Salvare casnicie

  •  
    • 1890 mesaje
    19 Feb 2016, 16:36
    1 0
    udaridari said:Nu este deloc justificat gestul ei de a cauta iubire si admiratie in alta parte dar stand totusi intr-o casnicie. Corect era sa incerce sa rezolve probleme curente si daca nu se poate si nu se poate se departeau mai mult sau mai putin civilizat si apoi iesea in piata.

    A insela, a duce o viata dubla mi se pare cel mai josnic lucru. Este lipsa de respect fata de tine in primul rand.

     Perfect adevarat! Si eu sunt pentru lucrurile clare!

  •  
    • 3765 mesaje
    19 Feb 2016, 18:57
    1 0
    gabriela42 said:Domnilor e chiar urat ceea ce faceti aici
    , ....
    e chiar urat , sentimentele oamenilor nu sunt prilej de glume deocheate serios , inteleg sa luati la misto pe cineva care pune o intrebare la misto , dar pe un om care sufera chiar nu se cade . Fiecare dintre voi faceti pe vitejii dar o casnicie inseamna si compromisuri ;iar multi dintre voi sunteti singuri si va arde buza dupa o sotie iubitoare si devotata .
    NIMENI NU INSALA DE BINE , fie femeie sau barbat: insala pentru ca pe plan emotional nu este multumit/a.
    Crys asculta te rog si ia aminte :IUBIREA , RESPECTUL SI CU ATAT MAI MULT DEVOTAMENTUL unei femei trebuie meritat!Dragostea ei nu ti se cuvine doar pentru ca aduci salariul in casa si purtati acelasi nume ....Dragostea se castiga si se regastiga in fiecare zi , daca tu te-ai obisnuit cu fata si trupul ei si o consideri doar vecina ta de apartament, sau persoana ingaduitoare pe care doar iti versi nervii si neputinta , atunci , este perfect justificat getul ei de a cauta iubire si admiratie in alta parte ....Daca tu esti orb si coleric , ceilalti barbati nu sunt !

     

     

    cris, sau crys cu este alintat de colegi, l-a durut undeva de sfaturile scrise in zona. a aruncat un mesaj si p-aci ti-e drumul. iar noi, sau voi sau tu, ne dam de ceasul mortii sa-i explicam ce inseamna o casnicie.

    sunt de parere ca 99% din topicele deschise aici sau aiurea ce descriu probleme de casa, masa sau bufet, sunt deschise de kiki. sau de kiki.

    si apoi, fiecare este liber sa spuna ce vrea. parca era un motto ce se perinda prin zona .

  •  
    • 7959 mesaje
    19 Feb 2016, 23:11
    0 0


    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 1 Apr 2016, 19:55
  •  
    • 5609 mesaje
    20 Feb 2016, 00:51
    6 0
    ..............................
    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 29 Mar 2016, 06:38
  •  
    • 10065 mesaje
    20 Feb 2016, 11:58
    0 0
    scorpion112 said:
    udaridari said:Nu este deloc justificat gestul ei de a cauta iubire si admiratie in alta parte dar stand totusi intr-o casnicie. Corect era sa incerce sa rezolve probleme curente si daca nu se poate si nu se poate se departeau mai mult sau mai putin civilizat si apoi iesea in piata.

    A insela, a duce o viata dubla mi se pare cel mai josnic lucru. Este lipsa de respect fata de tine in primul rand.

     Perfect adevarat! Si eu sunt pentru lucrurile clare!

     

    Bingo si g+1 .

     

    Io punctez pe cel mult 1% ce astfel procedeaza.

     

  •  
    • 1890 mesaje
    21 Feb 2016, 19:58
    0 0
    ViktorC said:
    scorpion112 said:
    udaridari said:Nu este deloc justificat gestul ei de a cauta iubire si admiratie in alta parte dar stand totusi intr-o casnicie. Corect era sa incerce sa rezolve probleme curente si daca nu se poate si nu se poate se departeau mai mult sau mai putin civilizat si apoi iesea in piata.

    A insela, a duce o viata dubla mi se pare cel mai josnic lucru. Este lipsa de respect fata de tine in primul rand.

     Perfect adevarat! Si eu sunt pentru lucrurile clare!

     

    Bingo si g+1 .

    Io punctez pe cel mult 1% ce astfel procedeaza.

     

     Mda, de obicei te mai agati de speranta, nu-ti vine sa arunci in aer toate puntile si s-o iei de la capat. Intr-o casnicie realizezi ceva atat pe plan sufletesc cat si material. Mai sunt si copii la mijloc, in unele cazuri. Tot spui ca poate e o pasiune trecatoare, ca se va intoarce, ca va realiza ce pierde partenerul daca se desparte de tine, etc... 

  •  
    • 10065 mesaje
    22 Feb 2016, 01:11
    2 0
    scorpion112 said:
    ViktorC said:
    scorpion112 said:
    udaridari said:Nu este deloc justificat gestul ei de a cauta iubire si admiratie in alta parte dar stand totusi intr-o casnicie. Corect era sa incerce sa rezolve probleme curente si daca nu se poate si nu se poate se departeau mai mult sau mai putin civilizat si apoi iesea in piata.

    A insela, a duce o viata dubla mi se pare cel mai josnic lucru. Este lipsa de respect fata de tine in primul rand.

     Perfect adevarat! Si eu sunt pentru lucrurile clare!

     

    Bingo si g+1 .

    Io punctez pe cel mult 1% ce astfel procedeaza.

     

     Mda, de obicei te mai agati de speranta, nu-ti vine sa arunci in aer toate puntile si s-o iei de la capat. Intr-o casnicie realizezi ceva atat pe plan sufletesc cat si material. Mai sunt si copii la mijloc, in unele cazuri. Tot spui ca poate e o pasiune trecatoare, ca se va intoarce, ca va realiza ce pierde partenerul daca se desparte de tine, etc... 

     

    Croitorul iscusit masoara de sapte ori si taie o data , altfel il costa. O toala petecita ... nicicind n-o sa arate ca noua oricit te-ai stradui. 

  •  
    • 11561 mesaje
    22 Feb 2016, 10:17
    4 0
    Exceptand putinele cazuri de casnicii care tind spre "perfectiune" , restul , adica majoritatea sunt un amalgam de compromisuri si intelepciune ale partenerilor si de dorinta lor de a continua impreuna , de prioritatile cuplului si de intensitatea orgoliilor!
    De aici , se rezolva aproape totul sau sa naruieste la primul "val " care ajunge la genunchi!
  •  
    • 175 mesaje
    24 Feb 2016, 22:02
    0 1
    Auzi, vorba cantecului: nu esti tu putin cam prost? Dar in fine, mai exista si dobitoci pe lumea asta.
  •  
    • 5609 mesaje
    9 Mar 2016, 07:04
    1 0
    .......................
    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 29 Mar 2016, 06:38
  •  
    • 11561 mesaje
    9 Mar 2016, 09:42
    0 0
    Alin42 said:Piti.....adevarul numai ei 2 il stiu.in spatele acestei povestiri se ascunde o drama,o fosta iubire....un copil.Daca ea vroia un ciocan cred ca il gasea ..dar familia e familie,creed ca e vorba de mai mult.
    Tot raul e si un bine,dar de fapt cine va pierde? COPILUL.el va profita de despartire si suge sa zic asa....profita..oare cine ..ce a gresit..?Adevarul numai ei 2 il stiu.
    Unde dragoste nu e...nimic nu e.
     

     Tu  esti  orb , sau  nu  stii  sa  citesti!!!??
     Pai  tocmai  asta  e , ca  a  gasit  "alt  ciocan"!!!!
    Filozofii  de  2 bani  emitem  toti!!!!

  •  
    • 5609 mesaje
    11 Mar 2016, 04:20
    1 0
    .....................



    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 29 Mar 2016, 06:39
  •  
    • 151 mesaje
    1 Apr 2016, 15:23
    1 0
    crys73 said:Sunt disperat  ca sotia nu ma mai iubeste nu mai simte aproape nimic pentru mine dupa ce sa indragostit de altul la locul de munca,am 42 ea 36 avem un copil de 13 ani  suntem impreuna de 15 ani si totul se duce de rapa,an fost informat ca ei se intalnesc i-am pris am iertat-o din suflet ,a fost fara bataie fara prea mult tam tam am fost foarte calm ca eu o iubesc ca nebunul.I-am zis sa stearga nr.de tel contul lui de facebook care a si facut-o dar ea tot il iubeste in continuare si ea tot mai vb cu el la lucru.Am vb cu el si el spune ca ii pare rau ca s-a bagat in familia noastra si ca nu vrea sa mai aiba de aface cu ea, Din discutia avuta cu ea i-am zis ca daca il muta pe alt schimb si ea imi spune  ,, ce vrei sa se supere prietenii lui pe mine ca este schimbat pe alt schimb".Am vb.si din mai multe discuti i-am propus sa mai facem un copil poate il uita dar nici gand.Baiatul nostru a fost din dragoste ne iubeam foarte mult si simteam ca si ea ma iubeste.Motivul care zice ea de mine ca am fost totdeauna nervos care recunosc ca asa a fost  dar ne mai certam dar nu ma asteptam sa imi faca asa ceva.A recunoscut ca de 3 luni a fost cu el sa si culcat impreuna dupa care eu am iertat-o am sters tot dar nu stiu  ce sa ma mai fac sa fim iara impreuna,eu am fost primul ei barbat,incerc sa ii ofer tot ce pot si chiar daca ii aduc luna de pe cer nu este bucuroasa. Ma tot gandesc unde pot apela biserica ,psiho etc .Poate imi dati un sfat cei care au trecut prin asa ceva si au reusit sa salveze casnicia  .

     

     

    Draga crys73,

     

    eu din relatarea ta am retinut ca ai fost primul barbat din viata ei.

     

    zic eu, ca o baba proasta ce ma aflu, mare greseala ca v-ati grabit sa va puneti pirostriile. Pt tine o fi fost bine, luai o fata tanara, neprihanita ... Dar pt ea ? lua unul "mai copt" cu 8 anisori, si cu ceva experienta ... in timp ce ea, singura experienta se reducea la nenorocita de "prima oara" si la filmele pt adulti.

    Pe masura ce a trecut timpul, pasiunea s-a dus (aici poti tu sa ne spui cum, cand ? ? sau sa ghicesc eu : munceati de dimineata pana seara, ajungeati acasa, la inceput dornici de regasire, apoi fara graba, ca la ce bun, doar tot acolo iti gasesti partenerul si maine, si poimaine, si luna viitoare.. asa ca ati rarit-o cu sxul.. A mai aparut si copilul, alte raspunderi, in mare parte pe capul ei. La rutina casa, serviciu, s-au adaugat si scutecele copilului, alaptatul, scoala  pt ca, vezi tu, societatea te invata ca ' copilul este o sursa inepuizabila de satisfactii personale, de bucurii de-ti vine sa chiui' dar aceeasi societate nu iti spune ceea ce este in realitate: o "slujba" 24/24 de la care nu vei putea abdica in vecii vecilor amin !

     

    In contextul asta , a aparut "Colegul", ca un colac de salvare intr-o mare de mocirla, ma scuzati.  Probabil ca au gasit ce discuta, iar in pat o fi fost vreo revelatie, normal... dupa ce toata viata ai mancat cartofi, cand ti se ofera si orez, ti se pare o trufanda !

     

    Sa nu crezi ca ii iau apararea; in situatia asta, faptul ca "i-ai prins,", ca i-ai cerut sa-l blocheze pe "feisbuc"  , sa-i stearga numarul ... cred ca ai avut o inspiratie nefericita. Nu este o atitudine matura, demna. Si mai nefericita ideea sa vorbesti cu "armasarul"...

     

    Adica, eu ti-as zice sa te porti ca un barbat de peste 40 ani , nu ca un licean de varsta fiului tau, cu feisbuci, smsuri...

     

    Eu as zice sa-i prezinti clar situatia si sa-i prezinti cele 2 optiuni:

     

    1) Divortul cu tot ceea ce implica: partajul casei si , mai rau, al copilului , bani cheltuiti cu avocatii, mizeriile aduse la suprafata la infatisari...

     

    2) Ramaneti sub acelasi acoperis, dar separati in fapt. E libera sa-si traiasca amorurile, dar si dumneata, esti liber ca pasarea cerului. Puteti avea o relatie de convenienta, care sa nu tulbure copilul, s-au mai vazut cazuri, apoi, vedeti voi, cu trecerea timpului, ori va gasiti fiecare fericirea aiurea, fie ramaneti impreuna sa va oblojiti batranetile si sa faceti haz de necaz asa, pe la vreo 70 anisori...

     

    Dar un lucru e sigur, nimic nu va mai fi ca inainte. Poti sa te rogi de ea, sa-i blochezi telefoane, conturi, mailuri... degeaba. Ea nu mai ea fetiscana inocenta pe care ai luat-o dumneata de nevasta acu'15 ani .

    In situatia actuala, ea e in pozitia de forta iar dumneata in cea defensiva.

    Si n-ar trebui. Pt ca intr-un cuplu, ca sa te simti bine, trebuie sa ai o relatie de echilibru si nu un dominator si un supus.

     

    Ma scuzi ca m-am luat cu vorba, dar chiar mi se pare un subiect interesant ,

    sa ne tii la curent ,

    cu drag,

    coana_mare

  •  
    • 7 mesaje
    29 Iul 2016, 15:04
    0 0
    BUNA ZIUA, , VREAU  SA  VA  MARTURISESC  CA SUNT FOARTE  FERICITA, DE 5 ANI M-AM DESPARTIT  DE PRIETENUL MEU DIN CAUZA   CELEI MAI BUNE PRIETENE A MEA, PENTRU CA  S-A INDRAGOSTIT DE PRIETENUL MEU ,  EU  NU  MI-AM DAT SEAMA LA INCEPUT SI  O CREDEAM   O ADEVARAT PRIETENA, DAR  EA  A UMBLAT  CU  LUCRURI  NECURATTE, EU  NU CREDEAM   IN ASA CEA  PANA CAND  MI S-A FACUT RAU LA  MUNCA,   AM UMBLAT PRIN MULTE SPITALE PE LA MEDICI ,  DAR  NIMENI NU IMI GASEA  NIMIC, PRIETENUL  MEU   CU CARE URMA  SA  NE CASATORIM   NU MA INTELEGEA, PRIETENA MEA CEA MAI  BUNA   ASA CUM O CREDEAM EU MEREU  VENEA LA MINE   BA  CU CEVA DULCE , BA CU  UN CADOU EU  NU IMI DADEAM SEMA, SLABISEM 22 KG, PANA CAND O  VERISOARA  DIN SPANIA A  VENI IN CONCEDIU   IN LUNA MAI ANUL  ACESTA    SI  EA  AVEA PROBLEME CU  SOACRA  EI, SI   EA MI-A  VORBIT CA   A  CUNOSCUT UN PARINTE   SI VORBESTE CU EL  DE  CEVA  VREME   SI  SITUATIA  EI  SE  INBUNATATISE, SOACRA INCEPUSE  SA O SUNE  SA  AIBA GRIJA  DE COPII EI ,  SITUATIA  SE INBUNATATI-SE  SI  MI-A  VORBIT SI MIE DE   ACEST PARINTE  MI-A DAT NR  SI AM VB CU EL , VREAU SA  VA SPUN  CA   DIN  LUNA MAI  DE CAND AM VORBIT  CU PARINTELE NICOLAE, CA  ASA  SE  NUMESTE  EU  MA SIMT MAI BINE  IAR     DIN 15 IULIE M-AM IMPACAT  CU PRIETENUL  CU CARE  AM SI  FIXAT  NUNTA,   IAR  IN LUNA AUGUST  MERGEM IN  CONCEDIU IN GRECIU, PARINTE NE-A INDEMNAT  SA MERGEM SI AL SF  NECTARIE SI SF IOAN  RUSUL, MA  BUCUR  PENTRU CA SI PRIETENUL MEU, IONUT A  VORBIT  CU PARINTELE  SI S-A SCHIMBAT  MULT.
     V-AM IMPARTASIT  BUCURIA MEA  , SPERAND  CA  POT  ADUCE  BUCURII  SI IN  ALTE INIMI SI RELATI CU PROBLEME, VA ROG SA MA CREDE-TI, SUNT FOARTE  FERICITA SI ASTA  DATORITA PR. NICOLAE , DACA A VETI PROBLEME  INDRAZNITI  SI  NU  VETI REGRETA. (NR PR. ESTE 0724266814)
  •  
    • 2115 mesaje
    29 Iul 2016, 15:38
    0 0
    Admineee, help! Ne-a napadit o stefanie cu popa-l ei cu tot.
  •  
    • 10065 mesaje
    29 Iul 2016, 15:48
    0 0
    Mda. Ca si un scurt rezumat.

    Pe nenea il incalecara dracii de i-o infiletat-o dragutei in cauza, si nici vorba de pofta de prospatura ...

    Mos Craciun cu plete dalbe ...
  •  
    • 11561 mesaje
    8 Nov 2017, 11:45
    0 0
    crys73 said:Sunt disperat  ca sotia nu ma mai iubeste nu mai simte aproape nimic pentru mine dupa ce sa indragostit de altul la locul de munca,am 42 ea 36 avem un copil de 13 ani  suntem impreuna de 15 ani si totul se duce de rapa,an fost informat ca ei se intalnesc i-am pris am iertat-o din suflet ,a fost fara bataie fara prea mult tam tam am fost foarte calm ca eu o iubesc ca nebunul.I-am zis sa stearga nr.de tel contul lui de facebook care a si facut-o dar ea tot il iubeste in continuare si ea tot mai vb cu el la lucru.Am vb cu el si el spune ca ii pare rau ca s-a bagat in familia noastra si ca nu vrea sa mai aiba de aface cu ea, Din discutia avuta cu ea i-am zis ca daca il muta pe alt schimb si ea imi spune  ,, ce vrei sa se supere prietenii lui pe mine ca este schimbat pe alt schimb".Am vb.si din mai multe discuti i-am propus sa mai facem un copil poate il uita dar nici gand.Baiatul nostru a fost din dragoste ne iubeam foarte mult si simteam ca si ea ma iubeste.Motivul care zice ea de mine ca am fost totdeauna nervos care recunosc ca asa a fost  dar ne mai certam dar nu ma asteptam sa imi faca asa ceva.A recunoscut ca de 3 luni a fost cu el sa si culcat impreuna dupa care eu am iertat-o am sters tot dar nu stiu  ce sa ma mai fac sa fim iara impreuna,eu am fost primul ei barbat,incerc sa ii ofer tot ce pot si chiar daca ii aduc luna de pe cer nu este bucuroasa. Ma tot gandesc unde pot apela biserica ,psiho etc .Poate imi dati un sfat cei care au trecut prin asa ceva si au reusit sa salveze casnicia  .

       Prostia  se  plateste!