Vreau sa imi spuna cineva cum sa fac, va rog!

  •  
    • 10065 mesaje
    19 Aug 2016, 08:27
    0 0
    E nitel lipsita de logica chestia cu pomenile, cel putin din punctul meu de vedere . De nu ai avea in plan casatoria si ai mai "copilari" vreo douaj' de ani, asta ar insemna sa nu faci ceea ce se cuvine ? Sa fim seriosi ... da linistita de pomana de astfel consideri , ca n-are nici o legatura cu maritisu'.

  •  
    • 687 mesaje
    19 Aug 2016, 08:30
    3 0
    Asa mi s-a zis ca daca nu sunt casatorita religios nu primeste pomana...acum o sa fac o pomana asa simpla. Ii dau cumnatamii o cafea ca tata in fiecare dimineata bea cate o cafea.
  •  
    • 10065 mesaje
    19 Aug 2016, 08:48
    0 0
    Poky said:Asa mi s-a zis ca daca nu sunt casatorita religios nu primeste pomana...acum o sa fac o pomana asa simpla. Ii dau cumnatamii o cafea ca tata in fiecare dimineata bea cate o cafea.

     

    Gresit .

     

    Cica o pomana adevarata se face cu ai de intr-adevar au nevoie, un amarastean ce nu-i mincat de vreo tei zile si nu intre nemurele , prieteni s.a.m.d.

     

    Oare care "multumeste" (nu retin cum se zice) din toata inima ?



    Unii fac masa, altii fac pachete ce le impart, altii si masa si pachete ... fiecare dupa cum crede sau posibilitati.

    Da' stii ce-i interesant in povestea pomenilor ? Ca ai cu frigiderele pline, pun bot de ei nu primesc . Ei bine, eu unu , astora, le supra solicit frigiderele...



    Acest mesaj a fost editat de către ViktorC: 19 Aug 2016, 08:55
  •  
    • 687 mesaje
    19 Aug 2016, 08:53
    1 1
    Aici in Anglia asta nu stiu de pomana, de aia zic ca dau o cafea lu cumnatamea. Rar intalnesti aici in orasul asta vreunul care sa stea pe strada, nemancat, ar trebui sa ma duc tocmai in Londra la aproape 2 ore distanta de casa cu masina ca sa ii gasesc pe ai nostri sa le dau ceva de pomana pt tata
  •  
    • 10065 mesaje
    19 Aug 2016, 09:00
    1 0
    Scopul scuza mijloacele, Pokycuta. La urma toata fac efortul altfel ... ar insemna sa ma caute ei pe mine de vor un biscuite si-o fanta ...

  •  
    • 687 mesaje
    19 Aug 2016, 09:07
    1 0
    O sa vad cand ajung in Londra ca trebuie sa ajung si macar pt o plimbare sa ii arat fiemii ''frumusetile'' Angliei )
  •  
    • 1890 mesaje
    19 Aug 2016, 10:05
    1 0
    ViktorC said:E nitel lipsita de logica chestia cu pomenile, cel putin din punctul meu de vedere . De nu ai avea in plan casatoria si ai mai "copilari" vreo douaj' de ani, asta ar insemna sa nu faci ceea ce se cuvine ? Sa fim seriosi ... da linistita de pomana de astfel consideri , ca n-are nici o legatura cu maritisu'.

     Lipsit de logica sau nu, asta e legea! Dau de pomana cei casatoriti sau, ma rog, si cei  necasatoriti dar care nu traiesc in concubinaj. Cei care "mai copilaresc" sunt considerati curvari (chiar daca sint cu acelasi partener de 100 de ani. Biserica (si ma referer la toate cultele) nu tolereaza "copilareala" ci incurajeaza formarea de familii. Degeaba o incurajezi, daca da de pomana da pentru sufletul ei dar nu pentru altcineva.

  •  
    • 1890 mesaje
    19 Aug 2016, 10:10
    3 0
    Poky said:Neata Gaby!
    De iertat am iertat-o, dar de uitat nu pot....

    Trebuie sa ierti din toata inima, daca vrei sa ierti. Daca nu poti sa uiti, de fapt n-ai iertat.

  •  
    • 12208 mesaje
    19 Aug 2016, 10:25
    1 0
    ViktorC said:
    Poky said:Asa mi s-a zis ca daca nu sunt casatorita religios nu primeste pomana...acum o sa fac o pomana asa simpla. Ii dau cumnatamii o cafea ca tata in fiecare dimineata bea cate o cafea.

     

    Gresit .

     

    Cica o pomana adevarata se face cu ai de intr-adevar au nevoie, un amarastean ce nu-i mincat de vreo tei zile si nu intre nemurele , prieteni s.a.m.d.

     

    Oare care "multumeste" (nu retin cum se zice) din toata inima ?



    Unii fac masa, altii fac pachete ce le impart, altii si masa si pachete ... fiecare dupa cum crede sau posibilitati.

    Da' stii ce-i interesant in povestea pomenilor ? Ca ai cu frigiderele pline, pun bot de ei nu primesc . Ei bine, eu unu , astora, le supra solicit frigiderele...

     se zice bogdaproste ungurasule ....!

  •  
    • 12208 mesaje
    19 Aug 2016, 10:29
    0 0
    Poky said:Foarte intersant articolul, l-am citit.
    Eu i-am spus mamei ca imi pare rau pt tot ce i-am facut , cu sau fara intentie, dar ea mi-a zis ca degeaba spun ca imi pare rau pt ca raul a fost deja facut si zicea ca niciodata nu o sa fiu in stare sa fac un lucru bun.Asta m-a dezamagit si mi-a provocat pierderea increderii in mine si nu am fost sustinuta moral, pana acum. De multe ori, imi zicea , atunci cand greseam, ca nu o s areusesc niciodata si ca nu sunt buna de nimic si de atatea ori mi-a repetat incat mi-a incoltit in minte ideea ca nu sunt buna de nimic si orice as incerca sa fac nu o sa reusesc niciodata sa duc un lucru bun la capat...asta m-a facut sa o incurajez pe fiica mea sa faca un lucru si mai bine decat il face in prezent...

     De multe ori nu uitam cuvintele celor dragi , dar stii ceva cuvintele zboara faptele raman , cum a putut ea ti-a crescut copilasul cand iti era mai greu , uita-i greselile si iarta-o din toata inima , tine minte in inima ta doar lucrurile bune pentru ca stii intr-o zi se va stinge si vei regreta ce nu poti ierta acum din toata inima !

  •  
    • 12208 mesaje
    19 Aug 2016, 10:32
    0 1
    Poky said:Asa mi s-a zis ca daca nu sunt casatorita religios nu primeste pomana...acum o sa fac o pomana asa simpla. Ii dau cumnatamii o cafea ca tata in fiecare dimineata bea cate o cafea.

     Stiu ce se spume sunt multe cutume religioase foarte greu de inteles si aplicat ; dar TU daca dai de pomana o faci din toata inima si asta conteaza cel mai mult fie ca ii dai un covrig cuiva amarat fie ca ii dai cumnatei tale o cafea aprinde si o lumanarica cand faci asta ca sa ajunga la sufletul tatalui tau !

  •  
    • 10065 mesaje
    19 Aug 2016, 14:16
    0 0
    scorpion112 said:
    ViktorC said:E nitel lipsita de logica chestia cu pomenile, cel putin din punctul meu de vedere . De nu ai avea in plan casatoria si ai mai "copilari" vreo douaj' de ani, asta ar insemna sa nu faci ceea ce se cuvine ? Sa fim seriosi ... da linistita de pomana de astfel consideri , ca n-are nici o legatura cu maritisu'.

     Lipsit de logica sau nu, asta e legea! Dau de pomana cei casatoriti sau, ma rog, si cei  necasatoriti dar care nu traiesc in concubinaj. Cei care "mai copilaresc" sunt considerati curvari (chiar daca sint cu acelasi partener de 100 de ani. Biserica (si ma referer la toate cultele) nu tolereaza "copilareala" ci incurajeaza formarea de familii. Degeaba o incurajezi, daca da de pomana da pentru sufletul ei dar nu pentru altcineva.

     

    Pai ... bine bine , faptul ca locuiesc impreuna asta nu inseamna ca au uitat veioza aprinsa . Stau la o birfa mica, isi fac planuri de viitor , si-apoi doar in noaptea nuntii ... "so pe ea!". Sau nu se mai poarta ...

     

  •  
    • 10065 mesaje
    19 Aug 2016, 14:25
    0 0
    Da' dragoste, dragoste (sa nu zic sex , ca cica nu-i frumos ...) faceti necununati, Pokycuta ? No na ca facem ... Iar in cazul asta cum sta treaba cu regulile ? Ha ?

  •  
    • 1890 mesaje
    19 Aug 2016, 20:46
    1 0
    ViktorC said:

    Pai ... bine bine , faptul ca locuiesc impreuna asta nu inseamna ca au uitat veioza aprinsa . Stau la o birfa mica, isi fac planuri de viitor , si-apoi doar in noaptea nuntii ... "so pe ea!". Sau nu se mai poarta ...

     

     Nu se mai poarta de pe vremea lu' Tutankamon. Nu mai spune la nimeni ca mai crezi inca in castitate pana la casatorie si fidelitate pana la moarte ca vor rade de tine. In conditiile in care nu mai gasesti fete mai mari de 14 ani virgine ce sa mai astepti??

  •  
    • 2115 mesaje
    20 Aug 2016, 07:13
    3 0
    Poky, draga, eu zic ca mama nu te-a iertat ca ai facut un copil necasatorita fiind, ca nu are incredere in tine, in capacitatea ta de a-l creste, stiut fiind ca pana acum parintii tai au crescut fetita, nici in deciziile pe care le iei.
    Apoi si copilul ti l-ai luat intr-un moment greu pentru mama ta, dar ai procedat corect, probabil ca isi varsa frustrarile pe copil la cum povestesti pe forum ca se poarta in ultima vreme.
    Termina cu prostiile, crezi in blesteme? Esti tanara, nu te purta ca babele si nu crede in toate idioteniile!
    Si sa stii ca poti da de pomana, asta o faci pentru linistea ta, ca mortii oricum nu mai mananca sau nu se mai imbraca...
    Condoleante, inca o data si fruntea sus, ca viata ta e abia la inceput, mama isi va reveni candva sau poate nu...
    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 20 Aug 2016, 08:20
  •  
    • 687 mesaje
    20 Aug 2016, 08:16
    1 0
    Si ea a facut un copil necasatorita ( fratimi si bunica credeti ca i-a zis ceva sau sa ii fi reprosat?
    Bunica ( Dumnezeu s-o ierte!) niciodata nu i-a reprosat ca are un copil, necasatorita fiind, l-a crescut cu toata dragostea ei, mama fiind la munca. Asa am fost si eu cu ea, ea statea cu copilul, eu faceam curatenie, mancare , ea iesea cu fata. Tot nu-i convenea. Eu nu o lasam sa faca curatenie si mancare pt ca eu am stilul meu de a face curatenie, mai detaliat si mancare la fel am propriul meu stil, de aia o lasam pe ea cu fata ca e mai simplu zic eu sa te plimbi vreo juma de ora.
    Nu are incredere in mine? Sa vina sa vada cum fata mananca fara sa tip la ea, nu mai face noaptea in pat cum facea la ea si sa o vada cat e de fericita. Rebecca avea ticuri nervoase, era speriata, fratimio o tachina, ii spuneau ca o duc la caine daca nu papa sau nu sta cuminte si ea toata ziua era cu ochii in tv. Aici are caiete si carti care o ajuta sa scrie , sa numere, are gradina, iese in parc, cu bicileta, acolo statea numai inchisa in casa..
  •  
    • 10065 mesaje
    20 Aug 2016, 08:57
    0 0
    scorpion112 said:
    ViktorC said:

    Pai ... bine bine , faptul ca locuiesc impreuna asta nu inseamna ca au uitat veioza aprinsa . Stau la o birfa mica, isi fac planuri de viitor , si-apoi doar in noaptea nuntii ... "so pe ea!". Sau nu se mai poarta ...

     

     Nu se mai poarta de pe vremea lu' Tutankamon. Nu mai spune la nimeni ca mai crezi inca in castitate pana la casatorie si fidelitate pana la moarte ca vor rade de tine. In conditiile in care nu mai gasesti fete mai mari de 14 ani virgine ce sa mai astepti??

     

    La naiba . Cum adica sa nu se mai poarte ? Pai io pina in ziua nuntii am dormit separat si cu cheia sub perna . Doar nu crezi ca i-am permis a scoate untu din mine si-apoi ... sa-mi dea papucii ca nu mai vre sa se marite ...

     

    Sa mai spun ca fu si virjina ? Si normal ca inca cred in "ziua a mare" ...

     

  •  
    • 687 mesaje
    20 Aug 2016, 09:24
    0 0
    Ce zici tu ca fostul meu prieten s-a insurat la 3 luni dupa ce s-a despartit de mine si el s-a laudat la prietenii lui ( si ai mei binteles !!! ) ) ca ea era fata mare cand a luat-o. Acu na ce sa zica si el..
  •  
    • 10065 mesaje
    20 Aug 2016, 09:32
    1 0
    Poky said:Ce zici tu ca fostul meu prieten s-a insurat la 3 luni dupa ce s-a despartit de mine si el s-a laudat la prietenii lui ( si ai mei binteles !!! ) ) ca ea era fata mare cand a luat-o. Acu na ce sa zica si el..

     

    Ce intelegi prin "fata mare" ?

     

    Inalta sau pe la vreo treij' de ani , asa ... ?

     

     

    Ce fostul tau nu stie, se pare, ca o femeie nu moare pina ce "nu vede" cel putin 3 cuci.

     

    Asadar, de el crede ca il prinse pe doamne-doamne de-un picior ... sa fie sanatos !

     

  •  
    • 687 mesaje
    20 Aug 2016, 09:38
    0 0
    )))) Hai ca ai zis-o Viktor ))