Supercivilizatie sau decadenta morala?

  •  
    • 13 mesaje
    14 Ian 2016, 16:37
    0 0
    Va expun un caz al unei prietene care mi-a cerut un sfat, dar e atat de delicat, incat as vrea sa stiu cum judeca si altii acest caz, apoi sa-i spun si parerea mea. Ea sta de cativa ani buni impreuna cu iubitul ei in acelasi oras cu mama lui. Ea este foarte socata si contrariata de comportamentul lui fata de mama si sora lui, cat si al lor fata de el. Ele nu se jeneaza sa-l primeasca in tinute indecente ( doar in chiloti, cand e foarte cald). Sora fiind la vreo 27 ani, necasatorita inca, actrita de profesie ca si fratele si tatal lor (decedat ). Mama lui sta singura,iar fiica locuieste in alt oras si vine doar din cand in cand acasa. Mama lui il solicita mereu sa o ajute sa-si faca baie, nu se jeneaza sa fie vazuta de el complet goala, dar se fereste de iubita lui, motivand ca ii este jena (!!). El ii spune rar mama si mai des pe nume sau ,,iubire"...Intr-o discutie ea i-a spus prietenei mele ca sa fie pregatita sa ,,imparta" acelasi barbat (!!!), in ideea ca ea are nevoie de ajutor pentru anumite activitati privind cumparaturile sau altceva de ordin administrativ. Putea sa formuleze altfel  sau , in subliminal, cauta sa-i implementeze vreo  idee perversa? Dar prietena mea nu stie ce sa mai creada si simte un fel de neliniste, chiar aversiune fata de mama lui, avand cu totul alte principii cu privire la comportamentul parintilor fata de copiii de alt sex; adica mama-fiu, tata-fiica.
    Iubitul ei spune ca nu e nimic indecent sa-si vada mama si sora goale, ca nu trebuie sa ne jenam de corpurile noastre, ca suntem oameni civilizati, bla, bla...Stim ca la unele popoare (cica, supecivilizate) se obisnuieste ca unii parinti sa stea goi la plaja (nudism) impreuna cu copiii, dar totusi... acolo se intampla si incesturi din care au rezultat copii ( cazul din Austria si alte tari ,,civilizate"). Ce credeti? E normal sau prietena mea ar trebui sa se ,,retraga" din aceasta familie?
  •  
    • 3765 mesaje
    14 Ian 2016, 18:19
    0 0
    de ce nu se dezbraca si prietena ta in preajma lor?
  •  
    • 4346 mesaje
    14 Ian 2016, 21:46
    0 0
    enclitica said:Va expun un caz al unei prietene care mi-a cerut un sfat, dar e atat de delicat, incat as vrea sa stiu cum judeca si altii acest caz, apoi sa-i spun si parerea mea. Ea sta de cativa ani buni impreuna cu iubitul ei in acelasi oras cu mama lui. Ea este foarte socata si contrariata de comportamentul lui fata de mama si sora lui, cat si al lor fata de el. Ele nu se jeneaza sa-l primeasca in tinute indecente ( doar in chiloti, cand e foarte cald). Sora fiind la vreo 27 ani, necasatorita inca, actrita de profesie ca si fratele si tatal lor (decedat ). Mama lui sta singura,iar fiica locuieste in alt oras si vine doar din cand in cand acasa. Mama lui il solicita mereu sa o ajute sa-si faca baie, nu se jeneaza sa fie vazuta de el complet goala, dar se fereste de iubita lui, motivand ca ii este jena (!!). El ii spune rar mama si mai des pe nume sau ,,iubire"...Intr-o discutie ea i-a spus prietenei mele ca sa fie pregatita sa ,,imparta" acelasi barbat (!!!), in ideea ca ea are nevoie de ajutor pentru anumite activitati privind cumparaturile sau altceva de ordin administrativ. Putea sa formuleze altfel  sau , in subliminal, cauta sa-i implementeze vreo  idee perversa? Dar prietena mea nu stie ce sa mai creada si simte un fel de neliniste, chiar aversiune fata de mama lui, avand cu totul alte principii cu privire la comportamentul parintilor fata de copiii de alt sex; adica mama-fiu, tata-fiica.
    Iubitul ei spune ca nu e nimic indecent sa-si vada mama si sora goale, ca nu trebuie sa ne jenam de corpurile noastre, ca suntem oameni civilizati, bla, bla...Stim ca la unele popoare (cica, supecivilizate) se obisnuieste ca unii parinti sa stea goi la plaja (nudism) impreuna cu copiii, dar totusi... acolo se intampla si incesturi din care au rezultat copii ( cazul din Austria si alte tari ,,civilizate"). Ce credeti? E normal sau prietena mea ar trebui sa se ,,retraga" din aceasta familie?

     

    Familia ideala !  

  •  
    • 12208 mesaje
    14 Ian 2016, 22:58
    1 0
    enclitica said:Va expun un caz al unei prietene care mi-a cerut un sfat, dar e atat de delicat, incat as vrea sa stiu cum judeca si altii acest caz, apoi sa-i spun si parerea mea. Ea sta de cativa ani buni impreuna cu iubitul ei in acelasi oras cu mama lui. Ea este foarte socata si contrariata de comportamentul lui fata de mama si sora lui, cat si al lor fata de el. Ele nu se jeneaza sa-l primeasca in tinute indecente ( doar in chiloti, cand e foarte cald). Sora fiind la vreo 27 ani, necasatorita inca, actrita de profesie ca si fratele si tatal lor (decedat ). Mama lui sta singura,iar fiica locuieste in alt oras si vine doar din cand in cand acasa. Mama lui il solicita mereu sa o ajute sa-si faca baie, nu se jeneaza sa fie vazuta de el complet goala, dar se fereste de iubita lui, motivand ca ii este jena (!!). El ii spune rar mama si mai des pe nume sau ,,iubire"...Intr-o discutie ea i-a spus prietenei mele ca sa fie pregatita sa ,,imparta" acelasi barbat (!!!), in ideea ca ea are nevoie de ajutor pentru anumite activitati privind cumparaturile sau altceva de ordin administrativ. Putea sa formuleze altfel  sau , in subliminal, cauta sa-i implementeze vreo  idee perversa? Dar prietena mea nu stie ce sa mai creada si simte un fel de neliniste, chiar aversiune fata de mama lui, avand cu totul alte principii cu privire la comportamentul parintilor fata de copiii de alt sex; adica mama-fiu, tata-fiica.
    Iubitul ei spune ca nu e nimic indecent sa-si vada mama si sora goale, ca nu trebuie sa ne jenam de corpurile noastre, ca suntem oameni civilizati, bla, bla...Stim ca la unele popoare (cica, supecivilizate) se obisnuieste ca unii parinti sa stea goi la plaja (nudism) impreuna cu copiii, dar totusi... acolo se intampla si incesturi din care au rezultat copii ( cazul din Austria si alte tari ,,civilizate"). Ce credeti? E normal sau prietena mea ar trebui sa se ,,retraga" din aceasta familie?

    AM MAI CITIT CANDVA DE CAZUL ASTA .... 

  •  
    • 10065 mesaje
    15 Ian 2016, 00:05
    3 0
    Din punctul meu de vedere e anormala atitudinea lu' nenea. Ce tine de administrativ e foarte ok, da' cu bijbaitu pe ma-sa ... fie la ei acolo, ca din punctul meu de vedere nu e decit idiotenie in toata regula . Chiar nu mai are cine o imbaia pe ma-sa ? Sau ii de-a dreptul o placere de ambele parti . Acum, ca s-au trezit bezmeteci a se da in curu gol pe ulita ... e gata, tre sa-i dai cu copy&paste ca asa se procedeaza in tarile cu apa calda, vezi Doamne ce istetime ...
    In locul prietenii tale, i-as lasa in intelectualitatea lor sa se mingie pina fac rana .

  •  
    • 11561 mesaje
    15 Ian 2016, 09:32
    0 0
    Bre , da retrograzi mai sunteti!!!
    Daca prietenei tale nu i convine situatia , n are decat sa i ofere martalogului posibilitatea de a alege !
  •  
    • 10065 mesaje
    15 Ian 2016, 16:44
    1 0
    pitipoanca69 said:Bre , da retrograzi mai sunteti!!!
    Daca prietenei tale nu i convine situatia , n are decat sa i ofere martalogului posibilitatea de a alege !

     

    Pariu c-o sa zica "mami".

     

  •  
    • 12208 mesaje
    15 Ian 2016, 17:06
    1 0
    da! sigur !Eu raman la parerea mea ca s-amai discutat acest subiect candva pe aici ...
  •  
    • 7959 mesaje
    21 Ian 2016, 17:11
    4 0
    O sa ziceti ca nu este adevarat, dar nu-I bai. Aveam o fosta colega de liceu care nu se sfia sa se fataie doar in chiloti prin fata lui frate-su mai mic cu un an ca noi.
    Mi s-a parut complet aiurea si I-am atras atentia. Asta mi-a raspuns senina ca in felul asta il educa pe flacau sa nu-I sara capsele cand va vedea si el o tata goala.
    Mda, multi nebuni pe lume...
  •  
    • 7959 mesaje
    21 Ian 2016, 17:14
    0 0
    enclitica said:Va expun un caz al unei prietene care mi-a cerut un sfat, dar e atat de delicat, incat as vrea sa stiu cum judeca si altii acest caz, apoi sa-i spun si parerea mea. Ea sta de cativa ani buni impreuna cu iubitul ei in acelasi oras cu mama lui. Ea este foarte socata si contrariata de comportamentul lui fata de mama si sora lui, cat si al lor fata de el. Ele nu se jeneaza sa-l primeasca in tinute indecente ( doar in chiloti, cand e foarte cald). Sora fiind la vreo 27 ani, necasatorita inca, actrita de profesie ca si fratele si tatal lor (decedat ). Mama lui sta singura,iar fiica locuieste in alt oras si vine doar din cand in cand acasa. Mama lui il solicita mereu sa o ajute sa-si faca baie, nu se jeneaza sa fie vazuta de el complet goala, dar se fereste de iubita lui, motivand ca ii este jena (!!). El ii spune rar mama si mai des pe nume sau ,,iubire"...Intr-o discutie ea i-a spus prietenei mele ca sa fie pregatita sa ,,imparta" acelasi barbat (!!!), in ideea ca ea are nevoie de ajutor pentru anumite activitati privind cumparaturile sau altceva de ordin administrativ. Putea sa formuleze altfel  sau , in subliminal, cauta sa-i implementeze vreo  idee perversa? Dar prietena mea nu stie ce sa mai creada si simte un fel de neliniste, chiar aversiune fata de mama lui, avand cu totul alte principii cu privire la comportamentul parintilor fata de copiii de alt sex; adica mama-fiu, tata-fiica.
    Iubitul ei spune ca nu e nimic indecent sa-si vada mama si sora goale, ca nu trebuie sa ne jenam de corpurile noastre, ca suntem oameni civilizati, bla, bla...Stim ca la unele popoare (cica, supecivilizate) se obisnuieste ca unii parinti sa stea goi la plaja (nudism) impreuna cu copiii, dar totusi... acolo se intampla si incesturi din care au rezultat copii ( cazul din Austria si alte tari ,,civilizate"). Ce credeti? E normal sau prietena mea ar trebui sa se ,,retraga" din aceasta familie?

     Decadenta morala!

  •  
    • 12208 mesaje
    21 Ian 2016, 19:40
    1 0
    lipsa de educatie si ceva pasarele la mansarda chiar ....
  •  
    • 13 mesaje
    22 Ian 2016, 19:02
    0 0
    Multumesc tuturor pentru parerile emise. Si eu consider la fel cu unii dintre voi, ca e un tip de ,,educatie" care exclude principiile morale consacrate de societate, din dorinta de a epata sau din cauze patologice , cum mai zicea careva pe aici. Am vorbit cu prietena mea si i-am aratat aceste comentarii. Nu e in stare sa ia o decizie transanta, pentru ca nu poate invoca alte motive, el purtandu-se, de altfel, dragut si tandru in cuplu, dar ea se gandeste sa nu fie , de fapt, un joc teatral ( el fiind in domeniu). In consecinta, e foarte stresata si inca asteapta sa aiba dovezi mai clare, daca vor putea fi decelate.
  •  
    • 10065 mesaje
    22 Ian 2016, 23:31
    0 0
    Placerea fu de partea noastra, domnisoara ...

  •  
    • 73 mesaje
    23 Ian 2016, 16:31
    0 0
         Subiectul imi aminteste de o experienta personala asemanatoare. Lucram constant doar in costume de baie la gradinarit;sapam,pliveam etc. Un vecin,de care ne despartea o gradina,la atentionat pe sotul meu ca este rusinos sa lucru in gradina doar in chiloti si tater,ca-s o ispita pacatoasa si nerusinata. Sotul meu i-a replicat ca nu ii este lui rusine sa ma urmareasca prin doua garduri in loc sa se uite peste gardul de la drum unde toti blochistii sunt la plaja cu nevestele care nici macar "tater"nu poarta si nici nu transpira la sapa dupa servici. Tot timpul baietii mei, erau langa mine.
        Este foarte greu sa analizezi obiceiurile familiale - le accepti ,te acomodezi sau pleci.
        "Cate bordee , atatea obicee" .
  •  
    • 11561 mesaje
    24 Ian 2016, 08:15
    0 0
    leleaMarie said:     Subiectul imi aminteste de o experienta personala asemanatoare. Lucram constant doar in costume de baie la gradinarit;sapam,pliveam etc. Un vecin,de care ne despartea o gradina,la atentionat pe sotul meu ca este rusinos sa lucru in gradina doar in chiloti si tater,ca-s o ispita pacatoasa si nerusinata. Sotul meu i-a replicat ca nu ii este lui rusine sa ma urmareasca prin doua garduri in loc sa se uite peste gardul de la drum unde toti blochistii sunt la plaja cu nevestele care nici macar "tater"nu poarta si nici nu transpira la sapa dupa servici. Tot timpul baietii mei, erau langa mine.
        Este foarte greu sa analizezi obiceiurile familiale - le accepti ,te acomodezi sau pleci.
        "Cate bordee , atatea obicee" .

     
      Bre  , ma  lasa  vederea , mi  s  a  parut  c  ai  scris  |"cate  bordele"!!!!!

  •  
    • 175 mesaje
    24 Feb 2016, 22:28
    0 0
    Sa fie complexul lui Oedip? Nu stiu. Oricum nu e prea normal. Dar in fine, fiecare cu tzacanelile lui. 
  •  
    • 7959 mesaje
    6 Mai 2016, 12:54
    0 0
    Sau cu nesimtirea lui...
  •  
    • 2 mesaje
    11 Mai 2016, 17:45
    0 0
    (((( prea mult adevar