de ce sunt vipera????

  •  
    • 11561 mesaje
    26 Apr 2016, 13:22
    0 0
    burtumac.maria2015 said:Ce dezagreabil ca propriul sot sa te dezamageasca si sa nu -si vrea propriul bine , al lui si al familiei lui

     De  ubde  stii  ca  nu  si  vrea  propriul  bine???0

  •  
    • 5575 mesaje
    27 Apr 2016, 08:58
    2 0
    Contractele astea de comodat se pot denunta unilateral de catre oricare dintre parti, cu notificarea in prealabil a celeilalte parti, in termenul prevazut de lege (sper ca nu ati prevazut in contract si clauze cu despagubiri fabuloase). Dupa care ii evacuezi, daca nu-i mai doresti acolo. Asta implica oarecare cheltuiala, dar eu una as face-o, intr-o asemenea situatie, si i-as da un sut la oo si sotului si cumnatului si doamnei soacre, daca maraie vreunul. Asta este, fiecare cu traista lui, eu doresc sa inchiriez spatiul si sa iau bani. Ori marcati banul gros la chirie si facem contract de inchiriere (asta daca vrei sa iti intre un ban in buzunar), ori out si cautati-va. La mocangeala alearga toti. De angajat, oamenii nu erau obligati sa te angajeze, mai ales daca nu stii sa faci nimic in domeniul respectiv si nici n-ai experienta. Si probabil chiar sotul nu o fi vrut sa aiba un spin in coaste prin aducerea nevestei la firma, sa-i sufle in ceafa. Dar eu m-as infige in ei, in primul rand l-as pune la punct pe sot si i-as pregati bagajele cu ocazia asta, daca maraie - mult succes in deplasare! Daca intelege situatia si te sustine, inseamna ca e doar mameluc si se lasa dirijat de familionul din partea lui, neglijand interesele voastre. Ce mama naibii, sa ai o casa si sa ii lasi pe unii sa o foloseasca gratuit, fara sa-ti dea macar un ban ... pai tu, in afara de platit impozite la acea casa (ha ha!), ai vreun beneficiu din faptul ca o ai? Frate, frate, dar branza e pe bani, asa ca ... banii jos daca doriti inchiriere sub pretul pietii. Daca nu, plimbati ursul si luati-va si catrafusele cu voi. Asa s-ar pune problema.
  •  
    • 11561 mesaje
    27 Apr 2016, 09:13
    0 0
    ultimul_mohican said:Contractele astea de comodat se pot denunta unilateral de catre oricare dintre parti, cu notificarea in prealabil a celeilalte parti, in termenul prevazut de lege (sper ca nu ati prevazut in contract si clauze cu despagubiri fabuloase). Dupa care ii evacuezi, daca nu-i mai doresti acolo. Asta implica oarecare cheltuiala, dar eu una as face-o, intr-o asemenea situatie, si i-as da un sut la oo si sotului si cumnatului si doamnei soacre, daca maraie vreunul. Asta este, fiecare cu traista lui, eu doresc sa inchiriez spatiul si sa iau bani. Ori marcati banul gros la chirie si facem contract de inchiriere (asta daca vrei sa iti intre un ban in buzunar), ori out si cautati-va. La mocangeala alearga toti. De angajat, oamenii nu erau obligati sa te angajeze, mai ales daca nu stii sa faci nimic in domeniul respectiv si nici n-ai experienta. Si probabil chiar sotul nu o fi vrut sa aiba un spin in coaste prin aducerea nevestei la firma, sa-i sufle in ceafa. Dar eu m-as infige in ei, in primul rand l-as pune la punct pe sot si i-as pregati bagajele cu ocazia asta, daca maraie - mult succes in deplasare! Daca intelege situatia si te sustine, inseamna ca e doar mameluc si se lasa dirijat de familionul din partea lui, neglijand interesele voastre. Ce mama naibii, sa ai o casa si sa ii lasi pe unii sa o foloseasca gratuit, fara sa-ti dea macar un ban ... pai tu, in afara de platit impozite la acea casa (ha ha!), ai vreun beneficiu din faptul ca o ai? Frate, frate, dar branza e pe bani, asa ca ... banii jos daca doriti inchiriere sub pretul pietii. Daca nu, plimbati ursul si luati-va si catrafusele cu voi. Asa s-ar pune problema.

       Bree , da  ce  fioroasa  esti  mata1!!

  •  
    • 151 mesaje
    27 Apr 2016, 13:21
    6 0
    Eu inteleg ca tu nu ai niciun venit dar ai o casa.

    Acea casa TREBUIE sa-ti aduca un venit .

    Ai doua posibilitati:

    - le inchiriezi casa si curtea, cu contract .

       Ei vor face scandal, tambalau, te vor face albie de porci, in frunte cu soacra. Fii tare ! E doar ca sa te intimideze, in realitate, ei sunt la mâna ta.
    Daca nu vor si nu vor sa plateasca chirie, aplici planul doi:

    - evacuarea, cu avocat si ordin judecatoresc.

    Intre noi fie vorba, barbatul ala al tau e un fàtàlàu, care se foloseste de propria femeie ca sa prospere familia lu'mamicutza si taticutzu' si fratzioru'. Scarba mi-e de astfel de oameni, barbati de paie, care cum miros o muiere cu ceva banuti, tàbarà pe ea de parca ar fi prins gaina cu ouale de aur, haideti fratilor, sariti, sa o jumulim, sa-i luam ouale, s-o stoarcem de tot, pene, fulgi, ce-o mai ramâne...
    Pun pariu pe ce vrei ca isi doseste banii, si in casa aduce minimum necesar iar restul iau calea soacrei.

    Nu te lasa, fii tare! Ai copii, lupta-te pt bunastarea lor, ai nevoie de bani sa-i dai la scoala, la pregatiri...
    Nu uita, cat timp casa e pe numele tau, tu ai puterea. Ei sunt doar o sleahta de profitori nesimtiti.

    Curaj, sa vii sa ne povestesti ce-ai facut,
    cu drag,
    coana mare

  •  
    • 151 mesaje
    27 Apr 2016, 13:48
    1 0
    Ce vroiam sa-ti mai spun, nu esti singura in astfel de situatie.

    Din pacate, multe femei cad in plasa asta, de a imparti frateste cu cel de langa ele, uitând ca cel de langa ele nu este fratele lor ! dar mai ales, uitând ca dragostea se termina acolo unde incep banii .

    Cunosc numeroase cazuri, de unele te crucesti pana unde ajunge lacomia si lipsa de scrupule.

    Cunosc un cuplu care a cumparat un apartament (ei aveau casa lor), cu gand sa-l inchirieze si sa aiba o sursa de venit. Imediat ce au luat cheile de la apartament, sotul a adus-o pe scumpa lui mama sa locuiasca acolo pana la moarte. Asa ca apartamentul nu numai ca nu le aduce niciun venit, ci este o mare paguba pt ca batranei nu-i ajung banii sa plateasca utilitatile , impozitele...fiind un oras mult mai scump decat oraselul unde statea ea de cand se stia. (poate intrebati ce a facut cu apartamentul ei, din orasel ? Ce sa faca, l-a vandut, iar cu banii a construit un cavou...)
    Deci sotia s-a trezit ca a aruncat jumatate de apart pe apa sambetei, pt ca e clar, nu va putea niciodata sa se foloseasca de el... Deci toate planurile facute de comun acord cu sotul s-au dovedit
    o mare pacaleala !

    Alt caz: tineri casatoriti la inceput de drum, el declarase sotiei ca salariul lui este cat venitul minim posibil ! Ea chiar l-a crezut, deci tot salariul ei venea in casa, castigand ea de doua ori mai mult.
    Pana i-au cazut in mana niste hartii.. intai de la banca, unde sotiorul alimenta cu bani, lunar, nu mai putin de 4 (!!!) conturi : mamicutza, taticutzu', fratzioru' si fiica studenta a fratziorului, in timp ce nevasta-sa facea ore suplimentare in weekend ca sa fie prosperitate in casa.
    La un calcul simplu, reiesea ca suma virata familiei "primordiale" este mai mare decat venitul lui declarat sotiei ! Ea a sapat mai adanc si a aflat ca el castiga cat ea !!
    Si toate astea, cu zambetul pe buze, cu pupaturi si dragalasenii zilnice, iubita mea sotzioara, lumina ochilor mei ...

    Si mai stiu si altele, dar zic sa nu ma enervez ca-mi creste tensiunea...

    cu bine,
    coana mare
  •  
    • 12208 mesaje
    27 Apr 2016, 15:11
    0 0
    buna sfaturile , ia aminte !
  •  
    • 10065 mesaje
    28 Apr 2016, 00:18
    0 0
    ultimul_mohican said:Contractele astea de comodat se pot denunta unilateral de catre oricare dintre parti, cu notificarea in prealabil a celeilalte parti, in termenul prevazut de lege (sper ca nu ati prevazut in contract si clauze cu despagubiri fabuloase). Dupa care ii evacuezi, daca nu-i mai doresti acolo. Asta implica oarecare cheltuiala, dar eu una as face-o, intr-o asemenea situatie, si i-as da un sut la oo si sotului si cumnatului si doamnei soacre, daca maraie vreunul. Asta este, fiecare cu traista lui, eu doresc sa inchiriez spatiul si sa iau bani. Ori marcati banul gros la chirie si facem contract de inchiriere (asta daca vrei sa iti intre un ban in buzunar), ori out si cautati-va. La mocangeala alearga toti. De angajat, oamenii nu erau obligati sa te angajeze, mai ales daca nu stii sa faci nimic in domeniul respectiv si nici n-ai experienta. Si probabil chiar sotul nu o fi vrut sa aiba un spin in coaste prin aducerea nevestei la firma, sa-i sufle in ceafa. Dar eu m-as infige in ei, in primul rand l-as pune la punct pe sot si i-as pregati bagajele cu ocazia asta, daca maraie - mult succes in deplasare! Daca intelege situatia si te sustine, inseamna ca e doar mameluc si se lasa dirijat de familionul din partea lui, neglijand interesele voastre. Ce mama naibii, sa ai o casa si sa ii lasi pe unii sa o foloseasca gratuit, fara sa-ti dea macar un ban ... pai tu, in afara de platit impozite la acea casa (ha ha!), ai vreun beneficiu din faptul ca o ai? Frate, frate, dar branza e pe bani, asa ca ... banii jos daca doriti inchiriere sub pretul pietii. Daca nu, plimbati ursul si luati-va si catrafusele cu voi. Asa s-ar pune problema.

     

    In cazul asta sa-i fie rusine !

     

    Da' s-o puna cu picioarele-n tavan e buna, sau cum ? Ioti breee ...

     

    Am io asa ... senzatia ca doamna e o femeie inteligenta si prinde iute , iar dupa cum scopul scuza mijloacele ... de vroia, putea , s-o ia de-a dreapta tatalui si sa o initieze in domeniu, eventual un curs in paralel cu jobul s.a.m.d  Doar nu are secretele, nu ? Nu-i bea nimeni cafeaua din ceasca ...

     

  •  
    • 5 mesaje
    3 Mai 2016, 15:51
    0 1
    Buna ,buna ...dragii mei Am mai tras cu urechile și am tras de limba pe unii și alții și am aflat că procentul mai mare de banisori îl are în firmă prietenul soțului meu care ii este și asociat. De aceea cică se spune că el ar fi cel care face si desface lucrurile. Soțul meu nu are nici o chestie cu sora asociatului cu atât mai mult cu cât este bărbatul ei cu ea acolo în firmă. Este exclus din multe puncte de vedere acest aspect pe care unii dintre voi l-ati punctat. Am tot reflectat și cred că soțul meu e un caz aparte de cum ar trebui să fie un soț. Pe el îl interesează propriul său bine, adică dacă el se distrează toată lumea înseamnă că e ok. Intr- un fel cred că nu prea are vreun cuvânt în firmă lui, adică el nu poate propune ceva...celălalt propune si el execută. Apoi mai este si egoismul , ceva de genul mie sa- mi fie bine restul Dumnezeu cu mila. Cat despre cumnatu meu aici cred că nici nu s-ar a pus problema de venirea mea în firmă lui, asta a fost un fel de momeala să o înghit eu ca să-l las să-i facă lui frați - sau loc de firma. Da, am fost folosită și sunt în continuare, iar dacă ridic tonul si alte pretenții sunt o nenorocită de vipera care nu tine cu familia. Așa am făcut crezând că fac bine, dar e binele altora spre râul meu. Acum e prea devreme să cer anularea contractelor de comodat pe care le am cu ambele firme. As isca un uragan în familie dar aștept să prindă un pic de cheag și cumnatul meu cu firma să pot să cer chirii. De fapt aici unde e casa am vrut eu cu o amica să ne facem firmă noastră dar am fost slabă și ușor de manevrat de unii. Am crezut că familia e un tot unitar dar cred că e un joc de interese si eu sunt " nebuna" de pe tabla de șah. Voi încerca să rezolv dintr-un fel.
  •  
    • 10065 mesaje
    3 Mai 2016, 23:06
    0 0
    vilarossa said:Buna ,buna ...dragii mei Am mai tras cu urechile și am tras de limba pe unii și alții și am aflat că procentul mai mare de banisori îl are în firmă prietenul soțului meu care ii este și asociat. De aceea cică se spune că el ar fi cel care face si desface lucrurile. Soțul meu nu are nici o chestie cu sora asociatului cu atât mai mult cu cât este bărbatul ei cu ea acolo în firmă. Este exclus din multe puncte de vedere acest aspect pe care unii dintre voi l-ati punctat. Am tot reflectat și cred că soțul meu e un caz aparte de cum ar trebui să fie un soț. Pe el îl interesează propriul său bine, adică dacă el se distrează toată lumea înseamnă că e ok. Intr- un fel cred că nu prea are vreun cuvânt în firmă lui, adică el nu poate propune ceva...celălalt propune si el execută. Apoi mai este si egoismul , ceva de genul mie sa- mi fie bine restul Dumnezeu cu mila. Cat despre cumnatu meu aici cred că nici nu s-ar a pus problema de venirea mea în firmă lui, asta a fost un fel de momeala să o înghit eu ca să-l las să-i facă lui frați - sau loc de firma. Da, am fost folosită și sunt în continuare, iar dacă ridic tonul si alte pretenții sunt o nenorocită de vipera care nu tine cu familia. Așa am făcut crezând că fac bine, dar e binele altora spre râul meu. Acum e prea devreme să cer anularea contractelor de comodat pe care le am cu ambele firme. As isca un uragan în familie dar aștept să prindă un pic de cheag și cumnatul meu cu firma să pot să cer chirii. De fapt aici unde e casa am vrut eu cu o amica să ne facem firmă noastră dar am fost slabă și ușor de manevrat de unii. Am crezut că familia e un tot unitar dar cred că e un joc de interese si eu sunt " nebuna" de pe tabla de șah. Voi încerca să rezolv dintr-un fel.

     

    Doar am zis io ca porumbei abia ca se cunosc ... dara voi ca nu si nu !

     

  •  
    • 11561 mesaje
    4 Mai 2016, 15:28
    0 0
    Daca ai fi fost vipera , deja erau "vaccinati" toti!