Cu ce schimbari ati ramas dupa sarcina?

  •  
    • 20 mesaje
    17 Feb 2007, 00:12
    1 1
    Ce modificari ati observat in timpul sarcinii si cu care ati ramas si dupa... sa nu...
    Eu tot aud ca laba piciorului se mareste si ca nu isi mai revine, explicatia ar fi ligamentele care din cauza hormoneilor se "lasa", insa unele femei sustin ca nu au experimentat asa ceva, altele recunosc ca laba piciorului li s-a latit si ca nu mai incap in incaltarile de dinainte de sarcina.
    Alte mamici imi spun ca nu mai incap in hainutzele de dinainte de a ramane insarcinate pt ca oricat ar fi slabit, cutia toracica se mareste...
    Voi cu ce va "laudati" ?
  •  
    • 1260 mesaje
    17 Feb 2007, 03:16
    0 0
    eu am cam ramas la fel. un pic soldurile sunt mai late, dar nu mult (2-3 cm) si pieptul putin mai mare (noroc ca avea de unde).
    in rest, ma incap hainele din liceu.
  •  
    • 2331 mesaje
    17 Feb 2007, 10:47
    1 0
    am ramas ca mi-a cald si la minus 20 grade.
    nu mi s-a labartat nici un picior, ca sa ma laud, in afara de o burta de ziceai ca fac tripleti, nici fata , nici picioare, nici miini nu mi s-au ingrosat sau buhait.
    Acu incerc sa dau din burta jos mincind mai putine dulciuri si mai nexam piine
  •  
    • 1934 mesaje
    17 Feb 2007, 11:06
    0 0
    nu, "laba piciorului se mareste", doar daca porti incaltaminte sport prea mult timp, prin faptul ca ai temdinta in a te imbraca sport
    cu ce am ramas, ca efecte????nu stiu.... acum tr sa pleg urgent sa-mi iau copila de la engleza si o sa ma gandesc...a, da, cred ca stiu, am o displazie pe solduri si nu mi-au mai revenit la normal. si din ac punct de vedere, ortopedul mi-a spus ca nu ar mai fii benefica o a 2-a sarcina.....
  •  
    • 1934 mesaje
    17 Feb 2007, 11:11
    0 0
    miki, si eu in timpul sarcinii aveam ac "calduri", in ian stateam cu geamul deschis in casa, iar sotul meu se cracana de ras...si-mi canta "si-avea mersu' leganatu'. mama ce ma "atacam", ptr ca nu am avut burta mare,nu mergeam naspa si in tot timpul sarcinii m-am cosiderat o persoana normala, fara pofte. faceam toate lucrurile pe care le faceam si inainte.aaaa mult timp nu am mai mancat carne. nici acum nu ma omor dupa ea. cred ca ...cu asta am ramas. hai ca tr neaparat sa-mi recuperez pupila
  •  
    • 2312 mesaje
    17 Feb 2007, 11:19
    0 1
    mi s-au marit putin oasele bazinului..nu f mult, am ramas cu 20 kg peste..mai am de dat jos inca 3 kg ca sa fiu ca atunci cand am ramas gravida, cateva firisoare de varice pe picioare..cateva vergeturi(nu f pronuntate..ca am avut grija sa ma ung des) si niste sani mai lasati ca inainte.(avand in vedere ca mie imi trebuie fara numar, fara numar!!!..adica ii am ff mici..ma cam doare fenomenul asta rau de tot)
  •  
    xsa
    • 106 mesaje
    17 Feb 2007, 12:49
    0 0
    eu aveam sanii mari si inainte de sarcina,dar acum sunt prea mari si am ramas cu cateva kilograme in plus.
  •  
    • 1 mesaje
    17 Feb 2007, 14:25
    0 0
    eu am ramas cu o burtica maaarrre, pielea lasata pe burtica si semne pe ea. adik...burta fiind imensa, pielea s-a "rupt" si aku e lasata si tot asa. nu stiu deloc CE sa fac.
  •  
    • 584 mesaje
    19 Feb 2007, 13:48
    0 1
    Eu am ramas cu laba piciorului marita! E drept ca am purtat numai incaltaminte sport, cum scria o eva mai sus. Am avut aproape 90 kg in sarcina, nici nu stiu cum as fi putut purta altceva . Am reusit in timp si am dat jos toate cele 30 kg puse, dar am ramas, cum spuneam, cu piciorul cu juma' de nr mai mare, cu gleznele ingrosate (desi am slabit, nu stiu cum sa le fac sa isi revina ) si cu sanii ceva mai lasati . Nu am avut noroc de un corp care sa nu ramana cu urme dupa o sarcina .
  •  
    • 98 mesaje
    19 Feb 2007, 14:03
    1 0
    Eu nu observ nici o schimbare, dupa cele doua sarcini, fata de cum eram inainte. Aaaa, ba da, acum arat mai bine
    Acum fara nici o bascalie, depinde f mult de fiecare persoana in parte, si mai ales de stilul de viata pe care il adopti in perioada sarcinii. Cu primul am luat in total 7 kg, si s-a nascut normal, la termen, cu greutate normala. Cu cel de-al doilea am luat 10 kg. Nu am facut excese, nu mananc defel dulciuri, decat rar si numai ciocolata, si nu prea mananc paine.Nu am avut nici o vergetura, si burtica e normal sa fie putin lasata dupa sarcina, dar cu putin sport isi revine.
  •  
    • 94 mesaje
    19 Feb 2007, 14:43
    0 1
    eu am ramas cu putina burtica si sa stii ca am devenit mai sensibila(cam plang la aproape orice)-desi fetita mea are 5 ani
  •  
    • 220 mesaje
    19 Feb 2007, 17:23
    1 0
    eu am dureri de spate in zona lombara, inca merg "cracanat"(bebe are 5 saptamani abia),burta oarecum lasata, sanii oarecum lasati si cu vinisoare, vinisoare pe pulpe,gleznele umflate din cauza ca stau in picioare si legan bebeul care are colici sau care nu vrea sa elimine gazele sub nici o forma, am ramas cu 6 kile in plus care stau constant pe oasele mele ,cosuri,transpir enorm sub brat si sani (care nu sunt prea mari),miros oribil a transpiratie, am cearcane pana in fundul capului,bucalata, gusha, putin lata in bazin, dar....optimista la cote inalte...Nu mananc enorm, ci normal, chiar rarutz si subtzire.Si am o durere,nu ma mai incap verigheta si inelul de logodna.
  •  
    • 1013 mesaje
    19 Feb 2007, 19:39
    1 0
    cu ce schimbari am ramas dupa sarcina? cu o sensibilitate "exagerata" atunci cand vad bebelusi abandonati...cand imi tin puiul in brate fac abstractie de bucuria si fericirea mea si ma gandesc numai la caldura si dragostea pe care i-o pot oferi ,lucruri pe care alti bebelusi nu le simt.
    asa cum ,in copilarie,aduceam acasa toti pisoii gasiti pe strada ....asa mi-as dori sa pot sa fac acum cu toti acesti copii...vad astfel de cazuri,iar noaptea visez ca gasesc bebelusi pe strada si ca singura mea grija este sa-i alaptez si sa le fac baie...

    ..iar de slabit,oi slabi eu,e musai
  •  
    • 1022 mesaje
    19 Feb 2007, 21:48
    0 0
    alibb, ai babdare ca toate am fost "grasute", e mic bebelusul. si poati face si depresie post natala..Si..eu am ramas cu sensibilitate, plang mai repede, sanii mai mici..si cam atat.
  •  
    • 75 mesaje
    19 Feb 2007, 22:20
    0 0
    alibb, de ce nu-i dai ceva lu bebe daca are colici? Ca eu le-am dat Sab simplex la amandoi si n-am avut nici o problema, dar daca uitam sa le dau urlau de ziceai ca-i taie.
    In legatura ce subiectu in cauza, cum zicea si o alta eva, nu suport sa vad copii suferind, mi se taie picioarele. Daca e vreun film cu copii bolnavi, schimb canalu.
    Eu aveam ceva probleme digestive, gastrita, dischinezie biliara, nu mancam grasimi de nici un fel ca aveam arsuri, nici fructe nu prea, dar dupa prima sarcina mi-au disparut ca prin farmec. Si eu am avut multe kile la activ (55 inainte de sarcina, 76 dupa nastere)dar le-am dat jos alaptand, bebe are 14 luni si-l alaptez si acum. Avand in vedere ca mai am un baiat de gradi sunt destul de solicitata si cam neodihnita, si mi s-au dus kilogramele vazand cu ochii.
    In mod sigur copiii mi-au schimbat modul de a vedea lucrurile, nu mai pun pret pe detalii, nu ma mai deranjeaza scurgerea timpului, am mai mare cheful de viata si sunt fericita cand ii vad.
    Cat despre sani, cred c-o sa am platfus in scurt timp, am slabit si nu mai am cine stie ce, nici nu stiu de unde mai am laptic.
  •  
    • 366 mesaje
    20 Feb 2007, 09:31
    0 0
    Fiti fericite eve!EU DUPA A TREIANASTERE AM RAMAS CU HIPOTIROIDIE,30 KG.+ BURTA VERGETURI,=UN JUNIOR DE 4,15 KG.56 CM/IAR EU AVEAM INITIAL 57KG.SI 151CM INALTIME
  •  
    • 75 mesaje
    21 Feb 2007, 10:13
    0 1
    Evi1206, lasa ca dai tu kg. jos, daca ai 3 copii, si vergeturi avem toate, dar intr-un an dispar. Important e sa fie copiii OK. Ce varsta are cel mai mic?
  •  
    • 151 mesaje
    21 Feb 2007, 13:52
    1 0
    vai ce ma enerveaza barbatii care fac misto de sotiile lor insarcinate!

    dragelor,multe felicitari pentru miracolul din viata voastra, abia astept sa fiu si eu mamica, dar pana atunci mai este, inca n-am nici macar o casa a mea... Intre timp citesc cu mult interes discutiile mamicilor. va pup si va doresc sa fiti cat mai sanatoase si frumoase
  •  
    rym
    • 61 mesaje
    21 Feb 2007, 18:33
    1 0
    NU am ramas cu nici un asa zis''semn'' desi am 4 copiii si 40 de ani..depinde foarte mult de ereditate si stilul tau de viata.
  •  
    • 20 mesaje
    21 Feb 2007, 18:36
    0 0
    alibb, esti delicioasa cu raspunsul tau asa de sincer. cu burtica si ceva kg in plus raman toate femeile dupa nastere. despre celelalte problemutze insa, cele mai multe evita sa vorbeasca sau chiar nu le dau atentie.
    Eu sunt acum insarcinata si sper ca stiind cat mai multe sa evit poate parte din ele.
    Ce stiu sigur ca am sa am, pe langa o burta bleaga si cateva kg in plus, sunt varice. Le dezvolt deja dinainte de sarcina, de la anticonceptionale. Apoi dea am vazut cateva vergeturi pe sani... mi s-au inmultit si marit alunitele de tot felul, toate culorile si marimile pe corp... Hormonii sunt vinovati de cele mai multe din aceste schimbari.
    Dar, asa cum spunea cineva aici, importanta e acum sanatatea bebeilor. Poate o parte din aceste modificari chiar nu vor mai fi importante dupa nastere.
    Pupici