Nu mai pot traii langa tatal copilului meu

  •  
    • 1890 mesaje
    24 Mai 2016, 09:16
    0 0
    Andreastoicescu said:Poate ca majoritatea sunt asa. Dar nu este si cazul meu. Pentru mine prioritatea este fetita mea. Sa creasca intr.un mediu octrotitor. Sa simta iubire si intelegere. Sa nu ma vada plangand. Doar pentru ea incerc sa ma desprind de relatia care imi face atata rau. Copilul meu nu a fost o " surpriza" . Daca tratezi copiii ca pe niste obiecte sau ca pe niste lovituri de la viata, inseamna ca inca nu esti apt sa dai sfaturi altora. Cel putin nu pe acest subiect.

     Ti se pare ca esti un caz deosebit. Nu este deloc asa. Du-te in toate centrele de ocrotire a mamei si copilului si vei vedea ca povestea ta este trasa la xerox cu alte sute, poate mii de povesti ale tuturor adolescentelor, care, imature sufleteste si nepregatite financiar, se leaga de cate un baietas (ca nu-i pot spune barbat in puterea cuvantului, asta implica responsabilitate), la fel de imatur, formeaza un cuplu si, zdrang, apare copilul. Spui ca nu a fost o surpriza. Da-mi voie sa rad. Daca intr-adevar n-ar fi fost o surpriza, ar fi fost asteptat cum trebuie. Adica sa aiba doi parinti stabili si legati sufleteste, responsabili, cu serviciu si  salariu. Tu ce ii oferi acestui copil? Mai nimic. Noroc de mama ta care te sustine financiar si moral altfel nu stiu daca nu ajungeai sa dai copilul "la stat". Avand ajutor, de-acum esti libera ca pasarea cerului "sa te desprinzi din relatia care iti face atata rau" si sa intri in alta.Tu esti cea care trebuie sa cresti si sa te formezi de-acum inainte, 

  •  
    • 1890 mesaje
    24 Mai 2016, 09:25
    0 0
    Andreastoicescu said:
    Daca tratezi copiii ca pe niste obiecte sau ca pe niste lovituri de la viata, inseamna ca inca nu esti apt sa dai sfaturi altora. Cel putin nu pe acest subiect.

    Tocmai pentru ca nu tratez copiii ca pe lovituri de la viata nici ca niste obiecte, sustin ca ei trebuie sa apara intr-un mediu stabil, sa poata sa cresca frumos sufleteste. O planta care e ingrijita, plivita de buruieni, udata la timp, avand lumina si caldura va creste altfel decat una neingrijita, lasata in seceta si balarii.

    Si apropo, varsta ta sunt doar anii mei de serviciu!

  •  
    • 10065 mesaje
    24 Mai 2016, 12:45
    0 0
    Io tot nu pricep care pe care nu suporta ...

  •  
    • 10065 mesaje
    24 Mai 2016, 12:57
    0 0
    Ce e aia "altceva" ce face de nu iti sta la sin dupa cum ti-ai dori, Andrea ?

  •  
    • 7 mesaje
    24 Mai 2016, 14:03
    0 0
    scorpion112 said:
    Andreastoicescu said:Poate ca majoritatea sunt asa. Dar nu este si cazul meu. Pentru mine prioritatea este fetita mea. Sa creasca intr.un mediu octrotitor. Sa simta iubire si intelegere. Sa nu ma vada plangand. Doar pentru ea incerc sa ma desprind de relatia care imi face atata rau. Copilul meu nu a fost o " surpriza" . Daca tratezi copiii ca pe niste obiecte sau ca pe niste lovituri de la viata, inseamna ca inca nu esti apt sa dai sfaturi altora. Cel putin nu pe acest subiect.

     Ti se pare ca esti un caz deosebit. Nu este deloc asa. Du-te in toate centrele de ocrotire a mamei si copilului si vei vedea ca povestea ta este trasa la xerox cu alte sute, poate mii de povesti ale tuturor adolescentelor, care, imature sufleteste si nepregatite financiar, se leaga de cate un baietas (ca nu-i pot spune barbat in puterea cuvantului, asta implica responsabilitate), la fel de imatur, formeaza un cuplu si, zdrang, apare copilul. Spui ca nu a fost o surpriza. Da-mi voie sa rad. Daca intr-adevar n-ar fi fost o surpriza, ar fi fost asteptat cum trebuie. Adica sa aiba doi parinti stabili si legati sufleteste, responsabili, cu serviciu si  salariu. Tu ce ii oferi acestui copil? Mai nimic. Noroc de mama ta care te sustine financiar si moral altfel nu stiu daca nu ajungeai sa dai copilul "la stat". Avand ajutor, de-acum esti libera ca pasarea cerului "sa te desprinzi din relatia care iti face atata rau" si sa intri in alta.Tu esti cea care trebuie sa cresti si sa te formezi de-acum inainte, 

     

    Eu cred ca nu reusesti sa pricepi care este de fapt problema mea. Cand am vorbit de instabilitate fianciara, am vorbit de anii care au trecut. Nu am nici cel mai mic motiv sa iti dovedesc tie, sau oricui cat de buna sunt eu ca mama. Ce te face sa crezi ca eu depind total de mama mea? In 6 ore cat fetita sta la gradinita, eu muncesc. Copilul meu are tot ce ii trebuie, de la iubire , la lucruri materiale. Daca eu si tatal fetitei nu reusim sa ne intelegem, asta nu inseamna ca nu a primit iubire de la amandoi. Este un copil fericit, iubit si octrotit de toti din familie. Cat despre mama mea, da, a fost acolo cand mi-a fost greu, dar eu m-am straduit mereu sa muncesc si sa ma impart intre munca si fetita mea, langa care ador sa imi petrec timpul liber. Imi pare rau ca, desi unele persoane au inaintat in varsta, judeca si catalogheaza pe cineva, despre care chiar nu stiu mai nimic. Imi pare sincer rau pt tine. Trebuie sa fi avut o copilarie destul de trista. Eu am vrut un sfat, o incurajare din exterior. Dar se pare ca unii au o viata atat de insipida, incat incearca sa isi verse amarul pe oricine. Asa ca imi pare rau sa te dezamagesc, dar chiar nu ma incadrez in situatiile pe care le-ai mentionat mai sus.
  •  
    • 7 mesaje
    24 Mai 2016, 14:26
    1 0
    scorpion112 said:Subscriu la ce a spus gabriela42 care e perfect adevarat pana la ultima silaba!
    In alta ordine de idei, nu pot sa nu o citez pe anda care vorbea de niste criterii cu ajutorul carora sa-ti alegi prietenii, partenerul de viata. Spui ca ai 23 de ani si esti de 6 ani impreuna cu, sa-i spunem, sotul tau. Asta inseamna ca de la 17 ani tu ai inceput viata de sotie si apoi de mama in loc sa-ti vezi de carte si de formarea ta profesionala. Ai inceput viata de-a-ndoaselea. Intai trebuia sa-ti asiguri independenta financiara si apoi proiectarea copilului. Te-ai cuplat cu un om care nu te merita si pe care il cunosteai prea putin, experienta de viata zero, mai nou, acum te-a flituit. Tras linie si adunat: esti singura, cu un copil mic, total dependenta financiar de parinti, n-ai o scoala terminata, de unde o apuci??

     

    Nota 10 pt rezumat! Te-ai simtit bine scriind tampeniile astea? Draga domnule, la varsta adolescentei, daca copilul este lasat sa faca ce il taie capul si nu ii sunt impuse niste limite si nu este controlat, o poate lua pe un drum gresit. Daca ai impresia ca un copil te impiedica sa continui o scoala, sau sa iti gasesti un job, te inseli amarnic. Copilul poate merge la gradinita, apoi il poti lasa la cantina gradinitei, apoi poate face o activitate (inot, dans). Timp in care poti face orice. Sa studiezi, sa muncesti, sau orice altceva ai avea nevoie. Nu timpul ma impiedica sa continui. Ci interesul. Pentru ca sunt afectata din alte motive mentionate mai sus. Nu se termina lumea daca ai un copil la o varsta mai frageda, sa zicem. Din contra. Iti gasesti cel mai bun motiv sa te zbati. Pentru copil ORICE. Copiii sunt niste ingerasi. Si iubirea pe care ne-o ofera e cea mai pura si dezinteresata. Inceteaza sa judeci ceva despre care nu ai habar. Se pare ca anii in plus pe care spui ca ii ai fata de mine nu sunt un avantaj, ba din contra. Am impresia ca unii oameni din ce inainteaza in varsta, din aia devin mai cretini, fara suparare. Pace!
  •  
    • 10065 mesaje
    24 Mai 2016, 16:03
    0 0
    Mai Andrea, mai . Mai supariciule , mai ...



    Se simte din ce in ce mai bine ca dragutu' nu-ti acorda o farima de atentie ... io unu iti dau crezare, zau de nu (i-o imbratisare sa-ti treaca de of si jale ...)



  •  
    • 1890 mesaje
    26 Mai 2016, 07:02
    0 0
    Andreastoicescu said:Nota 10 pt rezumat! Te-ai simtit bine scriind tampeniile astea? Draga domnule, la varsta adolescentei, daca copilul este lasat sa faca ce il taie capul si nu ii sunt impuse niste limite si nu este controlat, o poate lua pe un drum gresit. Daca ai impresia ca un copil te impiedica sa continui o scoala, sau sa iti gasesti un job, te inseli amarnic. Copilul poate merge la gradinita, apoi il poti lasa la cantina gradinitei, apoi poate face o activitate (inot, dans). Timp in care poti face orice. Sa studiezi, sa muncesti, sau orice altceva ai avea nevoie. Nu timpul ma impiedica sa continui. Ci interesul. Pentru ca sunt afectata din alte motive mentionate mai sus. Nu se termina lumea daca ai un copil la o varsta mai frageda, sa zicem. Din contra. Iti gasesti cel mai bun motiv sa te zbati. Pentru copil ORICE. Copiii sunt niste ingerasi. Si iubirea pe care ne-o ofera e cea mai pura si dezinteresata. Inceteaza sa judeci ceva despre care nu ai habar. Se pare ca anii in plus pe care spui ca ii ai fata de mine nu sunt un avantaj, ba din contra. Am impresia ca unii oameni din ce inainteaza in varsta, din aia devin mai cretini, fara suparare. Pace!

     

  •  
    • 1890 mesaje
    26 Mai 2016, 11:02
    0 0
    Degeaba te agiti ca sampania! Undeva, in sufletul tau, imi dai dreptate. Nu-ti cer sa recunosti. Spui ca in casa e o atmosfera "incinsa": certuri, reprosuri, indiferenta din partea lui, plans din partea ta. Crezi ca fetita ta nu simte toate acestea? Copilul are nevoie de dragoste dar vrea sa stie ca si parintii se iubesc. Desi o iubiti si ii daruiti cate nu viseaza, ea simte ca ceva nu e in regula.
    Zici ca poti face masterate, doctorate si cariera si cu un copil dar sa te mane interesul. Tu esti cu moralul la pamant si afectata de ce ti se intampla. In acelasi timp spui ca un copil te motiveaza. Pai cum te motiveaza?? Vezi ca te contrazici. Ce este intai, nu e pe urma. Cand a fost timpul de invatat ti-a ars de altceva. Acum, brusc, poti da copilul la gradinita, apoi la cantina gradinitei, apoi la activitate, apoi il preia bona, pentru ca tu nu ti-ai terminat studiile cat ai fost tanara si singura. Si timpul petrecut cu tine unde-i? Da' zii ca mai face o febra sau incepe scoala si trebuie sa-i verifici lectiile crezi ca mai poti trage tare in sesiuni?? Doar la v'o facultate neacreditata.
    Acum fa-ti ordine in viata si macar in meseria de mama sa nu esuezi (am inteles din postare ca nici mama ta nu a insistat prea mult in educatie si te-a lasat cam de capul tau).
    Asa ca, fara detenta asta, ca n-ai argumente. Poate cineva, candva, ti-o mai fi dat sfaturi bune si, in loc sa asculti, tot asa ai sarit cocoseste!

  •  
    • 10065 mesaje
    26 Mai 2016, 11:19
    1 0
    Andreastoicescu said:

     

    Nota 10 pt rezumat! Te-ai simtit bine scriind tampeniile astea? Draga domnule, la varsta adolescentei, daca copilul este lasat sa faca ce il taie capul si nu ii sunt impuse niste limite si nu este controlat, o poate lua pe un drum gresit. Daca ai impresia ca un copil te impiedica sa continui o scoala, sau sa iti gasesti un job, te inseli amarnic. Copilul poate merge la gradinita, apoi il poti lasa la cantina gradinitei, apoi poate face o activitate (inot, dans). Timp in care poti face orice. Sa studiezi, sa muncesti, sau orice altceva ai avea nevoie. Nu timpul ma impiedica sa continui. Ci interesul. Pentru ca sunt afectata din alte motive mentionate mai sus. Nu se termina lumea daca ai un copil la o varsta mai frageda, sa zicem. Din contra. Iti gasesti cel mai bun motiv sa te zbati. Pentru copil ORICE. Copiii sunt niste ingerasi. Si iubirea pe care ne-o ofera e cea mai pura si dezinteresata. Inceteaza sa judeci ceva despre care nu ai habar. Se pare ca anii in plus pe care spui ca ii ai fata de mine nu sunt un avantaj, ba din contra. Am impresia ca unii oameni din ce inainteaza in varsta, din aia devin mai cretini, fara suparare. Pace!

     

    Teoretic suna chiar frumos, doar ca planul de-acasa cu cel din tirg rare ori se pupa . Iar de nu ai suport (cineva de incredere ce sa preia stafeta cind situatia impune) si o ei pe mineca de unu singur/singura, cu usurinta o dai de gard , parerea mea.

     

  •  
    • 12208 mesaje
    26 Mai 2016, 11:30
    0 0
    Subscriu Viktore, sora mea a divortat cand fiul ei avea un an doar ...meserie banoasa, coafeza priceputa , banii nu i-au lipsit niciodata , copilul s-a facut adolescent si cand a dat de prima greutate a fugit la taticu'...de ce ...??/
  •  
    • 2115 mesaje
    26 Mai 2016, 11:47
    0 0
    Andreea, un copil nu este o piatra agatata de gatul nimanui, cata vreme exista un mediu stabil, o normalitate  in viata lui.
    Ai putea sa-ti continui studiile, in felul asta te-ai "rupe" putin sufleteste de omul asta care te ignora si nu te prea apreciaza, ai avea alte preocupari si n-ai mai fii asa dependenta de afectiunea lui.
    Eu zic sa faci lucrul asta pentru tine si pentru fetita ta! Te-ai inhamat prea devreme la viata si nu-ti gasesti linistea in noianul de probleme care vin odata cu ea. Fruntea sus si curaj!
    Barbati sunt peste tot, iar daca voi nu va mai intelegeti nu-I asa mare problema, ocupa-te de tine!
    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 26 Mai 2016, 11:48
  •  
    • 10065 mesaje
    26 Mai 2016, 13:04
    0 0
    gabriela42 said:Subscriu Viktore, sora mea a divortat cand fiul ei avea un an doar ...meserie banoasa, coafeza priceputa , banii nu i-au lipsit niciodata , copilul s-a facut adolescent si cand a dat de prima greutate a fugit la taticu'...de ce ...??/

     

    Normal.

     

    Doar acolo-i baza .

     

  •  
    • 10065 mesaje
    26 Mai 2016, 13:28
    0 0
    Adevarul e ca sintem complicati din cale-afara. Cind fu timpul de a invata, studia si bla bla bla, nu avuram nici timp nici chef . Cum ne ajung din urma unele obligatii ... cum da cultura si stiinta-n noi (deh, e si asta un mijloc de a ne sustrage de la unele asazise indatoriri ).

    Stim noi ce spunem ....

  •  
    • 2115 mesaje
    26 Mai 2016, 14:59
    0 0
    gabriela42 said:Subscriu Viktore, sora mea a divortat cand fiul ei avea un an doar ...meserie banoasa, coafeza priceputa , banii nu i-au lipsit niciodata , copilul s-a facut adolescent si cand a dat de prima greutate a fugit la taticu'...de ce ...??/

     Lucrul asta se intampla si intr-o familie "inchegata"  daca cei doi parinti nu impun aceleasi reguli, copiii sunt smecheri si-si vad propriul interes: cum te-a "prins" moale, cum te articuleaza, iar la adolescenti miza este si mai mare.

  •  
    • 10065 mesaje
    26 Mai 2016, 15:51
    0 0
    "Daca tati o zis ca afara ploua de jos in sus, asa e, copile ! Ai priceput ? "

    Scurt si la subiect . Si cred ca singurul antidot santajului .



    Totusi, d-na Gabriela, ce il determinara pe pusti a schimba macazul ?
  •  
    • 687 mesaje
    29 Mai 2016, 08:52
    0 0
    Andreea, e frumosce spui, faptul ca un copil nu te impiedica sa avansezi in cariera, dar nu e chiar asa.
    Te corectez! Sunt plecata in Anglia de ceva timp, am fost in tara, am cunoscut un barbat , m-am mutat aici in Anglia cu el si copilul trebuie sa vina( de fapt fata care are 4 ani, o sa vina aici anul asta la iarna).
    M-am interesat de scoala, cum pot eu sa ma duc la servici, sa fac niste cursuri etc.
    E imposibil!!! Un copil nu sta la gradinita sau scoala mai mult de 5 ore, cel putin aici, banuiesc ca la fel si in Romania din cate imi aduc aminte.
    Copilul trebuie sa stea cu tine, nu il poti da la un club after-school tot timpul, mai ales acum cand e mic si trebuie sa ii oferi toata dragostea ta.
    Eu am stat departe de fetita mea foarte mult timp si acum o aud in tel: mami, vreau sa vii cu tati acasa! Si apoi ii spun ca va veni ea la mine si e foarte fericita!
    Nu te baza ca iti poti continua studiile cu un copil. In primul rand, ca stresul psihic pe care o sa il resimti te va afecta si fizic, nu o sa ai puterea de a continua , asa ca te-as sfatui de 2 ori sa te gandesti inainte de asta.
    Alta intrebare: tu in 6 ani de zile nu ai observat nici un defect la el banuiesc ca nu ai facut copilul la un an de la inceputul relatiei
    Acest mesaj a fost editat de către Poky: 29 Mai 2016, 08:53
  •  
    • 2115 mesaje
    31 Mai 2016, 17:13
    0 0
    Poky said:
    Nu te baza ca iti poti continua studiile cu un copil. In primul rand, ca stresul psihic pe care o sa il resimti te va afecta si fizic, nu o sa ai puterea de a continua , asa ca te-as sfatui de 2 ori sa te gandesti inainte de asta.
    Alta intrebare: tu in 6 ani de zile nu ai observat nici un defect la el banuiesc ca nu ai facut copilul la un an de la inceputul relatiei

     Asta e o minciuna pentru puturosi, in ziua de azi poti lucra si avea copii si sa-ti continui si studiile, doar sa vrei. Daca unii si-au facut si a doua facultate, cu master si doctorat avand copii poate si ea.
    Poky, in situatia in care esti tu eu m-as mai gandi daca sa dau sfaturi si sa demoralizez pe cineva. Daca tu n-ai fost in stare, incurajeaza-I pe altii, nu le da in cap! 
    Fiecare cu norocul lui!!! 

  •  
    • 12208 mesaje
    31 Mai 2016, 17:20
    0 0
    ViktorC said:"Daca tati o zis ca afara ploua de jos in sus, asa e, copile ! Ai priceput ? "

    Scurt si la subiect . Si cred ca singurul antidot santajului .



    Totusi, d-na Gabriela, ce il determinara pe pusti a schimba macazul ?

     Simplu , sora mea i-a facut toate poftele la fel si mama mea , dar acum pustiul viseaza la o masina , sora mea i-a zis sa ia Bacul si after ii va lua si masina , doar ca la teze note mici , absente cam multe si sora mea l-a certat urat de tot . A doua zi a aterizat la taica-su si tati in sus , tati in jos , ....

  •  
    • 2115 mesaje
    31 Mai 2016, 17:31
    0 0
    gabriela42 said:
    ViktorC said:"Daca tati o zis ca afara ploua de jos in sus, asa e, copile ! Ai priceput ? "

    Scurt si la subiect . Si cred ca singurul antidot santajului .



    Totusi, d-na Gabriela, ce il determinara pe pusti a schimba macazul ?

     Simplu , sora mea i-a facut toate poftele la fel si mama mea , dar acum pustiul viseaza la o masina , sora mea i-a zis sa ia Bacul si after ii va lua si masina , doar ca la teze note mici , absente cam multe si sora mea l-a certat urat de tot . A doua zi a aterizat la taica-su si tati in sus , tati in jos , ....

     Pai cand io va spun si voi nu ma credeti...  Amu, daca tac-su e de bunacredinta zice ca maica-sa copilului si cu asta il pune la locul lui, daca nu-I ii da apa la moara si pustiul stie cine il "iubeste" mai mult.