Cumnata, scumpa si draga

  •  
    • 7 mesaje
    23 Dec 2015, 04:34
    0 1
    Am urmatoarea problema. Sunt din start putin rusinata de felul in care ma consum pentru ceva nu foarte semnificativ, dar din nu stiu ce motive, ma roade situatia asta. E chestie tipica pentru femei, cica. Am o relatie frumoasa cu cel pe care il consider perechea mea. Dupa mult timp de relatie inca suntem ca doi porumbei si ador ca discutam orice cu calm si intelegere. Problema e ca fratele lui ne-a invitat foarte insistent la el de Craciun, dar eu as prefera mai degraba sa stau acasa la noi si sa ma uit la filme pana adorm decat sa risipesc asa eveniment frumos in prezenta cumnatei mele. Auzisem pana sa o cunosc lucruri relativ urate legate de compartamentul ei pueril si imi facusem oarecum o idee preconceputa. Iar cand am intalnit-o, mi-am confirmat ca este chiar dezagreabila. Pentru mine. Nu e genul in compania careia sa ma simt eu bine. Desi ne-am cunoscut atunci pentru prima data, nu a facut contact vizual cu mine mai deloc si, implicit, nici nu m-a bagat in seama, desi eram viitoarea ei cumnata, proaspat introdusa grupului respectiv. Bunele maniere spun ca un nou venit nu trebuie marginalizat. Am conversat putin, desigur, cu toti cei prezenti, dar am simtit ca nu e interesata de prietenia mea, ceea ce m-a dezamagit, dar inteleg in acelasi timp. E dreptul ei sa se apropie de cine ii place. A continuat sa faca pe interesanta toata seara, sa faca glume ieftine cu cei din jur, glume la care mai mult ea radea, clasic. Are o foarte buna impresie despre ea, ceea ce ii va fi util in viata, cred, dar tinde sa se creada superioara, mentionand des importanta si statutul neamului ei in comparatie cu alti muritori de rand. Astea sunt lucruri respingatoare pentru mine si de zero interes. N-as vrea sa cred ca valoarea neamului ei este singura ei "realizare". A reusit sa devina antipatica in randul multora pe tema asta si pe tema tupeului caracteristic de a jigni sub forma unor glume. Si totusi cred despre ea ca e o fire vesela, cu chef de viata, dar care vrea sa lase impresia ca le stie pe toate, dandu-si cu parerea la lucruri despre care stie ceva doar vag, insa vorbeste de dragul de a vorbi. Probabil toti facem asta in grupuri cu prietenii. Incerc sa fiu toleranta. Am apreciat totusi la ea ca in cazul unor subiecte care implica teme mai inteligente, tace si isi butoneaza telefonul dansand si fredonand vreo melodie. Daca n-ar avea vocea aia pitigaiata si postura de diva gratioasa care rade zgomotos, poate as fi incercat sa ma apropii de ea nitel. Eu sunt mai rigida, recunosc. Am mereu un playlist cu hip hop si rock in masina, iar prietenii mei sunt oameni simpli, de toate categoriile, fara ifose si care nu ii judeca pe cei din jur pe baza unor aspecte superficiale. Poate doar asa, cand cadem de comun acord sa ducem o barfa pana la capat. Cum ar fi sa zic eu acum ca ea ar putea fi dezinteresata de prietenia mea din cauza faptului ca sunt mai slabuta si, fara modestie, detasabil mai frumoasa? Ar fi urat din partea mea sa zic asta. :))). Dar nu pot sa cred ca e vorba despre asta, ce naiba, suntem oameni maturi. Anyway, e dreptul meu sa fiu cum sunt si sa ma inconjor de cei pe care ii agreez eu, nu? Ar fi pacat sa ne risipim viata cu oameni care ne displac. Imi place sa cred asta si mi-ar placea ca cei din jur sa nu ma judece pentru faptul ca ma respect pe mine insami. Inteleg ca probabil trebuie sa fac anumite sacrificii pentru iubitul meu( care ma intelege, imi stie sentimentele vis-a-vis de subiect si nu ma freaca la cap), de dragul de a nu se indeparta de fratele lui( pe care totusi il vede des, dar li s-a casunat lor pe Craciun). Deci, ce credeti? Gresesc daca imi ascult instinctul si evit o companie enervanta de Craciun, stiind ca n-as putea sa ma abtin sa nu ii tai fetei macaroana cu orice ocazie, lucru care ar fi mai mult daunator decat benefic? Daca imi sugerati sa fac un sacrificiu si sa ii dau o sansa, nu stiu de ce, dar ceva in mine nu vrea sa lase garda jos. Realizez ca sunt rea, dar macar ma constientizez, ceea ce e de apreciat, nu? As fi preferat sa ne vedem cu ei intrun spatiu neutru, daca tot vor sa fim cu totii( ea sigur nu vrea, instinctul imi spune ca nici ea nu ma place). Asa, la ei acolo, pe teritoriul ei, oh nu, o sa fie mai diva ca niciodata. Pur si simplu n-o suport. Sa ma ierte Dumnezeu :))) Voi ce ati face? Ganditi-va ca e totusi un moment special Craciunul , sunteti departe de familiile voastre si nu aveti decat aceasta invitatie sau optiunea de a sta la filme mancand salata beuf pana va ia somnul in bratele celui drag. P.S: nu ma judecati prea aspru :(
  •  
    • 11561 mesaje
    23 Dec 2015, 09:04
    0 0
    Ce varsta aveti dragalaselor , voi , viitoarele rubedenii???
  •  
    • 11561 mesaje
    23 Dec 2015, 09:34
    1 0
    Trebuie sa tii cont ca este foarte posibil ca sa fiti "rubedenii" pe viata , si altele ar trebui sa fie relatiile intre voi , avand in vedere ca macar teoretic fratii sunt si vor ramane in relatii apropiate , atitudinea voastra nu face decat sa i dezbine si sa i departeze treptat unul de altul!
    Nu stiu daca e posibila reconcilierea , din ce povestesti tu , se pare ca nu , dar cred ca sunteti si la o varsta destul de frageda , dupa comportament!
    Dar pana la urma voi respectati o regula nescrisa , si anume aceea ca in general "cumnatele" nu se prea iubesc intre ele!!!!, in cel mai fericit caz se tolereaza!
  •  
    • 7959 mesaje
    23 Dec 2015, 12:39
    0 0
    annalisa12 said:Deci, ce credeti? Gresesc daca imi ascult instinctul si evit o companie enervanta de Craciun, stiind ca n-as putea sa ma abtin sa nu ii tai fetei macaroana cu orice ocazie, lucru care ar fi mai mult daunator decat benefic? 
     

    Io as schimba masculul. Cum mah sa nu-ti placa cumnata?
    Da' tu cu cine traiesti, cu ea sau cu el? Si apoi fiind ultima venita in familie eu as lasa-o mai moale cu mutrele, poate renunta omul ala la tine, ca la frate-su nu prea cred sa renunte.
     

  •  
    • 11561 mesaje
    23 Dec 2015, 15:36
    2 0
    Uite asa ajungi sa te intrebi cum e mai bine ; sa fii singur la parinti sau sa ai frati / surori!!
    Cand esti mic toate pot fi bune si frumoase , cand ajungi la capitolul cumnate / averi de impartit , /parinti de ingrijit , "palatul de cristal " devine scrum!!!!9
  •  
    • 151 mesaje
    23 Dec 2015, 17:11
    3 0
    Eu zic sa va duceti doar intr-o vizita scurta, la desert. Stati vreo ora, timp in care iti umpli gura non-stop cu cozonac, prajituri, tort... dai din cap mhm, mda, hm... la urma zambesti frumos, multumiti pt tratatie si p-aici ti-e drumul... La anul si la multi ani !
  •  
    • 7 mesaje
    23 Dec 2015, 19:09
    1 0
    Da, corect )
  •  
    • 10065 mesaje
    23 Dec 2015, 22:40
    0 0
    annalisa12 said:Incerc sa fiu toleranta.

     

    Parerea mea e sa mai incerci, mai exerseaza . Da-ti timp si va veti intelege , cred eu .

     

    Cred ca fiecare doreste a fi acceptat asa cum e , dupa cum bine s-a simtit al al tau "asa sint eu, alta mama nu face" in postare . Nu o sa se schimbe de dragul tau si ramineti la puterea acceptului , de doriti a se instala o oarecare prietenie intre voi, parerea mea.

     

     

     

     

     

  •  
    • 414 mesaje
    27 Dec 2015, 09:47
    0 0
    Cumnata ta va fi mai constienta... in momentul in care o ajuti de mai multe ori.. si nu vei dorii nimic in schimb.. chiar daca v-a dura si te va ranii.. exista acea cale prin care tu concentrandu-te pe bunul simt pe puterea de a ajuta si iubii sa ai o energie mai puternica decat ea prin raspunsuri arogante sau intentii rele..
    Insa este o cale foarte grea si necesita multe explicatii / trairi..
    Eu asa vad lucrurile.. tine minte e doar parerea mea...