

    Domnule, dar stiti ca nu-i politicos sa discutati despre vârsta doamnelor , fie ele si soacre !

    )