Vicii

  •  
    • 22 mesaje
    27 Nov 2015, 10:03
    0 0
    Buna ! Cum faci un om sa scape de vicii ? Si anume : bautura .Toti barbatii mai beau si se mai imbata , depinde si de factorii negativi din jurul persoanei respective , dar sanatatea daca nu e , nu faci nimic in viata . Stiu cum e si ce inseamnca boala in casa . Bei , dar bei mai cu masura , dar ce se intampla daca exagerezi cu bautura , nu ma refer la tarie , ci doar la bere si vin , cele mai periculoase . Ce se intampla daca o persoana are pe cineva langa ea care exagereaza cu viciul asta ? Ce se va intampla intr-o casnicie , daca continua asa , ce se intampla daca apare si un copil , doi si continua asa ? Cum sa fac o persoana sa scape de viciul acesta ? Va rog fara luat la misto sau jigniri , doar sfaturi . Vorbesc serios si ma gandesc doar la sanatate !! Va urez multa sanatate si voua , pentru ca avem nevoie cu totii , de sanatate psihica si fizica totodata . 
  •  
    • 11561 mesaje
    27 Nov 2015, 10:57
    1 0
    rozzy.pissy said:Buna ! Cum faci un om sa scape de vicii ? Si anume : bautura .Toti barbatii mai beau si se mai imbata , depinde si de factorii negativi din jurul persoanei respective , dar sanatatea daca nu e , nu faci nimic in viata . Stiu cum e si ce inseamnca boala in casa . Bei , dar bei mai cu masura , dar ce se intampla daca exagerezi cu bautura , nu ma refer la tarie , ci doar la bere si vin , cele mai periculoase . Ce se intampla daca o persoana are pe cineva langa ea care exagereaza cu viciul asta ? Ce se va intampla intr-o casnicie , daca continua asa , ce se intampla daca apare si un copil , doi si continua asa ? Cum sa fac o persoana sa scape de viciul acesta ? Va rog fara luat la misto sau jigniri , doar sfaturi . Vorbesc serios si ma gandesc doar la sanatate !! Va urez multa sanatate si voua , pentru ca avem nevoie cu totii , de sanatate psihica si fizica totodata . 

     Ideal  ar  fi  sa  nu  ti  "alegi"  o  astfel  de  persoana , dar  daca  din  pacate  ai  facut  o , trebuie  sa  fii  pregatita  pentru  o  lupta  lunga , al  carui  rezultat  s  ar  putea  sa  nu  fie  cel  dorit! Este  la  fel  de  complicat  si  dureros  ca  in  cazul  drogurilor!
      Inca  odata , cel  mai  bine  e  sa  nu  ai  de  a  face  cu  astfel  de  persoana!
      In  rest  alegerea , iti  apartine!!
      Bafta!! 

  •  
    • 7959 mesaje
    27 Nov 2015, 11:28
    2 0
    Pai si cu omul asta voiai sa faci tu un bebe?
  •  
    • 22 mesaje
    27 Nov 2015, 11:33
    0 0
    Eu zic ca omul se poate schimba !!!
  •  
    • 4350 mesaje
    27 Nov 2015, 11:44
    3 0
    rozzy.pissy said:Eu zic ca omul se poate schimba !!!

     Da, poate incepe sa bea si mai mult!

    Lasand gluma la o parte, eu nu prea stiu oameni carora sa le placa bautura ani de zile si sa se lase la un moment dat, din contra!

    Eu una nu m-as incurca cu cineva care bea foarte mult, dar poate sunt eu mai batrana si nu-mi mai umbla fluturii prin stomac, incat sa trec peste acest viciu, din dragoste! ;P

  •  
    • 4208 mesaje
    27 Nov 2015, 12:21
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 10065 mesaje
    27 Nov 2015, 12:43
    1 0
    rozzy.pissy said:Buna ! Cum faci un om sa scape de vicii ? Si anume : bautura .Toti barbatii mai beau si se mai imbata , depinde si de factorii negativi din jurul persoanei respective , dar sanatatea daca nu e , nu faci nimic in viata . Stiu cum e si ce inseamnca boala in casa . Bei , dar bei mai cu masura , dar ce se intampla daca exagerezi cu bautura , nu ma refer la tarie , ci doar la bere si vin , cele mai periculoase . Ce se intampla daca o persoana are pe cineva langa ea care exagereaza cu viciul asta ? Ce se va intampla intr-o casnicie , daca continua asa , ce se intampla daca apare si un copil , doi si continua asa ? Cum sa fac o persoana sa scape de viciul acesta ? Va rog fara luat la misto sau jigniri , doar sfaturi . Vorbesc serios si ma gandesc doar la sanatate !! Va urez multa sanatate si voua , pentru ca avem nevoie cu totii , de sanatate psihica si fizica totodata . 

     

    Boala lunga, moarte sigura .

     

    O discutie calma pe scurt si a subiect cu ultimat .

    Unu : noi, familia .

    Doi : spritul .

     

    Decide ! Iar io iti voi respecta decizia .

     

  •  
    • 414 mesaje
    27 Nov 2015, 13:17
    1 0
    rozzy.pissy said:Eu zic ca omul se poate schimba !!!

     Da  sunt  de  acord  se  poate  schimba,  doar  ca  nu  il  schimba  nimeni  din  jurul  lui...  doar  el  insusi  poate face aceasta  schimbare....  prima  data  va trebuii  sa  vrea,     ii  trebuie  o  vointa  pana  dincolo  de  stele...

  •  
    • 7959 mesaje
    27 Nov 2015, 15:24
    1 0
    rozzy.pissy said:Eu zic ca omul se poate schimba !!!

     Un alcoolic nu se schimba nici daca vrea pentru ca nu poate. Lumea lui se rezuma la sticla lui cea de toate zilele. Mai gandeste-te!

  •  
    • 17 mesaje
    27 Nov 2015, 15:34
    2 0
    Trebuie sa fiu de acord cu White_Storm. Rar se schimba omul si asta fara asemenea vicii. Intr-un context ideal, da, se schimba. Dar asta nu se va intampla pentru un copil, femeie sau oricine.
    Si cum spune nanni, ii trebuie o vointa dincolo de stele. Daca propria persoana nu este un motiv suficient...nu prea vad de ce ar face-o pt alta...
    rozzy,pissy in primul rand el trebuie sa isi doreasca.
    Apoi prin terapie sa gaseasca sursa care il impinge la baut. (Trauma emotionala)
    Mai apoi rehab. Si mai multa terapie.
    Si acuma back to you : de ce vrei TU acest om langa tine?
  •  
    • 4208 mesaje
    27 Nov 2015, 15:43
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 10065 mesaje
    27 Nov 2015, 16:11
    0 0
    Toate isi au antidotul .

    Nu-ti impun, in schimb iti las posibilitatea larg deschisa si in limite de a alege ce doresti, doar e dreptul tau, al meu, al tuturor .

    Lucrurile sint lasate la voia intimplarii (si bla bla bla) cu "da' te rog, te implor ..." atunci cind nu ai nimic mai bun si mai frumos de facut pe lumea asta , parerea mea. Ha !



    LE.

    Pai beeey ... nenea, ia fi atent aici la mine nitel ... o termini cu spritu' sau o termin io cu tine !

    Iote bre ...



    Acest mesaj a fost editat de către ViktorC: 27 Nov 2015, 16:14
  •  
    • 7959 mesaje
    27 Nov 2015, 16:23
    0 0
    joplin said:

     
    Mai, eu stiu pe cineva sa nu zic alcoolic...bea 5-6 beri pe seara, plus la petreceri pana i se facea rau. La un moment dat, acum vreo 2-3 ani, a luat-o pe calea bisericii si nu mai pune gura pe alcool.

    Dar, da f putini au vointa sa se lase de bautura. 

     A schimbat un hobby cu altul.
    E un caz fericit, dar pentru unul ca el sunt mii de alte cazuri care isi reiau prostul obicei cu tot concursul celor din jur, cu schimbat anturaj, suport si toate alea. La cel mai mic hop, la cea mai mica dezamagire sau bucurie, orice motiv e bun pentru o recadere.

     

  •  
    • 7959 mesaje
    27 Nov 2015, 16:28
    0 0
    ViktorC said:Toate isi au antidotul .

    Nu-ti impun, in schimb iti las posibilitatea larg deschisa si in limite de a alege ce doresti, doar e dreptul tau, al meu, al tuturor .

    Lucrurile sint lasate la voia intimplarii (si bla bla bla) cu "da' te rog, te implor ..." atunci cind nu ai nimic mai bun si mai frumos de facut pe lumea asta , parerea mea. Ha !



    LE.

    Pai beeey ... nenea, ia fi atent aici la mine nitel ... o termini cu spritu' sau o termin io cu tine !

    Iote bre ...

     Viktore, tu vorbesti frumos, dar nu tine nici  o amenintare sau rugaminte cand ajunge omul in stadiul ala.

  •  
    • 5035 mesaje
    27 Nov 2015, 17:32
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 12208 mesaje
    27 Nov 2015, 17:35
    0 0
    E foarte greu sa se lase , alcoolismul este o boala grava care poate duce la altele si mai grave . Sunt multe aspecte de discutat pe tema asta , multe studii sunt acum si clinici in Romania care te interneaza ca sa scapi de acest viciu , acolo se face si dezintoxicarea dar si tratament psihologic si costurile sunt enorme . Eu am avut in familie eu exemplu neplacut pe partea asta , s-a lasat de baut cand dupa o sticla intrega de Alexandrion , bauta pe nemancate a facut ulcer perforat , un timp s-a potolit cativa ani si apoi a luat-o din nou pana cand a afacut accident vascular , dar mentionez ca avea si tendinte de paranoia , deci nu e o gluma! Citeste si tu singura si documenteaza-te
    http://www.themind.ro/dependenta-de-alcool?gclid=CIub3dj2sMkCFaQIwwodBccLnw
    http://www.angajamente.ro/angajamentul-social/

    http://www.dependenta.ro/alcoolism
    http://www.umfcv.ro/terapia-alcoolismului
    http://www.personalitatealfa.com/blog/daca-am-zis-ca-nu-mai-beau-nu-mai-beaucum-sa-vindeci-un-alcoolic/
  •  
    • 12208 mesaje
    27 Nov 2015, 17:37
    0 0
    http://www.sanatateatv.ro/articole-medicale/psihologie/abuzul-de-alcool-si-alcoolismul/

    http://www.divahair.ro/sanatate/psihiatrie/dependenta_de_alcool_-_cauze,_tratament,_preventie
  •  
    • 22 mesaje
    27 Nov 2015, 18:12
    0 0
    Alcolist nu e , doar ca atunci cand e foarte suparat bea sau daca are foarte multe pe cap la fel . Exagereaza , nu bea chiar zi de zi , dar si cand bea , e maxim . Plus ca mi-e cam teama de sanatate , are si un pui de ulcer si il doare foarte tare si in ceafa . Cred ca o sa il conving .Cand ne-am cunoscut nu vroia sa bea ceai , nu vroia sa ia medicamente si l-am convins . Stiu ca nu poti sa schimbi un om peste noapte . La vicii nu se poate renunta asa dupa o zi pe alta . Are si o familie cu care nu se intelege prea bine....ma rog . Sunt multe ... Totul tine de vointa lui stiu asta , dar sa nu fie prea tarziu . Totul depinde de mine . Multumesc mult pentru intelegere !!!
  •  
    • 414 mesaje
    27 Nov 2015, 18:13
    1 0
    Sincer stiu un singur caz in care un barbat s-a lasat de alcol de mai mult de 10 ani.. si are o nou pasiune.... a devenit fotograf si chiar a invatat multe , participa la expozitii s.a.m.d.
    Acesta este un exemplu bun, si am mai vazut si oameni distrusi prin spitale care pana la urma au facut cancer, sau alte boli si nu au mai trait mult...
    Dar sa vezi cand se pune o femeie pe baut.... stiu cel putin 3 care si-au vandut casele pt bautura....
  •  
    • 5035 mesaje
    27 Nov 2015, 21:38
    2 0
    Mesaj şters de administrator