Subiect tabu

  •  
    • 195 mesaje
    21 Feb 2016, 09:41
    0 0
    Înainte de a începe să povestesc, rog homofobii sau persoanele care au ceva cu comunitatea LGBT, să îmi ocolească postarea deoarece chiar am nevoie de sfaturi utile.
    Bun...

    Încep prin a vă spune că sunt o tipă care are o relație de un an și ceva, cu o altă tipă. Ea are 29 de ani, eu 23 de ani. I-am propus să ne mutăm împreună cu riscul să ne asumăm relația și toate problemele care vor apărea, deoarece părinții noștri nu știu, ca și în majoritatea cazurilor de genul. Eu sunt dispusă să discut cu ai mei despre acest subiect, deși nu îmi este ușor sau comod, însă ea a spus din start că nu vrea să facă acest pas din diferite motive: mama ei, frica, s.a. 
    Îi înțeleg toate aceste temeri într-un fel pentru că trec prin aceași situație ca și ea. Ceea ce nu înțeleg eu, este faptul că atunci cand iubești cu adevărat. treci și marea, urci și muntele. Nici mie nu îmi este ușor. În caz că vă gândiți că are îndoieli în privința orientării ei sexuale și de aceea nu vrea să își asume o relație cu mine, vă spun că este gay 100%.
    Sunt mai mică ca ea și totuși am planuri serioase de viitor. Îmi doresc o parteneră cu care să am o relație serioasă și cu care să mă mut. Ca orice alt cuplu, indiferent de orientare, că tot un om care simte, iubește, trăiește sunt și eu.
     
    Voi ce părere aveți? Îmi pierd timpul cu o astfel de relație care nu îmi garantează niciun viitor, sau pot face ceva în privința asta?


    Acest mesaj a fost editat de către Lebada_neagra: 21 Feb 2016, 09:42
  •  
    • 11561 mesaje
    21 Feb 2016, 09:52
    3 2
    Nu stiu ce sfat sa ti dau!!
    Chiar nu ai incercat cu un baiat??
    Societatea noastra nu este nici pregatita si nici nu are gradul de emancipare necesar pentru a accepta astfel de ralatii, si nu stiu cat de fericita vei fi , intr o societate ostila , in care pana si familiile voastre vor suferi un disconfort cel putin moral!
    Sfatul meu este sa te mai gandesti, dar daca nu , si nu , va trebui sa ti gasesti o partenera cel putin la fel de curajoasa ca si tine , si dispusa la "sacrificii"!
    Pacat ca de frumusetea ta , nu se poate bucura , cel pe care l ai fi ales!
    Multa bafta!
  •  
    • 195 mesaje
    21 Feb 2016, 09:57
    0 0
    pitipoanca69 said:Nu stiu ce sfat sa ti dau!!
    Chiar nu ai incercat cu un baiat??
    Societatea noastra nu este nici pregatita si nici nu are gradul de emancipare necesar pentru a accepta astfel de ralatii, si nu stiu cat de fericita vei fi , intr o societate ostila , in care pana si familiile voastre vor suferi un disconfort cel putin moral!
    Sfatul meu este sa te mai gandesti, dar daca nu , si nu , va trebui sa ti gasesti o partenera cel putin la fel de curajoasa ca si tine , si dispusa la "sacrificii"!
    Pacat ca de frumusetea ta , nu se poate bucura , cel pe care l ai fi ales!
    Multa bafta!

     

    Îți spun din suflet că dacă aș putea sufletește și fizic cu un bărbat, mi-aș face familia pe care mi-o doresc. Sunt dispusă să plec din țară pentru a putea avea o familie cu o parteneră. Îmi doresc foarte mult, și de aceea îmi doresc ca și ea să vrea. 

  •  
    • 5862 mesaje
    21 Feb 2016, 10:03
    0 0
    Nu prea ai cum sa o fortezi sa faca pasul asta, discutia ar fi un pas important, dificil si riscant. Depinde de cat de pregatita e ea sa faca fata reactiei parintilor ei, indiferent care va fi asta. Refuzul ei de a le spune parintilor adevarul poate fi legat mai mult de ea decat de relatia voastra. Daca nu ma insel, cei de la Accept ofera consiliere psihologica gratuita persoanelor lgtb, i-ai putea recomanda sa mearga sa vorbeasca cu cineva.
  •  
    • 195 mesaje
    21 Feb 2016, 10:07
    0 0
    Gretchen said:Nu prea ai cum sa o fortezi sa faca pasul asta, discutia ar fi un pas important, dificil si riscant. Depinde de cat de pregatita e ea sa faca fata reactiei parintilor ei, indiferent care va fi asta. Refuzul ei de a le spune parintilor adevarul poate fi legat mai mult de ea decat de relatia voastra. Daca nu ma insel, cei de la Accept ofera consiliere psihologica gratuita persoanelor lgtb, i-ai putea recomanda sa mearga sa vorbeasca cu cineva.

      
    Știu despre asociația Accept... Am discutat cu ea despre asta de câteva ori, și nu îi face deloc plăcere subiectul, iar răspunsurile ei tot negative sunt. Eu nu vreau să o forțez, ci aș fi vrut să simtă. Ceea ce mă doare pe mine, este faptul că eu sunt dispusă să îmi asum toate riscurile, iar ea nu.  

  •  
    • 11561 mesaje
    21 Feb 2016, 10:12
    1 0
    Da , tu stii mai bine , si eu personal te inteleg si as vrea sa ti gasesti fericirea in tara ta natala , dar ma tem ca obtuzitatea societatii nu te ajuta, cel putin deocamdata.
    Poate ca o sa ai noroc , si pana la urma vei fi fericita!
  •  
    • 195 mesaje
    21 Feb 2016, 10:16
    0 0
    pitipoanca69 said:Da , tu stii mai bine , si eu personal te inteleg si as vrea sa ti gasesti fericirea in tara ta natala , dar ma tem ca obtuzitatea societatii nu te ajuta, cel putin deocamdata.
    Poate ca o sa ai noroc , si pana la urma vei fi fericita!

     
    Îți mulțumesc pentru empatie. Este foarte greu și frustrant să trăiești într-o societate în care ești văzut defect având o alta orientare sexuală. Și eu mi-as dori să îmi creez aici în țară ceea ce îmi doresc, dar nu cred că va fi posibil. Dacă voi alege să rămân aici, va trebui să trăiesc o viață în umbră. În afară ești văzut ok și nimeni nu se uită cruciș că te ții de mână cu partenera.

  •  
    • 11561 mesaje
    21 Feb 2016, 10:29
    0 0
    Lebada_neagra said:
    Gretchen said:Nu prea ai cum sa o fortezi sa faca pasul asta, discutia ar fi un pas important, dificil si riscant. Depinde de cat de pregatita e ea sa faca fata reactiei parintilor ei, indiferent care va fi asta. Refuzul ei de a le spune parintilor adevarul poate fi legat mai mult de ea decat de relatia voastra. Daca nu ma insel, cei de la Accept ofera consiliere psihologica gratuita persoanelor lgtb, i-ai putea recomanda sa mearga sa vorbeasca cu cineva.

      
    Știu despre asociația Accept... Am discutat cu ea despre asta de câteva ori, și nu îi face deloc plăcere subiectul, iar răspunsurile ei tot negative sunt. Eu nu vreau să o forțez, ci aș fi vrut să simtă. Ceea ce mă doare pe mine, este faptul că eu sunt dispusă să îmi asum toate riscurile, iar ea nu.  

      Nu  stiu , poate  ca  spre  deosebire  de  tine , care  pui pasiune  in  aceasta  relatie , ea  urmareste  doar  satisfactia  sexuala , sau  pir  si  simplu  nu  este  dispusa sa  indure  oprobiul  "public"!!!
      Nu  as  vrea  sa  o  acuz  fara  motiv! 
      Cu  siguranta  ca  este  frustant  sa  traiesti  o  viata  intreaga  apasata  de  privirile  piezise  ale  societatii!!
      Sper  ca  pana  la  urma  sa  gasiti  o cale , daca  chiar  va  iubiti  reciproc!!

  •  
    • 195 mesaje
    21 Feb 2016, 10:33
    0 0
    Asta este problema, că sunt în dubii. Ori mă iubește atât de mult încât să își asume tot, ori mă iubește doar pentru a avea o relație ascunsă de ochii lumii. Nici eu nu știu. De iubit mă iubește, doar că nu așa cum mă aștept eu.
  •  
    • 3765 mesaje
    21 Feb 2016, 11:01
    2 1
    Lebada_neagra said:într-o societate în care ești văzut defect având o alta orientare sexuală.

     

    si cum crezi ca s-a dezvoltat societatea asta?? cum crezi ca au aparut oamenii?  cred ca prin lins e putin probabil sa existe continuitate.

    nu mai da vina pe societate. nu ea te-a impins si te-a facur lesbi. numai ca tu vrei ca societatea sa te ridice pe un piedestal. omul este liber in intinimatea dormitorului lui.

     vrei sa traiesti cu un personaj asemeni tie!!?? traieste tata, si nu mai bate atat toba!

  •  
    • 195 mesaje
    21 Feb 2016, 11:10
    1 0
    Cred că nu ai citit începutul topicului. Apropo, ți-ai luat din timpul tău să comentezi, și nici eu sau tu, nu am avut de câștigat.
    Acest mesaj a fost editat de către Lebada_neagra: 21 Feb 2016, 11:13
  •  
    • 3765 mesaje
    21 Feb 2016, 11:16
    1 0
    asa...si!?
    daca deschizi un topic public te pregatesti si pentru comentarii nedorite.
    nu-ti convine!? deschide subiectul intr-o atmosfera privata si o sa ai numai lapte si miere in comentarii.
    la numarul de fite, pe voi astia, va intrec doar pitipoancele de la antena 3, la capatos.
  •  
    • 195 mesaje
    21 Feb 2016, 11:18
    0 0
    Ok, comentează ce vrei.
  •  
    • 11561 mesaje
    21 Feb 2016, 11:20
    0 0
    igivansenior said:asa...si!?
    daca deschizi un topic public te pregatesti si pentru comentarii nedorite.
    nu-ti convine!? deschide subiectul intr-o atmosfera privata si o sa ai numai lapte si miere in comentarii.
    la numarul de fite, pe voi astia, va intrec doar pitipoancele de la antena 3, la capatos.

     Mai  exista  Antena  3?????????????????!!!!!

  •  
    • 3765 mesaje
    21 Feb 2016, 11:22
    0 0
    habar n-am. de cativa ani de zile am scos tot ce inseamna antena din televizor. sau am pus la urma programelor. loc unde nu ajung niciodata
  •  
    • 12208 mesaje
    21 Feb 2016, 11:28
    0 0
    Lebada_neagra said:Asta este problema, că sunt în dubii. Ori mă iubește atât de mult încât să își asume tot, ori mă iubește doar pentru a avea o relație ascunsă de ochii lumii. Nici eu nu știu. De iubit mă iubește, doar că nu așa cum mă aștept eu.

    Oamenii iubesc diferit si daca ea este mai conservatoare in sensul ca ii pasa de cei din jur, sau pur si simplu nu e gata pentru o relatie stabila ar trebuii sa ii accepti pozitia si sa mai lasi putin timpul sa treaca peste voi ..Chiar nu ai motive sa te grabesti nici tu .Da-ti inca un timp sa intelegi ce vrea ea cu adevarat . 

  •  
    • 10065 mesaje
    21 Feb 2016, 11:32
    0 0
    Parerea me, lebada, e ca fortezi nitel nota , inclini catre a face show, probabil te vezi deja la starea civila si cum graba strica treaba ... Pare a ii impune (cu sau fara de voie) dragei tale partenere a lua decizii in forta, nefiind pregatita inca a o face .
    Daca tot o iubesti atit de mult, n-ar fi mai ok a ii da teren in a decide cind si dupa cum simte ? Zic si io ...
  •  
    • 195 mesaje
    21 Feb 2016, 11:33
    0 0
    gabriela42 said:
    Lebada_neagra said:Asta este problema, că sunt în dubii. Ori mă iubește atât de mult încât să își asume tot, ori mă iubește doar pentru a avea o relație ascunsă de ochii lumii. Nici eu nu știu. De iubit mă iubește, doar că nu așa cum mă aștept eu.

    Oamenii iubesc diferit si daca ea este mai conservatoare in sensul ca ii pasa de cei din jur, sau pur si simplu nu e gata pentru o relatie stabila ar trebuii sa ii accepti pozitia si sa mai lasi putin timpul sa treaca peste voi ..Chiar nu ai motive sa te grabesti nici tu .Da-ti inca un timp sa intelegi ce vrea ea cu adevarat . 

     
    M-am gândit..dar mi-e frică să nu pierd timpul, să treacă anii, și într-un final să nu vrea... 

  •  
    • 195 mesaje
    21 Feb 2016, 11:34
    0 0
    ViktorC said:Parerea me, lebada, e ca fortezi nitel nota , inclini catre a face show, probabil te vezi deja la starea civila si cum graba strica treaba ... Pare a ii impune (cu sau fara de voie) dragei tale partenere a lua decizii in forta, nefiind pregatita inca a o face .
    Daca tot o iubesti atit de mult, n-ar fi mai ok a ii da teren in a decide cind si dupa cum simte ? Zic si io ...

      
    Eu cred ca este ok sa se puna problema asta intr-un cuplu. Ca dupa te poti trezi ca ai stat intr-o relatie de cativa ani si partenera sau pertenerul, in functie de caz, sa nu aiba niciun gand serios.


    Acest mesaj a fost editat de către Lebada_neagra: 21 Feb 2016, 11:39
  •  
    • 11561 mesaje
    21 Feb 2016, 11:36
    0 0
    Cu siguranta lucrurile nu se vor schimba in ceea ce ne priveste , iar decizia partenerei tale , care are retineri in acest moment , are putine sanse sa fie alta!
    Probabil ea se simte mai confortabil in "umbra" , personalitatea ei , nepermitandu i sa infrunte "ochiul soacrei"!!!