Impartire cheltuieli sot si sotie

  •  
    • 4 mesaje
    21 Sep 2016, 13:58
    0 0
    Salut,
    Va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat in legatura cum o familie, cuplu (sot si sotie) isi gestioneaza banii corect.
    Sunt casatorit de 10 ani si am si un baietel de 6 ani, eu si sotia mea de cand suntem casatoriti nu punem banii la comun, fiecare cu treaba lui, intr-un fel imparteam cheltuielile, dar eu achitam cam toate cheltuielile majore, rate, concedii, avans pentru apartament, toata mobila din casa ect..
    Eu stiam ca are un salariu mai mic dar de curand am aflat fara sa vreau ca are un salariu mult mai mare aproape cat al meu, va dati seama ca am fost foarte dezamagit ca intr-un fel a ascuns lucrul acesta , dar am zis sa trec peste si sa incerc sa rezolvam problema.
    Poate un lucrul important de curand am prinso si cu niste sms-uri cu un tip dar asta e o alta poveste, intre timp am trecut peste acel moment am cosiderat ca am gresit amandoi, si asa si este, incercam sa ne salvam casnicia, mai ales ca si eu am fost prins de la inceputul casatoriei cu niste fete pe yahoo mess., nici la mine nici la ia nu a fost clar daca ne-am inselat sau nu.
    Acum eu ma simt putin dezamagit pentru ca eu muncesc foarte mult ca sa obtin un venit cat mai bun pentru familie, si am facut multe sacrificii cu nopti nedormite, chiar acum ma gandesc ca m-am cam ignorat pe mine si nu am avut grija de mine cum trebuie, dar de acum o sa am grija si de mine, si cred ca fac bine.
    Voi ce sfaturi imi puteti da vizavi de ce am zis mai sus, cum as putea pune problema fara a o face sa se simta prost.
    Va multumesc anticipat.
  •  
    • 10065 mesaje
    21 Sep 2016, 15:34
    0 1
    Cum aparu episoade de dragoste in povestea sectoarelor ? Ma rog ...

    Parerea mea, e sa-ti dirijezi veniturile in contul ei, astfel, cu siguranta n-o sa se simpa prost . Incearca doar ...



  •  
    • 3765 mesaje
    21 Sep 2016, 20:52
    0 1
    costi1974 said:
    Voi ce sfaturi imi puteti da vizavi de ce am zis mai sus, cum as putea pune problema fara a o face sa se simta prost.
    Va multumesc anticipat.

     

    de curiozitate, cat castigi pe luna? si fara sa umflii nota de plata.

  •  
    • 386 mesaje
    21 Sep 2016, 22:24
    1 0
    Problema voastra nu sunt banii ci onestitatea in comunicare, egoismul ei- poate. exagerarea ta cu munca. E gresit sa muncesti pana nu mai poti si sa nu te opresti uneori sa reflectezi la viata ta, la relatia ta cu sotia si cu copilul. Banii sunt importanti dar se poate intampla sa muncesti ca prostul. Adica sa descoperi tarziu, prea tarziu ca familia ta nu exista de fapt. Sotia isi poate gasi un altul, copilul se indeparteaza incetul cu incetul de amandoi etc. Asa ca sfatul meu e sa faci ordine . Banii in mod firesc trebuie pusi in comun sau macar fiecare sa stie exact cat castiga celalalt si sa participe in mod egal la cheltuieli. Caci te poti trezi ca celalalt a pus de ani buni la ciorap Zic si eu.
  •  
    • 970 mesaje
    22 Sep 2016, 09:01
    2 1
    Draga Costi1974,
    Se pare ca in relatia vostra, banii "circula" ca intre doua banci cu dobanda promotionala. Cum naiba ai ajuns in situatia asta, si ce relatie e asta?
    Nu am inteles niciodata tipul asta de relatie. In termeni simpli, tu tragi la o caruta, ea la alta.
    Eu nu vad legatura voastra ca una bine inchegata, din cate povestesti, aveti mai multe probleme decat cea cu banii. Printre care, probleme de incredere, sinceritate; insa cea mai grava (si principala) este faptul ca nu sunteti deschisi unul cu altul, faptul ca ti-e teama ca ea sa nu se supere dintr-o chestie atat de mica ma face sa-mi pun intrebarea: voi chiar sunteti casatoriti?
  •  
    • 4 mesaje
    22 Sep 2016, 11:27
    0 0
    GirlOnline said:Draga Costi1974,
    Se pare ca in relatia vostra, banii "circula" ca intre doua banci cu dobanda promotionala. Cum naiba ai ajuns in situatia asta, si ce relatie e asta?
    Nu am inteles niciodata tipul asta de relatie. In termeni simpli, tu tragi la o caruta, ea la alta.
    Eu nu vad legatura voastra ca una bine inchegata, din cate povestesti, aveti mai multe probleme decat cea cu banii. Printre care, probleme de incredere, sinceritate; insa cea mai grava (si principala) este faptul ca nu sunteti deschisi unul cu altul, faptul ca ti-e teama ca ea sa nu se supere dintr-o chestie atat de mica ma face sa-mi pun intrebarea: voi chiar sunteti casatoriti?

     Buna,

    Multumesc pentru raspuns,

    Am cam rezolvat toate problemele care le-ai mentionat mai sus, eu nu am fost deschis cu ea, ramasesem putin agatat in trecut la fosta iubita, am iubito foarte mult si am pierdut-o din vina mea, in meseria care o am eu sunt multe ispite si uneori mai cedam ca sunt barbat, atunci nu aveam nici prea multa minte. Pana la urma nu imi pare rau ca inainte de casatorie am facut toate porcariile si nebuniile posibile, probabil as scrie o carte foarte, foarte bune cu toate aventurile mele si ale prietenilor mei cu femei, petreceri ect.

    Dupa casatorie am pus frana la tot, imi luasem lectia deja, pare ciudat dar nu am inselat-o niciodata dupa casatorie, imi reprosej ca nu am dat totul in relatie, acum sunt dedicat total pentru ca mi-a dat seama ca o pot pierde, am reusit sa scap si de trecut sa nu ma mai gandesc, si cel mai important lucru este ca mi-am dat seama ca ea este iubirea vietii mele si ca o iubesc cum nu am iubit pe nimeni pana acum, ea inseamna totul pentru mine.

    Sper sa nu fie prea tarziu, mi-am promis ca o sa lupt pentru ea si familia noastra ca sa o fac cea mai fericita si implinita sotie,  acum totul depinde de ea daca isi doreste asta, chiar daca nu o sa fie asa o sa fiu impacat ca totusi am incercat tot ce se putea pentru a fi o familie fericita.

    Multumesc tuturor pentru raspunsuri si mai astept si alte pareri.

     

     


    Acest mesaj a fost editat de către costi1974: 22 Sep 2016, 12:20
  •  
    • 4 mesaje
    22 Sep 2016, 11:38
    0 1
    igivansenior said:
    costi1974 said:
    Voi ce sfaturi imi puteti da vizavi de ce am zis mai sus, cum as putea pune problema fara a o face sa se simta prost.
    Va multumesc anticipat.

     

    de curiozitate, cat castigi pe luna? si fara sa umflii nota de plata.

     Ar fi aiurea sa spun aici cat castig, dar iti pot spune ca sunt si angajat si angajator.

  •  
    • 4 mesaje
    22 Sep 2016, 12:13
    1 0
    Pasarea-Spin said:Problema voastra nu sunt banii ci onestitatea in comunicare, egoismul ei- poate. exagerarea ta cu munca. E gresit sa muncesti pana nu mai poti si sa nu te opresti uneori sa reflectezi la viata ta, la relatia ta cu sotia si cu copilul. Banii sunt importanti dar se poate intampla sa muncesti ca prostul. Adica sa descoperi tarziu, prea tarziu ca familia ta nu exista de fapt. Sotia isi poate gasi un altul, copilul se indeparteaza incetul cu incetul de amandoi etc. Asa ca sfatul meu e sa faci ordine . Banii in mod firesc trebuie pusi in comun sau macar fiecare sa stie exact cat castiga celalalt si sa participe in mod egal la cheltuieli. Caci te poti trezi ca celalalt a pus de ani buni la ciorap Zic si eu.

    Multumesc Pasarea-Spin
    Deja am facut ordine in tot ce ai zis, cu banii asa gandeam si eu exact cum ai specificat tu, eram curios daca mai e cineva ca noi sau suntem noi mai idependenti ca sa nu zic altfel.
     De muncit eu muncesc 1-2 zile pe saptamana maxim 3 dar foarte rar,dar sunt intense si in acele zile  poate dorm 5- 10 ore adunate, este obositor uneori., in rest sunt cam liber cel mult sa lucrez 1-2 ore zi, ea are un program mai aiurea cu o zi libera pe saptamana, se trezeste la 8 dimineata si ajunge acasa la 19.30 , exceptie sambata la 16.00 si uneori dumnica cand cade de tura la 14.00.
    Inainte chiar daca eram amandoi acasa seara, fiecare facea ce ii placea, eu pe calculator sau la meciuri de fotbal sau ma jucam cu baietelul,  ea se uita la telenovele si la tv show-uri ect.. Acum stam cam toata seara impreuna si am descoperit ca e si frumos si placut.
    Cu copilul eu stau foarte mult timp , ne plimbam mergem peste tot, acum el este cel mai bun prieten al meu, este un superb baietel cu ochii albastri, frumos si foarte inteligent, el la gradinita deja stia sa citeasca si sa adune (asta e meritul mamei), acum este in clasa zero, de o luna de zile mergem impreuna la inot de 2 ori pe saptamana, el doreste si la fotbal si in curand o sa il duca tati si la fotbal, sper sa ii placa si sa ramana la un sport, e bine pentru sanatatea lui, si voua va recomand sa faceti ceva miscare saptamanal.

     

  •  
    • 3765 mesaje
    22 Sep 2016, 14:00
    0 1
    Costica, parca prea frumos sa fie adevarat.
  •  
    • 970 mesaje
    22 Sep 2016, 19:20
    0 0
    Mie mi se pare frumos ce spui tu pe aici. Dar, trebuie sa ii spui si ei. Iar ea, daca e o femeie inteligenta (si nu ma indoiesc de lucrul asta), va sti ce sa faca .
  •  
    • 12625 mesaje
    23 Sep 2016, 09:44
    0 0
    costi1974 said:
    Pasarea-Spin said:Problema voastra nu sunt banii ci onestitatea in comunicare, egoismul ei- poate. exagerarea ta cu munca. E gresit sa muncesti pana nu mai poti si sa nu te opresti uneori sa reflectezi la viata ta, la relatia ta cu sotia si cu copilul. Banii sunt importanti dar se poate intampla sa muncesti ca prostul. Adica sa descoperi tarziu, prea tarziu ca familia ta nu exista de fapt. Sotia isi poate gasi un altul, copilul se indeparteaza incetul cu incetul de amandoi etc. Asa ca sfatul meu e sa faci ordine . Banii in mod firesc trebuie pusi in comun sau macar fiecare sa stie exact cat castiga celalalt si sa participe in mod egal la cheltuieli. Caci te poti trezi ca celalalt a pus de ani buni la ciorap Zic si eu.

    Multumesc Pasarea-Spin
    Deja am facut ordine in tot ce ai zis, cu banii asa gandeam si eu exact cum ai specificat tu, eram curios daca mai e cineva ca noi sau suntem noi mai idependenti ca sa nu zic altfel.
     De muncit eu muncesc 1-2 zile pe saptamana maxim 3 dar foarte rar,dar sunt intense si in acele zile  poate dorm 5- 10 ore adunate, este obositor uneori., in rest sunt cam liber cel mult sa lucrez 1-2 ore zi, ea are un program mai aiurea cu o zi libera pe saptamana, se trezeste la 8 dimineata si ajunge acasa la 19.30 , exceptie sambata la 16.00 si uneori dumnica cand cade de tura la 14.00.
    Inainte chiar daca eram amandoi acasa seara, fiecare facea ce ii placea, eu pe calculator sau la meciuri de fotbal sau ma jucam cu baietelul,  ea se uita la telenovele si la tv show-uri ect.. Acum stam cam toata seara impreuna si am descoperit ca e si frumos si placut.
    Cu copilul eu stau foarte mult timp , ne plimbam mergem peste tot, acum el este cel mai bun prieten al meu, este un superb baietel cu ochii albastri, frumos si foarte inteligent, el la gradinita deja stia sa citeasca si sa adune (asta e meritul mamei), acum este in clasa zero, de o luna de zile mergem impreuna la inot de 2 ori pe saptamana, el doreste si la fotbal si in curand o sa il duca tati si la fotbal, sper sa ii placa si sa ramana la un sport, e bine pentru sanatatea lui, si voua va recomand sa faceti ceva miscare saptamanal.

     

     
    ai de capul meu
     

  •  
    • 151 mesaje
    23 Sep 2016, 15:23
    2 1
    costi1974 said:Salut,
    Va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat in legatura cum o familie, cuplu (sot si sotie) isi gestioneaza banii corect.
    Sunt casatorit de 10 ani si am si un baietel de 6 ani, eu si sotia mea de cand suntem casatoriti nu punem banii la comun, fiecare cu treaba lui, intr-un fel imparteam cheltuielile, dar eu achitam cam toate cheltuielile majore, rate, concedii, avans pentru apartament, toata mobila din casa ect..
    Eu stiam ca are un salariu mai mic dar de curand am aflat fara sa vreau ca are un salariu mult mai mare aproape cat al meu, va dati seama ca am fost foarte dezamagit ca intr-un fel a ascuns lucrul acesta , dar am zis sa trec peste si sa incerc sa rezolvam problema.
    Poate un lucrul important de curand am prinso si cu niste sms-uri cu un tip dar asta e o alta poveste, intre timp am trecut peste acel moment am cosiderat ca am gresit amandoi, si asa si este, incercam sa ne salvam casnicia, mai ales ca si eu am fost prins de la inceputul casatoriei cu niste fete pe yahoo mess., nici la mine nici la ia nu a fost clar daca ne-am inselat sau nu.
    Acum eu ma simt putin dezamagit pentru ca eu muncesc foarte mult ca sa obtin un venit cat mai bun pentru familie, si am facut multe sacrificii cu nopti nedormite, chiar acum ma gandesc ca m-am cam ignorat pe mine si nu am avut grija de mine cum trebuie, dar de acum o sa am grija si de mine, si cred ca fac bine.
    Voi ce sfaturi imi puteti da vizavi de ce am zis mai sus, cum as putea pune problema fara a o face sa se simta prost.
    Va multumesc anticipat.

     

    Cred ca o sa fac nota discordanta cu restul lumii si o sa-ti spun ca punerea banilor (toti) la comun e o idee proasta.

    De ce zic asta ? Pentru ca viata iti poate aduce un divort urât, in urma caruia te poti trezi fara un ban si plin de datorii.

    La fel de paguboasa mi se pare ideea ca unul (ala care castiga mai mult) sa plateasca tot,  si sa ramana cu un mare zero la sfarsitul lunii, in timp ce partenerul pune bani la ciorap pt scopuri numai de el stiute.

     

    Cred eu ca solutia mai echitabila ar fi sa aveti :

    - un fond comun din care sa platiti: datoriile la banca, intretinere, mancare, cheltuielile cu copilul, concediile.

    - fiecare un fond propriu, din care sa-si faca micile placeri. De exemplu doamna vrea sa-si cumpere un ruj, o geanta etc ; de ce sa fie discutii de genul "mai aveai 5 genti !!!" cand ar putea fi totul foarte simplu. Domnul poate vrea sa-si cumpere vreo undita sau cine stie ce alte treburi barbatesti...

     

    Problema care se pune, cat sa aduca fiecare in fondul comun. Aici chiar nu am un raspuns valabil/echitabil/corect...

    Dvs spuneti ca aveti un câstig mai mare, DAR munciti mai mult. Adica zic eu ca e un castig proportional cu orele de munca. In timpul asta poate sotia face temele cu copilul sau face mancare sau curat prin casa... mai rau era daca in timp ce dvs erati la munca, ea va toca banii la spa...

    Asa ca aici e loc de discutie, dar cu diplomatie , se poate birui si acest hop... mai ales ca intr-o casnicie este imposibil sa cantaresti lucrurile ca pe o balanta. Intotdeauna vor fi mici/mari frustrari (ia uite, eu puneam muraturi, si el era la meci...) .

     

    In fine, cam asta ar fi ideea mea,

    mult curaj va doresc, cu drag,

     

    coana_mare

     

     

  •  
    • 151 mesaje
    23 Sep 2016, 15:44
    1 0
    Am cunoscut fel de fel de cupluri fiecare cu povestile lui, ceea ce m-a facut sa ajung la concluzia ca mai bine sa fii prevazator, decat sa ajungi la fundul sacului.

    Am cunoscut un cuplu: Domnul câstiga mult mai mult decat Doamna lui, dar , fire increzatoare, ii dadea Doamnei tot salariul sa-l gestioneze . Doamna platea cheltuielile casei, apoi, ce-i mai ramânea il impartea fratilor ei : ia si tu Gicule 100 lei, ia si tu Costica 100, ia si tu ... etc etc . Cand au ajuns la pensie, nu aveau niciun leu pus deoparte, nimic -nimicut. Au ajuns acum, oameni batrani, de traiesc din mila copiilor...

    Alta situatie: Doamna, medic , castiga mai mult decat Domnul, ea avand si garzi , ture de noapte, sarbatori lucrate. Domnul nu a lucrat in viata lui in wend iar salariul era cam jumatate din al Doamnei, care incet incet , a preluat toate cheltuielile casei, si tot asa, vreme de vreo 5 ani, pana cand s-a iluminat ca de fapt, la sfarsitul lunii, ea ramânea cu mai putini bani decat el !
    La o discutie onesta, n-a fost chip s-o scoata la capat. El a refuzat categoric sa plateasca vreun leu in casa, pt ca, zicea el, castiga mai putin decat ea. A fost un divort urat. El a iesit din acel divort cu un cont gras in banca, pt ca vreme de 5 ani practic a economisit tot salariul ! Ea a ramas cu ... un gust amar .

    Si cand te gandesti ca toate aceste relatii au fost posibile pentru ca oamenii s-au iubit ...

    D'aia bine zicea cine zicea ca dragostea se termina acolo unde incep banii...
  •  
    • 742 mesaje
    25 Sep 2016, 00:49
    0 0
    Off.off
  •  
    • 2115 mesaje
    27 Sep 2016, 11:08
    0 0
    costi1974 said:Salut,
    Va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat in legatura cum o familie, cuplu (sot si sotie) isi gestioneaza banii corect.
    Sunt casatorit de 10 ani si am si un baietel de 6 ani, eu si sotia mea de cand suntem casatoriti nu punem banii la comun, fiecare cu treaba lui, intr-un fel imparteam cheltuielile, dar eu achitam cam toate cheltuielile majore, rate, concedii, avans pentru apartament, toata mobila din casa ect..
    Eu stiam ca are un salariu mai mic dar de curand am aflat fara sa vreau ca are un salariu mult mai mare aproape cat al meu, va dati seama ca am fost foarte dezamagit ca intr-un fel a ascuns lucrul acesta , dar am zis sa trec peste si sa incerc sa rezolvam problema.
    Poate un lucrul important de curand am prinso si cu niste sms-uri cu un tip dar asta e o alta poveste, intre timp am trecut peste acel moment am cosiderat ca am gresit amandoi, si asa si este, incercam sa ne salvam casnicia, mai ales ca si eu am fost prins de la inceputul casatoriei cu niste fete pe yahoo mess., nici la mine nici la ia nu a fost clar daca ne-am inselat sau nu.
    Acum eu ma simt putin dezamagit pentru ca eu muncesc foarte mult ca sa obtin un venit cat mai bun pentru familie, si am facut multe sacrificii cu nopti nedormite, chiar acum ma gandesc ca m-am cam ignorat pe mine si nu am avut grija de mine cum trebuie, dar de acum o sa am grija si de mine, si cred ca fac bine.
    Voi ce sfaturi imi puteti da vizavi de ce am zis mai sus, cum as putea pune problema fara a o face sa se simta prost.
    Va multumesc anticipat.

     Te-ai trezit abia acum dupa 10 ani sau s-a invechit sita si vrei una noua?

  •  
    • 687 mesaje
    5 Oct 2016, 09:01
    0 0
    La mine se pun banii pt cheltuieli la comun la fel si economiile tot la comun. Am acces la cardul lui, el are la al meu, fiecare stim cat castigam, fiecare stim cat fac facturile, fiecare stim cat cheltuim, care ne e limita si stim cat avem pus deoparte.
    Asa este relatia mea, nu avem paravan intre noi privind banii, totul e la vedere( intre noi doi), daca vreau sa imi iau ceva , imi iau si spun dupaia, sau ii spun inainte  si apoi imi iau, la fel si el. Si eu castig muuuult sub el, avanad in vedere ca e si copilul cu noi si nu-mi mai permit sa lucrez full time. Voi va ascundeti unul de altul, va feriti de parca v-ati manca unul banii altuia....intre voi e o lipsa mare de comunicare, sinceritatea e 0 % si nu vad unde e iubire intre voi. Sunteti ca 2 colegi de apartament, atata tot. Daca nu va dati silinta amandoi sa faceti o schimbare..nu vad deloc bine ''relatia''
    Acest mesaj a fost editat de către Poky: 5 Oct 2016, 09:03