Insarcinata la 19 ani, cum ii spun mamei?

  •  
    1 Oct 2016, 23:53
    0 0
    Mergi la mama ta cu iuby de manuta si-i prezinti situatia. Daca-i convine  bine daca nu , nu. Iuby are salariu bunicerl si  te poate intretine si pe tine si pe cel mic. Oricum nu conteaza parerile altora chiar si parinti. Sa ne chemi la botez!


    dadeundee said:
    Buna! am aproape 20 de ani si sunt insarcinata in 22 saptamani... Nu am avut puterea sa fac avort asa ca sunt intr-o situatie ciudata. Tatal copilului e fericit si abea asteapta, mama nu stie nici de relatia mea cu el, nici de sarcina. EL este angajat si are un salar de aproape 3000 de lei, nu bea, nu fumeaza, mama nu il suporta. 
    Imi e frica de mor... nu am curaj sa ii spun mamei pentru ca, desi stiu ca isi doreste un nepot, nu il vrea acum.  Sunt si studenta in anul 2 si deocamdata stau la camin. A mai fost cineva intr-o astfel de situatie? cum ati procedat? ce sa fac?

     

  •  
    • 687 mesaje
    5 Oct 2016, 08:20
    0 0
    Si eu am ramas insarcinata la 19 ani, dar eu aveam un loc de munca, eram stabila financiar si, colac peste pupaza, tipul ala era un dement, violent si gelos. Cand a trebuit sa o anunt pe mama ca am ramas gravida, eram in alt oras, in Romania, a trebuit sa o anunt la tel,a inceput sa urle, sa avortez,ca ma dezmosteneste, ca nu ma mai recunoaste ca fiind copilul ei, daca eram in fata ei cred ca ma si pocnea de imi dadea sangele, mama e mai violenta si nu conteaza unde e, cine e prin jur, ea daca vrea sa dea in mine da. Mama ta nu cred ca e asa, in societate cred ca nu se va purta asa. Ddaca e si prietenul tau de fata nu cred ca va putea sa faca vreo scena sau ceva de genul. Automat nervii si supararea vor fi la cote maxime, dar in timp...poate isi va reveni. Ca sa iti convingi mama ca totusi ai un pic de responsabilitate, incearca sa iti imparti cele 24 de ore in mod conveninent, ca sa te poti descurca s cu bebe si cu facultatea, tatal sa fie prezent, nu sa fuga de acasa, sa te ajute cu tot ce e nevoie, asa poate va veti descurca. Nu stiu daca platiti chirie sau alte rae, facturi etc, dar 3000 de lei.....sper sa va descurcati