O poveste cam complicata .Help ?!

  •  
    • 2 mesaje
    5 Feb 2016, 09:37
    0 0
    Buna ziua , oameni dragi . Am decis sa fac postarea aceasta pentru ca am observat ca aici pot reusii sa-mi raspund intrebarilor fara raspuns ...
    Povestea mea este cam asa .. In urma cu ceva timp am cunoscut un tip...tipul de varsta cu mine , 25 respectiv...Toate bune si la locul lor cum e mereu in orice relatie la inceput ...Urasc asta ...Dupa ceva timp observi ce ai langa tine si iti lasa un gust amar total in gura .. Dar, fiecare cu norocul lui ...De certat ne-am certat ca fiecare , foar ca este foarte orgolios . Si eu era inainte sa il cunosc pe el orgolioasa si foarte rea . dar am invatat din relatiile ce le-am avut sa las de la mine , sa iert, sa imi cer scuze, si asa incet incet m-am maturizat si am realizat cand am gresit si am stiut sa imi asum asta fara sa ma traga cineva de maneca si sa-mi spuna ...El nu stie sa faca asta , Se supara din orice si de multe ori din prostii . Munca e cam greuta pentru el dar intr-un final a gasit ceva de munca .4 ore pe zi ce sa zic .. decat nimic :)) ...eu muncesc nu am probleme.ma pot intretine oricand si cu el si fara el , nu asta ar fii problema . Ideea este ca mi-am dorit o familie , o familie care eu nu am avut-o.Asta imi doresc foarte mult .Liniste,intelegere, si o familie !
    Am avut certuri in care era sa dea si in mine  .Ma tras de par , si reactioneaza foarte urat . Sunt constienta ca nu asta e viata care o merit si nu e ok sa se comporte asa . si stiu ca o sa spune ti ca a x oara o sa dea in mine . Stiu asta . Doar ca atat de mult mi-am dorit si imi doresc familie de m-am lipit de el ca un timbru de scrisoare si asta ma dezamageste foarte tare la mine . Ca m- am lasat pe mine pentru el .Ma gandesc la el decat la mine mai intai ..
    Nu stiu ce sa cred . Am inceput sa cedez si sa obosesc .stau la el nu la mine in casa ...m am rupt de familie si de prietenii care ii mai aveam .sunt o fata frumoasa si cuminte numai ca am ajuns cu el sa ma plafonez asa , sa nu ma mai multumeasca nimic, sa ma simt uneori urata si proasta .., si nu cred ca este ok asta .. Accept din partea voastra orice sfat si critica.Va multumesc .O zi minunata.
  •  
    • 11561 mesaje
    5 Feb 2016, 10:18
    2 0
    Misca te pana chiar nu devii urata si proasta de a binelea!
    Faptul ca ti a lipsit amilia si ca ti o doresti cu ardoare , nu poate sa te determine sa te "ingropi" iarasai intr o crunta dezamagire!!
    Nu familia cu orice pret sau sacrificiu , iti aduce fericirea si linistea, mai ales ca spui ca te poti sustine singura!
    Rupe te de martalog cat mai repede si bafta!!!
  •  
    • 2 mesaje
    5 Feb 2016, 11:53
    0 0
    inca o chestie ....stau la el in casa nu la mine in apartament...am hainele mele si un televizor cumparat de mine ...imi este teama sa ii spun ca vreau sa terminam si sa plec...pentru ca nu ma va lasa .reactioneaza urat ...am mai incercat sa ii spun si a reactionat  cu pumni in pereti , haine aruncate prin toata casa , injuraturi , etc ...stie ca nu plec, i am spus de 1000 de ori dar de data asta sunt convinsa ca vreau sa o fac ...si nu stiu cum sa procedez ...ne complicam viata uenori aiurea ...
    Acest mesaj a fost editat de către independenta01: 5 Feb 2016, 11:57
  •  
    • 7959 mesaje
    5 Feb 2016, 12:38
    3 0
    independenta01 said:inca o chestie ....stau la el in casa nu la mine in apartament...am hainele mele si un televizor cumparat de mine ...imi este teama sa ii spun ca vreau sa terminam si sa plec...pentru ca nu ma va lasa .reactioneaza urat ...am mai incercat sa ii spun si a reactionat  cu pumni in pereti , haine aruncate prin toata casa , injuraturi , etc ...stie ca nu plec, i am spus de 1000 de ori dar de data asta sunt convinsa ca vreau sa o fac ...si nu stiu cum sa procedez ...ne complicam viata uenori aiurea ...

     Aaa, daca nu te lasa ala sa pleci stai acolo. Cum mai si injurata si f...... si cu banii luati? Unele n-aveti cap nici cat gaina.
    Tu vrei sau nu sa pleci? Iti faci bagale si ti le duci la tine si-l anunti pe Gicu dupa. N-are decat sa urle singur la pereti.

  •  
    • 3765 mesaje
    5 Feb 2016, 14:06
    0 0
    independenta01 said:
    Buna ziua , oameni dragi .

     

    in ce localitate stati?

  •  
    • 742 mesaje
    5 Feb 2016, 19:39
    3 0
    Fugi ..poti sa iei hainele si sa pleci.eu iti garantez ca daca gasesti pe cineva compatibil cu tine o sa-ti multumesti.Cel mai mare dusman e timpul,fiecare isi are jumatatea undeva.Du-te o perioada sa nu te gasesca,schimba nr,bine ca nu aveti copii.
    BAFTA. 
  •  
    • 5609 mesaje
    6 Feb 2016, 00:54
    4 0
    independenta01 said:inca o chestie ....stau la el in casa nu la mine in apartament...am hainele mele si un televizor cumparat de mine ...imi este teama sa ii spun ca vreau sa terminam si sa plec...pentru ca nu ma va lasa .reactioneaza urat ...am mai incercat sa ii spun si a reactionat  cu pumni in pereti , haine aruncate prin toata casa , injuraturi , etc ...stie ca nu plec, i am spus de 1000 de ori dar de data asta sunt convinsa ca vreau sa o fac ...si nu stiu cum sa procedez ...ne complicam viata uenori aiurea ...

     

    Si ce daca sparge peretii, este casa lui, nu? Deci, poate sa faca ce vrea!
    Prostia este a ta ca stai si suferi!
    Clar, este omul nepotrivit, nu ai viitor fericit cu el, asa ca, pleaca de acolo!
    Nu trebui sa-i spui nimic daca iti este teama de el, ia-ti liber de la munca intr-o zi cand si el munceste, vino acasa si impacheteaza tot, ia un taxi si muta-te! Ii dai cheia mai tarziu, sau o lasi la un prieten comun sa i-o dea, ori te intalnesti cu el in public, la el la servici, ori unde nu poate face nici o scena,  dar, in nici un caz acasa la el, unde ai risca sa te bata.

    Inca ceva, nu te grabii sa-ti faci o familie cu primul pe care-l intalnesti si-l cunosti doar de "ceva vreme", aloca-ti timp mai mult ca sa vezi daca sunteti compatibili si relatia functioneaza, iar daca-i violent, fugi fetita, dupa prima criza, ca nu merita sa suferi luni sau ani ca sa ajungi la aceeasi concluzie.


     

  •  
    • 7959 mesaje
    6 Feb 2016, 11:38
    1 0
    Nu poate sa fuga, voi nu vedeti ca e depersonalizata deja, "a renuntat la orgoliu, a invatat sa lase de la ea"?
    Da, lasi de la tine si gura mai moale cand ai pentru cine.
    Cazul clasic, nimic nou.
  •  
    • 414 mesaje
    6 Feb 2016, 12:54
    1 0
    Incearca sa te concentrezi asupra ta... poate chiar nu te merita... si eu cred ca meriti mult mai mult... lasa-l , nu-i prea place munca, si alte gesturi nedemne de un barbat... nu renunta la cea ce iti doresti ... o familie OK... si inca esti foarte tanara....
  •  
    • 1890 mesaje
    6 Feb 2016, 20:36
    1 0
    Daca esti reala nu pot sa cred ca deliberat te lasi calcata in picioare. S-ar putea sa ai sindromul Stockholm.
  •  
    • 12 mesaje
    7 Feb 2016, 15:49
    0 0
    Daca e greu cu munca , crezi ca ai sa tragi numai tu sa intretii familia si cu toate astea ti-o mai ei si pe carca , asa iti vezi viata in viitor? daca da ramai in relatie iar daca nu desparte-te (esti tanara ai sa gasesti pe altcineva mai bun ).

  •  
    • 12208 mesaje
    8 Feb 2016, 07:49
    0 0
    scorpion112 said:Daca esti reala nu pot sa cred ca deliberat te lasi calcata in picioare. S-ar putea sa ai sindromul Stockholm.

    Nu prea seamna , dar ....Fiecare e liber sa creada ce vrea !


     

    Sindromul Stockholm descrie comportamentul unei victime răpite sau captive care, în timp, începe să își simpatizeze răpitorul. Persoanele captive încep prin a se identifica cu răpitorii, ca un mecanism defensiv, din teama de violență. Micile semne de bunătate venite din partea răpitorului sunt amplificate, întrucât într-o situație de captivitate, lipsa perspectivelor este prin definiție imposibilă. Încercările de evadare sunt și ele percepute drept o amenințare, întrucât, într-o tentativă de evadare, există marele risc ca cel răpit să fie afectat și rănit.

    Drept consecință, victima devine hiper-vigilentă în privința nevoilor răpitorului și neștiutoare în privința propriilor nevoi. Separarea de răpitor devine tot mai grea pentru victimă, întrucât ar pierde singura relație pozitivă formată - cea cu răpitorul.

    Este important de subliniat că aceste simptome apar în condiții de stres emoțional foarte mare. Acest comportament este considerat ca o strategie obișnuită de supraviețuire pentru persoanele care sunt victime ale abuzului inter-personal și a fost observat în cazul divorțurilor cu copii, al copiilor abuzați emoțional, al membrilor sectelor religioase, prizonieri de război și tabere de concentrare

  •  
    • 12208 mesaje
    8 Feb 2016, 07:51
    1 0
    independenta01 said:inca o chestie ....stau la el in casa nu la mine in apartament...am hainele mele si un televizor cumparat de mine ...imi este teama sa ii spun ca vreau sa terminam si sa plec...pentru ca nu ma va lasa .reactioneaza urat ...am mai incercat sa ii spun si a reactionat  cu pumni in pereti , haine aruncate prin toata casa , injuraturi , etc ...stie ca nu plec, i am spus de 1000 de ori dar de data asta sunt convinsa ca vreau sa o fac ...si nu stiu cum sa procedez ...ne complicam viata uenori aiurea ...

    Pai de ce nu pleci , pentru ce lupti tu , el nu este un om de trait alaturi ... iti place sa te pedepsesti singura ca ai facut o alegere gresita ! Te mai si autointitulezi INDEPENDENTA ... fata de ce , fata de ratiune si bun simt ????? Trezeste-te !


    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 8 Feb 2016, 07:52
  •  
    • 13 mesaje
    8 Feb 2016, 09:08
    3 0
    buna .. pe de parte te inteleg ..doar pt ca am fost in situatia ta
    tot ce pot sa iti spun este PLEACA !!!
    Un om ca el nu se va schimba niciodata , eu mi-am rapit 3 ani din viata cu un asa om care pe deasupra mai era si extreme de gelos , eram controlata si verificata 24 din 24 , 7 zile din 7
    am suferit f mult dar m-am rugat la Dumnezeu si acuma dupa 2 ani de la despartire sunt casatorita cu cel mai minunat om si asteptam si un bebe...iti doresc si tie la fel .
    ai grija de tine si de viata ta pt ca e doar una ...allege sa fii fericita , fericirea nu ne-o ofera nimeni , singuri trebuie sa o alegem .
    Multa bafta !!!
  •  
    • 11561 mesaje
    8 Feb 2016, 09:38
    0 0
    fecioara22 said:buna .. pe de parte te inteleg ..doar pt ca am fost in situatia ta
    tot ce pot sa iti spun este PLEACA !!!
    Un om ca el nu se va schimba niciodata , eu mi-am rapit 3 ani din viata cu un asa om care pe deasupra mai era si extreme de gelos , eram controlata si verificata 24 din 24 , 7 zile din 7
    am suferit f mult dar m-am rugat la Dumnezeu si acuma dupa 2 ani de la despartire sunt casatorita cu cel mai minunat om si asteptam si un bebe...iti doresc si tie la fel .
    ai grija de tine si de viata ta pt ca e doar una ...allege sa fii fericita , fericirea nu ne-o ofera nimeni , singuri trebuie sa o alegem .
    Multa bafta !!!

       Mai  fetelor , da  cum  naiba  dati  numai  de  satia  din  prima!!!???
     Sau  n  ati  mai  vazut  p......, pana  la  ei!!!

  •  
    • 1890 mesaje
    8 Feb 2016, 12:53
    0 0
    gabriela42 said:
    scorpion112 said:Daca esti reala nu pot sa cred ca deliberat te lasi calcata in picioare. S-ar putea sa ai sindromul Stockholm.

    Nu prea seamna , dar ....Fiecare e liber sa creada ce vrea !


     

    Sindromul Stockholm descrie comportamentul unei victime răpite sau captive care, în timp, începe să își simpatizeze răpitorul. Persoanele captive încep prin a se identifica cu răpitorii, ca un mecanism defensiv, din teama de violență. Micile semne de bunătate venite din partea răpitorului sunt amplificate, întrucât într-o situație de captivitate, lipsa perspectivelor este prin definiție imposibilă. Încercările de evadare sunt și ele percepute drept o amenințare, întrucât, într-o tentativă de evadare, există marele risc ca cel răpit să fie afectat și rănit.

    Drept consecință, victima devine hiper-vigilentă în privința nevoilor răpitorului și neștiutoare în privința propriilor nevoi. Separarea de răpitor devine tot mai grea pentru victimă, întrucât ar pierde singura relație pozitivă formată - cea cu răpitorul.

    Este important de subliniat că aceste simptome apar în condiții de stres emoțional foarte mare. Acest comportament este considerat ca o strategie obișnuită de supraviețuire pentru persoanele care sunt victime ale abuzului inter-personal și a fost observat în cazul divorțurilor cu copii, al copiilor abuzați emoțional, al membrilor sectelor religioase, prizonieri de război și tabere de concentrare

     

  •  
    • 1890 mesaje
    8 Feb 2016, 12:58
    0 0
    gabriela42 said:
    scorpion112 said:Daca esti reala nu pot sa cred ca deliberat te lasi calcata in picioare. S-ar putea sa ai sindromul Stockholm.

    Nu prea seamna , dar ....Fiecare e liber sa creada ce vrea !


     

    Sindromul Stockholm descrie comportamentul unei victime răpite sau captive care, în timp, începe să își simpatizeze răpitorul. Persoanele captive încep prin a se identifica cu răpitorii, ca un mecanism defensiv, din teama de violență. Micile semne de bunătate venite din partea răpitorului sunt amplificate, întrucât într-o situație de captivitate, lipsa perspectivelor este prin definiție imposibilă. Încercările de evadare sunt și ele percepute drept o amenințare, întrucât, într-o tentativă de evadare, există marele risc ca cel răpit să fie afectat și rănit.

    Drept consecință, victima devine hiper-vigilentă în privința nevoilor răpitorului și neștiutoare în privința propriilor nevoi. Separarea de răpitor devine tot mai grea pentru victimă, întrucât ar pierde singura relație pozitivă formată - cea cu răpitorul.

    Este important de subliniat că aceste simptome apar în condiții de stres emoțional foarte mare. Acest comportament este considerat ca o strategie obișnuită de supraviețuire pentru persoanele care sunt victime ale abuzului inter-personal și a fost observat în cazul divorțurilor cu copii, al copiilor abuzați emoțional, al membrilor sectelor religioase, prizonieri de război și tabere de concentrare

     Si nu ti se pare ca se regaseste in aceasta descriere minus rapirea?

  •  
    • 3765 mesaje
    8 Feb 2016, 13:00
    0 0
    BRE NEA SCORPION, AIA CU STOCKOLM SE REFERA STRICT LA CAZURI DE RAPIRE SAU LUARE DE OSTATICI.
    noi aicisea vorbiram despre relatii. intr-o relatie esti liber sa pleci cand vrei.
  •  
    • 10065 mesaje
    8 Feb 2016, 13:09
    0 0
    igivansenior said:BRE NEA SCORPION, AIA CU STOCKOLM SE REFERA STRICT LA CAZURI DE RAPIRE SAU LUARE DE OSTATICI.
    noi aicisea vorbiram despre relatii. intr-o relatie esti liber sa pleci cand vrei.

     

    S-o crezi matale ...

     

  •  
    • 3765 mesaje
    8 Feb 2016, 13:15
    1 0
    ViktorC said:
    igivansenior said:BRE NEA SCORPION, AIA CU STOCKOLM SE REFERA STRICT LA CAZURI DE RAPIRE SAU LUARE DE OSTATICI.
    noi aicisea vorbiram despre relatii. intr-o relatie esti liber sa pleci cand vrei.

     

    S-o crezi matale ...

     

     

    Ca doara nu sta cu pistolul la tampla. strigi ca din gura de sarpe : m-a luat ostatecaa!! ajutooor!!

    bre nea victor, intr-o relatie nu-ti vezi parteneru' ca pe un dusman apoi fraternizezi cu el.

    e invers. mai intai fraternizezi cu el,  apoi te culci cu el, si d-abia dupa aia faci pe victima