Sa divortez sau nu?

  •  
    • 22 mesaje
    23 Sep 2015, 12:13
    1 0
    Buna. Numele meu este francesca, am 27 ani si sunt casatorita de 6 ani cu un barbat roman, cu care am 2 copii. Inca de la inceput casatoria mea a fost un esec, pt ca dupa ce a trecut o luna de la casatorie, a si inceput sa ma ameninte cu divortul si flirta cu fosta lui iubita. Dupa 3 luni, am cumparat o casa pe bani comuni, linga parintii lui, dar niciodata nu a vrut sa faca conditii decente de trai, chiar daca conditiile sunt improvizate, fara bucatarie, fara baie, decat o camera mobilata de mama mea. In toti acesti 6 ani de supravietuire, mama si sora mea ne-a tot trimis bani si haine incontinuu, pt copii nostri, mie si lui. El niciodata nu a cumparat o haina sau incaltaminte copiilor sau mie. Tot mama si sora mea nea dat bani pt reparatie si tot ce am cumparat in casa. Intotdeauna am suferit din faptul ca nu a apreciat efortul si ajutorul parintilor mei, ba chiar ii dispretuieste pt ca mama e recasatorita, si astefl o numeste curva. La fel, toti 6 ani el a lucrat ilegal in Belgia, iar acasa venea odata la 3 luni , se ducea la fosta lui iubita care ia devenit amanta, si de fiecare data cand ii ziceam de ea, imi spunea ca DA, ma inselat cu ea de multe ori, chiar daca ea si el sunt "penticostali". Dupa atitia ani de calvar in care m-a inselat, m-a numit proasta, descreierata, nebuna, nedescurcareata si de 2 ori m-a batut, m-am gandit sa divortez, doar ca mi-e frica sa numi ia copiii. Acum sunt cu copiii in germania, la parintii mei, si el nu intirzie sa vina regulat din belgia sa faca probleme. Acu o saptamina mia scris ca vine sa ia copiii si pe mine ( de parca eu as fi un obiect la mina lui si face ce vrea cu mine) si sa mergem in romania sa divortam. Cand a ajuns aici, a incercat sal bata pe tatal meu vitreg cu copiii in brate, si am chemat politia, atunci si a doua zi, pt ca nu a vrut sa ne lase in pace. Am mers la judecatorie si am scris plingere penala , in urma careia ia facut restrictie ca nu are voie sa se apropie de mine si de copii 250 metri. El continua sa imi scrie, sa imi sune continuu, dar eu nu vreau sa ii raspund, darami-te sa ma impac cu el, pt ca e un barbat violent, imi bate copiii cu picioarele in fund, pe mine ma insulta si ma bate, si am ajuns sa am 41 de kg. As vrea mult, daca aveti o parere si ati putea veni cu un sfat, cum sa procedez si ce sa fac? sunt si voi recunoscatoare pt paririle dvs. Va multumesc anticipat.
    Acest mesaj a fost editat de către Bornagain: 23 Sep 2015, 12:16
  •  
    • 12625 mesaje
    23 Sep 2015, 12:27
    2 0
    Sfat ? Daca nenea bate tot ce prinde ce mai stai? Ia legatura cu toate autoritatile si incepe . esti pregatita pentru ce urmeaza?
  •  
    • 11561 mesaje
    23 Sep 2015, 12:29
    1 0
    Dupa sase ani , abia iti pui intrebarea asta???
    Noi zicem ca ai putea trai fericita in continuare , si poate mai faci niste copii!!!
  •  
    • 12208 mesaje
    23 Sep 2015, 13:33
    1 0
    Situatia a degenerat urat si tu ai permis acest lucru , discuta cu un avocat urgent !!!!!!!
  •  
    • 3765 mesaje
    23 Sep 2015, 13:38
    0 0
    Bornagain said: chiar daca ea si el sunt "penticostali". 

     

    tu ce religie esti? 

  •  
    • 22 mesaje
    23 Sep 2015, 15:11
    0 0
    .
    Acest mesaj a fost editat de către Bornagain: 24 Sep 2015, 13:15
  •  
    • 495 mesaje
    23 Sep 2015, 15:16
    1 0
    Fugi mâncând pamantul. Nici nu ar trebui sa Îți pui o asemenea întrebare. Mai bine singura toată viața decât cu un asemenea barbat.
  •  
    • 414 mesaje
    23 Sep 2015, 15:22
    0 1
    Ma intreb oare ce ai gresit sa meriti ce ce ti se intampla...? sper sa iei o decizie buna....
  •  
    • 11561 mesaje
    23 Sep 2015, 15:28
    0 0
    nanni said:Ma intreb oare ce ai gresit sa meriti ce ce ti se intampla...? sper sa iei o decizie buna....

     

      A  gresit  ca  a  stat  "capra "  la  un  prost!!!

  •  
    • 7959 mesaje
    23 Sep 2015, 15:38
    0 0
    Bornagain, de ce te-ai casatorit cu el? Este o casatorie "aranjata"? Ca e ciudat ca dupa doar o luna un om sa se schimbe radical. De ce nu s-a casatorit cu fosta? Sau te-ai bagat tu intre ei si I-ai "obligat" sa se casatoreasca cu tine...
  •  
    • 7959 mesaje
    23 Sep 2015, 15:39
    0 0
    Bornagain said:Buna. Numele meu este francesca, am 27 ani si sunt casatorita de 6 ani cu un barbat roman, cu care am 2 copii. Inca de la inceput casatoria mea a fost un esec, pt ca dupa ce a trecut o luna de la casatorie, a si inceput sa ma ameninte cu divortul si flirta cu fosta lui iubita. Dupa 3 luni, am cumparat o casa pe bani comuni, linga parintii lui, dar niciodata nu a vrut sa faca conditii decente de trai, chiar daca conditiile sunt improvizate, fara bucatarie, fara baie, decat o camera mobilata de mama mea. In toti acesti 6 ani de supravietuire, mama si sora mea ne-a tot trimis bani si haine incontinuu, pt copii nostri, mie si lui. El niciodata nu a cumparat o haina sau incaltaminte copiilor sau mie. Tot mama si sora mea nea dat bani pt reparatie si tot ce am cumparat in casa. Intotdeauna am suferit din faptul ca nu a apreciat efortul si ajutorul parintilor mei, ba chiar ii dispretuieste pt ca mama e recasatorita, si astefl o numeste curva. La fel, toti 6 ani el a lucrat ilegal in Belgia, iar acasa venea odata la 3 luni , se ducea la fosta lui iubita care ia devenit amanta, si de fiecare data cand ii ziceam de ea, imi spunea ca DA, ma inselat cu ea de multe ori, chiar daca ea si el sunt "penticostali". Dupa atitia ani de calvar in care m-a inselat, m-a numit proasta, descreierata, nebuna, nedescurcareata si de 2 ori m-a batut, m-am gandit sa divortez, doar ca mi-e frica sa numi ia copiii. Acum sunt cu copiii in germania, la parintii mei, si el nu intirzie sa vina regulat din belgia sa faca probleme. Acu o saptamina mia scris ca vine sa ia copiii si pe mine ( de parca eu as fi un obiect la mina lui si face ce vrea cu mine) si sa mergem in romania sa divortam. Cand a ajuns aici, a incercat sal bata pe tatal meu vitreg cu copiii in brate, si am chemat politia, atunci si a doua zi, pt ca nu a vrut sa ne lase in pace. Am mers la judecatorie si am scris plingere penala , in urma careia ia facut restrictie ca nu are voie sa se apropie de mine si de copii 250 metri. El continua sa imi scrie, sa imi sune continuu, dar eu nu vreau sa ii raspund, darami-te sa ma impac cu el, pt ca e un barbat violent, imi bate copiii cu picioarele in fund, pe mine ma insulta si ma bate, si am ajuns sa am 41 de kg. As vrea mult, daca aveti o parere si ati putea veni cu un sfat, cum sa procedez si ce sa fac? sunt si voi recunoscatoare pt paririle dvs. Va multumesc anticipat.

     Si eu votez pentru divort.

  •  
    • 11 mesaje
    23 Sep 2015, 15:54
    1 0
    Trebuie sa te indepartezi de acest barbat. Pentru siguranta ta si a copiilor tai.Mult curaj iti doresc!
  •  
    • 22 mesaje
    23 Sep 2015, 16:29
    1 0
    Multumesc tuturor pt. Intr-adevar, unica cale pe care o vad este divortul. Lipsa lui de respect si iesire lui dese pe cine stie unde sunt doar cateva motive pt un divort.
  •  
    • 22 mesaje
    23 Sep 2015, 16:35
    0 0
    White_Storm, nu a fost o casatorie aranjata, faptul ca s-a schimbat radical e din cauza ca e foarte copilaros si nu stie ce vrea, pina la urma. Regret faptul ca am vazut copilarismul si fitsele lui prea tirziu!
  •  
    • 129 mesaje
    23 Sep 2015, 18:29
    0 0
    divorteaza....trebuie sa iti vezi de viata ta...o sa fii mult mai linistita fara el, crede-ma...si ai grija de copii tai
  •  
    • 495 mesaje
    23 Sep 2015, 20:05
    2 0
    Un barbat violent este bolnav mintal, nu copilăros. Nu îi mai cauta scuze, ești cam naiva.
  •  
    • 7959 mesaje
    23 Sep 2015, 20:31
    0 0
    Dar copiii cum I-ai facut? Daca dupa o luna s-a stricat caruta...
    Copilaros, da' ti da la ochi? Du-te si divorteaza, nici n-ai idee cate sunt ca tine. Situatia se poate agrava. Ce astepti? Eu nu faceam copii cu ala!
  •  
    • 742 mesaje
    23 Sep 2015, 20:36
    0 0
    Raspunsul meu este DA.
  •  
    • 129 mesaje
    23 Sep 2015, 21:18
    0 0
    nu ai ce sa regreti, omul se poarta urat si violent cu tine. Nu e un model pt copii tai, trebuie sa iesi dintr-o asa situatie.
  •  
    • 129 mesaje
    23 Sep 2015, 21:18
    1 0
    nu ai ce sa regreti, omul se poarta urat si violent cu tine. Nu e un model pt copii tai, trebuie sa iesi dintr-o asa situatie.