Atelierele Ilbah - Curs design vestimentar

  •  
    • 3 mesaje
    20 Ian 2017, 10:40
    44 7
    buna tuturor !

    as vrea sa ma inscriu la acest curs, cine a fost la ei si ce imi poate spune despre aceste cursuri ?
    nu am gasit nicio parere decat ceva articole prin reviste online si la ei pe site testimoniale si ce sa zic par toate platite cu bani ... asa forum si pareri de la cei ce au fost pe acolo nimic sa ca ....astept opiniile voastre :)
  •  
    • 1 mesaje
    30 Ian 2017, 11:35
    49 6
    NU RECOMAND nimanui ceea ce am gasit la aceste cursuri . Vorbesc din propria experienta si nu am crezut ca pot sa fiu inselata atat de urat. Am intrat la ei pe site si am fost ,,agatata,, de cum am intrat de un consilier care mi-a prezentat in cele mai frumoase culori corsul care ma interesa de tipare de croitorie si totul mi s-a parut ok. Zis si facut am mers si am facut inscrierea urmand sa fiu contactata pentru a mi se comunica data la care urmeaza sa incep acest curs, neexistand o data de incepere fixata ci doar una care se va respecta sau nu functie de cei ce urmeaza sa se inscrie. Am asteptat cam 2 sapatamani peste acea data si am inceput cursul. De la bun inceput trainerul d-na Iulia mi s-a parut o persoana ,,depasita,, total de ceea ce spera sa ne poata convinge ca stie, eu deja am cunostinte sa zice ok de croitorie asa ca m-am gandit ca imi va fi lesne sa ma perfectionez cu acest curs. SURPRIZA !!!! imensa a venit cand mi-am dat seama ca majoritatea colegelor mele nu stiau mai nimic despre croitorie insa ele ...saracele doreau sa invete tipar ). Hilar nu vreau saimi mai amintesc fetisoarele lor cand le explica doamna respectiva cum sta treaba cu tiparele si croitoria. Una peste alta dupa 2 saptamani in care am primit cateva foi din carti de croitorie si tipare xeroxate si insusite de catre respectiva ,,scoala de prestigiu,, Ilbah am solicitat sa aflu cum sta treba cu diploma pe care o voi primi la final ???!!! afklasem de la colege ca de fapt nu voi primi nicio atestare ci numai o diploma de participare si daca doresc o diploma acreditata trebuie sa mai fac inca 2 module si evident suma cheltuita de mine s-ar fi dus mult peste bugetul la care m-am gandit ....Am fost sa intreb si chiar asa si era zvonurile erau confirmate de contractul pe care din viteza ( vina mea ) nu l-am citit cu atentie era specificat ca trebuie pentru diploma sa achit inca 2 module si dublul taxei pe care trebuia sa o platesc acum la cursul la care m-am inscris deja. Una pesta alta deja din grupa mea 2 fete au renuntat cand si-au data seama ca nu vor face absolut nimic la acest curs care are reclama buna si este impachetat frumos insa cand ajungi acolo te trezesti cu o realitate complet diferita de ceea ce este prezentat in reclame sau pe site... inca ceva numarul de ore este complet insuficient si ca sa para un curs serios este imprastiat pe o perioada lunga de timp asa ca sa ti se para ca faci cine stie ce .... insa abia daca faci de 2 ori pe saptamana cate 4-5 ore in final pot sa va spun ca si eu am renuntat la curs deoarece nu doream sa achit o simpla hartie de la un simplu atelier .... o experienta urata pe care chiar nu o recomand nimanui !
  •  
    • 1 mesaje
    1 Feb 2017, 12:42
    42 2
    Chiar daca este vorba de cursul de design interior am sa imi spun si eu opinia despre acesta ,,scoala,,
    Am observat diverse discutii referitoare la acest topic insa majoritatea in faza de presupuneri sau pareri personale fara sa fi fost pe la aceste Ateliere.
    Va comunic eu in calitate de fost cursant la unul din serviciile prezentate de Atelierele Ilbah.

    Din afara par niste profesionisti (pana si SITE ul te vrajeste) stau foarte bine la capitolul formalitati si pana aici esti tare entuziasmat...Dar nu ti trebuie mult ...este de ajuns un prim curs sa vezi despre ce e vorba. Eu dupa 6 vizite (cursul a cate 2-3 h) nu am ramas cu nimic si nu ca as fi o incuiata ca, am in background ceva experienta atat cu oamenii cat si cu informatiile complexe. Cunosc diferenta intre calitate, prestanta si superficialitate.
    Cea care preda sta foarte bine la capitolul de self presentation: cursuri in Italia, diverse workshopuri, calatorii etc bravo ei insa nu se reflecta din pacate in tot ceea ce urmeaza.

    Asadar, cursul este prezentat pe proiector. Dra Miruna Ardelean citeste cuvant cu cuvant caci, probabil cei care frecventeaza acest tip de curs, sunt analfabeti. Nu exista loc de intrebari, nu exista o discutie interactiva si nu mai spun ca nu va ofera niciun suport de curs, sustinand ca are drepturi de autor. Chiar si cand s-a ajuns la informatii mai complexe ...ei bine....nu , are drepturi de autor de parca ea ar fi inventat cifrele romane , teoriile, ecuatiile. Orice vei solicita ti se va raspunde clar: cauta pe internet ! Absolut orice ! Daca observa ca, respectiv cursantii doresc sa noteze ghici ce....fast click foward fara sa mai poti adauga ceva pentru ca Dra Miruna citeste neintrerupt. Intr-adevar dupa curs, ai oportunitatea sa-i adresezi cateva intrebari insa ti se va raspunde la modul subiectiv, nu stie sa-ti explice concret ...
    Am intervenit si am obiectat asupra acestui fapt sustinand ca, nu inteleg pentru ce platesc. :"Sa presupunem ca, oricine cumpara o carte nu inseamna a plagia un autor, ci, doar ne folosim de acele informatii la modul personal , de formare...." Mi s-a raspuns cu aroganta si anume : "Asta e situatia ! Vreti continui, bine....nu, atunci ma opresc..." Nu ai cu cine discuta. Sunt total dezamagita . Inca de la inceput s-au retras 3 persoane din aceleasi motive.

    Nu sunt deloc profi, nu stiu sa prezinte un curs util. Nu stiu cum stau la capitolele hairdressing, nails samd dar in domeniul design-ului interior sunt inca la un nivel de NOVICE.
    Se aplica procedura "calificari" pe banda insa vei avea doar o diploma , o hartie care-ti va folosi la....DA. V-ati raspuns singuri....
    Acesta scoala nu da Sansei nicio sansa ci ii trage ultimei tale o imensa TEAPA !!!!
  •  
    • 3 mesaje
    9 Feb 2017, 14:20
    37 2
    Din pacate foarte adevarat ... am facut cursul de croitorie nu cel de design.
    1. suport de curs nu am avut si era cate ceva tras la xerox din carti de croitorie
    2. am primit tipare de carton gata facute si dupa ele am trecut la partea de croit pe materiale
    3. materialele primite erau de cea mai jalnica calitate numai plastice turcesti sau mai stiu eu ce
    4. nu am facut nimic pe masura mea cum as fi vrut sa fac ci doar am copiat un model l-am taiat si cusut
    5. profesor total depasit de curs si fara posibilitatea de a ne da explicatii cand ne-am impiedicat
    6. nu mi-a placut deloc ca eram inghesuite pe cate o masuta mica unde erau simasinile de cusut si tot ce aveam nevoie sa lucram si eram cam 10-12 fete deci va dati seama de situatie
    7. la sfarsit am terminat doar 3 piese din cele promise si asta pentru ca restul colegelor se miscau groaznic pentru ca explicatiile veneau greu si ramaneam in urma mai toate
    8. fata de cele discutate la inscriere pot zice ca doar partial se respecta aceste avantaje la curs si de fapt poti face si singur acest curs unde de fapt copiezi tipare gata facute pe materiale , tai si cosi insa la final nu te vei putea folosi de nimic pentru ca nu iti vin nefiind facute de tine pentru corpul tau
    9. pret imens pentru cate ore sunt cursul este 2700 lei si aveam cam 5-6 ore pe saptamana si asta nu este deloc suficient
    10. indiferenta celor de acolo la problemele pe care noi fetele le aratam ca exista si la care nu am primit niciun fel de raspuns
    cum a zis cineva .... calificari pe banda diploma inutila si in final ateliere ilbah nu sunt altceva decat o mica fabrica de cursuri frumos ambalata unde fraierii ca mine dau mii de lei pe ceva care poate fi facut si singur acasa ...urat...extrem de urat si dezamagitor, rusine !
  •  
    • 3 mesaje
    10 Feb 2017, 10:55
    31 1
    wow multumesc tuturor ! ca sa vad singura daca voi alege sau nu cursurile de la dansii am mers direct la centru undeva pe la universitate unde fac aceste cursuri.
    au fost foarte amabili si au explicat ca intre-adevar pentru ca sa obtin diploma de designer trebuie sa fac si alte module de croitorie si proiectare de tipare traineri fiind doamnele mirela diaconu si iulia vlad urmand sa primesc la final cursul de stilist gratuit daca ma hotarasc pentru design.
    este clar ca asa pretul de la cursul de design cum ma gandeam eu nu mai este 2500 lei ci trebuie sa adun cu cel de tipare care este 4200 lei si cel de croitorie de 2700 lei urmand sa primesc gratis pe cel de stilist de 1000 lei deci la final o sa ma coste 9400 lei .... nitel cam mult si peste bugetul la care ma gandeam eu, insa ar fi ok pentru ca e cam 1 an de scoala .
    am primit explicatii despre avantajele cursului si despre faptul ca multi dintre cei ce au terminat aici au afaceri in domeniu si au deschis afaceri asa ca am cerut si cateva nume ai am primit , ideea este ca desi caut pe net sa vad daca au magazine on line ceva nu gasesc despre ei mai nimic decat ca au fost la cursurile de la ilbah ceea ce ma pune pe ganduri ....oare in afara de testimoniale cu persoane publice evident platite de ilbah nimeni nu are deschis nimic ???!!!! cam ciudat si cred ca voi mai suna la ei sa cer lamuriri ....
    una peste alta in afara numarului de ore pentru cele 10 luni de curs undeva in jur de 300 de ore care par total insuficiente pentru a face ce doresc eu acolo totul pare ok ....
    cred totusi ca voi merge sa vad si in alte locuri unde se tin astfel de cursuri si ma voi gandi foarte bine ce am de ales
  •  
    • 41 mesaje
    19 Feb 2017, 20:55
    24 3
    show_girl said:buna tuturor !

    Parerea mea e ca-i o mare pacaleala.
  •  
    • 1 mesaje
    2 Mar 2017, 09:05
    31 1
    Eu am terminat prin toamna un curs inceput in Ploiesti, la atelierele Ilbah. Din pacate am nemultumiri fata de modul de organizare care a fost foarte proasta, grupa mare la inceput ca mai apoi destul de multe fete s-au retras si am ramas mai putine. Masinile erau cam dereglate, materiale proaste si ieftine, per total investitie mica, profit maxim pentru dansii pentru noi .... de invatat zic ca am prins cate ceva insa din pacate totul cu tipare gata facute pentru toate hainutele ( fusta, bluzica), initial am primit promisiunea ca vom face si un blazer ceva insa erau doar 2 sedinte intr-o saptamana asa cam 2 ore de sedinta si zic ca pentru orele facute costul este destul de piperat la 1200lei .
    Asa cum scrie si mai sus se pare ca si aici in Ploiesti totul este foooarte atragator doar pe hartie cand incepi cursul vezi cu ochii tai ca ce s-a promis nu este nici pe departe adevarat...de la orele putine, materiale nasoale, masini de cusut proaste si ieftine si o atitudine din partea profesorului de totala superioritate nici gand sa fi sprijinit si ajutat sa faci ceva....totul pe repede inainte sa iasa banii repede si fara sa ramanem cu nimic...
    Din pacate nici cursurile nu sunt o optiune .... oare ce se poate face sa schimbam mentalitatea de a trage tepe oriunde si la orice nivel ?!!
  •  
    25 Oct 2017, 13:16
    9 9
    Buna ziua, doamnelor! Lectii de proiectare de imbracaminte fac eu. Am inceput sa fac lectii din 2014 cand m-au abordat foste cursante la scoala Adrian Oianu si Institutul Salomeia Truta. Eu am scoala de proiectare si fac creatie pe tipare de mai bine de 15 ani. Am sa va explic pe larg cum sta treaba cu proiectarea de imbracaminte. Problema grava la noi in tara este ca se promoveaza minciuna cu nonsalanta.
  •  
    • 1 mesaje
    16 Dec 2017, 15:58
    18 0
    Experienta mea cu Atelierele Ilbah are un inceput promitator. La o prima cautare au foarte putine review-uri negative, au un rating de 4.8 si nu gasesti nimic negativ/vreo critica constructiva la adresa lor. Am ales cursul de croitorie si am luat legatura cu ei pentru a afla mai multe detalii. La un prim contact cu ei i-am intrebat daca ma pot pune in legatura cu o persoana care a absolvit deja cursul asta si daca imi pot spune numele trainerului. Voiam sa ma documentez dinainte. Mi-au spus ca nu se poate nici una, nici alta pentru ca ei protejeaza identitatea cursantilor lor si de trainer nu imi pot spune dinainte pentru ca au mai multi si abia dupa ce se formeaza grupa se alege si trainerul. M-a pus putin pe ganduri chestia cu identitatea cursantilor. Daca stii ca ai un absolvent care e incantat si care a plecat satisfacut de la tine de ce nu ai vrea sa imparta experienta lui si cu altii? Am zis ok, am trecut mai departe. La primul curs ne-am familiarizat cu trainerul, am semnat contractele si fisa de protectie a muncii. M-au impresionat, pareau seriosi. Tinand cont de asta si de pretul pe care l-am platit pentru curs am crezut ca vor livra un curs consistent si tehnic. Incepusem bine. Aici se termina lucrurile bune. Trebuie sa mentionez de la bun inceput ca stiam sa cos dinainte(self-taught), dar voiam sa invat sa fac asta corect.
    De ce nu as recomanda cursul asta? Pentru ca atunci cand lucrurile par prea bune ca sa fie adevarate, probabil asa sunt. Cursul pe care l-am urmat iti aduce la final o diploma recunoscuta national (Ministerul Muncii si Ministerul Educatiei) si international. Asta e motivul pentru care cred ca are un pret ridicat. Conditiile, accesoriile si informatiile obtinute aici nu justifica acest pret. Calificarea cu care iesi de pe bancile Ilbah este Croitor Confectioner imbracaminte dupa comanda. Primul lucru pe care ar trebui sa fii capabil sa il faci avand calificarea asta este sa construiesti un tipar, implicit sa stii sa iei masurile cuiva, ca doar de aia e “dupa comanda”, nu? Nu. La aceste cursuri nu inveti sa construiesti un tipar, sa iei masuratori sau sa adaptezi un tipar dupa masurile proprii. Desi in descrierea cursului scrie “Construirea tiparelor” nu se contruiesc tipare. Se copiaza tipare deja existente din Burda, alte reviste sau alte surse.
    Din contract, articolul 4.5 “Furnizorul pune la dispozitie materiale si accesorii standard pentru urmatoarele sedinte de curs: prelucrari, fusta, rochie si bluza, urmand a fi croite dupa tiparul standard, marimea M. (...) Beneficiarul va trebui sa asigure materiale pentru urmatoarele sedinte de curs: executarea pantalonului si a sacoului, tinute pe care le va realiza adaptand marimea standard M la marimea proprie.” - Noi am avut marimea 36 la fusta si 40 la bluza, din start, si ne-am cumparat singure materialul pentru rochie, sacou si pantaloni, desi in contract scrie altceva. Nu am avut un tipar marimea M pe care sa il modificam dupa marimile noastre.
    Continui cu ceea ce spune Ilbah in descrierea cursului si ce se intampla de fapt.
    Ilbah spune: “De la primele masuratori si pana la livrarea produsului final, croitorul trebuie sa aiba in vedere realizarea unor piese vestimentare care sa potenteze calitatile celui care le poarta si totodata sa ii ascunda defectele prin tipul de croiala si materialul folosit.” - Corect, croitorul! Probabil nu si cursantul Ilbah pentru ca noi nu am invatat sa luam masuratori (nici macar masuratorile proprii), cu atat mai putin sa ascundem defecte.
    Ilbah: “Participand la cursurile de croitorie de la Atelierele ILBAH vei parcurge o programa de curs complexa ce cuprinde notiuni practice si teoretice legate de: procesul de productie in confectii (etape, operatii, croire, unelte, materiale de baza si auxiliare, defecte ale materialelor), tipuri de cusaturi, masini, utilaje si tehnologii folosite la confectionarea produselor vestimentare (operatii, faze de lucru, confectionarea propriu zisa a produselor de imbracaminte: fusta, bluza, rochie, pantalon, sacou), procese tehnologice si faze de lucru (cerinte de calitate, corectarea in lungime si latime a produsului, corectarea lungimii penselor, corectarea lungimii si pozitiei liniei umarului si a rascroiturilor, stabilirea pozitiei reperelor secundare, stabilirea numarului, pozitiilor si dimensiunilor butonierelor). Scoala noastra pune la dispozitie GRATUIT toate ustensilele necesare unei bune practici.” – Nu s-a discutat asa ceva la cursul la care am participat eu. De fiecare data cand intrebam de tipare, de pozitia penselor, adancimea lor standard etc ni se spunea ca este un alt curs la Ilbah pentru asta, cel de proiectare si ca acolo invatam tipare, daca vrem. Toate ustensilele unei bune practici? Un singur mosor per masina, doua masini de surfilat la 13 cursante, doua fiare de calcat murdare, cu talpa patata si care nu functionau corespunzator. Centimetre, creta, cutit pentru taierea butonierelor, ate la culoare si ace de cusut ne-am cumparat singure.
    Materialele puse la dispozitia cursantilor au fost ieftine si slab calitative. Materialul furnizat pentru bluza era atat de sintetic incat parea plastic. Pentru pantaloni, sacou si rochie ne-am ales singure tiparele din Burda sau alte reviste (deci am lucrat din nou dupa un tipar pre-existent) si ne-am cumparat singure materiale si accesoriile necesare. Ma repet, dar am fost 13 cursante si am avut o singura masina de surfilat pana cand una din colege a spus ca e absurd si a solicitat la receptie sa rezolve problema. Dupa am fost 13 fete cu 2 masini de surfilat. Fiecare masina de cusut dispunea de un singur mosor de ata. Daca ajungeai la curs si cineva inaintea ta cususe cu verde si tu aveai rochie neagra trebuia sa bobinezi ata neagra peste ata verde pentru ca aveai un singur mosor. Sau sa scoti toata ata verde de pe mosor. Sub ata aia verde mai gaseai si niste ata mov cateodata. Nu presupunea un efort supraomenesc sa fie mai multe mosoare disponibile pentru aceeasi masina. Motivul Ilbah pentru care nu erau mai multe: se fura. Costa in jur de 50 bani un mosor. Platesti 2700 lei pentru un curs si nu poti sa ai un mosor gol atunci cand vrei sa te apuci de cusut. Loc pentru croit? Mai greu. Trebuiau mutate masinile sau mers in alte sali. Daca ne apucam de croit toate in acelasi timp nu aveam loc cu siguranta.
    In timpul cursului nostru s-au pregatit materiale, numarat foarfeci si pus la punct detalii pentru cursurile care urmau sa inceapa. Tot in timpul cursului s-au cusut draperii pentru Atelierele Ilbah, timp in care eu si o colega de a mea croiam mai scurt materialul pentru sacou (pentru ca suntem incepatoare!). Dupa ce l-am taiat ni s-a atras atentia ca nu am lasat si rezerva de 4 cm mentionata pe tiparul Burda si ca o sa ne iasa scurt sacoul. Lucru ce putea fi prevenit daca atentia era la noi si nu la cusutul draperiei. Tot la sacou s-a facut analiza tiparului Burda dupa ce majoritatea deja terminase sacoul sau macar croirea sacoului. “Ah, da, e gresit aici, ati copiat gresit tiparul.” O informatie venita un pic prea tarziu, pentru toata lumea. Din nou, 2700 lei pentru cursul asta, ok?
    In ziua examenului am fost mutate din sala in care asteptam sa intram la examen pe hol, langa baie. Motivul? Incepe cursul de design si nu le putem deranja pe fete. La cursul nostru au intrat fete de la design si si-au surfilat sau probat tinutele. Printre cele care asteptam pe hol, cu produsele in brate, doua eram insarcinate. Tot la examen am primit si formularul de feedback si ni s-a comunicat sa il predam la iesirea din sala. Una din intrebarile la care nu am putut sa raspund a fost “care sunt cele 3 lucruri importante pe care le-ai invatat la curs?”. Nu am gasit 3 lucruri in 5 luni. Am invatat, cu siguranta, sa copiez tipare din Burda. Nu sa construiesc tipare. Am avut un timp foarte scurt sa completam formularul de feedback si desi ni s-a spus ca apreciaza sinceritatea, atunci cand au vazut feedback-ul majoritar negativ ne-au acuzat ca am venit la curs cu gandul de a ne face haine pentru noi si ne-au spus ca am inteles gresit scopul cursului lor. Scopul cursului lor era sa ne invete sa facem 5 produse, nu sa facem haine pentru noi – asta a fost explicatia. Pai normal ca am venit sa invatam sa ne facem haine, de ce altfel am face un curs de croitorie?
    Inchei pe o nota pozitiva: am cunoscut niste gagici misto la cursul asta si probabil nu le-as fi cunoscut altfel. Grupa noastra a fost una apropiata, atmosfera a fost intotdeauna placuta si ne-am ajutat una pe alta de cate ori a fost posibil.