Probleme în familie

  •  
    • 56 mesaje
    1 Dec 2016, 23:49
    0 0
    Bună , nici nu știu cu ce sa încep, sunt căsătorită am un băiețel minunat de 1 an și 3 luni cu soțul am o relație super buna numai xcând nu intervine maicasa , familia lui ma ffăcut sa sufăr foarte mult, m.au înjosit , cât amfost iînsărcinată nici nu m.au sunat nici nu veneau nu ne.au ajutat niciodată cu nimic, socrela a zis ca în momentul în care a aflat ca sunt însărcinată a făcut preinfart ( eram căsătoriți și aveam 24 de ani , nu 16 sa fi fost motiv de preinfart ) vb spuse mamei mele, al meu era înt țară sa își rezolve niște prb cu carnetul , noi locuiam la mama și lucra doar el , noi locuim înspania de mici , aici neam cunoscut etcetera. .. Revin, când eram însărcinată înluna a 8 a m.am întâlnit cu socrumiu și în. Am reproșat ca nu vin pe la noi ca nu avem o relație Cum trebuie și mia zis de față cu soțul ca am noroc ca sunt gravidă ca îmi zicea vreo doua, problema mea este ca soțul meu nu reacționează indiferent ce mi. Ar spune , el nu intervine, eu mă apăr singura , vb pe ascuns cu maicasa ca ei așa au fost pe ca e tată de al doilea și au ascuns lucruri ceea ce mie nu îmi place eu sunt dintr.o bbucată nu pe ocolite și pe la spate sa fac mismasuri, Copilul la. Au văzut de câteva ori și soțul meu tot tine cu ei , acum a lăsat. O mai moale dar se cunoaște ! Eu numai suport situația asta , as vrea sa mă despart de el dar el tot încearcă sa mă împace sa trecem peste eu îi zic ce nu îmi convine și mă ignora pur și simplu nu putem purta o discuție cu răspunsuri din partea lui la. Am întrebat de ce taci când ei mă jignesc ? Nici un răspuns , tace ! Eu numai suport! Acum avem un copil , este cel mai important și cel mai de preț din viața mea, ce sa fac ? Cum sa mai reacționez? Sa numai zic , saraca mama cât ma ajutat și cu copilul și cu bani nu are nici o răsplată din partea lui tot maicasa e mai bună ca se duce în vacanțe și îi întoarce spatele , sper sa mă ajutați cu un sfat ! Îmi cer scuze pentru greseliile de ortografie dar am scris repede și după telefon îmi mai scrie aiurea, va mulțumesc !
  •  
    • 56 mesaje
    1 Dec 2016, 23:53
    0 0
    Soțul meu în general este un bărbat capabil , familist , de iubit nu știu cât mă iubește , probabil dacă m.ar iubii ar interveni în vre. Un fel , poate nu gândesc eu bine, nu știu sunt foarte dezamăgită !
  •  
    • 2085 mesaje
    2 Dec 2016, 15:48
    0 0
    undercoverangel said:Soțul meu în general este un bărbat capabil , familist , de iubit nu știu cât mă iubește , probabil dacă m.ar iubii ar interveni în vre. Un fel , poate nu gândesc eu bine, nu știu sunt foarte dezamăgită !

     

    Topicul tau e varza, n-am inteles mare lucru.

    Chiar daca ai scris " dupa telefon" (!)

    Sorry, as fi vrut sa pot mai mult.

  •  
    • 56 mesaje
    2 Dec 2016, 22:08
    0 0
    Ești nesimțită , dacă aveai vreun argument raspundeai și dacă nu înțelegi te rog sa te abții!!! Sper sa nu fie toți membrii ca tine ca șterg contul !!!
  •  
    • 2115 mesaje
    2 Dec 2016, 22:31
    0 1
    undercoverangel said:Bună , nici nu știu cu ce sa încep, sunt căsătorită am un băiețel minunat de 1 an și 3 luni cu soțul am o relație super buna numai xcând nu intervine maicasa , familia lui ma ffăcut sa sufăr foarte mult, m.au înjosit , cât amfost iînsărcinată nici nu m.au sunat nici nu veneau nu ne.au ajutat niciodată cu nimic, socrela a zis ca în momentul în care a aflat ca sunt însărcinată a făcut preinfart ( eram căsătoriți și aveam 24 de ani , nu 16 sa fi fost motiv de preinfart ) vb spuse mamei mele, al meu era înt țară sa își rezolve niște prb cu carnetul , noi locuiam la mama și lucra doar el , noi locuim înspania de mici , aici neam cunoscut etcetera. .. Revin, când eram însărcinată înluna a 8 a m.am întâlnit cu socrumiu și în. Am reproșat ca nu vin pe la noi ca nu avem o relație Cum trebuie și mia zis de față cu soțul ca am noroc ca sunt gravidă ca îmi zicea vreo doua, problema mea este ca soțul meu nu reacționează indiferent ce mi. Ar spune , el nu intervine, eu mă apăr singura , vb pe ascuns cu maicasa ca ei așa au fost pe ca e tată de al doilea și au ascuns lucruri ceea ce mie nu îmi place eu sunt dintr.o bbucată nu pe ocolite și pe la spate sa fac mismasuri, Copilul la. Au văzut de câteva ori și soțul meu tot tine cu ei , acum a lăsat. O mai moale dar se cunoaște ! Eu numai suport situația asta , as vrea sa mă despart de el dar el tot încearcă sa mă împace sa trecem peste eu îi zic ce nu îmi convine și mă ignora pur și simplu nu putem purta o discuție cu răspunsuri din partea lui la. Am întrebat de ce taci când ei mă jignesc ? Nici un răspuns , tace ! Eu numai suport! Acum avem un copil , este cel mai important și cel mai de preț din viața mea, ce sa fac ? Cum sa mai reacționez? Sa numai zic , saraca mama cât ma ajutat și cu copilul și cu bani nu are nici o răsplată din partea lui tot maicasa e mai bună ca se duce în vacanțe și îi întoarce spatele , sper sa mă ajutați cu un sfat ! Îmi cer scuze pentru greseliile de ortografie dar am scris repede și după telefon îmi mai scrie aiurea, va mulțumesc !

     

  •  
    • 2115 mesaje
    2 Dec 2016, 22:35
    0 1
    undercoverangel said:Ești nesimțită , dacă aveai vreun argument raspundeai și dacă nu înțelegi te rog sa te abții!!! Sper sa nu fie toți membrii ca tine ca șterg contul !!!

      , serios?
    La Ranca e zapada si frig!

  •  
    • 56 mesaje
    3 Dec 2016, 03:27
    2 0
    Dacă nu aveți altceva de făcut pentru ca viața voastră e plictisită și lipsita de interes apucați -va de cur și săriți în sus numai comentați pe aici aiurea , la postarea mea !!! Dacă ai de zis ceva interesant , un sfat orice ești binevenit dar dacă nu, sa stai la palavre așa aiurea nu văd rostul desteptelor !!
  •  
    • 56 mesaje
    3 Dec 2016, 03:29
    1 0
    Hai Bună dimineața s-au trezit și ele vorbind ca tatele alea , vai de minee se vede ce minte aveți !!
  •  
    • 3765 mesaje
    3 Dec 2016, 10:13
    0 1
    undercoverangel said:Hai Bună dimineața s-au trezit și ele vorbind ca tatele alea , vai de minee se vede ce minte aveți !!

     

    Te-ai gandit sa-ti faci un amant??

  •  
    • 4346 mesaje
    3 Dec 2016, 14:43
    0 0
    undercoverangel said:Bună , nici nu știu cu ce sa încep, sunt căsătorită am un băiețel minunat de 1 an și 3 luni cu soțul am o relație super buna numai xcând nu intervine maicasa , familia lui ma ffăcut sa sufăr foarte mult, m.au înjosit , cât amfost iînsărcinată nici nu m.au sunat nici nu veneau nu ne.au ajutat niciodată cu nimic, socrela a zis ca în momentul în care a aflat ca sunt însărcinată a făcut preinfart ( eram căsătoriți și aveam 24 de ani , nu 16 sa fi fost motiv de preinfart ) vb spuse mamei mele, al meu era înt țară sa își rezolve niște prb cu carnetul , noi locuiam la mama și lucra doar el , noi locuim înspania de mici , aici neam cunoscut etcetera. .. Revin, când eram însărcinată înluna a 8 a m.am întâlnit cu socrumiu și în. Am reproșat ca nu vin pe la noi ca nu avem o relație Cum trebuie și mia zis de față cu soțul ca am noroc ca sunt gravidă ca îmi zicea vreo doua, problema mea este ca soțul meu nu reacționează indiferent ce mi. Ar spune , el nu intervine, eu mă apăr singura , vb pe ascuns cu maicasa ca ei așa au fost pe ca e tată de al doilea și au ascuns lucruri ceea ce mie nu îmi place eu sunt dintr.o bbucată nu pe ocolite și pe la spate sa fac mismasuri, Copilul la. Au văzut de câteva ori și soțul meu tot tine cu ei , acum a lăsat. O mai moale dar se cunoaște ! Eu numai suport situația asta , as vrea sa mă despart de el dar el tot încearcă sa mă împace sa trecem peste eu îi zic ce nu îmi convine și mă ignora pur și simplu nu putem purta o discuție cu răspunsuri din partea lui la. Am întrebat de ce taci când ei mă jignesc ? Nici un răspuns , tace ! Eu numai suport! Acum avem un copil , este cel mai important și cel mai de preț din viața mea, ce sa fac ? Cum sa mai reacționez? Sa numai zic , saraca mama cât ma ajutat și cu copilul și cu bani nu are nici o răsplată din partea lui tot maicasa e mai bună ca se duce în vacanțe și îi întoarce spatele , sper sa mă ajutați cu un sfat ! Îmi cer scuze pentru greseliile de ortografie dar am scris repede și după telefon îmi mai scrie aiurea, va mulțumesc !

     Soțul meu în general este un bărbat capabil , familist , de iubit nu știu cât mă iubește , probabil dacă m.ar iubii ar interveni în vre. Un fel , poate nu gândesc eu bine, nu știu sunt foarte dezamăgită !

     

    Eu nu inteleg un lucru.... de ce va casatoriti cu oameni cu care nu sunteti compatibili?!!!!

     

     PS ....mai sus  unde ti am subliniat cu rosu....ti ai raspuns singura la intrebare !


    Acest mesaj a fost editat de către anda22-7: 3 Dec 2016, 19:14
  •  
    • 56 mesaje
    3 Dec 2016, 21:13
    0 2
    igivansenior said:
    undercoverangel said:Hai Bună dimineața s-au trezit și ele vorbind ca tatele alea , vai de minee se vede ce minte aveți !!

     

    Te-ai gandit sa-ti faci un amant??

     

    Nu se pune problema de așa ceva !!! Ori ccăutăm soluții pentru problemele din familie și le rezolvam ori ffiecare pe drumul lui !! Amant îmittrebuie cu câte am eu pe cap !
  •  
    • 3765 mesaje
    3 Dec 2016, 22:17
    0 1
    undercoverangel said:
    igivansenior said:
    undercoverangel said:Hai Bună dimineața s-au trezit și ele vorbind ca tatele alea , vai de minee se vede ce minte aveți !!

     

    Te-ai gandit sa-ti faci un amant??

     

    Nu se pune problema de așa ceva !!! Ori ccăutăm soluții pentru problemele din familie și le rezolvam ori ffiecare pe drumul lui !! Amant îmittrebuie cu câte am eu pe cap !

     

    daa, ca sa-ti mai linisteasca hormonii. ca sincer, se vede din avion ca esti nef...

  •  
    • 2115 mesaje
    3 Dec 2016, 22:17
    0 1
    "Numai" "ccauta solutii", ca daca stai toata ziua de cearta cu bietul om, daca il pui sa aleaga intre tine si ma-sa, o va alege pe ea sigur. Alege sa fii diplomata si uite iti spun o chestie citita de curand si foarte adevarata, din punctul meu de vedere: "Fa ochii mari inainte sa te casatoresti si tine-I pe jumatate inchisi dupa!" (B. Franklin)
  •  
    • 970 mesaje
    4 Dec 2016, 12:42
    0 1
    Din ce inteleg (cat de cat) soacra-ta incearca sa "te puna la punct" nu dintr-o data, ci treptat, pana iti pierzi increderea si stima.
    Draga mea, ce nu inteleg este de ce te gandesti la o despartire si nu la un mod de a aplana conflictul. Da, esti tanara, fara experienta de viata, insa in primul rand esti mamica - presupun ca sufletul ala (mic) nu e un accident genetic,nu? Apara-ti familia, pentru Dumnezeu! Ce usor si simplu e sa fugi, nu-i asa?
  •  
    • 2115 mesaje
    5 Dec 2016, 21:57
    0 1
    undercoverangel said:

     

    Nu se pune problema de așa ceva !!! Ori ccăutăm soluții pentru problemele din familie și le rezolvam ori ffiecare pe drumul lui !! Amant îmittrebuie cu câte am eu pe cap !

     Dar cate ai soro pe cap? Sa cresti un copil, atat, servici n-ai, mama te ajuta...
    Cum tu faci diferente intre mama ta  (ca deh, e a ta) si mama lui, la fel procedeaza si el, doar e maica-sa, nu?
    Cu cearta nu rezolvi nimic si il vei indeparta singura pe sot de tine. Fii isteata si mai treci si tu peste probleme ca toate avem soacre, tu vrei sa-l desparti de parintii lui? In timp vei vedea ca se va desprinde singur, tu trebuie doar sa asiguri liniste si armonie in casa, sa vina omul cu drag la tine si la copil!
    Ne povestesti tu mai tarziu daca am avut dreptate... 

  •  
    • 151 mesaje
    6 Dec 2016, 14:16
    0 1
    undercoverangel said:Bună , nici nu știu cu ce sa încep, sunt căsătorită am un băiețel minunat de 1 an și 3 luni cu soțul am o relație super buna numai xcând nu intervine maicasa , familia lui ma ffăcut sa sufăr foarte mult, m.au înjosit , cât amfost iînsărcinată nici nu m.au sunat nici nu veneau nu ne.au ajutat niciodată cu nimic, socrela a zis ca în momentul în care a aflat ca sunt însărcinată a făcut preinfart ( eram căsătoriți și aveam 24 de ani , nu 16 sa fi fost motiv de preinfart ) vb spuse mamei mele, al meu era înt țară sa își rezolve niște prb cu carnetul , noi locuiam la mama și lucra doar el , noi locuim înspania de mici , aici neam cunoscut etcetera. .. Revin, când eram însărcinată înluna a 8 a m.am întâlnit cu socrumiu și în. Am reproșat ca nu vin pe la noi ca nu avem o relație Cum trebuie și mia zis de față cu soțul ca am noroc ca sunt gravidă ca îmi zicea vreo doua, problema mea este ca soțul meu nu reacționează indiferent ce mi. Ar spune , el nu intervine, eu mă apăr singura , vb pe ascuns cu maicasa ca ei așa au fost pe ca e tată de al doilea și au ascuns lucruri ceea ce mie nu îmi place eu sunt dintr.o bbucată nu pe ocolite și pe la spate sa fac mismasuri, Copilul la. Au văzut de câteva ori și soțul meu tot tine cu ei , acum a lăsat. O mai moale dar se cunoaște ! Eu numai suport situația asta , as vrea sa mă despart de el dar el tot încearcă sa mă împace sa trecem peste eu îi zic ce nu îmi convine și mă ignora pur și simplu nu putem purta o discuție cu răspunsuri din partea lui la. Am întrebat de ce taci când ei mă jignesc ? Nici un răspuns , tace ! Eu numai suport! Acum avem un copil , este cel mai important și cel mai de preț din viața mea, ce sa fac ? Cum sa mai reacționez? Sa numai zic , saraca mama cât ma ajutat și cu copilul și cu bani nu are nici o răsplată din partea lui tot maicasa e mai bună ca se duce în vacanțe și îi întoarce spatele , sper sa mă ajutați cu un sfat ! Îmi cer scuze pentru greseliile de ortografie dar am scris repede și după telefon îmi mai scrie aiurea, va mulțumesc !

     

          Draga mea,

     

          De când e lumea lume , soacra a fost , este si va fi inamicul nr  1 al nurorii. SI nu poti schimba asta. Ori accepti asta, si poti avea o casnicie ca toata lumea, ori nu accepti si stai asa, pana gasesti vreunul mai batraior, orfan, ceea e presupune sa te mariti pe la 50 de primaveri.

         

         Daca dai o cautare pe forumuri diverse, vei gasi niste povesti cu soacre   de-ti ridica parul maciuca in cap, si iti piere instant cheful de maritis.

     

         In fine, ca sa revin la povestea ta: inteleg ca esti nemultumita ca soacra nu te ajuta si nu este prea prezenta in viata voastra iar atunci cand este, iti da peste nas.

     

        Eu zic ca mai degraba e un avantaj. Tu esti inca prea tanara si fara experienta ca sa anticipezi ce va urma dupa ajutorul soacrei...(daca nu ma crezi, te invit sa deschizi un topic cu tema: Voi ce probleme ati avut cu soacra ? )

     

         Sa te fereasca Dzeu, cand o pune ea piciorul in casa ta se va crede automat stapana casei, ca doar ea l-a facut pe Gigicu, sange din sangele ei, iar tu ai uzurpat locul de langa el ... iti va pune stapanire pe bucatarie, isi va instaura obiceiurile ei de femeie batrana, de nu iti vei mai gasi nici ceasca de cafea , asa bine o sa aseze ea oalele, cratitile si restul acareturilor bucataresti... Te va critica non-stop, poate nu fatis, dar asa insinuant, ca ii dai mancare prea fiarta lui Gigicu, prea salata, prea verde, prea albastra... Poate o sa ai chef sa gatesti azi ceva mai usor, iar ea o sa se uite crucis la tine ca il tii nemancat pe scumpul ei fiu...

        Dar sa lasam bucataria... pregateste sertarele .. va urma un inventar strict, comentarii despre dezordinea din ele ( oricat le-ai aseza tu la linie, ea tot aiurea o sa le vada), despre rufele necalcate (cum? il culci pe Gigicu in lenjerie necalcata ?!) , despre cele 20 bluze ale tale ( "eh, mama, pe vremea mea aveam numai 2, si strangeam banii , nu-i risipeam ")

       Sa lasam sertarele, sa trecem la dormitor... Adio intimitate ! O sa-ti asculte pe la usi, pe la pereti, o sa se vaite discret a doua zi ca aseara s-a auzit patul scârtâind , ba chiar va intra peste voi, ca doar e copilul ei ! Hai sa nu mai intru in detalii cu folositul baii dupa... si comentariile de a doua zi: "azi-noapte ati facut dus, m-ati trezit cu zgomotul si abia atipisem, ca stiti ca adorm greu !"

       Dar sa lasam dormitorul , sa trecem la copil : "il imbraci prea gros/prea subtire, nu-i dai sa manance cat trebuie, il rasfeti prea mult, pune-i doua caciuli, ba una, doua, noua... ce stie pediatrul ?! las' ca eu, femeie batrana l-am crescut pe Gigicu si uite ce a iesit ! "

     

       Nu stiu daca ai avut rabdare sa citesti, dar cam astea sunt riscurile la care te expui daca soacra este foarte prezenta in viata ta.

     

      Acum, practic : las-o sa stea la distanta , daca si ea isi doreste asta, cu atat mai bine! Invita-i la o aniversare, sau mergeti voi la ei cu un cadou cum se face de o zi de sarbatoare, un telefon din cand in cand, politicos, fara sa intrati in detalii... Si mergeti intotdeauna voi trei, nu-ti lasa barbatul singur pe acolo...

      Concentreaza-te pe familia ta: barbatul si copilul . Si nu face greseala sa-ti bagi barbatul la mijloc, intre maica-sa si tine, ca la o adica, femei sunt cate vrei dar Mà-sa e Unica...si ai mari sanse sa pierzi.

        Nu-ti mai zapaci barbatul cu povestile despre ce a zis maica-sa; pune-te in locul lui, dupa o zi de munca, vii acasa frânt si iti sare nevasta in cap ( "Maica-ta a zis si a facut, si eu am plâns, si ea a zis, si eu am zis...!) , mai bine asteapta-l cu ce-i face lui placere ...

        Vorbele vin , se duc, zboara, cea mai buna solutie este sa le ignori pur si simplu. Daca socrii iti spun ceva rautacios in fata, zâmbeste-le superior, si taci; nu le raspunde, lasa-i sa vorbeasca in pustiu pana se satura, si vedeti-va de viata voastra de tineri .

     

      Cu drag,

    coana_mare

      

       

       

     

     

       

  •  
    • 2115 mesaje
    7 Dec 2016, 21:10
    0 2
    Da, da, am inteles cu "scrisul", poate in Spania se preda diferit limba romana ,dar insultele nu le-am inteles si cred ca au fost "gratuite"! Ai ceva scuze de cerut ...?
    Nu mie, bineinteles.


    E.l. Oricum, scrii cu picioarele. 
    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 7 Dec 2016, 21:14
  •  
    • 56 mesaje
    7 Dec 2016, 22:31
    0 0
    white_storm2 said:"Numai" "ccauta solutii", ca daca stai toata ziua de cearta cu bietul om, daca il pui sa aleaga intre tine si ma-sa, o va alege pe ea sigur. Alege sa fii diplomata si uite iti spun o chestie citita de curand si foarte adevarata, din punctul meu de vedere: "Fa ochii mari inainte sa te casatoresti si tine-I pe jumatate inchisi dupa!" (B. Franklin)

     

    Eee uite ca eu "ccccaut" în continuare soluții , nu este vorba de ales pentru ca oricum el ma ales pe mine ,noi nu vorbim cu ei de câteva luni bune dar pentru ca așa a ales el fără sa intervin eu , dar de curând la felicitat de ziua lui pe Facebook și din una în alta iar am început discuțiile , eu știu ca este mama lui dar și eu sunt soția ,mama copilului sau și persoana care ia fost alături în cele mai grele momente din viața lui !! Eu am făcut multe sacrificii pentru el așa ca " bietu om" trebuie sa se mai adune !
  •  
    • 56 mesaje
    7 Dec 2016, 22:38
    0 0
    white_storm2 said:
    undercoverangel said:

     

    Nu se pune problema de așa ceva !!! Ori ccăutăm soluții pentru problemele din familie și le rezolvam ori ffiecare pe drumul lui !! Amant îmittrebuie cu câte am eu pe cap !

     Dar cate ai soro pe cap? Sa cresti un copil, atat, servici n-ai, mama te ajuta...
    Cum tu faci diferente intre mama ta  (ca deh, e a ta) si mama lui, la fel procedeaza si el, doar e maica-sa, nu?
    Cu cearta nu rezolvi nimic si il vei indeparta singura pe sot de tine. Fii isteata si mai treci si tu peste probleme ca toate avem soacre, tu vrei sa-l desparti de parintii lui? In timp vei vedea ca se va desprinde singur, tu trebuie doar sa asiguri liniste si armonie in casa, sa vina omul cu drag la tine si la copil!
    Ne povestesti tu mai tarziu daca am avut dreptate... 

     

    Eh soro am multe probleme , pe care le rezolv singura pentru ca el este plecat de luni până vineri cu serviciul , ți se pare simplu sa stai cu un copil mic ?? Ai copii? ? Eu nu trebuie sa asigur nimic dacă se simte bine cu noi perfect dacă nu SĂNĂTATE !!! Am lăsat mult de la mine și am trecut cu vederea, eu numai las !! Nu vreau sa îl despart din contra sa avem o relație ca toată lumea și cu părinții mei și cu ai lui, și la bine și la rău nu sa mă sune soacra doar când sunt bine ca ea nu vrea sa audă de probleme doar ea sa se plângă non stop !! Sa mă respecte sa știe sa le v spună și el ceva dacă mă deranjează , nu sa se certe , sa le spună frumos dar sa le spună !!!
  •  
    • 56 mesaje
    7 Dec 2016, 22:42
    0 0
    GirlOnline said:Din ce inteleg (cat de cat) soacra-ta incearca sa "te puna la punct" nu dintr-o data, ci treptat, pana iti pierzi increderea si stima.
    Draga mea, ce nu inteleg este de ce te gandesti la o despartire si nu la un mod de a aplana conflictul. Da, esti tanara, fara experienta de viata, insa in primul rand esti mamica - presupun ca sufletul ala (mic) nu e un accident genetic,nu? Apara-ti familia, pentru Dumnezeu! Ce usor si simplu e sa fugi, nu-i asa?

     

    Sa mă pună pe mine la punct? Soacramea? Nu are șanse , nici ea nici 5 ca ea!! Eu am luptat acum este rândul lui !! Copilul meu este singurul motiv pentru care am așteptat o schimbare , ai dreptate în tot ceea ce zici dar am obosit!