copil da, nunta ba, subiect de discordie

  •  
    • 151 mesaje
    12 Aug 2016, 18:06
    0 0
    Dragele mele, dragii mei,

    Indraznesc sa deschid si eu un topic , care nu ma priveste direct, trecând eu demult prin anii necesari ...

    Dar iata despre ce e vorba: o prietena de-a mea are o fiica.

    (o persoana foarte ambitioasa, razvratita, care a ales calea ei , si care a si reusit singura cam in tot ce si-a propus... facultatea pe care ea a vrut-o, masterul in tara pe care ea a ales-o, jobul cum l-a vrut ea, casa cumparata cum a vrut tot ea etc etc)

    Ei da, ati ghicit, familia ... aici s-a cam impotmolit , dar a gasit pe cineva pe la 35 primaveri .
    (baiat bun zic eu, cam saracutz zice mama fetei, dar l-a acceptat cu bratele deschise, cu gândul ca daca ei se inteleg, asta conteaza)

    Dupa vreo 3 ani de convietuit , ziceam eu, uite o poveste cu final fericit.

    Pâna mai deunazi, cand aud ca, scandal mare:

    -fata vrea sa faca un copil
    -el insista sa se casatoreasca intâi, cu nunta , ca asa vrea mama lui, sa fie soacra-mare, fiind ultima ei dorinta (adica dupa el, s-ar lipsi si de nunta...)
    -ea refuza (nu vrea sa-si schimbe numele de fata, nu vrea sa faca nunta , pe motiv ca ei traiesc foarte bine asa cum sunt si ca daca mai asteapta si nunta , o prinde , ma scuzati, menopauza, ca de ce sa se marite doar ca sa faca pe plac cuiva)
    -el spune ca oricum copilul va fi pe numele lui, si ca e normal sa poarte toti acelasi nume
    -ea spune ca sub nicio forma, de ce doar numele lui, ca doar ea nu e doar mama purtatoare, copilul ii apartine in egala masura ! sa poarte numele la amandoi !

    Prietena mea m-a intrebat : tu ce crezi de toata situatia asta bizara, ca la noi la nimeni...

    Pe mine m-a luat gura pe dinainte , si am zis: Mai bine facea copil de fata mare, era mai simplu...
     
     
    Apoi, am zis totusi sa intreb si "evele si evii" de pe forum...

    Va multumesc,
    cu drag,
    coana_mare



  •  
    • 10065 mesaje
    12 Aug 2016, 20:13
    0 0
    coana_mare said:Dragele mele, dragii mei,

    Indraznesc sa deschid si eu un topic , care nu ma priveste direct, trecând eu demult prin anii necesari ...

    Dar iata despre ce e vorba: o prietena de-a mea are o fiica.

    (o persoana foarte ambitioasa, razvratita, care a ales calea ei , si care a si reusit singura cam in tot ce si-a propus... facultatea pe care ea a vrut-o, masterul in tara pe care ea a ales-o, jobul cum l-a vrut ea, casa cumparata cum a vrut tot ea etc etc)

    Ei da, ati ghicit, familia ... aici s-a cam impotmolit , dar a gasit pe cineva pe la 35 primaveri .
    (baiat bun zic eu, cam saracutz zice mama fetei, dar l-a acceptat cu bratele deschise, cu gândul ca daca ei se inteleg, asta conteaza)

    Dupa vreo 3 ani de convietuit , ziceam eu, uite o poveste cu final fericit.

    Pâna mai deunazi, cand aud ca, scandal mare:

    -fata vrea sa faca un copil
    -el insista sa se casatoreasca intâi, cu nunta , ca asa vrea mama lui, sa fie soacra-mare, fiind ultima ei dorinta (adica dupa el, s-ar lipsi si de nunta...)
    -ea refuza (nu vrea sa-si schimbe numele de fata, nu vrea sa faca nunta , pe motiv ca ei traiesc foarte bine asa cum sunt si ca daca mai asteapta si nunta , o prinde , ma scuzati, menopauza, ca de ce sa se marite doar ca sa faca pe plac cuiva)
    -el spune ca oricum copilul va fi pe numele lui, si ca e normal sa poarte toti acelasi nume
    -ea spune ca sub nicio forma, de ce doar numele lui, ca doar ea nu e doar mama purtatoare, copilul ii apartine in egala masura ! sa poarte numele la amandoi !

    Prietena mea m-a intrebat : tu ce crezi de toata situatia asta bizara, ca la noi la nimeni...

    Pe mine m-a luat gura pe dinainte , si am zis: Mai bine facea copil de fata mare, era mai simplu...
     
     
    Apoi, am zis totusi sa intreb si "evele si evii" de pe forum...

    Va multumesc,
    cu drag,
    coana_mare



     

    Adevar graira-i !

     

     Nici de-acum nu-i tirziu . Din punctul meu de vedere, draguta il vrea pe nenea, dar nu in totalitate . Mie unu (ca si ginerica) mi-ar da de gindit piedicile casatoriei. Ma vrei, si nu prea . Problema e cu totul altundeva, nicidecum ca nu vrea sa-i faca pe plac soacrei mari. Cel putin din punctul meu de vedere.

     Eu unu as lasa-o, de doua ori chiar : in prima faza bortoasa, si-apoi de tot. daca asta e tot ce iti doresti ... fie astfel, draga.

     

    Nu ai mentionat, parintii ei ce au de spus . Banui ca au si ei au/ar avea cite ceva de spus ... Normal si de drept (cred eu) nici a lui, nici a ei, n-ar prea trebui sa-si prinda urechile in povestea lor , ca unii vor mere iar ceilalti pere . Is adulti, is vaccinati ... sa decida singuri ce si cum vor sa procedeze.

     

    Varianta corecta din punctul meu de vedere, e ca in prima faza sa se casatoreasca (cu sau fara halai) si doar dupa anu si cirlanu'.

     

  •  
    • 10065 mesaje
    12 Aug 2016, 20:21
    0 0
    Am omis a intreba : in a cita saptamina e domnisoara , de urgenteaza procesul reproduceri asa rau ?

  •  
    • 2115 mesaje
    12 Aug 2016, 20:48
    0 0
    Coana mare, cum spuneam, te citesc cu mare drag! Ca nu avem pareri comune uneori nu inseamna nimic.
    On topic, astea tinere se cred vedete, mari vip-uri de vor copii inainte de casatorie si apoi daca il iubeste suficient pe tip ce mare drama ca atunci cand se vor insura sa ia ambele nume de familie, doar mai sunt atatea cazuri.
    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 12 Aug 2016, 21:18
  •  
    • 12208 mesaje
    12 Aug 2016, 21:56
    0 0
    Coana mare , imi place sa te citesc , ce cred eu , are dreptate nu faci o nunta ca sa ii faci cuiva pe plac ; caci daca nu un certificat face o casatorie nici o nunta nu inseamna fericire .UN CUPLU CARE SE INTELEGE , SE INTELEGE FARA CEREMONIE SAU O HARTIE ! Ea sa fie sanatoasa si sa duca cu bine sarcina !
  •  
    • 2115 mesaje
    12 Aug 2016, 22:29
    0 0
    gabriela42 said:Coana mare , imi place sa te citesc , ce cred eu , are dreptate nu faci o nunta ca sa ii faci cuiva pe plac ; caci daca nu un certificat face o casatorie nici o nunta nu inseamna fericire .UN CUPLU CARE SE INTELEGE , SE INTELEGE FARA CEREMONIE SAU O HARTIE ! Ea sa fie sanatoasa si sa duca cu bine sarcina !

     Bun, cu nunta am inteles, dar de ce sa ii faci, la naiba, un copil?
    Vorbim vorbe, dar eu n-as face asta nici sa ma pici cu ceara incinsa. Adica e viata mea pe care o arunc la gunoi, e trupul meu care trece prin anumite transformari, e sufletul meu care ramane traumatizat pentru... cine? Sau pentru ce?
    Haideti bre, sa fim seriosi!!! 

  •  
    • 742 mesaje
    12 Aug 2016, 22:31
    1 0
    Gaby ai nota 10.ma enerveaza cei care da copi past si umple pagina si da si ei 3 propoziti raspuns.in fine...unde e desteptaciune multa e si prostie cu carul.Iubirea e unica.fara cotituri.si perdele.Ea si el sunt in masura sa rezolve problema.in iubire nu trebuie sa se zica ..e cam sarac.sau saraca.copii se fac in 2.Ei 2 o sa aibe o foarte mare importanta pt modelarea copilului..
  •  
    • 2115 mesaje
    12 Aug 2016, 22:34
    3 0
    Da, daca esti cineva si te plictisesti maxim si iti doresti si daca iti permiti, altfel esti proasta... si atat.
  •  
    • 2115 mesaje
    12 Aug 2016, 22:50
    0 0
    Alin42 said:Gaby ai nota 10.ma enerveaza cei care da copi past si umple pagina si da si ei 3 propoziti raspuns.in fine...unde e desteptaciune multa e si prostie cu carul.Iubirea e unica.fara cotituri.si perdele.Ea si el sunt in masura sa rezolve problema.in iubire nu trebuie sa se zica ..e cam sarac.sau saraca.copii se fac in 2.Ei 2 o sa aibe o foarte mare importanta pt modelarea copilului..

       
    Tu vorbesti? Un copil ai, sange din sangele tau si te-ai dezis de el...
    Ha, ha ce a ajuns eva.ro. 

  •  
    • 970 mesaje
    12 Aug 2016, 23:09
    1 0
    Prietena ta are dreptate. Vrea copil pentru ca simte ca ceasul biologic ticaie, adica are 35 de ani, cand sa-l faca? Ii dau dreptate si in cealalta problema. Nici eu nu mi-as pune voal in cap doar de dragul natiunii. Sa fim seriosi! O casnicie nu garanteaza nimic, e doar o bucata de hartie. Cred ca se simte foarte conditionata si presata; "vei avea copil doar daca ne casatorim" , mai mult de soacra decat de el. Cine naiba se marita pana la urma soacra sau fiul? Ar trebui sa stea foarte serios de vorba cu el; sa se exprime cat mai clar si sa nu lase loc de interpretari, sa il asigure ca il iubeste (daca intr-adevar asta simte). Iar pasul, sa il faca atunci cand e pregatita . PS: rectific, tipa are 38 daca inteleg bine.
    Acest mesaj a fost editat de către GirlOnline: 13 Aug 2016, 10:05
  •  
    • 10065 mesaje
    13 Aug 2016, 00:23
    0 0
    Ei da, ceasul biologic ... Acum, de-mi trag o draguta (noua ) si peste vreo trei luni vine cu " amu-amu, ca mi-o venit, io amu vreau, amu-amu" ... asta vrea sa insemne ca gata , deja tre sa fie , si iute ? De prins se prinde si peste un an, si doi, chiar si peste vreo cinci ...

    Draguta are niste fix-uri ceva mai aparte asa, nitel deplasate, copilul sa poarte N-spe nume si bla bla bla ...

    Da', neaparat a fi saten si cu ochi albastri, nu a pomenit nimic ?

  •  
    • 10065 mesaje
    13 Aug 2016, 00:48
    0 0
    gabriela42 said:Coana mare , imi place sa te citesc , ce cred eu , are dreptate nu faci o nunta ca sa ii faci cuiva pe plac ; caci daca nu un certificat face o casatorie nici o nunta nu inseamna fericire .UN CUPLU CARE SE INTELEGE , SE INTELEGE FARA CEREMONIE SAU O HARTIE ! Ea sa fie sanatoasa si sa duca cu bine sarcina !

     

    Intr-adevar, doar ca prin prezenta certificatului de casatorie , se defineste (de zic bine) familia.  Altfel, nu-i decit lasa-ma sa te las ... frectii la picior de lemn, mai bine zis.

     

  •  
    • 742 mesaje
    13 Aug 2016, 08:13
    1 0
    Storm..nu are trb eva. cu ce fac eu..vreau sa imi traiesc viata intre oameni cinstiti.viata mea este in miinile mele.sunt iubit.asta pentru sufletul meu e cel mai important.Hotii si smecherii sa stea intre ei.punct !
  •  
    • 12208 mesaje
    13 Aug 2016, 09:00
    0 0
    ViktorC said:

     

    Intr-adevar, doar ca prin prezenta certificatului de casatorie , se defineste (de zic bine) familia.  Altfel, nu-i decit lasa-ma sa te las ... frectii la picior de lemn, mai bine zis.

     

    Te contrazic Viktore , o relatie adevarata in care fiecare vrea sa fie acolo nu umbland dupa cuceriri de o noapte sau alte distractii, poate dura atat cat oamenii si-o doresc !Pentru ca nimic nu este garantat in lumea asta si bucata de hartie sau slujba la biserica nu te face mai iubitor si atent cu partenerul/a.

    Stiu un cuplu sunt impreuna de doisprezece ani au doua fetite gemene de 6 ani prin decembrie anul trecut "soacra mare"   s-a trezit ca vrea sa le faca nunta mare cu tam-tam cu rochie de mireasa , tipa nu a vrut si pace A spus sunt prea batrana sa ma imbrac in alb in fata preotului si bucata de hartie de la starea civila nu ne-a impiedicat sa ne intelegem bine pana acuma .. S-a tinut pe pozitie dar pentru ca locuiau in aceeasi curte  , din cauza acestui refuz soacra s-a pus pe jigniri si intrigi : in final  s-au despartit , ea si-a luat fetele si s-a mutat cu chirie .
    Fara comentarii....

  •  
    • 970 mesaje
    13 Aug 2016, 09:42
    0 0
    ViktorC,
    Sunt de 3 ani impreuna mai, nu de 3 luni. Ma rog, eu am parerea mea cand e vorba despre momentul cand spui "da", o voi face intr-un capitol.
  •  
    • 10065 mesaje
    13 Aug 2016, 11:13
    0 0
    gabriela42 said:
    ViktorC said:

     

    Intr-adevar, doar ca prin prezenta certificatului de casatorie , se defineste (de zic bine) familia.  Altfel, nu-i decit lasa-ma sa te las ... frectii la picior de lemn, mai bine zis.

     

    Te contrazic Viktore , o relatie adevarata in care fiecare vrea sa fie acolo nu umbland dupa cuceriri de o noapte sau alte distractii, poate dura atat cat oamenii si-o doresc !Pentru ca nimic nu este garantat in lumea asta si bucata de hartie sau slujba la biserica nu te face mai iubitor si atent cu partenerul/a.

    Stiu un cuplu sunt impreuna de doisprezece ani au doua fetite gemene de 6 ani prin decembrie anul trecut "soacra mare"   s-a trezit ca vrea sa le faca nunta mare cu tam-tam cu rochie de mireasa , tipa nu a vrut si pace A spus sunt prea batrana sa ma imbrac in alb in fata preotului si bucata de hartie de la starea civila nu ne-a impiedicat sa ne intelegem bine pana acuma .. S-a tinut pe pozitie dar pentru ca locuiau in aceeasi curte  , din cauza acestui refuz soacra s-a pus pe jigniri si intrigi : in final  s-au despartit , ea si-a luat fetele si s-a mutat cu chirie .
    Fara comentarii....

     

    Intr-adevar . Unde dragoste e , de toate e .

     

    Insa, casatorie, familie , nu-s decit doi termeni amariti lipsiti de orice logica ?

     

    Fara tenta de Gica contra, intreb doar : fiica dumneavoastra e casatorita ?

     

  •  
    • 10065 mesaje
    13 Aug 2016, 11:25
    0 0
    D-na Gabitza, aveti o roaba de caramizi la indemina ?

  •  
    • 12208 mesaje
    13 Aug 2016, 11:50
    0 0
    Da este cu un tip cu 11 ani mai mare decat ea fara prea multa educatie si oarecum de la tara adica de la Medgidia  , recunosc ca nu asa imi imaginam viitorul ei , sincer vorbesc acuma , noi voiam sa o trimitem mai departe la master  sa studieze la Londra ca terminase facultatea de limbi straine , dar ea s-a mutat la el si asta a fost! Au stat impreuna 2 ani si ceva , au facut nunta si dupa vre-o 3 ani a aparut si mostenitoarea care din toamna merge la gradi' ..hi hi ...Cand am intrebat-o de ce il vrea pe el , mi-a zis -mami vreau sa copilaresc si sotul imi face orice pofta .Acum chiar il apreciez f mult pe ginerele meu, dar si el se poarta foarte respectuos si atent cu mine iar pe  fiica-mea si pe nepotica chiar le rasfata maxim ....
    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 13 Aug 2016, 11:54
  •  
    • 12208 mesaje
    13 Aug 2016, 11:53
    0 0
    ViktorC said:D-na Gabitza, aveti o roaba de caramizi la indemina ?

    Stai linistit ca nu dau tare , mai bine cu pernele sa nu spargem capul ... 

  •  
    • 10065 mesaje
    13 Aug 2016, 12:35
    0 0
    gabriela42 said:Da este cu un tip cu 11 ani mai mare decat ea fara prea multa educatie si oarecum de la tara adica de la Medgidia  , recunosc ca nu asa imi imaginam viitorul ei , sincer vorbesc acuma , noi voiam sa o trimitem mai departe la master  sa studieze la Londra ca terminase facultatea de limbi straine , dar ea s-a mutat la el si asta a fost! Au stat impreuna 2 ani si ceva , au facut nunta si dupa vre-o 3 ani a aparut si mostenitoarea care din toamna merge la gradi' ..hi hi ...Cand am intrebat-o de ce il vrea pe el , mi-a zis -mami vreau sa copilaresc si sotul imi face orice pofta .Acum chiar il apreciez f mult pe ginerele meu, dar si el se poarta foarte respectuos si atent cu mine iar pe  fiica-mea si pe nepotica chiar le rasfata maxim ....

     

    Ei vezi ...

     

    Tinerii s-au intinlit, s-au placut, s-au iubit, si de comun de-acord si nesiliti de nimeni (cred) au tinut a-si uni destinele, a forma un intreg, sub "amprenta" familie . Nu ? La rindul lor si ei puteau sa o lase dupa cum a cazut, ce atita halai si balamuc ... Ei bine, un certificat de casatorie nu e chiar o hirtoaga de unica folosinta, de e sa privim situatia si din punct de juritic si religios (de ce nu).  Are si actul ala rostul sau, cel putin din punctul meu de vedere, ca nu prezinta nici o garantie ... asta-i alta treaba, dar fara de, nici statutul de familist/a nu ti-l poti atrage. Zise el.