Insarcinata dar nu vreau copilul

  •  
    • 47 mesaje
    19 Oct 2015, 16:35
    0 0
    Buna. Ma numesc Bianca, am 23 de ani. Sunt casatorita de 2 ani si amandoi suntem studenti la medicina. Acum cateva zile ma simteam foarte rau asa ca am facut mai multe teste de sarcina care au iesit pozitive. I-am spus si sotului meu care s-a bucurat, la fel si eu dar doar pe moment. M-am gandit mai bine ca nu pot merge insarcinata la medicina si sa stau 4 ore langa un cadavru descompus. De renuntat la facultate nici nu se pune problema deoarece nu am intrat din prima, eu sunt anul 3 el anul 4. Nu i-am spus ca as vrea sa fac avort pentru ca stiu ca nu este de acord. Parintii nostri inca nu stiu de sarcina, de la facultate nu pot lipsii de la un anumit curs pentru ca imi e rau.  Nu stiu ce sa fac.
    Acest mesaj a fost editat de către BiancaC15: 19 Oct 2015, 16:36
  •  
    • 386 mesaje
    19 Oct 2015, 17:43
    0 0
    Cred ca te simti tare singura cata vreme in loc sa te consulti cu sotul tau, cu parintii, scrii unor straini. Aici vei primi doua raspunsuri: 1.pastreaza sarcina si 2. avorteaza. Tu cum vei proceda, pe cine vei asculta? Eu te sfatuiesc sa iei decizia sfatuindu-te cu sotul tau in primul rand, apoi cu parintii, cu un prieten bun. A avea sau nu un copil e o alegere prea importanta ca sa pui intrebarea unor necunoscuti.
  •  
    • 47 mesaje
    19 Oct 2015, 17:44
    0 0
    Pasarea-Spin said:Cred ca te simti tare singura cata vreme in loc sa te consulti cu sotul tau, cu parintii, scrii unor straini. Aici vei primi doua raspunsuri: 1.pastreaza sarcina si 2. avorteaza. Tu cum vei proceda, pe cine vei asculta? Eu te sfatuiesc sa iei decizia sfatuindu-te cu sotul tau in primul rand, apoi cu parintii, cu un prieten bun. A avea sau nu un copil e o alegere prea importanta ca sa pui intrebarea unor necunoscuti.

     

    Am discutat mai demult cu el despre o eventuala sarcina in timpul facultatii iar el mi-a spus ca daca aleg sa avortez copilul lui divorteaza de mine 

  •  
    • 386 mesaje
    19 Oct 2015, 17:52
    0 0
    Bianca, scuza-ma dar de ce nu ai luat anticonceptionale? Daca ati vorbit totusi...stiai deci.
  •  
    • 386 mesaje
    19 Oct 2015, 17:54
    0 0
    Intrebare retorica si inutila. Nu le-ai luat si basta. Pai lucrurile sunt clare, daca avortezi te lasa. Poti accepta asta? Daca nu avortezi nu te lasa si vei naste un copil nedorit, plus complicatii cu scoala, eventuale examene picate, ani repetati eventual. Care ar fi raul cel mai mic?
  •  
    • 7959 mesaje
    19 Oct 2015, 18:41
    1 0
    BiancaC15 said:Buna. Ma numesc Bianca, am 23 de ani. Sunt casatorita de 2 ani si amandoi suntem studenti la medicina. Acum cateva zile ma simteam foarte rau asa ca am facut mai multe teste de sarcina care au iesit pozitive. I-am spus si sotului meu care s-a bucurat, la fel si eu dar doar pe moment. M-am gandit mai bine ca nu pot merge insarcinata la medicina si sa stau 4 ore langa un cadavru descompus. De renuntat la facultate nici nu se pune problema deoarece nu am intrat din prima, eu sunt anul 3 el anul 4. Nu i-am spus ca as vrea sa fac avort pentru ca stiu ca nu este de acord. Parintii nostri inca nu stiu de sarcina, de la facultate nu pot lipsii de la un anumit curs pentru ca imi e rau.  Nu stiu ce sa fac.

     Bah, da' multi mai sunteti studenti la medicina! Deh, daca se intra mai usor ca altadata... Fereasca sfantul!
    Daca sunteti taman la medicina voi nu stiati ca daca te joci cu putza fara masuri de protectie riscati o sarcina nedorita? Da, si eu sunt tot la medicina...
     

  •  
    • 47 mesaje
    19 Oct 2015, 21:11
    0 0
    White_Storm said:
    BiancaC15 said:Buna. Ma numesc Bianca, am 23 de ani. Sunt casatorita de 2 ani si amandoi suntem studenti la medicina. Acum cateva zile ma simteam foarte rau asa ca am facut mai multe teste de sarcina care au iesit pozitive. I-am spus si sotului meu care s-a bucurat, la fel si eu dar doar pe moment. M-am gandit mai bine ca nu pot merge insarcinata la medicina si sa stau 4 ore langa un cadavru descompus. De renuntat la facultate nici nu se pune problema deoarece nu am intrat din prima, eu sunt anul 3 el anul 4. Nu i-am spus ca as vrea sa fac avort pentru ca stiu ca nu este de acord. Parintii nostri inca nu stiu de sarcina, de la facultate nu pot lipsii de la un anumit curs pentru ca imi e rau.  Nu stiu ce sa fac.

     Bah, da' multi mai sunteti studenti la medicina! Deh, daca se intra mai usor ca altadata... Fereasca sfantul!
    Daca sunteti taman la medicina voi nu stiati ca daca te joci cu putza fara masuri de protectie riscati o sarcina nedorita? Da, si eu sunt tot la medicina...
     

     

    Iti dai seama ce usor se intra daca primul an am picat in 2 orase.... 

  •  
    • 47 mesaje
    19 Oct 2015, 21:15
    0 1
    Pasarea-Spin said:Intrebare retorica si inutila. Nu le-ai luat si basta. Pai lucrurile sunt clare, daca avortezi te lasa. Poti accepta asta? Daca nu avortezi nu te lasa si vei naste un copil nedorit, plus complicatii cu scoala, eventuale examene picate, ani repetati eventual. Care ar fi raul cel mai mic?

     
    A venit el uc o idee si mai tampita. Ca sta el acasa cu copilul. Adica dupa ce ca el e mai bun decat mine tot el sa renunte. Nu pot sa ii cer asta. Ma gandeam ca pot sa duc sarcina la capat si sa las copilul cu bunica cat sunt la scoala. Dar la medicina nu stii cand te intorci. Saptamana trecuta am avut joi pana la 6 si am iesit  la 8. Sau sa zic nu ma duc la cursul x ca vine el acasa, dar nu am de unde sa stiu daca vine pentru ca degeaba se incheie cursul daca profesorul ramane sa vorbeasca. Se intampla asta o data, de doua ori pana cand imi spune profesorul,, Daca te-ai saturat ia-ti catrafusele si pleaca" 

  •  
    • 386 mesaje
    19 Oct 2015, 21:30
    0 0
    Medicina este o facultate foarte grea, stiu. Parintii v-ar ajuta? Frumos totusi din partea lui ca s-a gandit sa stea el cu copilul! Cati ca el? Dar ar fi pacat sa nu-si continue studiile, cu copil mic nu se prea studiaza, si asta stiu. Daca v-ar ajuta si parintii si bunica eu zic ca ati putea duce facultatea mai departe si creste un frumos copil. E greu dar care lucru important nu e greu?
  •  
    • 47 mesaje
    19 Oct 2015, 21:50
    0 0
    Pasarea-Spin said:Medicina este o facultate foarte grea, stiu. Parintii v-ar ajuta? Frumos totusi din partea lui ca s-a gandit sa stea el cu copilul! Cati ca el? Dar ar fi pacat sa nu-si continue studiile, cu copil mic nu se prea studiaza, si asta stiu. Daca v-ar ajuta si parintii si bunica eu zic ca ati putea duce facultatea mai departe si creste un frumos copil. E greu dar care lucru important nu e greu?

     

    Parintii lui mai ales. Mama lui e casnica tatal lui e medic. Ai mei poate mai putitn fiindca amandoi lucreaza. Bunica mea e obisnuita sa stea cu stranepoti, de 5 ani creste 2 iar pe langa ei ar mai urma 2(al meu si al sotiei varului meu) Dar imi e greu sa merg la cursuri asa. Nu pot sa ies din curs pe motiv ca imi e rau. Daca stii cum e la medicina, dupa 2 saptamani innebunesti cat ai de invatat si nu e ca la alte facultati ca inveti in sesiune, aici inveti saptamana de saptamana ca altfel nu iei examenul. Si mai e si cu absentele. O singura absenta nemotivata si nu intru in examen. 

  •  
    • 4346 mesaje
    19 Oct 2015, 21:55
    0 1
    tu ce alegi sa fii...? mama unui copil mort sau mama unui copil viu? !!!
  •  
    • 386 mesaje
    19 Oct 2015, 22:20
    1 0
    Bianca, doar la inceput e mai greu , in primele 3 luni de sarcina. Apoi, dupa ce se va naste copilul  te vor ajuta mama lui si bunica...Stiu ca este foarte greu. Problema e dpmdv ca nu-ti doresti copilul. Nu ti-l doresti din aceste cauze legate de scoala? Sau? Daca e o intrebare prea personala, nu-mi raspunde, raspunde-ti doar tie.
    Acest mesaj a fost editat de către Pasarea-Spin: 19 Oct 2015, 22:21
  •  
    • 47 mesaje
    19 Oct 2015, 22:52
    0 1
    Pasarea-Spin said:Bianca, doar la inceput e mai greu , in primele 3 luni de sarcina. Apoi, dupa ce se va naste copilul  te vor ajuta mama lui si bunica...Stiu ca este foarte greu. Problema e dpmdv ca nu-ti doresti copilul. Nu ti-l doresti din aceste cauze legate de scoala? Sau? Daca e o intrebare prea personala, nu-mi raspunde, raspunde-ti doar tie.

     

    Doar din motivele legate de scoala. Imi doresc o familie. Dar ca si viitor medic care pleaca dimineata si habar nu are cand vine nu pot sa chinui un sufletel pe langa toate cadavrele infecte 

  •  
    • 47 mesaje
    19 Oct 2015, 22:58
    0 1
    anda22-7 said:tu ce alegi sa fii...? mama unui copil mort sau mama unui copil viu? !!!

     

    Mama unui copil viu, dar vrei sa merg cu burta la gura si sa tai cine stie ce mort de sute de ani? Sau sa zicem ca merg la cursuri insarcinata. Dupa ce fac? Renunt dupa 3 ani in care am invatat de mi-a bubuit capul? Sau trag chiulul de la ore? Nu pot sa am absente nemotivate. O absenta nemotivata= nu intru in examen.

  •  
    • 4350 mesaje
    19 Oct 2015, 23:01
    3 0
    BiancaC15 said:
    Pasarea-Spin said:Bianca, doar la inceput e mai greu , in primele 3 luni de sarcina. Apoi, dupa ce se va naste copilul  te vor ajuta mama lui si bunica...Stiu ca este foarte greu. Problema e dpmdv ca nu-ti doresti copilul. Nu ti-l doresti din aceste cauze legate de scoala? Sau? Daca e o intrebare prea personala, nu-mi raspunde, raspunde-ti doar tie.

     

    Doar din motivele legate de scoala. Imi doresc o familie. Dar ca si viitor medic care pleaca dimineata si habar nu are cand vine nu pot sa chinui un sufletel pe langa toate cadavrele infecte 

     Cadavre infecte? Esti sigura ca studiezi medicina? Crezi ca esti singura femeie viitor medic insarcinata? Sau crezi ca alte mame nu au job-uri la fel de interesante si grele ca si tine? Inainte sa ramai insarcinata, nu stiai unde inveti si unde vei lucra?

     

  •  
    • 47 mesaje
    19 Oct 2015, 23:07
    0 0
    roseblue said:
    BiancaC15 said:
    Pasarea-Spin said:Bianca, doar la inceput e mai greu , in primele 3 luni de sarcina. Apoi, dupa ce se va naste copilul  te vor ajuta mama lui si bunica...Stiu ca este foarte greu. Problema e dpmdv ca nu-ti doresti copilul. Nu ti-l doresti din aceste cauze legate de scoala? Sau? Daca e o intrebare prea personala, nu-mi raspunde, raspunde-ti doar tie.

     

    Doar din motivele legate de scoala. Imi doresc o familie. Dar ca si viitor medic care pleaca dimineata si habar nu are cand vine nu pot sa chinui un sufletel pe langa toate cadavrele infecte 

     Cadavre infecte? Esti sigura ca studiezi medicina? Crezi ca esti singura femeie viitor medic insarcinata? Sau crezi ca alte mame nu au job-uri la fel de interesante si grele ca si tine? Inainte sa ramai insarcinata, nu stiai unde inveti si unde vei lucra?

     

     

    Un cadavru la medicina are undeva la 6 luni de la deces. Tu cum l-ai numii?  Nu cred ca multe femei viitor medic insarcinate vor sa fie chirurg. Nu mi-am planuit sarcina. Dar cine a zis ceva ca imi e greu sa merg la munca si sa cresc un copil? Aici totul e legat de facultate unde ajung la 8 dimineata si plec cand da Dumnezeu, nu cand am eu chef cum e pe la silvicultura, inginerie sau mai stiu eu ce. 

  •  
    • 4350 mesaje
    19 Oct 2015, 23:19
    2 0
    BiancaC15 said:
    roseblue said:
    BiancaC15 said:
    Pasarea-Spin said:Bianca, doar la inceput e mai greu , in primele 3 luni de sarcina. Apoi, dupa ce se va naste copilul  te vor ajuta mama lui si bunica...Stiu ca este foarte greu. Problema e dpmdv ca nu-ti doresti copilul. Nu ti-l doresti din aceste cauze legate de scoala? Sau? Daca e o intrebare prea personala, nu-mi raspunde, raspunde-ti doar tie.

     

    Doar din motivele legate de scoala. Imi doresc o familie. Dar ca si viitor medic care pleaca dimineata si habar nu are cand vine nu pot sa chinui un sufletel pe langa toate cadavrele infecte 

     Cadavre infecte? Esti sigura ca studiezi medicina? Crezi ca esti singura femeie viitor medic insarcinata? Sau crezi ca alte mame nu au job-uri la fel de interesante si grele ca si tine? Inainte sa ramai insarcinata, nu stiai unde inveti si unde vei lucra?

     

     

    Un cadavru la medicina are undeva la 6 luni de la deces. Tu cum l-ai numii?  Nu cred ca multe femei viitor medic insarcinate vor sa fie chirurg. Nu mi-am planuit sarcina. Dar cine a zis ceva ca imi e greu sa merg la munca si sa cresc un copil? Aici totul e legat de facultate unde ajung la 8 dimineata si plec cand da Dumnezeu, nu cand am eu chef cum e pe la silvicultura, inginerie sau mai stiu eu ce. 

     Ce sa zic, bravo fata, esti la Medicina! Viitor doctor! Toata lumea incolonarea in fata d-nei doctor! Astia de-ati facut ingineria, sa va fie rusine, stati la distanta, ca nu sunteti de nasul ei! Silvicultura sa nu se mai deranjeze, da?

     

    Fata draga, cine zicea ceva de planuit sarcina? De preventie ai auzit?

    Lasand la o parte gluma, cum se numeste o femeie care stie cu siguranta ca nu este timpul sa ramana insarcinata, are acces la tot felul de informatii, protectie, etc si totusi ramane? A, stai ca m-am prins, a fost accident nu? N-a fost ignoranta, nu?

    Mie nu trebuie sa-mi raspunzi la intrebarile astea, e plin netul de povesti ca ale tale, de fete care raman insarcinate fara sa se gandeasca la consecinte! Daca erai studenta la inginerie sau silvicutura mai intelegeam, dar asa, tocmai tu, marea studenta la medicina? Se poate asa ceva???

     

    PS: sa nu crezi ca nu pot intelege prin ce treci, in schimb nu pot sa inteleg ce-i cu aroganta asta pe capul tau, de parca ai descoperit penicilina...

  •  
    • 10065 mesaje
    19 Oct 2015, 23:30
    1 0
    Cauta-ti ceva mai bun de facut, Bianco, ca aia nu pare a fi de tine .

    Ma tem ca vei da ochii peste cap (lesini) inainte de a deschide usa unui laborator de cercetare .

  •  
    • 47 mesaje
    19 Oct 2015, 23:42
    0 2

     

    Un cadavru la medicina are undeva la 6 luni de la deces. Tu cum l-ai numii?  Nu cred ca multe femei viitor medic insarcinate vor sa fie chirurg. Nu mi-am planuit sarcina. Dar cine a zis ceva ca imi e greu sa merg la munca si sa cresc un copil? Aici totul e legat de facultate unde ajung la 8 dimineata si plec cand da Dumnezeu, nu cand am eu chef cum e pe la silvicultura, inginerie sau mai stiu eu ce. 

     Ce sa zic, bravo fata, esti la Medicina! Viitor doctor! Toata lumea incolonarea in fata d-nei doctor! Astia de-ati facut ingineria, sa va fie rusine, stati la distanta, ca nu sunteti de nasul ei! Silvicultura sa nu se mai deranjeze, da?

     

    Fata draga, cine zicea ceva de planuit sarcina? De preventie ai auzit?

    Lasand la o parte gluma, cum se numeste o femeie care stie cu siguranta ca nu este timpul sa ramana insarcinata, are acces la tot felul de informatii, protectie, etc si totusi ramane? A, stai ca m-am prins, a fost accident nu? N-a fost ignoranta, nu?

    Mie nu trebuie sa-mi raspunzi la intrebarile astea, e plin netul de povesti ca ale tale, de fete care raman insarcinate fara sa se gandeasca la consecinte! Daca erai studenta la inginerie sau silvicutura mai intelegeam, dar asa, tocmai tu, marea studenta la medicina? Se poate asa ceva???

     

    PS: sa nu crezi ca nu pot intelege prin ce treci, in schimb nu pot sa inteleg ce-i cu aroganta asta pe capul tau, de parca ai descoperit penicilina...

     
    La medicina nu e ca la silvicultura. Nu am chef azi nu ma duc. Cum te prinde profesorul intreaba... De ce ai lipsit? Unde e foaia pentru motivare? Stii ca nu intrii in examen cu absenta? ''  Ma refer ca la inginerie si silvicultura mergi cand ai chef. Si ca inginer pot sa imi fac meseria bine sau sa nu mio fac deloc, pe cand eu ca medic am in mana viata unui om. Daca moare( sti cum e in Romania, medicul e de vina nu pacientul ca a venit mai mult mort decat viu) rudele pacientului imi sar in cap. ,,Ca nu esti un medic bun. Ca te dau in judecata ca nu ai luptat sa il salvezi,, Daca le cerem banii,,Aaa,vrei spaga''. Nu toti medicii luam spaga unii mai isi platesc si materiale de caritate, daca tai cu un cutit ruginit ca asta imi ofera spitalul privat e scandal, daca trebuie sa cumpar doar pentru mine anumite ustensile sare tot orasul, ca doar cum sa le cer bani. 

    M-am protejat o perioada insa ameteam de la ele asa ca am renuntat. Medicul ginecolog la care mergeam a spus sa nu mai iau o perioada si uite ca in perioada asta s-a intamplat sa ajung sa fiu insarcinata.  Sotul meu nu era de acord cu protejarea, fiindca isi doreste copii.

  •  
    • 48 mesaje
    19 Oct 2015, 23:42
    4 0
    BiancaC15 said:
    roseblue said:
    BiancaC15 said:
    Pasarea-Spin said:Bianca, doar la inceput e mai greu , in primele 3 luni de sarcina. Apoi, dupa ce se va naste copilul  te vor ajuta mama lui si bunica...Stiu ca este foarte greu. Problema e dpmdv ca nu-ti doresti copilul. Nu ti-l doresti din aceste cauze legate de scoala? Sau? Daca e o intrebare prea personala, nu-mi raspunde, raspunde-ti doar tie.

     

    Doar din motivele legate de scoala. Imi doresc o familie. Dar ca si viitor medic care pleaca dimineata si habar nu are cand vine nu pot sa chinui un sufletel pe langa toate cadavrele infecte 

     Cadavre infecte? Esti sigura ca studiezi medicina? Crezi ca esti singura femeie viitor medic insarcinata? Sau crezi ca alte mame nu au job-uri la fel de interesante si grele ca si tine? Inainte sa ramai insarcinata, nu stiai unde inveti si unde vei lucra?

     

     

    Un cadavru la medicina are undeva la 6 luni de la deces. Tu cum l-ai numii?  Nu cred ca multe femei viitor medic insarcinate vor sa fie chirurg. Nu mi-am planuit sarcina. Dar cine a zis ceva ca imi e greu sa merg la munca si sa cresc un copil? Aici totul e legat de facultate unde ajung la 8 dimineata si plec cand da Dumnezeu, nu cand am eu chef cum e pe la silvicultura, inginerie sau mai stiu eu ce. 

     

    Eu l-aș numi "cadavru" și atât. Fără nicio legătură cu sarcina ta, care este strict treaba ta şi a sotului tău, dar enervată și oripilată de atitudinea ta față de oamenii morți, îți amintesc că au fost vii cândva, au avut aspirații, au lăsat în urma lor familii şi, crunt şi trist, au murit pe un pat de spital, în suferință și, de multe ori, din cauza medicilor. Ar fi cazul să începi să îți educi această atitudine, pentru că altfel mai târziu, ca medic, îți vor părea infecți şi unii pacienți vii. E chestiune de acel ceva elementar pe care trebuie să îl aibă un om care vrea să devină medic. Să fie omenie? Să fie compasiune? Să fie devotament orb față de omenire și suferința ei?...