Cu ce schimbari ati ramas dupa sarcina?

  •  
    • 3528 mesaje
    21 Feb 2007, 21:25
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1022 mesaje
    21 Feb 2007, 21:43
    0 0
    da..ramai cu o taietura, cusatura..etc, hemoroizi..dar trec repede.
  •  
    • 359 mesaje
    21 Feb 2007, 21:50
    0 0
    cel mai bine e sa nasti natural daca sarcina-ti permite!
    te refaci mult mai repede si nu ramai cu nici un semn pe burta( taietura)
    si in plus "e la moda"!
  •  
    • 3528 mesaje
    21 Feb 2007, 21:54
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4411 mesaje
    22 Feb 2007, 00:03
    0 0
    Unele femei raman cu urmari toata viata de la taietura aceea daca nu este facuta bine.Asa mi a spus cineva,avea un copil de 20 ani si ramasese cu o sensibilitate destul de urata de la taietura aceea,taiase medicul prea adanc..Si mi a mai spus o doamna despre nora ei ca a patit cam la fel,a taiat o pana la anus (asta in zilele noastre nu acum 20 de ani)
  •  
    • 1013 mesaje
    22 Feb 2007, 00:08
    0 0
    balerine,pe dracu,monic! dovada stau kg mele care in 3 luni de zile nu s-au dus nicicum.am avut si eu nopti nedormite,dar in afara de cearcane si o irascibilitate iesita din comun,de slabit ioc.da ma fac eu balerina la loc
    mai,io am un fix cu nasterea naturala,cred ca am vazut prea multe filme...io ma imaginam sa mi se rupa apa in miez de noapte,cu barbatu' calcand pe accelatie si pe poarta spitalului,cu travaliu si tot tacamul...si cand colo...cezariana...programata
    mie pastaia mi-e ok,ba parca mi-s virgina iar ,ca doare al dracu la iubit si e cam ingust si secat canalul
  •  
    • 2576 mesaje
    22 Feb 2007, 01:47
    0 0
    Eu am nascut o data natural si daca as mai face un bebe si nu ar exista un motiv medical pentru cezariana tot natural as naste. Are si cezariana riscurile ei...
    M-a taiat este drept si am stat pe un colac de innot cam o luna dupa aceea, dar s-a vindecat frumos.
  •  
    • 287 mesaje
    22 Feb 2007, 02:18
    0 0
    cred ca e mai bine sa nasti natural, eu una nu as opta pt cezariana si nici doctorii nu o recomanda decat in cazul in care sunt complicatii si nu se poate naste natural (cel putin aici unde sunt eu). Macar stiu ca nu am taietura pe burta si nici vergeturi nu am, am cateva pe sani dar sunt foarte fine, nu ma deranjeaza, kg in plus nu am decat poate 1-2, desi am luat mult in greutate in timpul sarcinii am slabit treptat, fara piei atranande.
  •  
    • 20 mesaje
    22 Feb 2007, 15:25
    0 0
    Desi nu despre asta era topicul, intru si eu in "joc", ca doar sunt in miezul problemei.
    Eu am optat pt cezariana. Aici, in tara unde traiesc eu acum, se zice ca ai noroc daca medicul e de acord sa ti-o faca si daca asigurarea ti-o acopera. Pana acum ambele parti s-au aratat de acord cu cerinta mea si sper sa nu am surprize, ca e scumpa a naibii o interventie din-asta aici.
    Eu am analizat bine ambele variante, am intrebat, am citit, m-am informat... medicul a zis ca lui i se pare normal ca in secolul 21 sa am posibilitatea sa aleg ce mi se pare mie ca mi se potriveste.
    Nu de durerile nasterii mi-e mie cel mai frica, ci de consecinte. Cert e un lucru: ambele modalitati au partile lor negative. Asa ca am zis: dintre 2 "rele", unul tot trebuie ales. La mine au contat: pelvic floor damage-ul, adica tot ce se crapa, rupe, largeste "acolosha", inclusiv o episiotomie, oricat de bine facuta ar fi; riscurile pt bebe in timpul nasterii si faptul ca ei folosesc inca forcepsul si vacuum-ul... si faptul ca o cezariana programata e mult mai sigura decat una impusa, pt ca stiu femei care dupa ce s-au chinuit cu orele sa nasca vaginal, au fost de urgenta bagate in operatie, datorita complicatiilor aparute si evident, riscul ca bebe sa pateasca ceva.
    Tot ce imi doresc e insa, ca oricum s-ar intampla lucrurile, ca de programat nu prea are rost sa le programam 100%, oricat de optimiste am fi, e ca si eu si bebe sa fim sanatosi.
  •  
    • 63 mesaje
    22 Feb 2007, 15:34
    0 0
    Este imposibil sa nu ramai cu ceva urme dupa o sarcina.
    Eu am ramas cu solduri mai maricele nu exagerat, hemoroizi pe care i-am avut pentru prima data in a 4 luna de sarcina si inca imi fac probleme, vergeturi chiar daca m-am uns la greu in timpul si dupa sarcina.
    Exact cum spunea cineva mai inainte conteaza si ereditatea.
  •  
    • 3528 mesaje
    22 Feb 2007, 20:49
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1013 mesaje
    22 Feb 2007, 22:34
    0 0
    pai de scorpiutza ce esti nu ai pun niciun kil,monic las sa fie carolina bine si sa-ti semene la silueta ca fii-mea e la cura de slabire acum,dupa 6 seara mananca numai cu forta
  •  
    • 3 mesaje
    2 Ian 2018, 01:46
    0 0
    Buna mamici.Am nascut si eu o fetita care are acum 5 luni si e un ingeras in familie..Pot.zice ca am ramas dupa nastere foarte sufletista fata de copii,oriunde vad ca sufera imi vine sa plang si ma rog sa nu pateasca si a mea ceva.Am scapat foarte repede de burtica chiar din a doua saptamana dupa nastere parca nici nu am nascut si am scapat si de kg,chiar ma bucur ca am mai putin de cat am inceput si nu am facut nici un efort.Alaptez si acum..Doar ca am vergeturi pe burta,daca stiti ceva remedi sa ma ajutati.Am folosit tot timpul Bio oil da tot mia iesit.Oare oasele de la bazin revin inapoi sau o sa raman mai lata in solduri?Miau ramas si sani foarte lasati..Am gasit ceva exercitii pentru ai ajuta sa-si revina macar un pic ,sper sa ma ajute...
  •  
    • 3 mesaje
    2 Ian 2018, 01:50
    0 0
    Crissemy said:Buna mamici.Am nascut si eu o fetita care are acum 5 luni si e un ingeras in familie..Pot.zice ca am ramas dupa nastere foarte sufletista fata de copii,oriunde vad ca sufera imi vine sa plang si ma rog sa nu pateasca si a mea ceva.Am scapat foarte repede de burtica chiar din a doua saptamana dupa nastere parca nici nu am nascut si am scapat si de kg,chiar ma bucur ca am mai putin de cat am inceput si nu am facut nici un efort.Alaptez si acum..Doar ca am vergeturi pe burta,daca stiti ceva remedi sa ma ajutati.Am folosit tot timpul Bio oil da tot mia iesit.Oare oasele de la bazin revin inapoi sau o sa raman mai lata in solduri?Miau ramas si sani foarte lasati..Am gasit ceva exercitii pentru ai ajuta sa-si revina macar un pic ,sper sa ma ajute...