copil da, nunta ba, subiect de discordie

  •  
    • 2115 mesaje
    14 Aug 2016, 14:30
    1 0
    Pana la urma domnisoara face cum crede, dar ordinea fireasca si nu cea"mondena" era sa faca nunta intai si apoi copii. Acum s-au luat dupa alte prostii, dupa vedete, dupa filme, dar nu se gandesc la faptul ca un copil are nevoie de doi parinti iubitori, ca niciun strain nu va adora copilul altuia ca propriul lui parinte.
    Dar voia e la ei, la cei doi, ceva imi spune insa ca nu vor ramane impreuna si cred ca motivul despartirii va fi faptul ca soacra mare a dat o lege, iar fii-su ii tine partea, de acolo toata tarasenia. Nu au libertate si baiatul se afla inca sub fusta mamei, iar iubita il simte si daca mai ticaie si ceasul...
  •  
    • 10065 mesaje
    15 Aug 2016, 10:09
    1 0
    Doar o zis bine ma-sa, "ca la noi la nimeni".

    Si iote-asa se trezeste cite o fetita ca o cheama Gheo. Dementia lasa amprente grosolane , nene ...



    Auzi bre, l-o accepta pe amaritu pemintului ... Iote-al dracu ...

    Cu fraza gen imi aruncara mie mamicuta soacra dupe ce i-am pus piedica . Ti-am luat-o intr-o serie nene ... fi-ti-ar mutra sa-ti fie ... ia detailealeaza nitel treaba asta cu "acceptatu" ... Ma culesei cumva din strada ? Ha ? Eram cumva un muritor de foame si m-ai pus tu pe picioare ? Ha? Traiesc cumva pe portmoneu' tau? Imi asiguri cumva existenta ? Ha ? Iote-al dracu indrazneata ... fir-ai tu sa fii de culta ...

  •  
    • 12208 mesaje
    15 Aug 2016, 11:13
    0 0
    Ai un umor graoznic Viktore te citesc mereu razand , hatru mai esti cum se zice la voi pe acolo ...
  •  
    • 10065 mesaje
    15 Aug 2016, 15:53
    0 0
    D-apoi chiar in halu' asta ?

    Dupa ce ca facura-i un pustui de bine si-i luara-i fata, ma scoate dator ?

    Hmmm ...

  •  
    • 151 mesaje
    16 Aug 2016, 12:39
    0 0
    Am citit si va multumesc. Am vazut ca sunt câteva intrebari si raspund cum pot:

    - parintii fetei nu au nimic de zis, pt ca fata este femeie in toata firea, spre 40 ani. Mama ei are o vorba: "orice as spune, daca nu iese bine, in capul meu se vor sparge toate" , asa ca nu se amesteca.

    Dupa mine, ar trebui sa fie pe fatza de partea fiicei lor. Eventual sa aduca vorba de nunta in fatza lor si sa puna lucrurile la punct: "daca aveti dubii, stati asa si 20 ani, numai sa fie intelegere".

    - partenerul ei n-avea nicio dorinta de nunta, dar soacra face presiuni... . Si anume, soacra a participat la sute de nunti, iar acum considera ca a venit timpul sa-si recupereze banii ; deci vrea ca cei tineri  sa-si organizeze nunta, iar ea, soacra, sa vina cu lista ei de invitati, in numar de 200 ....  pe care cei tineri nu i-au vazut in viata lor, nu ii cunosc...Si tot ea, soacra, sa ia darul de la nunta, sa-l gestioneze ea cum crede de cuviinta.

     Imi si imaginez o nunta mare cu 200 de babutze si mosi, care in baston, cracanati, molfaind din proteza...

    - pe de alta parte, partenerul ei are teama in suflet ca odata ce se vede cu copil, fata ii va da un sut undeva ...

    -
    ea are teama ca odata maritata cu acte, nu va mai scapa de asaltul soacrei si a familiei lui, oameni mai sarmani dar care vederea banului le-a cam luat mintile...

    Cand se duc in vizita la familia soacrei , li se spune de la obraz: ne trebuie o alta masina de spalat, un telefon nou, ar trebui si o zugraveala la tara, nepotul vrea joc pe calculator , nepoata haine ...si tot asa.


  •  
    • 10065 mesaje
    16 Aug 2016, 13:37
    1 2
    Foarte bine ca d-na soacra mica nu se baga in treburile lor, cum isi astern, astfel dorm Punct (si de la capat)

    Scuzele mele, da' jinerica nu e doar saracut, ci oleaca si prostut, zau asa ... Ma mir ca nu se lasa la mina lu' mami sa i-o si potriveasca, daca tot ii asa de mamaliga si-i permite ma-sii sa traga sforile in "familia" lui ... Ioti bre ... Pe undeva mi clar de ce draguta il vre asa de mult .

    Mareata problema , cred io, e la ei, la porumbei . El cu familionu' ce-i atirna de git, iar ea ... cu ceva fix-uri mai de "moda noua" asa ...

    In alta ordine de idei, se iubesc, da' nu se potrivesc.





  •  
    • 12625 mesaje
    17 Aug 2016, 13:11
    1 0
    coana_mare said:Am citit si va multumesc. Am vazut ca sunt câteva intrebari si raspund cum pot:

    - parintii fetei nu au nimic de zis, pt ca fata este femeie in toata firea, spre 40 ani. Mama ei are o vorba: "orice as spune, daca nu iese bine, in capul meu se vor sparge toate" , asa ca nu se amesteca.

    Dupa mine, ar trebui sa fie pe fatza de partea fiicei lor. Eventual sa aduca vorba de nunta in fatza lor si sa puna lucrurile la punct: "daca aveti dubii, stati asa si 20 ani, numai sa fie intelegere".

    - partenerul ei n-avea nicio dorinta de nunta, dar soacra face presiuni... . Si anume, soacra a participat la sute de nunti, iar acum considera ca a venit timpul sa-si recupereze banii ; deci vrea ca cei tineri  sa-si organizeze nunta, iar ea, soacra, sa vina cu lista ei de invitati, in numar de 200 ....  pe care cei tineri nu i-au vazut in viata lor, nu ii cunosc...Si tot ea, soacra, sa ia darul de la nunta, sa-l gestioneze ea cum crede de cuviinta.

     Imi si imaginez o nunta mare cu 200 de babutze si mosi, care in baston, cracanati, molfaind din proteza...

    - pe de alta parte, partenerul ei are teama in suflet ca odata ce se vede cu copil, fata ii va da un sut undeva ...

    -
    ea are teama ca odata maritata cu acte, nu va mai scapa de asaltul soacrei si a familiei lui, oameni mai sarmani dar care vederea banului le-a cam luat mintile...

    Cand se duc in vizita la familia soacrei , li se spune de la obraz: ne trebuie o alta masina de spalat, un telefon nou, ar trebui si o zugraveala la tara, nepotul vrea joc pe calculator , nepoata haine ...si tot asa.


     
    Frumoasa poveste.
    1.Soacra se poate linisti, e usor, e de ajuns sa i se spuna "halt,mamaie, dincolo de prag nu treci" sau dispari ca Elodia.

    2.Din cate vad lui ii frica ca daca da un spermatoziod, ramane fara el. Si daca face un copil ce? Daca erau toate in ordine, nunta , acte..si divortau , nu tot printre garduri il vedea?

    3.Ea. Mie mi se pare destul de hotarata. Si clar tot ce a dobandit dinainte de nunta al ei ramane. Se pot casatori si fiecare ramane cu numele lor. Sau pot face un amalgam XY. In cazul unui copil sa se hotarasca sa poarte amandoua numele. In privinta averii se poate face conform noului cod acel mod de separatie al bunurilor. Ce e al meu e al meu, ce e al tau e al tau. Daca mai luam ceva in timpul casatoriei, fiecare va avea dreptul care si cum da banii.

    Eu as spune ca fac mult scenarii. Daca ei se inteleg nu vad de ce nu gasesc o cale de mijloc. de exemplu sa infiieze. El nu da sperma, ea nu se chinuie cu neamurile lui.

    Nu stiu , o fi libertatea asta de a face orice, oricand. dar fara Dumnezeu, fara sa avem ceva al nostru. de parca se culca unul langa altul si nimic.unii ar fi in stare sa taie totul in doua, chiar si suflete 


    Acest mesaj a fost editat de către carmen008: 17 Aug 2016, 13:12
  •  
    • 3765 mesaje
    17 Aug 2016, 14:55
    0 0
    coana_mare said:. . Si anume, soacra a participat la sute de nunti, iar acum considera ca a venit timpul sa-si recupereze banii ; deci vrea ca cei tineri  sa-si organizeze nunta, iar ea, soacra, sa vina cu lista ei de invitati, in numar de 200 ....  pe care cei tineri nu i-au vazut in viata lor, nu ii cunosc...Si tot ea, soacra, sa ia darul de la nunta, sa-l gestioneze ea cum crede de cuviinta.

     Imi si imaginez o nunta mare cu 200 de babutze si mosi, care in baston, cracanati, molfaind din proteza...



     nu esti tu in masura sa judeci pe cei ce vin la nunta.

    soacra are carnetel?

  •  
    • 10065 mesaje
    17 Aug 2016, 21:34
    0 0
    E firesc ca ginerica sa nu aibe de unde sa cunoasca (in mare parte) eventualii invitati la nunta. Domnisoara nici atit. Is persoane, familii, carora ai lui, cindva au raspuns invitatiilor. Iar acum, e cit se poate de normal a le i se intoarce efortul depus in decurs a patruj' de ani (sau cine stie cit). Unii tin mult la chestiile astea, mort - copt, te faci prezent si/sau decartezi doar .

    Money, money, money ...

  •  
    • 3765 mesaje
    18 Aug 2016, 11:47
    0 0
    da. prin unele zone se tine o evidenta stricta, pe un carnetel. cu date exacte, cu sume date, cu datele nuntilor si numele mirilor.
    asa inteleg unii sa ajuti noua familie.
  •  
    • 151 mesaje
    18 Aug 2016, 12:15
    0 0
    igivansenior said:
    coana_mare said:. . Si anume, soacra a participat la sute de nunti, iar acum considera ca a venit timpul sa-si recupereze banii ; deci vrea ca cei tineri  sa-si organizeze nunta, iar ea, soacra, sa vina cu lista ei de invitati, in numar de 200 ....  pe care cei tineri nu i-au vazut in viata lor, nu ii cunosc...Si tot ea, soacra, sa ia darul de la nunta, sa-l gestioneze ea cum crede de cuviinta.

     Imi si imaginez o nunta mare cu 200 de babutze si mosi, care in baston, cracanati, molfaind din proteza...



     nu esti tu in masura sa judeci pe cei ce vin la nunta.

    soacra are carnetel?

     

    Daca nu mi-as da cu parerea, n-as mai fi eu... Si sunt cam bâtrâna ca sa ma mai schimb...

     

    Ca sa raspund si la intrebarea ta: da, soacra are carnetel , si se grabeste pt ca unii au inceput sa plece pe lumea cealalta la loc cu verdeata etc etc 

     

    Fie ce-o fi, eu tot nu ma pot abtine sa nu-mi imaginez cum ar arata o nunta cu invitati de varsta a treia ...  ... probabil meniu de diabet si de hipertensiune, cu soacra mare chinuita de coxartroza, chiuind printre nuntasi ca sa stranga darul... (lasa, ca si eu o sa fiu printre ei... daca s-o face nunta pana la urma ...,

     

    Va tin la curent,

    multumesc tuturor ,

     

    cu drag,

    coana_mare

     

     

  •  
    • 151 mesaje
    18 Aug 2016, 12:20
    0 0
    igivansenior said:da. prin unele zone se tine o evidenta stricta, pe un carnetel. cu date exacte, cu sume date, cu datele nuntilor si numele mirilor.
    asa inteleg unii sa ajuti noua familie.

     

    Mi se pare foarte frumos cand tânara familie este la vreo 25 ani, la inceput de drum, si n-are de niciunele.

     

    Cum spuneam, da, soacra mare are un astfel de carnetel cu cât a dat exact la cine, data nuntii ...

     

    Dar in cazul nostru tanara familie are in jur de 40 anisori, 2 case, 2 masini... Oare chiar au nevoie de daruri de la pensionarii invitati la nunta de soacra-mare ?

  •  
    • 10065 mesaje
    18 Aug 2016, 15:06
    0 0
    igivansenior said:da. prin unele zone se tine o evidenta stricta, pe un carnetel. cu date exacte, cu sume date, cu datele nuntilor si numele mirilor.
    asa inteleg unii sa ajuti noua familie.

     

     Cum de altfel si la noi in zona. Ii (sau fu, marog) o regula, un angajament pe urma caruia , in majoritatea cazurilor , tinerii casatoriti , au fost pusi intr-o pozitie foarte buna , din punct de vedere material. Cind se trase linie ... in cistig de cauza . Si asta, si la "case mari" asa zis, nu doar la o anume clasa.

     Acum, ca au fost situatii unde domnisoara mireasa o disparut cu "darul" nuntii, ii alta treaba ... Sau ca altii se bagara mai mult decit si-au pemis doar de dragul orezului de la cununie ... ii la fel de discutabil.

     

  •  
    • 10065 mesaje
    18 Aug 2016, 15:14
    0 0
    Doamna, coana mare.

    Da' mojnegaraia si baboasele alea , nu e tot oameni ?

    Sau doar niste reziduri infecte ce poluiaza planeta ...

    Eu cred ca, si ei la rindul lor au avut un rol/rost in viata, pe urma carora noi, tinereii de azi, beneficiem .


    Acest mesaj a fost editat de către ViktorC: 18 Aug 2016, 15:15
  •  
    • 151 mesaje
    18 Aug 2016, 15:40
    0 0
    ViktorC said:Doamna, coana mare.

    Da' mojnegaraia si baboasele alea , nu e tot oameni ?

    Sau doar niste reziduri infecte ce poluiaza planeta ...

    Eu cred ca, si ei la rindul lor au avut un rol/rost in viata, pe urma carora noi, tinereii de azi, beneficiem .

     

    Domnule Viktor,

     

    cand o sa ajungi la etatea mea, o sa vezi ca esti invitat cu caldura mai ales la evenimente de genul: priveghi, parastas, pomenire, inmormantari, la procese de impartit pamanturi, averi (cine are... ) 

     

    Cand esti tanar... la petreceri de majorat, la nunti, la botezuri, la aniversari de ziua numelui, de ziua de nastere, cu ocazia promovarilor, cu ocazia unei noi masini, petrecere de casa noua...

     

    Pentru ca .. toate la timpul lor

     

    Asta e viata, asta e societatea in care traim...

     

  •  
    • 10065 mesaje
    18 Aug 2016, 15:50
    0 0
    Personal, ti-i invit cu drag la orice eveniment. Si mai putin probabil, cred eu, ca printre invitati (de astfel cade) sa-si faca prezenta ai cu pampers de rezerva si/sau perfuzia in vena. Cel putin din punctul meu de vedere.
  •  
    • 10065 mesaje
    18 Aug 2016, 16:20
    0 0
    In plus (ca tot am chef de vorba ) fiecare in parte e in masura a decide de ia ori ba parte la un astfel de eveniment. Probabil, cine stie, vreun mosulica se simte-n vina rau de tot si tine a o dansa rau de tot pe miresica , si-apoi ... de ce nu ...?

    Eu unu , as decide in partea mea doar, de consider ca nu se cade a imi face prezenta, ma achit de datorie si atita tot . Insa, de-as fi luat cu "tataie, matale ... mai cu plivitu' prin cimitir ..." cred ca ... numa de-al dracu as merge la nunta.