Vicii

  •  
    • 1890 mesaje
    27 Nov 2015, 22:02
    1 0
    I_have_a_dream said:rozyco, daca vrei sa-ti faci un scop in viata cu baiatul asta, spor! da sa nu vii pe aciulea sa plangi, peste vreo 20 de ani, ca tot el e porc. te-ai bagat in cunostinta de cauza si nu, nu esti atat de scula sa poti sa-l vindeci. numai copiii de 3 ani sunt convinsi ca pot sa doboare avioane. 

     De acord cu tine. Am o prietena care tot asa credea ca face si drege si-l vindeca de bautura si acum il viziteaza la inchisoare pentru prostie facuta tot la betie. Intre timp a divortat de el.

  •  
    • 115 mesaje
    27 Nov 2015, 22:34
    3 0
    Pana nu constentizeaza ca are o problema si nu actioneaza in consecinta e cam greu sa survina schimbarea...e o cruce grea care ti-o asumi..sper sa fii pregatita din toate punctele de vedere pentru ca nu e usor..multa rabdare!..

    Personal i-as prezenta situatia si daca nu vad actiuni concrete spre indreptare atunci e timpul sa plec..viata e prea scurta sa rezolv problemele unor oameni care nu vor sa se ajute pe ei...daca nu se iubesc pe ei cu siguranta nu pot iubi nici pe altii prea tare..
  •  
    • 1890 mesaje
    27 Nov 2015, 22:40
    2 0
    buji81 said:Pana nu constentizeaza ca are o problema si nu actioneaza in consecinta e cam greu sa survina schimbarea...e o cruce grea care ti-o asumi..sper sa fii pregatita din toate punctele de vedere pentru ca nu e usor..multa rabdare!..

    Personal i-as prezenta situatia si daca nu vad actiuni concrete spre indreptare atunci e timpul sa plec..viata e prea scurta sa rezolv problemele unor oameni care nu vor sa se ajute pe ei...daca nu se iubesc pe ei cu siguranta nu pot iubi nici pe altii prea tare..

     Personal nu i-as mai prezenta-o deloc. La ce sa-mi pierd timpul si nervii? A avut destul timp sa constientizeze, boala lunga, moarte sigura. Chestia e ca fleata vrea musai copil cu el de parca vrea sa agate mostenitorul tronului Suediei. Eu cred ca oamenii vor de fapt sa fie nefericiti. Isi baga singuri capul la ghilotina.

  •  
    • 115 mesaje
    27 Nov 2015, 22:53
    2 0
    scorpion112 said:

     Personal nu i-as mai prezenta-o deloc. La ce sa-mi pierd timpul si nervii? A avut destul timp sa constientizeze, boala lunga, moarte sigura. Chestia e ca fleata vrea musai copil cu el de parca vrea sa agate mostenitorul tronului Suediei. Eu cred ca oamenii vor de fapt sa fie nefericiti. Isi baga singuri capul la ghilotina.

     O femeie care iubeste nu gandeste asa pragmatic..eu am incercat sa ma pun in pielea ei si sa ii ofer un mod de actiona mai bland..unii oameni cred ca pot schimba pe cei din jur eu personal am incetat de mult sa imi pierd timpul cu asa ceva..ii iau asa cum sunt iar daca nu imi plac nu ma implic in vreo relatie cu ei(eventual ofer perspectiva mea O DATA daca mi se cere dar cam atat)..un mod simplu de a trai..sa fie fiecare cum vrea el si sa fie fericit

  •  
    • 23 mesaje
    28 Nov 2015, 20:21
    4 0
    Eu din experienta proprie iti pot spune ca cine o apuca pe calea bauturii nu mai aresolutie.Nu vreau sa dau mai multe amanunte,dar am o ruda care din cauza bauturii si-a distrus familia,a fost dat afara de la munca,femeia sa e in strainatate la munca pentru a reusi sa isi plateasca intretinerea,copii is vai de capul lor...si crede-ma ca sotia sa a incercat prin toate metodele de a-l ajuta sa renunte la aceasta "boala urata".NIMIC!!! e greu sa traiesti alaturi de o persoana care nu vrea sa se schimbe,si degeaba zici tu ca asa cum ai reusit sa il faci sa consume ceai si sa ia medicamente asa a-i sa-l faci sa renunte la alcool.Nu draga mea!Alcoolul creeaza dependenta,e un drog!O data ce ai intrat ,nu mai poti iesi.Va gasi mereu motive sa bea:o suparare,un necaz,depresie,nu se simte inteles..si atunci cand il vei trimite dupa o paine el se va opri la barul de cupa colt si iti va bea si banii de paine!Gandeste-te bine inainte de a face o familie cu un astfel de om.Copii tai vor avea de suferit si crede-ma nu merita!Chiar daca acum nu bea in fiecare zi,o va face!si chiar daca te vei aseza in genunchi sa te rogi de el,va fi inutil.Din pacate sunt foarte multe persoane in tara noastra care beau.Eu stau in Sicilia (Italia)si sunt romani de-ai nostri care se intalnesc in piata si beau,vorbesc vulgar,fac scandal si prapad.Iar italianii ce zic "uite si pe romanii astia betivani".Nu mi-e rusine ca sunt romanca intotdeauna am fost mandra!Dar daca bei un pahar il bei cu cap.Nu toata ziua ,sa te faci de rusine ,sa nu mai stii de tine,de familie,copii,de casa ,de masa.INCEARCA savorbesti cu el ,sa ii dai o conditie ori tu ori bautura?Daca nu,pleaca ,si cauta-ti unul care sa te merite!Viata e prea scurta pt a fi irosita cu niste persoane dependenti de alcool..si cum am zis,azi poate nu,dar maine cu siguranta va deveni!
    Scuzati greselile de ortografie!
  •  
    • 10065 mesaje
    29 Nov 2015, 20:58
    2 0
    White_Storm said:
    ViktorC said:Toate isi au antidotul .

    Nu-ti impun, in schimb iti las posibilitatea larg deschisa si in limite de a alege ce doresti, doar e dreptul tau, al meu, al tuturor .

    Lucrurile sint lasate la voia intimplarii (si bla bla bla) cu "da' te rog, te implor ..." atunci cind nu ai nimic mai bun si mai frumos de facut pe lumea asta , parerea mea. Ha !



    LE.

    Pai beeey ... nenea, ia fi atent aici la mine nitel ... o termini cu spritu' sau o termin io cu tine !

    Iote bre ...

     Viktore, tu vorbesti frumos, dar nu tine nici  o amenintare sau rugaminte cand ajunge omul in stadiul ala.

     

    Nici nu trebue sa sune a amenintare, precum nici rugaminti ce au fost deja (cred) , ci ii vorbesti pe un ton prietenesc si la modul foarte serios , parerea mea. Si fie ultima discutie pe aceasta tema, viitotul "nostru" de "tine" tine, te incadrezi in normal cu spritul sau trenul nostru se va opri aici , sa fie clar . Nu e cazul a-mi promite nimic (mi-s satul de minciunile mele , nu e nevoie si de-ale tale , deh, vorba vine ) timpul vorbeste, voi "citi" in faptele tale . Vom vedea de ce si cum in viitorul apropiat ... de ti se filfie si nu te dai la brazda ... tragem linie, si-apoi sa te tot zmiorcai ca e lae, ca-i balae, te facura-i baiat cuminte si bla bla bla ... ca-i tirziu deja, fii sanatos musca betiva ... trebuia sa iei aminte la timpul potrivit .

     

  •  
    • 292 mesaje
    30 Nov 2015, 16:11
    1 0
    Cum poti sa faci un om sa nu mai bea? Daca-i place acest lucru... c-am greu. Pur si simplu trebuie sa faci compromisuri, dar nici astea nu-s prea bune . Omul ar trebui sa constientizeze ca din cauza alcolului isi poate pierde familia. Este greu sa renunti la un viciu pe care il fac toti din jur. Daca tot il faci cred ca trebuie sa te chinui sa stabilesti o masura.
  •  
    • 175 mesaje
    24 Feb 2016, 22:50
    0 2
    Auzi, duduie, dar tu pana la casatorie cu 1-2 copii nu te uiti ce iti iei in batatura? Ca e betiv sau ca e om ca lumea? Hai ca esti ridicola
  •  
    • 5609 mesaje
    25 Feb 2016, 06:02
    1 0
    rozzy.pissy said: Eu zic ca omul se poate schimba !!!

     
    Rozzy draga, e zici tu nu se prea potriveste cu ce zic statisticile si nici medicii.
    Sanse sa poti schimba un om care este deja alcoolic, sunt minime!
    Trebuie ca el sa vrea si sa accepte "tortura" unei detoxificari masive si apoi sa aibe puterea sa se mentina fara pic de alcool. Multi apeleaza la clinici de detoxificare pentru ca acasa nu prea este posibil.
    Nu multi reusesc sa scape de acest viciu, marea majoritate se intorc cu prima ocazie cand dau de greu, refugiindu-se in bautura. 
    Din pacate, tu nu poti sa-ti iei un angajament pe care nu poti sa-l respecti, angajamentul terbuie sa fie al lui 100%, altfel nu se va intampla nimic.
    Daca te vrea pe tine atat de mult si vrea o casnicie si copii cu tine, ai putea sa-i ceri sa renunte definitv la alcool si sa fii a lui. daca te iubeste atat de mult pe cat afirma, atunci va fi dispus sa renunte la bautura pe veci doar ca sa fie cu tine.
    Ai putea incerca, sa vezi ce alege...macar te vei convinge cat de mult vrea sa uite de alcool si sa devina un om normal.

     

  •  
    • 11561 mesaje
    25 Feb 2016, 07:51
    0 0
    simona_carmen said:Auzi, duduie, dar tu pana la casatorie cu 1-2 copii nu te uiti ce iti iei in batatura? Ca e betiv sau ca e om ca lumea? Hai ca esti ridicola

     Ce  stii  tu  de  gustul   pulii!!