Taierea motului

  •  
    • 1 mesaje
    17 Oct 2015, 02:40
    0 0
    Fetita mea a implinit un an si, vreau sa vina nasii sa-i taie motul dar.. numai am lumanarea de botez pentru ca am ars-o in decurs de un an ca asa am auzit ca se face. Nimeni nu mi a zis ca se pastreaza pentru mot. Majoritatea persoanelor duc lumanarile de botez la biserica. Nu stiu ce sa fac. Se poate face si fara lumanarea de la botez? Stie cineva lasati-mi si mie mesaj .Va rog. Multumesc
     
  •  
    • 1890 mesaje
    17 Oct 2015, 10:12
    4 0
    Sunt unii care traiesc necununati cu anii, au copii si nu se mai streseaza atat! Tu nu poti dormi noaptea ca ai ars lumanarea de la botez si n-ai "materie prima" pentru mot! Merge cu orice fel de lumanare, ce atata of si vai!?! La urma urmei e doar un obicei sau traditie, nu e strict legat de biserica. Da' asa suntem noi "inghitim camila si strecuram tantarul" cum spune In Scriptura.
  •  
    • 12625 mesaje
    18 Oct 2015, 16:33
    1 0
    Din cate stiu eu lumanarea o aprinzi doar cand copilul trece printr-o cumpana.La taiere de mot nasul tine colacul deasupra capului copilului si nasha taie par.
  •  
    • 7959 mesaje
    19 Oct 2015, 16:11
    0 0
    Serios, iote ca nici habar n-aveam de obiceiul asta.
    Iti dai seama ca lucrurile astea difera de la o zona la alta?
  •  
    • 12625 mesaje
    20 Oct 2015, 01:18
    1 0
    White_Storm said:Serios, iote ca nici habar n-aveam de obiceiul asta.
    Iti dai seama ca lucrurile astea difera de la o zona la alta?

     
    cam da White, sunt multe obiceiuri si difera foarte mult
     

  •  
    • 11 mesaje
    18 Ian 2016, 20:45
    0 0
    Povestea cu motul e doar un obicei...cate bordeie atatea obiceie. Eu am intrebat un preot si mi-a spus ca nu are nicio legatura cu biserica. Copilului i se taie din par la botez...restul e doar superstitie...vezi doamne sa nu-l tunzi pana la un an...eu l-am tuns la 4 luni pentru ca parul de bebelus este subtire si sta in toate directiile. Atat stres pentru nimic...eu nici nu m-am gandit la asa ceva...am aniversat 1 an fara mot si alte minuni
    Acest mesaj a fost editat de către zapi75: 18 Ian 2016, 20:46