O relatie dificila

  •  
    • 1890 mesaje
    4 Nov 2015, 21:38
    4 0
    roseblue said:

     Bine ca n-ai putut! Oameni ca tine n-ar trebui sa aiba copii prin preajma si chiar te incurajez sa-i spui partenerului ca nu-ti doresti copilul lui.

    De fapt nici n-am inteles, de ce ar vrea el sa ia copilul de la mama naturala? Ca nu are resurse?¨Pai sa contribuie si el, sa o ajute, este datoria lui de tata!

    Este adevarat ca nu ai nici o obligatie sa cresti un copil care nu este al tau, nu trebuie sa te scuzi in vreun fel, cred ca oricine intelege! Eu una am o retinere in ceea ce priveste calitatea ta ca om, legat de modul in care te-ai exprimat la adresa copiilor, e doar parerea mea personala, nu trebuie sa te impiedici de ea!

     Fata chiar nu are nici o obligatie sa creasca copilul nimanui. Nu toate femeile sunt "setate" sa fie mame (chiar am o colega de serviciu care chiar nu isi doreste copii. Poti sa-i faci ceva?). Eu doar as sfatui-o sa nu se incurce cu un divortat si cu copil de crescut. E tanara, fara obligatii, sint destui barbati asemenea ei.

  •  
    • 7959 mesaje
    4 Nov 2015, 21:44
    0 0
    AlmaAna1 said:


     


     

     

     

     

     

    Nu e atata problema cu mancatul carnii si a prajiturilor cat nu inteleg de ce nu am voie sa pun sare in mancare. Cica, copilul trebuie sa manance legumele asa cum sunt ele. I-am zis sa guste ea, dintr-un dovleac fara sare si sa zica daca poate manca. Sa strambat in ultimul hal. Prajit nimic nu are voie, doar fiert. Nu pot sa tin un copil doar cu legume. La 5 ani doar legume? Sau am mai vazut ca ii indulceste ceaiul cu zaharina. Decat sa ii puna zaharina nu ii poate pune o lingurita de zahar? Nu omoara pe nimeni zaharul mai ales o lingurita la juma de litru de apa. 

     Eu cred ca ma-sa nu stie povestea "sarea in bucate"!
    Sunt copii printre copii, eu stiu cativa care mici fiind nu puneau gura pe carne, mari numai aia ar manca. Poate a gresit si mama ei cand i-a introdus in alimentatie alimentul respectiv si fata il respinge.
    Ai si tu dreptate, zaharina nu este pentru copii, dar daca are diabet si nu poate consuma zahar? 

  •  
    • 10065 mesaje
    4 Nov 2015, 22:31
    0 0
    O fi la regim , copila ...

  •  
    • 10065 mesaje
    4 Nov 2015, 22:35
    0 0
    roseblue said:

    Mie mi se pare ca esti aia *insarcinata* de la medicina, aveti acelasi stil !

     

    In cazul asta ar cam fi timpul a ne face lipeala , ca pare prea stresata ...

     

  •  
    • 4350 mesaje
    4 Nov 2015, 22:36
    1 0
    scorpion112 said:
    roseblue said:

     Bine ca n-ai putut! Oameni ca tine n-ar trebui sa aiba copii prin preajma si chiar te incurajez sa-i spui partenerului ca nu-ti doresti copilul lui.

    De fapt nici n-am inteles, de ce ar vrea el sa ia copilul de la mama naturala? Ca nu are resurse?¨Pai sa contribuie si el, sa o ajute, este datoria lui de tata!

    Este adevarat ca nu ai nici o obligatie sa cresti un copil care nu este al tau, nu trebuie sa te scuzi in vreun fel, cred ca oricine intelege! Eu una am o retinere in ceea ce priveste calitatea ta ca om, legat de modul in care te-ai exprimat la adresa copiilor, e doar parerea mea personala, nu trebuie sa te impiedici de ea!

     Fata chiar nu are nici o obligatie sa creasca copilul nimanui. Nu toate femeile sunt "setate" sa fie mame (chiar am o colega de serviciu care chiar nu isi doreste copii. Poti sa-i faci ceva?). Eu doar as sfatui-o sa nu se incurce cu un divortat si cu copil de crescut. E tanara, fara obligatii, sint destui barbati asemenea ei.

     Asa si? Ce consideri tu ca n-am inteles eu?

    Eu inteleg ca fata n-are chef de crescut copii, nici nu trebuia sa aiba, e fix treaba ei! Eu nu m-am legat de aspectul asta, m-am legat doar de atitudinea ei fata de copii, in general!

    Ce ai vrea, sa-i dea cineva flori ca ii vine sa loveasca copiii, ca vrea ea neaparat sa le puna sare in mancare  si sa le cumpere dulciuri cu zahar?

     

    Si ca sa fiu sincera pana la capat, daca tot m-am apucat de scris, mi se pare ca este si ipocrita fata de omul cu care are o relatie. Lui ii plac copiii, ei nu, dar nu-i spune, ca na, n-ar mai da asa bine in fata omului cu care vrea sa se casatoreasca. Il mai duce cu zaharelul o perioada, pe motiv ca e nepregatita!

     

     

    Pana la urma, despre ce vorbim, ca fata asta n-a pus nici o intrebare! A intrat doar ca sa ne zica cat de mult detesta ea copii si cam atat! A, a mai barfit-o putin si pe fosta, adica mama copilului!

    Ca or fi oameni singuri ca si ea si ca n-ar trebui sa se incurce cu un divortat, or fi, duca-se, o retine cineva?

  •  
    • 10065 mesaje
    4 Nov 2015, 22:51
    0 0
    E tinerica doar, la anii aia nici nu ma astept a privi situatia cu alti ochi .

    Mai tine si de "promisiunile" facute de nenea ... Ce nu pricep io, de ce are intinleli pe ascuns ?

    Niciunul nu joaca cu cartile pe fata ...

  •  
    • 48 mesaje
    4 Nov 2015, 23:06
    0 0
    roseblue said:
    AlmaAna1 said:
    White_Storm said:
    AlmaAna1 said:

    Adevarul e ca nu sunt innebunita dupa copii. Imi pierd foarte repede rabdarea, mai ales ca mereu am dat peste acei copii super razgaiati care daca nu le dadeai ce voiau se tranteau,urlau. Daca as fi putut i-as fi plesnit, dar defapt ma potoleam gandindu-ma ,,Atata educatie le-au dat parintii''.Ma inteleg stau cu ea, dar nu ma simt pregatita sa vina sa imi spuna ,,mama'' sau sa trebuiasca sa o imbrac, spal, sa ii gatesc desii am facut asta dar nu pentru perioade mari. Nu ii pot spune cca nu imi plac copiii. 

     Ce femeie "calda" si-a gasit omul!!! Mie una mi-ar fi frica sa-mi las copiii pe mana uneia ca tine.
    Cum sa "plesnesti" un copil? Te-as amesteca cu pamantul!!!
    Fetita asta de 5 ani petrece toata ziua intr-o gradinita, tu o vezi doar seara, vai ce mult timp iti ocupa si o sa te terorizeze in fiecare seara fix doua trei ore cat vei petrece cu ea pana merge la somn!!!  E destul de mare sa manance ce mancati voi, deci nu-i gatesti ceva special, da? 
    djhjskghraghklfdnbkfask;vbjas;lk
     

     

    Stand cu mama ei, ea a invatat-o sa manance diferit de cum mananca un copil. Mancarea ei nu contine sare, nu am cum sa nu pun sare in mancare si extrem de ciudat nu mananca carne de aceea ei, trebuie sa ii gatesc diferite mancaruri cat mai ,,sanatoase'' fara carne. La 5 ani copil care sa nu manance carne...... Cand e cu noi ii cumparam dulciuri, un lucru foarte normal. Maicasa o tine cu cozonac facaut in casa, diferite prajituri  cu putin zahar, e copil cum sa ii spun sa nu manance carne sau dulciuri. 

     Adica mananca sanatos copilul ala, cat de cat! Mai bine decat sa fie imbuibat cu dulciuri si zahar. Legat de carne, ma abtin, poate mananca linte, mazare, broccoli, spanac, etc, oricum discutiile astea nu-si au rostul.

    Mie mi se pare ca esti aia *insarcinata* de la medicina, aveti acelasi stil !

     

    Rose, fix aia "însărcinată" este! Și eu am recunoscut-o! ) Tulburare de personalitate sau plictiseală, că nu știu la ce "boală" s-o încadrez?!
  •  
    • 7 mesaje
    4 Nov 2015, 23:33
    2 0

     Asa si? Ce consideri tu ca n-am inteles eu?

    Eu inteleg ca fata n-are chef de crescut copii, nici nu trebuia sa aiba, e fix treaba ei! Eu nu m-am legat de aspectul asta, m-am legat doar de atitudinea ei fata de copii, in general!

    Ce ai vrea, sa-i dea cineva flori ca ii vine sa loveasca copiii, ca vrea ea neaparat sa le puna sare in mancare  si sa le cumpere dulciuri cu zahar?

     

    Si ca sa fiu sincera pana la capat, daca tot m-am apucat de scris, mi se pare ca este si ipocrita fata de omul cu care are o relatie. Lui ii plac copiii, ei nu, dar nu-i spune, ca na, n-ar mai da asa bine in fata omului cu care vrea sa se casatoreasca. Il mai duce cu zaharelul o perioada, pe motiv ca e nepregatita!

     

     

    Pana la urma, despre ce vorbim, ca fata asta n-a pus nici o intrebare! A intrat doar ca sa ne zica cat de mult detesta ea copii si cam atat! A, a mai barfit-o putin si pe fosta, adica mama copilului!

    Ca or fi oameni singuri ca si ea si ca n-ar trebui sa se incurce cu un divortat, or fi, duca-se, o retine cineva? 

     

    Ti se pare normal sa ii gatesc alta mancare? Nu stau numai in casa ca sa pierd vremea, ci lucrez la cot cu el. Poate ca nu aduc la fel de multi bani ca el, nici nu am cum, mediile de lucru difera foarte tare.

    Nu o barfesc pe mama fetei, nu am nici o tangenta cu ea. La cum isi creste copilul... nu o data a spus sa i-au eu fata sau el pe motiv ca are treaba in oras. Nu am zis nimic niciodata, imi ceream voie sa plec de la servici ca sa i-au copilul. El lucreaza dimineata-noaptea. Poate sa lucreze si  24 de ore. 

    Intrebarea era, cum ii spun ca nu pot sa cresc un copil care nu este al meu. Eu nu stiu cum o sa rezist sa imi cresc propriul copil, unde lucrez iti trebuie nervi de fier ca sa faci fata, ai mei au cam cedat de ceva vreme. 

    Iar cea cu plesnitul copiilor... sigur stii acei copii care urla in magazin din toate puterile. Barem se mai si trantesc pe jos. Pai cum sa suporti tu ca parinte asa ceva? Inseamna ca nu tu controlezi copilul, ci invers. Ori nu ii educa, ori fac tot ce le cere copilul.
     

  •  
    • 4350 mesaje
    4 Nov 2015, 23:41
    0 0
    AlmaAna1 said:

     Asa si? Ce consideri tu ca n-am inteles eu?

    Eu inteleg ca fata n-are chef de crescut copii, nici nu trebuia sa aiba, e fix treaba ei! Eu nu m-am legat de aspectul asta, m-am legat doar de atitudinea ei fata de copii, in general!

    Ce ai vrea, sa-i dea cineva flori ca ii vine sa loveasca copiii, ca vrea ea neaparat sa le puna sare in mancare  si sa le cumpere dulciuri cu zahar?

     

    Si ca sa fiu sincera pana la capat, daca tot m-am apucat de scris, mi se pare ca este si ipocrita fata de omul cu care are o relatie. Lui ii plac copiii, ei nu, dar nu-i spune, ca na, n-ar mai da asa bine in fata omului cu care vrea sa se casatoreasca. Il mai duce cu zaharelul o perioada, pe motiv ca e nepregatita!

     

     

    Pana la urma, despre ce vorbim, ca fata asta n-a pus nici o intrebare! A intrat doar ca sa ne zica cat de mult detesta ea copii si cam atat! A, a mai barfit-o putin si pe fosta, adica mama copilului!

    Ca or fi oameni singuri ca si ea si ca n-ar trebui sa se incurce cu un divortat, or fi, duca-se, o retine cineva? 

     

    Ti se pare normal sa ii gatesc alta mancare? Nu stau numai in casa ca sa pierd vremea, ci lucrez la cot cu el. Poate ca nu aduc la fel de multi bani ca el, nici nu am cum, mediile de lucru difera foarte tare.

    Nu o barfesc pe mama fetei, nu am nici o tangenta cu ea. La cum isi creste copilul... nu o data a spus sa i-au eu fata sau el pe motiv ca are treaba in oras. Nu am zis nimic niciodata, imi ceream voie sa plec de la servici ca sa i-au copilul. El lucreaza dimineata-noaptea. Poate sa lucreze si  24 de ore. 

    Intrebarea era, cum ii spun ca nu pot sa cresc un copil care nu este al meu. Eu nu stiu cum o sa rezist sa imi cresc propriul copil, unde lucrez iti trebuie nervi de fier ca sa faci fata, ai mei au cam cedat de ceva vreme. 

    Iar cea cu plesnitul copiilor... sigur stii acei copii care urla in magazin din toate puterile. Barem se mai si trantesc pe jos. Pai cum sa suporti tu ca parinte asa ceva? Inseamna ca nu tu controlezi copilul, ci invers. Ori nu ii educa, ori fac tot ce le cere copilul.
     

     Fata tu problema o ai la cap, deja exagerezi! Pana nu inveti gramatica, nu-ti mai fa conturi pe eva.ro sa ne zici cat urasti copiii si cat ai vrea tu sa-i lovesti cand se trantesc pe jos, pt ca faci fix aceleasi greseli gramaticale si esti setata pe aceeasi idee! Mai bine cere ajutorul uni medic!

     

  •  
    • 7 mesaje
    5 Nov 2015, 00:25
    0 0

     Fata tu problema o ai la cap, deja exagerezi! Pana nu inveti gramatica, nu-ti mai fa conturi pe eva.ro sa ne zici cat urasti copiii si cat ai vrea tu sa-i lovesti cand se trantesc pe jos, pt ca faci fix aceleasi greseli gramaticale si esti setata pe aceeasi idee! Mai bine cere ajutorul uni medic!

     

     

    La cat am stat printre hartii, odata cu demisiile de azi ale marilor cunoscuti, se schimba si lucrurile la firma la care lucrez, am facut 2 greseli gramaticale. Iar din cate stiu eu asta cu ,, gramatica pe net'' apartine copiilor de 15-16 ani. Te incadrezi? 

  •  
    • 4350 mesaje
    5 Nov 2015, 00:43
    0 0

    BiancaC15 said:Adevarul e ca nu mi-am dorit niciodata copii. Mi se par niste fiinte care plang pentru a obtine atentie. Sunt si acei copii de 3-4 care se trantesc in magazin(rasfatati,razgaiati). Dupa ce m-am casatorit am spus ca poate dupa ce termin facultatea sa facem un copil.


    BiancaC15 said:
     
    Sincer nu inteleg ce vrei sa spui si nu imi arde de glumit cu un plod. Nu suport astfel de fiinte plangacioase. Ok cat e bebelus plange din diferite m tive dar dupa cand plange ca nu ii cumperi nu stiu ce, merita batut cu orele.

     

     

     

     

     

     Dupa cum ti-am scris si la celalalt topic, esti si vei ramane o forma de viata mica si urata! Si cu asta am terminat discutia!


    Acest mesaj a fost editat de către roseblue: 5 Nov 2015, 00:44
  •  
    • 1890 mesaje
    5 Nov 2015, 12:54
    0 0
    roseblue said:

    BiancaC15 said:Adevarul e ca nu mi-am dorit niciodata copii. Mi se par niste fiinte care plang pentru a obtine atentie. Sunt si acei copii de 3-4 care se trantesc in magazin(rasfatati,razgaiati). Dupa ce m-am casatorit am spus ca poate dupa ce termin facultatea sa facem un copil.


    BiancaC15 said:
     
    Sincer nu inteleg ce vrei sa spui si nu imi arde de glumit cu un plod. Nu suport astfel de fiinte plangacioase. Ok cat e bebelus plange din diferite m tive dar dupa cand plange ca nu ii cumperi nu stiu ce, merita batut cu orele.

     

     

     

     

     

     Dupa cum ti-am scris si la celalalt topic, esti si vei ramane o forma de viata mica si urata! Si cu asta am terminat discutia!

     Daca ai avea un copil ca al meu, cumintel si ascultator ai mai vrea sa ai inca 5! Cand inca nu aveam copilul si eu vedeam copii isterici si plangaciosi si chiar ma gandeam serios daca e cazul sa am unul al meu! Educatia e cea care rezolva astfel de probleme, dar trebuie inceputa cat mai curand. Adica s-a reusit dresura de lei, tigri si nu poti educa un copil?

  •  
    • 7 mesaje
    5 Nov 2015, 16:14
    0 0

     Daca ai avea un copil ca al meu, cumintel si ascultator ai mai vrea sa ai inca 5! Cand inca nu aveam copilul si eu vedeam copii isterici si plangaciosi si chiar ma gandeam serios daca e cazul sa am unul al meu! Educatia e cea care rezolva astfel de probleme, dar trebuie inceputa cat mai curand. Adica s-a reusit dresura de lei, tigri si nu poti educa un copil?

     

    Cand ii vezi ce reactii au unii... te ingrozesti. Am mai auzit cazuri in care diferiti copii faceau tampenii pt.  ,,a se razbuna'' pe parintii care nu le cumparau ce voiau. Gen, le varsa mancarea, le murdareau peretii cu acuarele( asta chiar am trait-o cu o verisoara). Cand e bebelus si stii ca e al meu atunci il pot educa cum vreau.E normal ca un  copil sa planga pentru ca isi exprima durerea, foamea,setea cand e mic in acest mod sau este felul lui de a se apara. Dar cand mi se pune un copil de 5 ani (cu fite introdu-se de mama in cap ca nu are voie sa manance aia si aia) care este deja educat intr-un fel nu pot sa ii spun sa manance ce ii dau eu sau sa faca ce nu e obisnuit. Copila nu are diabet, stiu sigur. Chiar tatal ei imi spune sa ii dau dulce. Este in grija mamei pentru ca el i-a dat fata. Instanta ii daduse lui copilul, femeia are putin peste salariu minim iar el mult mai bine pentru a intretine copilul. Insa timpul nu ii permitea. Si eu i-am spus ca nu mai accept sa lucreze noaptea sau 24 de ore. Ca asa nu e nici o diferenta daca formez un cuplu sau sunt singura pentru ca oricum ne vedem rar. Si s-a schimbat, toate programarile le are dimineata. Din cate am inteles eu fata e mai atasata de noi decat de mama naturala care o lasa cu cine apucata. Da veti zice, oricum e la gradinita. Da e la granitia doar ca la 12 merge cineva sa o iaca nu are voie sa manance mancarea acolo. 

    Nu cred ca o sa ma pot obisnuii sa imi spuna ,,mama''. Si chiar sa ma obisnuiesc, imi doresc un copil(nu spun ca nu vreau ci nu inca pentru ca nu ma simt pregatita) si imi este frica sa nu fac diferenta intre copilul meu si fata lui. 

  •  
    • 7959 mesaje
    5 Nov 2015, 22:05
    0 0
    AlmaAna1 said:

     

     

    Cand ii vezi ce reactii au unii... te ingrozesti. Am mai auzit cazuri in care diferiti copii faceau tampenii pt.  ,,a se razbuna'' pe parintii care nu le cumparau ce voiau. Gen, le varsa mancarea, le murdareau peretii cu acuarele( asta chiar am trait-o cu o verisoara). Cand e bebelus si stii ca e al meu atunci il pot educa cum vreau.E normal ca un  copil sa planga pentru ca isi exprima durerea, foamea,setea cand e mic in acest mod sau este felul lui de a se apara. Dar cand mi se pune un copil de 5 ani (cu fite introdu-se de mama in cap ca nu are voie sa manance aia si aia) care este deja educat intr-un fel nu pot sa ii spun sa manance ce ii dau eu sau sa faca ce nu e obisnuit. Copila nu are diabet, stiu sigur. Chiar tatal ei imi spune sa ii dau dulce. Este in grija mamei pentru ca el i-a dat fata. Instanta ii daduse lui copilul, femeia are putin peste salariu minim iar el mult mai bine pentru a intretine copilul. Insa timpul nu ii permitea. Si eu i-am spus ca nu mai accept sa lucreze noaptea sau 24 de ore. Ca asa nu e nici o diferenta daca formez un cuplu sau sunt singura pentru ca oricum ne vedem rar. Si s-a schimbat, toate programarile le are dimineata. Din cate am inteles eu fata e mai atasata de noi decat de mama naturala care o lasa cu cine apucata. Da veti zice, oricum e la gradinita. Da e la granitia doar ca la 12 merge cineva sa o iaca nu are voie sa manance mancarea acolo. 

    Nu cred ca o sa ma pot obisnuii sa imi spuna ,,mama''. Si chiar sa ma obisnuiesc, imi doresc un copil(nu spun ca nu vreau ci nu inca pentru ca nu ma simt pregatita) si imi este frica sa nu fac diferenta intre copilul meu si fata lui. 

     Doar de dragul discutiei mai scriu, altfel nu cred ca esti reala, poate te plictiseai doar.
    1. Tocmai copiii cu astfel de probleme au nevoie de mai multa atentie si rabdare, undeva s-a gresit si ei reactioneaza exact dupa cum adultii s-au purtat cu ei. De unde altfel sa invete sa se poarte aiurea? Copiii sunt ca maimutele, imita ceea ce vad in jur.
    2. Ma indoiesc sincer ca instanta i-a incredintat tatalui fetita, se intampla extrem de rar ca tatal sa primeasca minorul si asta nu se intampla pe motiv de salariu, sunt luate in considerare mult mai multe...
    3. Eu chiar te rog, nu forma un cuplu cu un tip cu un copil de crescut! Nu te complica, viata e frumoasa, traieste-o! Lasa omul sa-si creasca copilul cum o putea!
    4. Dream on, darling! Copiii simt cand sunt iubiti, n-are cum sa fie mai atasata de "voi", poate de tata, ca e fetita si pentru ca il vede mai rar ca pe mama. Pe tine sigur te simte ostila, dar de dragul tatalui si pentru ca oricum tu esti acolo te tolereaza si pe tine. Dar va creste si va invata sa selecteze. 

  •  
    • 7959 mesaje
    5 Nov 2015, 22:09
    1 0
    Am uitat sa-ti spun ca "mama" nu cred sa-ti spuna vreodata, stai calma, poate pe nume doar sa te strige. Eu una asa as invata-o, de ar fi copilul meu!
    Ocupa-ti timpul cu altceva si lasa nick-urile si uratul copiilor pe eva.ro!