Helaaaaau!

  •  
    • 687 mesaje
    25 Ian 2017, 08:16
    0 0
    Bunaaaa! Am revenit dupa o luuuunga absenta. Sorry dar am avut o viata tare ocupata, incepand cu fetita mea, relatia mea si noua noastra viata. Dar acum mi-am dat seama ca viata mea a ajuns intr-un punct tare complicat! Sa o luam cu inceputul!
    Dupa cum stiti, anul trecut, in vara, tata a decedat, mama a cazut intr-o depresie puternica si noi cu grem ne-am luat fetita. N-am vb cu ea pana pe 31 decembrie, cand mi-am facut curaj, sa o sun sa ii urez La multi ani si toate cele bune. A fost ok, adica a fost la bai, si-a facut tratamente, printre care si unul psihologic sau psihiatric, ceva de genul asta. In fine, s-a acomodat cu ideea ca fetita e la mine. Buun! Cu familia iubitului meu, ma intelegeam bine! Ati citit bine: ma intelegeam! sa va explic si de ce am ajuns sa zic chestia asta.
    In urma cu 1 luna sau 2 , s-a decis  cumnata mea si cu cumnatul meu, sa se duca in tara pt o saptamana in cursul lunii ianuarie ( ceea ce s-a si intamplat) si cand se vor intoarce inapoi in Anglia, sa il ia si pe fiul lor de 3 anisori impreuna cu soacra mea, de care nepotelul e foarte dependent. Asa a si fost, sambata trecuta, i-am asteptat la aeroport , fain, frumos, flori, emotii etc. Eu am fost aia care a fost cu ideea sa le facem o surpriza ca nu se asteptau sa fie cineva sa ii intampine. Noi vorbisem de cand erau inca in Romania, ca eu sa lucrez mai mult si fata, dupa scoala, sa o aduca autobuzul  la cumnata mea, sa stea acolo 1 ora sau 2 pana ma intorc eu sau tatal ei, sa o luam cand terminam serviciul. Au fost de acord, au zis cu siguranta, cand  termina Rebeca scoala, sa o aduca acolo autobuzul ca fiind si fiul lor Darrin, cu care se intelege foarte bine va fi ok. Eu mi-am luat mai multe joburi, sa pot lucra mai mult. Dar oamenii se schimba!  Luni s-a stabilit ca Rebecca dupa scoala, va merge acolo! S-a dus, nu a mancat nimic ( si acasa a rupt castroanele!!!! ii era foame), m-am dus sa o iau si am mai stat pe acolo cu ea, cu nepotul si cu soacra si m-am mai jucat putin cu ei pana a venit iubitul sa ne ia. Intre timp, a ajuns si el cu sora si cumnatul lui si noi cand sa plecam, hopa! si soacra cu noi ( nu stiam ca trebuie sa vina la noi). Si acasa la noi, ma trezesc ca imi zice ca nu o mai pot aduce pe Rebecca pt ca tatal soacrei mele, se simte rau, nu stie cat mai traieste si sta in stand-by tot timpul, ca daca se intampla ceva, ea pleaca si atunci ce facem cu Rebeca? Eu deja am programate o gramada de joburi, unde duc fata? Chestia asta era deja discutata si decizia luata si dintr-o data....gata!!! In urma cu o saptamana, eu am si primit niste bani de la stat, si trebuia sa renunt la joburi, dar am zis ca mai  lucrez asa cateva luni bune, trag tare si apoi stau acasa. Aseara cand am vb cu sefa mea , mi-a zis ca joburile sunt deja programate si trebuie sa ma duc. Fata nu mai vreau sa o duc la cumnata, pt ca mi s-a parut ca deranjeaza, Darrin era foarte agitat ca nu dormise dupa amiaza si trebuia sa adoarma fix cand Rebecca a ajuns la ei dupa scoala si am zis ca nu o mai duc acolo deloc.Acum nu stiu cum sa fac, planul initial e sa vb cu sefa mea si ma duc la joburi pana in ora 3 dupa amiaza cand Rebecca trebuie sa vina de la scoala. Dar deja clientii stiu ca ma duc la ei la o ora stabilita. E cusuta cu ata alba toata povestea asta si nu stiam cui sa ma descarc....plus de asta soacra mi-a zis mii de chestii: ca eu pt copil nu fac nimic, ca nu o iubesc, ca ea pt copii ei a facut orice, ca eu ar trebui sa raman acasa, mai ales ca primesc o suma de bani pt copil dar sunt facturi, rate , chirie care trebuiesc platite si trebuiesc bani pt a le plati. Si acum....m-au incurcat si pe mine, eu la randul meu am incurcat-o si pe sefa mea.....daca stiam, nu ma mai bagam in rahaturi din astea. Aveam mari sperante ca ma va ajuta soacra, dar...m-am inselat......e povestea lunga, incurcata, sper sa intelegeti ceva din ea si sper sa imi dati un sfat cu privire la toate aceste lucruri. Zi faina s-aveti!
  •  
    • 2115 mesaje
    25 Ian 2017, 08:31
    0 1
    Mai Poky, fata draga, n-ai noroc deloc, dar stii cum se spune, norocul ti-l mai faci si singura. Poti trage niste invataminte care sa-ti foloseasca pe viitor: nu te mai baza pe altii! 
    Acolo nu exista after school? Ca banuiesc ca o bona este exclusa din ecuatie la cat costa...
  •  
    • 687 mesaje
    25 Ian 2017, 08:37
    0 0
    Ba da exista, dar fetita mea inca nu stie engleza. In fiecare zi face engleza cu un profesor special, care este specializat cu copii care nu stiu engleza si care sunt educati in afara Angliei
    M-am bazat pe soacra pt ca mi-a zis ca e de acord, ca poate, ca sa imi iau joburi sa o putem scoate la capat, mi-a tot zis si acum....la varsta ei nu te mai tii de glume, mai ales cand e un copil la mijloc. Daca stiam ca asa va fi, nu ma mai bagam in asta, iti dai seama, sefa mea nu se supara daca situatia ramanea asa, adica sa lucrez pana la ora 3 dupa amiaza
  •  
    • 687 mesaje
    25 Ian 2017, 08:52
    0 0
    Sa angajez o bona nu am incredere in nimeni, e vb de copilul meu care e mai presus de orice. Nu ma interesa daca chestia asta ma ataca pe mine direct, dar imi ataca copilul si am zis stop cadru! Copilul nu il pot plimba de colo-colo ca nu e jucarie, o derutez si nu mai intelege nimic....Eu cu Cosmin ne intelegem foarte bine, dar acum faza asta ne-a indepartat, de luni abia ne mai vb si nu mai am curaj sa il privesc in ochi, desi nu e vina mea in totalitate....nu incerc sa il invinovatesc pe el dar...sper sa trecem cu bine peste. Cu restul nu prea mai vb ca nu mai am nevoie dupa faza asta....
  •  
    • 2115 mesaje
    25 Ian 2017, 09:16
    0 1
    Promisiunile sunt ca legile, facute pentru a fi incalcate. E drept ca ti-a promis sa aiba grija de fetita, dar vezi ca in viata apar lucruri neprevazute care schimba datele problemei. Cum tu ai luat foarte personal problema (zici ca ti-e "atacat" copilul), la fel si soacra are o problema personala: boala tatalui sau. Fiecare "isi trage spuza la oala lui", nimic nou sub soare. Dar poate este adevarata boala tatalui, de unde stii tu ca n-ar fi?
    Pe de alta parte nu inteleg de ce v-ati indepartat voi doi ( tu si Cosmin), te-ai dat la el pentru maica-sa? Atunci ai gresit, tu cu ea trebuia sa vorbesti, ce vina are el?
    Apoi cu "restul" ce problema ai?
    Ai fost atenta la "semne", ca poate ti-au promis ca au grija de Rebecca doar de forma, cumva sa nu te superi, cu 2 copii mici in casa e greu, cu atat mai mult cu cat nu au crescut impreuna, au obiceiuri diferite, programe diferite...
  •  
    • 687 mesaje
    25 Ian 2017, 09:27
    0 0
    Da, este adevarat ca tatl soacrei are ceva probleme de sanatate, dar abia acum sa afle, in conditiile in care ei 2 vb zilnic la telefon?
    Cosmin nu m-a dat la o parte nici pe mine, nici pe maica-sa, e impartial, dar e vb de cele 2 femei importante din viata lui, eu si mama lui. Noi cand vorbim ceva probleme, cand discutam, discutam toti impreuna, cand e de luat o decizie ne consultam si cantarim fiecare parere in parte si se ia o decizie convenineta pt amandoi. El stia de faza asta, deci....cu cumnata nu sunt pe aceeasi lungime de unda, fiecare are o parere diferita. Rebeca e cuminte, daca ii dai sa coloreze nici nu stii ca e in casa, e linistita, timida, retrasa, nu face galagie, nu sare, nu tipa nimic. Nu o laud, dar e cuminte tare pt varsta ei. Daca nu voiau sa aiba grija de ea, nu ma suparam , realizez ca e greu cu 2 copii si era totul ok, dar sa imi promita si apoi sa ma lase balta....nu e frumos. Ddaca stii ca nu te poti tine de promisiune sau nu esti sigur de ceea ce promiti, nu mai promite si spune ca nu esti sigur si lasi lucrurile cum sunt
  •  
    • 687 mesaje
    25 Ian 2017, 09:32
    0 0
    Inainte sa promiti, analizezi situatia: poti, nu poti. Am zis sa lucrez cot la cot cu Cosmin, sa platim totul , sa fim ok cu totii, apoi mi se zice sa renunt sa fac totul pt copil. Daca nu lucrez, nu am de unde sa ii dau toate cele necesare. Sunt cuminte, la locul meu, m-am schimbat in bine de cand sunt cu Cosmin, sunt gospodina, gatesc, spal, calc, curatenie, grija de copil, de el....nu inteleg ce ii lipseste. Il iubesc, tin cont si de necesitatile lui, dupa necsitatile copilului, cateodata ma las pe mine pt ei , doar sa ii vad fericiti, daca ei sunt bine sunt bine si eu. N-as fi vrut sa implic pe nimeni dar am fost nevoita de circumstante....
  •  
    • 2115 mesaje
    25 Ian 2017, 09:40
    0 1
    Acum, nu te supara, dar Rebecca este fetita ta, soacra nu este bunica ei adevarata, deci foarte mult nu se va atasa de ea, apoi aducand-o la voi este o cheltuiala in plus pentru fii-su.
    Nu mai asteptati ca soacrele sa fie de partea nurorilor, ca in adancul sufletului doar pentru copiii lor au ochi, multumiti-va cu un comportament decent si nu mai creati furtuna intr-un pahar degeaba, ca va pierdeti si pretiosul timp si relatia pentru toanele unei mamaite.
    Putine soacre (mame de baieti) participa activ la cresterea nepotilor proprii, dar sa nu fie ai lor.
    Poate incercati tu si Cosmin sa lucrati in schimburi diferite sa acoperiti cumva si orele cand fetita iese de la scoala, poate schimbi programarile cu "clientii", poate mai faci o intrebare la after school si afli ca sunt si grupe formate din copii care nu vorbesc limba bine.
  •  
    • 687 mesaje
    25 Ian 2017, 09:47
    0 0
    Cand s-a decis venirea ei aici, cu totii au participat la discutie, chiar soacra a fost eca cu intiativa de a o aduce aici sa fie alaturi de noi, tot timpul. Cat am stat la Brasov, la ea, 2 saptamani, tot timpul ne zicea sa mergem amandoi sa ne distram, doar noi 2 si fara fata si chiar avea grija de ea, era hranita si ingrijita. Nu ma gandeam ca se va schimba asa mult.
    Doar un singur schimb putem lucra , din pacate .....am vb si la scoala si au zis ca deocamadata nu sunt fonduri pt infiintarea unui astfel de club , abia dupa 1 an sau 2 se pot gasi fonduri pt asa ceva. Asta cred ca ma deranjeaza cel mai mult. Am facut bine ca nu am sunat inainte sa schimb locatia unde o lasa pe Rebeca dupa ce termina scoala...am facut cel mai bine ca dupaia iar trebuia sa sun sa schimb....
  •  
    • 2115 mesaje
    25 Ian 2017, 09:49
    0 1
    Poky said: Noi cand vorbim ceva probleme, cand discutam, discutam toti impreuna, cand e de luat o decizie ne consultam si cantarim fiecare parere in parte si se ia o decizie convenineta pt amandoi. 

     Adica "discutati" Doar voi doi si hotarati Doar voi doi, nu? Ca treburile voastre va apartin doar voua, pe "restul" ii informati, sper, nu faceti sedinta cu toate rudele.

  •  
    • 687 mesaje
    25 Ian 2017, 09:52
    0 0
    Nu facem sedinta cu toate rudele, doar discutam anumite aspecte, si noi luam decizia finala. Am zis ca sa vb in familie, sa vedem cu gandeste fiecare, sa aflam si alte pareri, dar decizia o luam noi, fara nimeni altcineva
  •  
    • 2115 mesaje
    25 Ian 2017, 10:15
    0 1
    Nu stiu cum sa-ti spun, dar eu cred ca e mai bine sa vorbiti, stabiliti voi toate cele, iar celorlalti sa le comunicati ce ati hotarat. Ai sa vezi ca in timp, daca le dai "nas" te vei impiedica de ei la tot pasul, te vor sufoca cu pretentiile lor.
    Stiu ca esti bineintentionata, dar iadul e pavat cu intentii bune si pe cine nu lasi sa moara...
  •  
    • 1890 mesaje
    25 Ian 2017, 13:26
    0 0
    white_storm2 said:Nu stiu cum sa-ti spun, dar eu cred ca e mai bine sa vorbiti, stabiliti voi toate cele, iar celorlalti sa le comunicati ce ati hotarat. Ai sa vezi ca in timp, daca le dai "nas" te vei impiedica de ei la tot pasul, te vor sufoca cu pretentiile lor.
    Stiu ca esti bineintentionata, dar iadul e pavat cu intentii bune si pe cine nu lasi sa moara...

     Asa ar fi ideal, dar, vezi tu, nu le da mana, pentru ca sunt dependenti intr-un fel sau altul de bunavointa socrilor ca sa aiba grija de copil.

  •  
    • 687 mesaje
    25 Ian 2017, 13:28
    0 0
    Sefa mea este foarte suparata pe mine. Considera ca din vina mea, ea nu isi mai poate onora promisiunile facute clientilor. M-au bagat in rahatul asta si nu si-au cerut nici macar scuze pt incurcatura in care m-au bagat. Pur si simplu, mi-au zis sa vb cu sefa mea si daca imi pierd joburile astea e! Nu e vb ca le pierd, ca oricum nu mai pot lucra foarte mult timp, e vb ca daca vreodata o sa am nevoie de servici, categoric nu mai pot apela la ea, pt ca seriozitatea mea a scazut in fata ei , din cauza unora care nu isi pot tine promisiunea
  •  
    • 687 mesaje
    25 Ian 2017, 13:31
    0 0
    Depindeam de soacra, acum imi e clar! Nu o sa mai apelez la ei in nici o situatie pt ca tot ce au facut e sa ma bage in belele. Cand era in tara si vorbeam la telefon, imi spunea ca va avea grija de ea, ca va sta cu ea, ca o va invata lucruri noi si ca o va face sa manance orice. Bullshit!!!!! Fetita mea a venit lihnita de la ei de foame, a mancat ca niciodata, e cuminte , unde o pui acolo sta si imi bagi motive stupide si puerile, pe care ei au crezut ca eu o sa le inghit. Nici nu stiu cum o sa ma scuz in fata sefei pt tot.....ei ar trebui sa o sune si ii spuna ca ei m-au incurcat cu totul
  •  
    • 1890 mesaje
    25 Ian 2017, 14:01
    0 0
    E tare rau cand dai de oameni care nu se tin de cuvant, ba te mai si incurca. Acum se poate si ca soacra sa fi vrut cu adevarat sa te ajute dar uite ca socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea din targ. Sau poate ca de acasa i s-a parut usor sa aiba grija si de fetita dar, o data ajunsa acolo, cu inca un copil, posibil sa se fi simtit depasita de situatie. Nu o poti obliga, pentru ca, la o adica, are destule argumente contra. Singurul lucru de care se face vinovata este ca a facut o promisiune fara acoperire. Acuma trebuie sa te adaptezi la noua situatie si sa vezi cum o dai la intors!
  •  
    • 687 mesaje
    25 Ian 2017, 14:18
    0 0
    Si eu am avut incredere in ea...a mai ramas singura acasa mai mult de 2 ore cu fetita mea si nepotelul ei si s-a descurcat extrem de bine dar acum....m-a facut sa ma simt vinovata pt tot desi ma repet ,nu sunt in totalitate si plus de asta si daca avea cea mai mica farama de indoiala ca nu e ok, trebuia sa imi spuna, nu ma suparam si nu existau discutii in ziua de azi
  •  
    • 1890 mesaje
    25 Ian 2017, 14:23
    0 0
    Pai una e sa stai sporadic cu doi copii si alta e sa stii ca vrei-nu vrei trebuie sa stai in fiecare zi cu ei.
  •  
    • 687 mesaje
    25 Ian 2017, 14:24
    0 0
    Aveam nevoie doar 4 zile din toata saptamanaca in rest eu erm eu, ori era Cosmin care statea cu ea acasa
  •  
    • 2115 mesaje
    25 Ian 2017, 15:25
    0 1
    O prietena n-ai si tu, faceti cu schimbul, tu ai grija si de-al ei cand poti si ea la fel. 
    S-a suparat sefa, adica I-ai si spus? Inainte sa epuizezi toate variantele?