Probleme în familie

  •  
    • 56 mesaje
    7 Dec 2016, 22:49
    0 0
    coana_mare said:
    undercoverangel said:Bună , nici nu știu cu ce sa încep, sunt căsătorită am un băiețel minunat de 1 an și 3 luni cu soțul am o relație super buna numai xcând nu intervine maicasa , familia lui ma ffăcut sa sufăr foarte mult, m.au înjosit , cât amfost iînsărcinată nici nu m.au sunat nici nu veneau nu ne.au ajutat niciodată cu nimic, socrela a zis ca în momentul în care a aflat ca sunt însărcinată a făcut preinfart ( eram căsătoriți și aveam 24 de ani , nu 16 sa fi fost motiv de preinfart ) vb spuse mamei mele, al meu era înt țară sa își rezolve niște prb cu carnetul , noi locuiam la mama și lucra doar el , noi locuim înspania de mici , aici neam cunoscut etcetera. .. Revin, când eram însărcinată înluna a 8 a m.am întâlnit cu socrumiu și în. Am reproșat ca nu vin pe la noi ca nu avem o relație Cum trebuie și mia zis de față cu soțul ca am noroc ca sunt gravidă ca îmi zicea vreo doua, problema mea este ca soțul meu nu reacționează indiferent ce mi. Ar spune , el nu intervine, eu mă apăr singura , vb pe ascuns cu maicasa ca ei așa au fost pe ca e tată de al doilea și au ascuns lucruri ceea ce mie nu îmi place eu sunt dintr.o bbucată nu pe ocolite și pe la spate sa fac mismasuri, Copilul la. Au văzut de câteva ori și soțul meu tot tine cu ei , acum a lăsat. O mai moale dar se cunoaște ! Eu numai suport situația asta , as vrea sa mă despart de el dar el tot încearcă sa mă împace sa trecem peste eu îi zic ce nu îmi convine și mă ignora pur și simplu nu putem purta o discuție cu răspunsuri din partea lui la. Am întrebat de ce taci când ei mă jignesc ? Nici un răspuns , tace ! Eu numai suport! Acum avem un copil , este cel mai important și cel mai de preț din viața mea, ce sa fac ? Cum sa mai reacționez? Sa numai zic , saraca mama cât ma ajutat și cu copilul și cu bani nu are nici o răsplată din partea lui tot maicasa e mai bună ca se duce în vacanțe și îi întoarce spatele , sper sa mă ajutați cu un sfat ! Îmi cer scuze pentru greseliile de ortografie dar am scris repede și după telefon îmi mai scrie aiurea, va mulțumesc !

     

          Draga mea,

     

          De când e lumea lume , soacra a fost , este si va fi inamicul nr  1 al nurorii. SI nu poti schimba asta. Ori accepti asta, si poti avea o casnicie ca toata lumea, ori nu accepti si stai asa, pana gasesti vreunul mai batraior, orfan, ceea e presupune sa te mariti pe la 50 de primaveri.

         

         Daca dai o cautare pe forumuri diverse, vei gasi niste povesti cu soacre   de-ti ridica parul maciuca in cap, si iti piere instant cheful de maritis.

     

         In fine, ca sa revin la povestea ta: inteleg ca esti nemultumita ca soacra nu te ajuta si nu este prea prezenta in viata voastra iar atunci cand este, iti da peste nas.

     

        Eu zic ca mai degraba e un avantaj. Tu esti inca prea tanara si fara experienta ca sa anticipezi ce va urma dupa ajutorul soacrei...(daca nu ma crezi, te invit sa deschizi un topic cu tema: Voi ce probleme ati avut cu soacra ? )

     

         Sa te fereasca Dzeu, cand o pune ea piciorul in casa ta se va crede automat stapana casei, ca doar ea l-a facut pe Gigicu, sange din sangele ei, iar tu ai uzurpat locul de langa el ... iti va pune stapanire pe bucatarie, isi va instaura obiceiurile ei de femeie batrana, de nu iti vei mai gasi nici ceasca de cafea , asa bine o sa aseze ea oalele, cratitile si restul acareturilor bucataresti... Te va critica non-stop, poate nu fatis, dar asa insinuant, ca ii dai mancare prea fiarta lui Gigicu, prea salata, prea verde, prea albastra... Poate o sa ai chef sa gatesti azi ceva mai usor, iar ea o sa se uite crucis la tine ca il tii nemancat pe scumpul ei fiu...

        Dar sa lasam bucataria... pregateste sertarele .. va urma un inventar strict, comentarii despre dezordinea din ele ( oricat le-ai aseza tu la linie, ea tot aiurea o sa le vada), despre rufele necalcate (cum? il culci pe Gigicu in lenjerie necalcata ?!) , despre cele 20 bluze ale tale ( "eh, mama, pe vremea mea aveam numai 2, si strangeam banii , nu-i risipeam ")

       Sa lasam sertarele, sa trecem la dormitor... Adio intimitate ! O sa-ti asculte pe la usi, pe la pereti, o sa se vaite discret a doua zi ca aseara s-a auzit patul scârtâind , ba chiar va intra peste voi, ca doar e copilul ei ! Hai sa nu mai intru in detalii cu folositul baii dupa... si comentariile de a doua zi: "azi-noapte ati facut dus, m-ati trezit cu zgomotul si abia atipisem, ca stiti ca adorm greu !"

       Dar sa lasam dormitorul , sa trecem la copil : "il imbraci prea gros/prea subtire, nu-i dai sa manance cat trebuie, il rasfeti prea mult, pune-i doua caciuli, ba una, doua, noua... ce stie pediatrul ?! las' ca eu, femeie batrana l-am crescut pe Gigicu si uite ce a iesit ! "

     

       Nu stiu daca ai avut rabdare sa citesti, dar cam astea sunt riscurile la care te expui daca soacra este foarte prezenta in viata ta.

     

      Acum, practic : las-o sa stea la distanta , daca si ea isi doreste asta, cu atat mai bine! Invita-i la o aniversare, sau mergeti voi la ei cu un cadou cum se face de o zi de sarbatoare, un telefon din cand in cand, politicos, fara sa intrati in detalii... Si mergeti intotdeauna voi trei, nu-ti lasa barbatul singur pe acolo...

      Concentreaza-te pe familia ta: barbatul si copilul . Si nu face greseala sa-ti bagi barbatul la mijloc, intre maica-sa si tine, ca la o adica, femei sunt cate vrei dar Mà-sa e Unica...si ai mari sanse sa pierzi.

        Nu-ti mai zapaci barbatul cu povestile despre ce a zis maica-sa; pune-te in locul lui, dupa o zi de munca, vii acasa frânt si iti sare nevasta in cap ( "Maica-ta a zis si a facut, si eu am plâns, si ea a zis, si eu am zis...!) , mai bine asteapta-l cu ce-i face lui placere ...

        Vorbele vin , se duc, zboara, cea mai buna solutie este sa le ignori pur si simplu. Daca socrii iti spun ceva rautacios in fata, zâmbeste-le superior, si taci; nu le raspunde, lasa-i sa vorbeasca in pustiu pana se satura, si vedeti-va de viata voastra de tineri .

     

      Cu drag,

    coana_mare

      

       

       

     

     

       

     

    Ce ar mai fii sa vină la mine sa îmi umble în lucruri ? În ce vremuri trăim? Ce femeie permite așa ceva, ca eu NU .O sa mă duc în vizita când o sa merite cu adevărat ! În ceea ce îl privește pe soțul meu, am fost destul de drăguță , gospodină , cuminte de la 17 ani încoace , nu ia lipsit nimic , am muncit , am făcut sacrificii , nu era vb neapărat de părinții lui era vorba despre el ca niciodată nu mă apară , fără sa se certe cu ei , sa le spună frumos ce are de Zis! ! Eu nu știu ce femeie trăiește în condițiile pe care le-ai enumerat tu? Eu una nu as suporta
  •  
    • 10065 mesaje
    8 Dec 2016, 01:08
    1 1
    undercoverangel said:... problema mea este ca soțul meu nu reacționează indiferent ce mi. Ar spune , el nu intervine, eu mă apăr singura ...

     

    Ehe, Ingerasule ...

     

    Fix aici e cheia problemei . De ai avea un barbat cu coloana, s-ar asterne linistea si armonia in ce-i priveste pe ai lui.

    Insa, pentru a atinge asa performante trebue sa te dezmariti si sa-ti mai incerci norocul o data .

     

  •  
    • 10065 mesaje
    8 Dec 2016, 01:16
    1 1
    coana_mare said:
      De când e lumea lume , soacra a fost , este si va fi inamicul nr  1 al nurorii.

    Nu ii dracu atit de negru pe cit pare ...

    Mai sint si cazuri fericite cu socrele in toate mintile.
  •  
    • 970 mesaje
    8 Dec 2016, 13:21
    1 1
    Nu stiu de ce, poate ca este doar parerea mea, dar ai o atitudine foarte (dar foarte) certareata. Nu stiu daca asa esti in viata de zi cu zi, sau doar faptul ca pui prea mult suflet in ceea ce ti se intampla acum. Un lucru este cert, daca te astepti ca soacra-ta sa te placa, vorbesti de funie in casa spanzuratului. Insa te inteleg in cealalta problema : te astepti ca sotul sa te sustina, sa te protejeze si da, sa ocupi prioritate in viata lui (tu si copilul - familia lui). Ideal ar fi ca intr-o casnicie/relatie bine inchegata atunci cand incepe sa ploua, partenerul sa aiba umbrela pregatita; dar presupunand ca si el are cam aceeasi varsta ca tine (sau apropiata) ii dau credit tocmai din motivul asta - nu stie sa gestioneze situatia. Si atunci, tace. Stii, e foarte dificil sa tina parte cuiva, pentru ca amandoua (tu si mama lui) sunteti importante pentru el - nu se implica tocmai pentru a nu supara pe vreuna. Aici e o problema, daca nu se va trezi/schimba, risca sa piarda pe una dintre voi. Nu cred ca situatia implica o alegere, te rog nu-i da optiuni (s-ar putea sa te surprinda), cred doar ca sunt multe solutii care trebuie pusa in aplicare (coana_mare ti-a dat o gramada, din pacate nu le-ai inteles, si nici ce au spus nici ceilalti).
  •  
    • 151 mesaje
    8 Dec 2016, 13:44
    2 0
    Dupa mine, e o greseala sa ai o atitudine razboinica cu socrii tai in general si cu soacra in special.
    Din moment ce barbatul iti place , e muncitor, nu bea, aduce bani in casa, are grija sa nu va lipseasca nimic, atunci toate "problemele" astea cu socrii, nu sunt decat... vorbe in vânt, cum vin asa se si duc.
    Mai multe obtii cu vorba dulce , cu politetea, decât cu cearta. Nu uita ca ai in fata ta femeia care ti-a crescut barbatul si oricum ai da-o , ea are mai multa experienta de viata decat tine, si cu experienta asta , daca vrea, te spulbera cat colo.
    Ti-am mai spus, sunt putini barbatii care aleg nevasta in detrimentul propriei mame, si chiar si asa, asta ti-ai dori ? El nu e om, nu are sentimente ? Cum crezi ca se simte sau s-ar simti daca i-ai sudui parintii ... E greu sa iubesti pe cineva care iti dusmaneste proprii parinti...
    Apoi, de ce sa-ti incepi casnicia dezbinând familii ?!
    Sigur, nu putem iubi pe toata lumea, dar o relatie civilizata cu socrii nu a omorât pe nimeni, dimpotriva...
  •  
    • 10065 mesaje
    8 Dec 2016, 13:52
    1 2
    Sa nu te lasi, Ingeras, sa nu te lasi . Ia-o pe "mami" la rost, reproseaza-i ... ca ea ce-a crescut la urma toata, barbat sau mameluc de trebui sa te razboiesti singurica ...

  •  
    • 148 mesaje
    8 Dec 2016, 16:46
    1 0
    daca mai sta inca la fusta lui mamica , atunci ori te impaci cu ideea si-ti vezi de ale tale , caci atat il duce mintea , ori ignora situatia .
    Cu toate ca te-ai maritat cu el (nu cu toata familia lui) , incearca daca poti sa accepti situatia. Nu ai nevoie sa-ti dea soacra dreptate sau sa te invete ceva ... nu si-a putut invata odorul !!!!!!
    Acest mesaj a fost editat de către euadnana: 8 Dec 2016, 16:47
  •  
    • 56 mesaje
    8 Dec 2016, 17:17
    1 0
    ViktorC said:
    undercoverangel said:... problema mea este ca soțul meu nu reacționează indiferent ce mi. Ar spune , el nu intervine, eu mă apăr singura ...

     

    Ehe, Ingerasule ...

     

    Fix aici e cheia problemei . De ai avea un barbat cu coloana, s-ar asterne linistea si armonia in ce-i priveste pe ai lui.

    Insa, pentru a atinge asa performante trebue sa te dezmariti si sa-ti mai incerci norocul o data .

     

     

    Asta e problema mea cea mai mare !! Vreau sa continuam dar dacă se mai întâmplă vreo situație din asta fii sigur ca mă dezmarit !!
  •  
    • 56 mesaje
    8 Dec 2016, 17:21
    0 0
    GirlOnline said:Nu stiu de ce, poate ca este doar parerea mea, dar ai o atitudine foarte (dar foarte) certareata. Nu stiu daca asa esti in viata de zi cu zi, sau doar faptul ca pui prea mult suflet in ceea ce ti se intampla acum. Un lucru este cert, daca te astepti ca soacra-ta sa te placa, vorbesti de funie in casa spanzuratului. Insa te inteleg in cealalta problema : te astepti ca sotul sa te sustina, sa te protejeze si da, sa ocupi prioritate in viata lui (tu si copilul - familia lui). Ideal ar fi ca intr-o casnicie/relatie bine inchegata atunci cand incepe sa ploua, partenerul sa aiba umbrela pregatita; dar presupunand ca si el are cam aceeasi varsta ca tine (sau apropiata) ii dau credit tocmai din motivul asta - nu stie sa gestioneze situatia. Si atunci, tace. Stii, e foarte dificil sa tina parte cuiva, pentru ca amandoua (tu si mama lui) sunteti importante pentru el - nu se implica tocmai pentru a nu supara pe vreuna. Aici e o problema, daca nu se va trezi/schimba, risca sa piarda pe una dintre voi. Nu cred ca situatia implica o alegere, te rog nu-i da optiuni (s-ar putea sa te surprinda), cred doar ca sunt multe solutii care trebuie pusa in aplicare (coana_mare ti-a dat o gramada, din pacate nu le-ai inteles, si nici ce au spus nici ceilalti).

     

    Ai dreptate în tot ceea ce Mi-ai spus , sunt de acord și cu părerea celorlalți membrii dar nu pot fii politicoasa și drăguță cu o nesimțită , îmi pare rău , eu așa sunt , dacă e bine sau e rău că nu pot fii falsă nu stiu!!
  •  
    • 970 mesaje
    8 Dec 2016, 19:00
    3 1
    Undercoverangel,
    Crede-ma cand iti spun ca niciodata nu am fost genul de femeie "barbatul propune, femeia se supune", cu atat mai mult cand o terta persoana, indiferent de gradul de rudenie, incearca sa intervina intr-o relatie de cuplu (sau in casa acestuia).
    Trebuie sa mentionez ca imi place al naibii de mult sinceritatea - nu este un defect, chiar nu.
    Insa, daca tii tot timpul garda sus in jurul cuvintelor, n-ai rezolvat nimic. Din contra, iti negi placerea ( de a te concentra pe puiul tau mic, de a purta cu sotul tau discutii constructive, de a trai intr-o ambianta - atentie, nu perfecta ci placuta in casuta ta) - alegand in schimb durerea (care te va macina pana la epuizare psihica!) .
  •  
    • 970 mesaje
    8 Dec 2016, 19:03
    2 1
    PS : cat despre soacra? Multumeste-i Cerului ca cel putin nu locuiti impreuna. Se putea si mai rau.
    Probabil ca asta este testul casniciei tale. Daca vei trece peste, atunci casnicia ta va dura , iar peste ani, vei privi toate astea ca pe o gluma buna asupra mariajului tau .
  •  
    • 46 mesaje
    8 Dec 2016, 20:31
    1 1
    Da. treci peste probleme si mai tarziu te vei felicita ca ai fost inteleapta si vei avea o viata frumoasa de familie .
  •  
    • 56 mesaje
    8 Dec 2016, 21:03
    0 0
    Eu va mulțumesc din suflet pentru sfaturi , de unele o sa țin cont , dar dacă nici ssoțul meu nu o sa pună din partea lui , familia mea o sa se cam ducă, ; pentru ca eu nu v-am povestit nimic iîncăsșidin lipsa timpului dar ddacăaați știi tot probabil mă iînțelegeati mai bine ! Va mulțumesc încă o data pentru sfaturi șipentru timpul vostru ! !
  •  
    • 56 mesaje
    8 Dec 2016, 21:08
    0 0
    coana_mare said:Dupa mine, e o greseala sa ai o atitudine razboinica cu socrii tai in general si cu soacra in special.
    Din moment ce barbatul iti place , e muncitor, nu bea, aduce bani in casa, are grija sa nu va lipseasca nimic, atunci toate "problemele" astea cu socrii, nu sunt decat... vorbe in vânt, cum vin asa se si duc.
    Mai multe obtii cu vorba dulce , cu politetea, decât cu cearta. Nu uita ca ai in fata ta femeia care ti-a crescut barbatul si oricum ai da-o , ea are mai multa experienta de viata decat tine, si cu experienta asta , daca vrea, te spulbera cat colo.
    Ti-am mai spus, sunt putini barbatii care aleg nevasta in detrimentul propriei mame, si chiar si asa, asta ti-ai dori ? El nu e om, nu are sentimente ? Cum crezi ca se simte sau s-ar simti daca i-ai sudui parintii ... E greu sa iubesti pe cineva care iti dusmaneste proprii parinti...
    Apoi, de ce sa-ti incepi casnicia dezbinând familii ?!
    Sigur, nu putem iubi pe toata lumea, dar o relatie civilizata cu socrii nu a omorât pe nimeni, dimpotriva...

     

    Eu îți mulțumesc mult pentru sfaturi ,, am fost civilizata când a fost cazul dar lumea când ești bun te ia de prost și eu numai pot sa fiu educata cu o nesimțită care nu mă respecta pentru ca nu pot sa fiu falsa după Cum am mai zis bine , rău ? Nu știu , sunt într-un moment al vieții în care Cum mă tratezi așa te tratez indiferent de cine ești ! Pe mine nu mă spulbera ca nici eu proastă nu sunt am 25 de ani , familie , copil tot ce îmi trebuie , mă descurc !! Oricum sfaturile tale sunt foarte înțelept Îți mulțumesc mult ! O sa încerc pe viitor sa văd dacă îmi iese , o sa fac un exercițiu cu mine
  •  
    • 2115 mesaje
    8 Dec 2016, 23:18
    0 1
    undercoverangel said:

     

    Eu îți mulțumesc mult pentru sfaturi ,, am fost civilizata când a fost cazul dar lumea când ești bun te ia de prost și eu numai pot sa fiu educata cu o nesimțită care nu mă respecta pentru ca nu pot sa fiu falsa după Cum am mai zis bine , rău ? Nu știu , sunt într-un moment al vieții în care Cum mă tratezi așa te tratez indiferent de cine ești ! Pe mine nu mă spulbera ca nici eu proastă nu sunt am 25 de ani , familie , copil tot ce îmi trebuie , mă descurc !! Oricum sfaturile tale sunt foarte înțelept Îți mulțumesc mult ! O sa încerc pe viitor sa văd dacă îmi iese , o sa fac un exercițiu cu mine

     Draga, femei sunt pe toate drumurile, vrei sa pariem ca mama este doar una? Gresesti, iar cand vei da de ceva mai urat iti vei da pumni in cap.
    Tu de ce esti de partea mamei tale,  ca te-a ajutat mult, ca a facut si a dres?  De ce sotul tau nu are voie sa tina partea mamei lui, poate ca pentru ca in familia lui lucrurile sunt diferite? Familiile difera, au gusturi, obiceiuri diferite.
    Tace si face, nu participa la discutii, nu te infiereaza nici pe tine, sunteti abia la inceput, nici habar n-ai ce lucruri vin in viitor si cata nevoie este de pasuire si intelegere pentru toate. 
    Sau ai pe cineva ...de-a gata, mai bun la pat, mai atent cu nevoile tale?
     

  •  
    • 2115 mesaje
    8 Dec 2016, 23:57
    0 1
    undercoverangel said:

     

     

    Eh soro am multe probleme , pe care le rezolv singura pentru ca el este plecat de luni până vineri cu serviciul , ți se pare simplu sa stai cu un copil mic ?? Ai copii? ? Eu nu trebuie sa asigur nimic dacă se simte bine cu noi perfect dacă nu SĂNĂTATE !!! Am lăsat mult de la mine și am trecut cu vederea, eu numai las !! Nu vreau sa îl despart din contra sa avem o relație ca toată lumea și cu părinții mei și cu ai lui, și la bine și la rău nu sa mă sune soacra doar când sunt bine ca ea nu vrea sa audă de probleme doar ea sa se plângă non stop !! Sa mă respecte sa știe sa le v spună și el ceva dacă mă deranjează , nu sa se certe , sa le spună frumos dar sa le spună !!!

     N-am. Habar n-am cum sta treaba, ma bag si eu in seama doar.

  •  
    • 56 mesaje
    9 Dec 2016, 00:42
    0 0
    white_storm2 said:
    undercoverangel said:

     

    Eu îți mulțumesc mult pentru sfaturi ,, am fost civilizata când a fost cazul dar lumea când ești bun te ia de prost și eu numai pot sa fiu educata cu o nesimțită care nu mă respecta pentru ca nu pot sa fiu falsa după Cum am mai zis bine , rău ? Nu știu , sunt într-un moment al vieții în care Cum mă tratezi așa te tratez indiferent de cine ești ! Pe mine nu mă spulbera ca nici eu proastă nu sunt am 25 de ani , familie , copil tot ce îmi trebuie , mă descurc !! Oricum sfaturile tale sunt foarte înțelept Îți mulțumesc mult ! O sa încerc pe viitor sa văd dacă îmi iese , o sa fac un exercițiu cu mine

     Draga, femei sunt pe toate drumurile, vrei sa pariem ca mama este doar una? Gresesti, iar cand vei da de ceva mai urat iti vei da pumni in cap.
    Tu de ce esti de partea mamei tale,  ca te-a ajutat mult, ca a facut si a dres?  De ce sotul tau nu are voie sa tina partea mamei lui, poate ca pentru ca in familia lui lucrurile sunt diferite? Familiile difera, au gusturi, obiceiuri diferite.
    Tace si face, nu participa la discutii, nu te infiereaza nici pe tine, sunteti abia la inceput, nici habar n-ai ce lucruri vin in viitor si cata nevoie este de pasuire si intelegere pentru toate. 
    Sau ai pe cineva ...de-a gata, mai bun la pat, mai atent cu nevoile tale?
     

     

    În primul rand nu suntem la început , suntem de 9 ani împreună !! Eu am dreptul sa zic de mama pentru ca ne.a ajutat foarte mult , acum suntem super bine dar au fost momente când sa lăsat pe ea pentru noi , ca sa fim noi bine ceea ce cucoana de soacra nu a făcut never !! Îți dădeam mai multe explicații da ești cam răutăcioasă și faci spume , nu prea înțeleg de ce ții așa soacrele astea demente în brațe, ești și tu printre ele ?? Te rog sa nu te mai agiți Îți mulțumesc pentru intervenții dar sunt irelevante o dai din una în alta !! Am trecut prin multe greutăți împreună cu soțul știu ce și Cum trebuie , nu sunt cu pluta !! Citesc oamenii prea bine și nu pot sa fiu falsă , cred ca în ziua de azi e un defect !!
  •  
    • 1841 mesaje
    9 Dec 2016, 13:20
    4 0

    Ingeras sub acoperire (frumos nickname), coana mare incearca doar sa te invete din inteleptciune ei de femeie matura ca prinzi mult mai multe muste cu miere decat cu otet. A-ti ajusta atitudinea pentru a-ti urmari interesele proprii nu este nici pe departe falsitate, ci dibacie si inteligenta, asta incearca ea sa-ti spuna. Tu faci spume din cauza soacrei si ea sta bine mersi, care ti se pare ca este mai castigat aici? Hai, curaj, concentreaza-te pe lucrurile pozitive, da-i mai putina atentie si nu mai astepta de la ea nici vizite nici ajutor, nu-ti datoreaza nimeni nimic pe lumea asta, chiar daca asa ai fost tu invatata cu mama ta. Pana la urma ura asta fata de soacra numai pe tine te consuma, pe ea constat ca nu, si e ca-n vorba aia: hating is like drinking poison and expecting the other one to die.

     

    Eu iti propun altceva: ai 25 de ani, probabil sotul tot pe-acolo. Aveti un baietel minunat. Diseara du-te acasa, ia-ti puiul in brate, pregateste o cina pentru voi toti, adu-ti toata voia buna de care esti capabila (pune in dulap frustrarea doar o seara, nu mai mult, stiu ca poti) si cineaza in liniste cu familia ta. Radeti, glumiti, depanati amintiri, faceti planuri de sarbatori, tachinati-va sa ghiciti ce cadouri va pregatiti de sarbatori unul altuia, apoi puneti copilul la culcare si desfa o sticla de vin rosu. Turnat-va cate un pahar (mai plin asa, nu va zgarciti) si stati vreo ora la povesti numai tu cu sotul. NU despre probleme, ci despre ce va place unul la celalalt, despre ce frumoase-s decoratiile de craciun din piata, orice poate sa iti treaca prin cap pozitiv, spune si nu te mai opri.

     

    Conecteaza-te cu barbatul tau. Dupa ce terminati vinul (daca mai apucati, dupa asa o seara) nu e treaba mea unde se incheie seara insa te asigur ca nu va va mai pasa niciunuia de ce zice soacra. Poti eventual sa-i dai ceva incurajari, in momentele alea de conexiune, care sa-l atinga pana la coarda sensibila, zicandu-i ceva de genul: dragule, nici nu stii cat de protejata si iubita ma simt cu tine cand esti asa. Atat. Nu soacra nu scandal. Atat. Cat de tare ma pot bizui pe tine, barbatul meu! Daca faci asta suficient de des, nu o sa mai stie cum sa te mai protejeze, ca invata ca este recompensat cand o face.

     

    Cam asta voiam sa zic cu prinsul mustei cu miere. Falsitate? Nici vorba, iti iubesti barbatul si sunt convinsa ca vei fi egalmente fericita sa fii dulce cu el.

     

    Multa bafta!

  •  
    • 56 mesaje
    9 Dec 2016, 14:59
    1 0
    outofhere said:

    Ingeras sub acoperire (frumos nickname), coana mare incearca doar sa te invete din inteleptciune ei de femeie matura ca prinzi mult mai multe muste cu miere decat cu otet. A-ti ajusta atitudinea pentru a-ti urmari interesele proprii nu este nici pe departe falsitate, ci dibacie si inteligenta, asta incearca ea sa-ti spuna. Tu faci spume din cauza soacrei si ea sta bine mersi, care ti se pare ca este mai castigat aici? Hai, curaj, concentreaza-te pe lucrurile pozitive, da-i mai putina atentie si nu mai astepta de la ea nici vizite nici ajutor, nu-ti datoreaza nimeni nimic pe lumea asta, chiar daca asa ai fost tu invatata cu mama ta. Pana la urma ura asta fata de soacra numai pe tine te consuma, pe ea constat ca nu, si e ca-n vorba aia: hating is like drinking poison and expecting the other one to die.

     

    Eu iti propun altceva: ai 25 de ani, probabil sotul tot pe-acolo. Aveti un baietel minunat. Diseara du-te acasa, ia-ti puiul in brate, pregateste o cina pentru voi toti, adu-ti toata voia buna de care esti capabila (pune in dulap frustrarea doar o seara, nu mai mult, stiu ca poti) si cineaza in liniste cu familia ta. Radeti, glumiti, depanati amintiri, faceti planuri de sarbatori, tachinati-va sa ghiciti ce cadouri va pregatiti de sarbatori unul altuia, apoi puneti copilul la culcare si desfa o sticla de vin rosu. Turnat-va cate un pahar (mai plin asa, nu va zgarciti) si stati vreo ora la povesti numai tu cu sotul. NU despre probleme, ci despre ce va place unul la celalalt, despre ce frumoase-s decoratiile de craciun din piata, orice poate sa iti treaca prin cap pozitiv, spune si nu te mai opri.

     

    Conecteaza-te cu barbatul tau. Dupa ce terminati vinul (daca mai apucati, dupa asa o seara) nu e treaba mea unde se incheie seara insa te asigur ca nu va va mai pasa niciunuia de ce zice soacra. Poti eventual sa-i dai ceva incurajari, in momentele alea de conexiune, care sa-l atinga pana la coarda sensibila, zicandu-i ceva de genul: dragule, nici nu stii cat de protejata si iubita ma simt cu tine cand esti asa. Atat. Nu soacra nu scandal. Atat. Cat de tare ma pot bizui pe tine, barbatul meu! Daca faci asta suficient de des, nu o sa mai stie cum sa te mai protejeze, ca invata ca este recompensat cand o face.

     

    Cam asta voiam sa zic cu prinsul mustei cu miere. Falsitate? Nici vorba, iti iubesti barbatul si sunt convinsa ca vei fi egalmente fericita sa fii dulce cu el.

     

    Multa bafta!

     

    Îți mulțumesc mult pentru sfat !! Îți promit ca așa fac ( las curățenia pt o seară ) și mă concentrez asupra noastră dar mai e și copilul care se trezește din 10 în 10 minute , e un vulcaan !! Nu îți imagina ca mă cert cu el mereu din cauza maicasii , doar când aducem subiectul mi se școală parul în cap !Atât! În rest e liniște și pace ! Ai foarte mare dreptate ca singura care pierde sunt eu , pentru ca mă consum foarte mult , m-am îmbolnăvit de nervi de tema asta ! Chiar am de gând sa fiu mai calma pentru mine sa pot sa îmi cresc copilul înarmonie ! Foarte frumos mi-ai scris Îți mulțumesc !
  •  
    • 2115 mesaje
    9 Dec 2016, 18:03
    0 1
    undercoverangel said:



     

     

    În primul rand nu suntem la început , suntem de 9 ani împreună !! Eu am dreptul sa zic de mama pentru ca ne.a ajutat foarte mult , acum suntem super bine dar au fost momente când sa lăsat pe ea pentru noi , ca sa fim noi bine ceea ce cucoana de soacra nu a făcut never !! Îți dădeam mai multe explicații da ești cam răutăcioasă și faci spume , nu prea înțeleg de ce ții așa soacrele astea demente în brațe, ești și tu printre ele ?? Te rog sa nu te mai agiți Îți mulțumesc pentru intervenții dar sunt irelevante o dai din una în alta !! Am trecut prin multe greutăți împreună cu soțul știu ce și Cum trebuie , nu sunt cu pluta !! Citesc oamenii prea bine și nu pot sa fiu falsă , cred ca în ziua de azi e un defect !!

    Draguta, nu eu fac spume, ma doare la basca pe mine de viata ta, tu ai cerut sfaturi (bineinteles ca nu le vei urma) si unii ti-am spus ce gandim, credem... Daca eu par rautacioasa, tu esti obraznica de-a dreptul! Cine dracu' te crezi tu sa ti se raspunda sincer si tu sa faci nesimtita acea persoana, ha? Sa zici "mersi" si "sarut mana" ca te-am mai bagat in seama, nu ca ai tine tu cont de experientele celorlalti care au raspuns problemei ridicate de tine.
    Te asigur ca esti singura care te agiti! Faci reclama la sampanie ca vine craciunul si revelionul?