Apa pentru bebelusi

  •  
    • 2 mesaje
    5 Aug 2016, 12:08
    0 0
    Mamici ce apa beau bebelusii vostri? si laptele cum ce apa il pregatiti?
  •  
    • 3765 mesaje
    5 Aug 2016, 13:09
    0 0
    CorinaJ said:Mamici ce apa beau bebelusii vostri? si laptele cum ce apa il pregatiti?

     

    numai apa pura, filtrata prin 18 filtre. de ce intrebi?

  •  
    • 2115 mesaje
    6 Aug 2016, 00:02
    0 0
    CorinaJ said:Mamici ce apa beau bebelusii vostri? si laptele cum ce apa il pregatiti?

     Apa fiarta si racita, uita-te pe subiectul "din dragoste de bebelusi" si vei gasi acolo multe raspunsuri.
    Sa n-ai incredere in apa plata imbuteliata, au existat cazuri multe si grave, cu  tot felul de probleme...
    Uof,  sa corectez? 


    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 6 Aug 2016, 00:05
  •  
    • 11 mesaje
    8 Aug 2016, 17:37
    0 0
    Pediatrul mi-a spus sa-i prepar laptele cu apa apa fiarta si racita de la robinet, iar daca folosesc apa plata sa caut una cu continut scazut in saruri minerale pe care sa n-o mai fierb pentru ca prin fierbere nu fac altceva decat sa cresc concentratia in saruri minerale. Eu am ales apa Calipso despre care am citit ca este extrasa dintr-un izvor de mare adancime din Codrii Vlasiei, are continu extrem de mic de nitriti si este slab mineralizata ceea ce e o face potrivita pentru consumul nostru zilnic si al bebelusilor.
  •  
    • 3765 mesaje
    12 Aug 2016, 08:27
    0 0
    zapi75 said:Pediatrul mi-a spus sa-i prepar laptele cu apa apa fiarta si racita de la robinet,

     

    asculta pediatru, ca stie ce spune.

    restu' e doar balarie de reclama.

  •  
    • 687 mesaje
    12 Aug 2016, 11:03
    0 0
    Apa fiarta si racita am folosit pt a mea.
    Acum a mea nu prea mai bea lapte, dar in rest cascaval si branza la greu ca sa avem calciu. In schimb am o nelamurire.
    Beibi e slabuta pt varsta ei (4 ani) dar are energie in ea cat 10. Ne cam rugam de ea sa manance fiind mai moftuoasa, ce-i drept am reusit sa o facem sa manance un pic mai bine ca inainte dar tot ne rugam dee a sa mai manance si o supica, o mancarica.
    Nu stiu ce as putea face, sa ii dau un supliment alimentar, multivitamine? I-am dat vreo 3 luni si nimic nu s-a imbunatatit.
    Analizele i-au iesit perfect, nu are lipsa de fier, calciu etc. Ce as putea face in acest caz?
    Mersi mamici!
  •  
    • 2115 mesaje
    12 Aug 2016, 11:52
    0 0
    Buna Poky, nu te-am citit de mult. Te-ai casatorit pana la urma?
    Daca analizele fetei sunt bune las-o in pace, suplimentele alimentare/ vitaminele pentru cresterea poftei de mancare nu se dau dupa ureche si multe dintre ele sunt oricum apa de ploaie.
    Mai bine ai tu grija sa acoperi toate categoriile de alimente si n-o lasa fara lapte, iaurt, sana, smantana, nu doar branza si cascaval!
    Ai mei sunt mari si inca sunt consumatori de lapte cu cereale, cu ciocolata calda, cacao  etc.
    Vitaminele ingrasa. Las-o slabuta, ca fetele asa sunt frumoase!
    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 12 Aug 2016, 12:05
  •  
    • 687 mesaje
    12 Aug 2016, 12:09
    0 0
    Buna! Am fost foarte ocupata in ultimul timp. Am ajuns in Anglia impreuna cu iubitul meu, am fost ocupati cu munca, recent tatal meu a murit si a trebuit ss iau fata ca sa o las pe mama sa isi revina in urma socului a fost ceva subit.
    Casatorita inca nu, suntem in planuri, nu mai vrem sa amanam prea mult.
    Si ea bea lapte cu ciocolata (Nesquick) dar ia 2-3 guri si apoi il lasa deoparte. Noi incercam sa o pacalim cu mancare legume si fructe in special, arananjandu-le cat mai frumos pe farfurie, are farfurii colorate, tacamuri in culorii vii ca sa o atraga, canuta la fel, practic am lasat-o pe ea sa isi aleaga ce i-a placut ei cel mai mult.
    Poate ca ii va mai lua putin timp sa se adapteze si climei de aici din Anglia, a fost o schimbare brusca.
  •  
    • 2115 mesaje
    12 Aug 2016, 12:28
    0 0
    D-zeu sa-l ierte pe tatal tau! Io ma bucur insa sincer ca ti-ai luat copilul langa tine, dupa cate suturi ti-ai luat pe eva.ro pentru ca ai lasat-o in tara, micuta fiind. Unii nu pricep si pace ca nu poti si lucra si sta cu copilul tau in acelasi timp si ca daca tot ai plecat pe drumul asta, tot pentru pui ai facut-o, sa aduci un ban acasa.
    Toti copiii sunt mofturosi, stai calma si las-o incet, tu sa te bucuri ca e sanatoasa.
    Eu, daca stiam ca azi cate boli exista, cate probleme pot aparea sau cu cate se pot naste nu mai aveam curajul sa am copii. Ne mai miram ca a scazut natalitatea, pai hai sa mai aratam vreo 10-15 cazuri de copii handicapati, care asa s-au nascut ori au facut un vaccin si doctorul a fost beat cand I-a permis sa-l faca sau... sau...
    Acum sunt cei mai frumosi ani, incepe cu "de ce" la tot pasul si face ochii mari, n-au astampar si sunt iuti, apoi cresc si nu te mai baga in seama, se ascund de tine si trebuie sa stii sa-I "manipulezi", altfel ai scandal din te miri ce rahat de subiect.
    Asteptam marea veste si "invitatia" virtuala la nunta. Numai bine!
  •  
    • 687 mesaje
    12 Aug 2016, 13:31
    0 0
    Dumnezeu sa il ierte!
    N-am putut sa o iau pana acum pentru ca munceam foarte mult!
    Am noroc pentru ca am o sefa minunata care a facut tot posibilul sa mai am in continuare de munca dar de luni pana joi de la ora 4 jumatate si vineri si sambata de la ora 1, pentru ca atunci termina si iubitul meu serviciul si e acasa sa poata sta cu fata.
    Si noi ne cam gandim cum sa facem sa nastem un copil sanatos. Si noua ne e frica sa ne apucam de un copil, chiar daca analizele noastre sunt perfecte si putem avea un copil perfect sanatos.
    Dar asa cum ai spus si tu, de la un vaccin poate. Doamne-Fereste sa aiba ceva.
    Da e foarte curioasa de tot ce e in jurul ei, ii plac caii si pisicile foarte mult si cainii la fel. Iubitul meu are acasa caini si pisici si aici planuim sa o ducem la echitatie si daca ii va place, cine stie, vom face tot posibilul sa continue. In tara nu aveam asa mari sanse ca aici. Am si sefa mea care ma ajuta cu sfaturi pt scoala, unde sa ma duc sa o inscriu, sunt ajutata foarte mult de autoritatile de aici. Nu iau benficii, doar alocatia aceea de 80 de lire pe lunasi cam atat. In rest, eu cu iubitul meu platim chirie, utilitati, rata la masina, asigurarea, telefoane etc...tot cu munca noastra. El este si maseur si in curand va face si un job part-time de maseur ca sa nu mai trebuiasca eu sa muncesc ca sa stau acasa cu fata tot timpul sa nu simta lipsa mamei cel putin pt moment.
  •  
    • 2115 mesaje
    12 Aug 2016, 14:00
    0 0
    Nu face prostia sa renunti la servici, fetita e marisoara, o poti inscrie la o gradinita de-acum. Daca iubitul te lasa cu ochii in soare ce te faci singura cu copilul, intr-o tara straina? Unde mai pui ca ramanand acasa dupa un timp de "usurare" iti vine sa te sui pe pereti...
    Stiu cateva tipe care au renuntat la joburi cand au avut copii, acum ar vrea sa lucreze, dar dupa atatia ani de stat acasa si din cauza de lipsa de continuitate de munca angajatorii stramba din nas cand le aud povestile, adica pe vremea impuscatului nasteau femeile cate 3-4 copii pe banda rulanta, ca asa era norma si tot se intorceau la lucru.
    Si-s frustrate maxim din cauza asta. Deci, nu renunta, io asa te-as sfatui!
    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 12 Aug 2016, 14:03
  •  
    • 687 mesaje
    12 Aug 2016, 14:10
    0 0
    Fata va merge la scoala, deja am inceput demersurile si eu o sa incep ca de obicei munca la program normal dar dupa ce ea va merge la scoala. Daca nu o voi putea duce anul asta, va fi nevoit sa isi ia un al doilea job pt ca va fi foarte greu eu sa ma ocup si de casa , mancare, spalat, ieist cu copilul si apoi sa ma duc la munca, voi fi epuizata complet si nu voi putea da randament. Tocmaid e aceea vreau sa grabesc un pic cu scoala sa nu fie el nevoit sa isi ia si al doilea job, muncste si aici destul de mult si nu as vrea sa se suprasolicite
  •  
    • 2115 mesaje
    12 Aug 2016, 14:37
    0 0
    Succes cu scoala!
    Ziceai de mama, ca o lasi sa-si revina dupa socul mortii tatalui tau. Si eu l-am pierdut pe tata acum 4 ani jumate, de atunci 8 martie nu mai are aceeasi semnificatie, iar mama nu si-a mai revenit, nu mai stie sa faca nimic singura, are nevoie in permanenta de mine, de noi, uneori ma sufoca cu problemele ei de nu le mai vad pe ale mele, ca n-am cand. Dar, nah, dupa 52 de ani de casatorie eu o inteleg.
    Poate a ta o fi altfel...


    E.L. pardon 48 de ani de casatorie.
    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 12 Aug 2016, 15:47
  •  
    • 21 mesaje
    12 Sep 2018, 12:11
    0 0
    Apa filtrata.