Sunt extrem de slabita

  •  
    • 4350 mesaje
    23 Sep 2015, 02:30
    2 0
    White_Storm said:Un sfat bun n-ai si pentru ea? Se agita pe forum de atata vreme cu tot felul de probleme, e clar ca nu stie incotro s-o ia.
    I mean, vezi un om la pamant si ii mai dai si tu doua picioare in gura? Daca ar avea o varsta mai mare ar merita, dar la 19?

     Nici un om cazut la pamant nu merita o lovitura in plus, indiferent de varsta, diferenta este ca fata asta nu a cazut, si-a dat drumul singura in cap!

     Indiferent cat suport a avut, ea in loc sa-si vada de problemele ei, nu stia cum sa ne mai argumenteze ca de fapt ea are dreptate si e mare si tare, iar noi astia mai trecuti prin viata niste fraieri, iar sfaturile noastre zero!

     Chiar si azi, a deschis topic legat de o problema medicala, a fost indrumata sa mearga la doctor, neah, nu-i convine, ca stie ea deja ce va zice doctorul, pt ca pe langa drept si matematica, ea mai are si cunostinte maxime de medicina!

     In doar cateva zile, a realizat ca de fapt ea nu va putea tine copilul, nu va munci si nu va merge la scoala, nu se mai bate cu pumnul in piept ca ea le face pe toate, dar deh, cand ii atrageau altii atentia ca un copil este o mare raspundere, ea nu si nu!

     Iar faptul ca se gandeste sa-si lase copilul in plasament, dar fara a-si da consintamantul sa fie adoptat, nu denota decat ca inca pluteste in lumea ei, in care printul vine in 2-3 ani si ii ofera inel, casa,bani si dragoste neconditionata copilului din plasament, ca ea cu siguranta nu va reusi nici sa se intretina pe ea!

     Sfatul meu bun este sa nu se mai agite pe forum, sa se agite in lumea reala, pt un loc de munca eventual!

  •  
    • 5035 mesaje
    23 Sep 2015, 08:29
    2 2
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 12625 mesaje
    23 Sep 2015, 11:52
    2 0
    Eu bag mana in foc ca nimeni nu stie de sarcina ta.Calciu lactic? Unde sunt prenatalele? Stai la parinti . Ei ce spun de sarcina? Te mangaie parintesc pe spate? Te strang in brate de bucurie? Dar sularaul unde e? Sta langa tine cand vomiti? Iti mangaie burta fericit? 
    Bag de seama ca sarcina e foarte avansata. Avortul taie-l de pe lista. Nici un doctor cu licenta nu se va baga in asa ceva. Ai de luat decizii majore si esti singura. Si egoista. Nici tu nu il poti creste nici lui nu ii dai sansa sa fie realizat. Timpul trece si iti dai seama ca totul se naruieste. La vremea cand tu trebuia sa inveti trebuie sa nasti. Mentalitatea ta e asemeni viitorului copil. Daca s-ar naste mai destept ca tine se angajeaza si te va sustine.
    Nu as vrea sa fiu in pielea ta. Ai gresit si iti dai seama cu fiecare minut care trece. Toata lumea te judeca. Esti singura. Sfaturile sau judecarile noastre nu pot schimba starea in care esti. Daca nasti nu refuza viitorul copilului. Va trece mult timp in care el va trai printre straini,nu te va recunoaste. Daca iti faci o alta familie vei avea bucuria sa constati ca barbatul nu iti va accepta un copil din flori. Vei fi luptatoare si o sa il bagi pe gat. Copilul nu te recunoaste,barbatul nu il accepta. Zero familie.
    Esti visatoare,egoista . si nici nu accepti sfaturi. 
  •  
    • 495 mesaje
    23 Sep 2015, 13:47
    1 0
    Tu ai avut noroc ca te-au adoptat niște oameni cumsecade, nu știm dacă și copilașul va fi la fel de norocos.Nu te doare inima sa-l naști și sa-l dai? Sa nu știi dacă are ce bea și ce manca; dacă e iubit și îngrijit. .Nu ai idee în ce familie ar putea sa nimerească.
    Viața nu e roz, nici ușoară.Pentru nimeni nu este.Trebuue sa te întărești și sa lupți. Oamenii care au sau sunt fericiți, nu au primit nimic pe tava.Poate tu ai fost prea răsfățată și crezi ca totul vine ușor. La 19 ani e cam timpul sa te trezești.
  •  
    • 169 mesaje
    23 Sep 2015, 17:34
    0 0
    veracara said:Tu ai avut noroc ca te-au adoptat niște oameni cumsecade, nu știm dacă și copilașul va fi la fel de norocos.Nu te doare inima sa-l naști și sa-l dai? Sa nu știi dacă are ce bea și ce manca; dacă e iubit și îngrijit. .Nu ai idee în ce familie ar putea sa nimerească.
    Viața nu e roz, nici ușoară.Pentru nimeni nu este.Trebuue sa te întărești și sa lupți. Oamenii care au sau sunt fericiți, nu au primit nimic pe tava.Poate tu ai fost prea răsfățată și crezi ca totul vine ușor. La 19 ani e cam timpul sa te trezești.

     

    Ba da vera, dar ma gandesc ca daca il tin langa mine  cel putin primul an de viata il chinui. O sa stau eu cu el, mama si doamne fereste si tacsu. Crede-ma ca nu as vrea sa il dau, e al meu dar decat sa ma chinui si eu dar si pe el mai bine stiu ca are o familie care il iubeste. Ai si tu dreptate. Nu am de unde sa stiu daca va fi adoptat sau nu, sunt o groaza de copii care isi fac majoratul in centre de adoptie, nu vreau ca si copilul meu sa pateasca asa. 

  •  
    • 12208 mesaje
    23 Sep 2015, 18:11
    0 0
    AndreeaC96 said:
    veracara said:Tu ai avut noroc ca te-au adoptat niște oameni cumsecade, nu știm dacă și copilașul va fi la fel de norocos.Nu te doare inima sa-l naști și sa-l dai? Sa nu știi dacă are ce bea și ce manca; dacă e iubit și îngrijit. .Nu ai idee în ce familie ar putea sa nimerească.
    Viața nu e roz, nici ușoară.Pentru nimeni nu este.Trebuue sa te întărești și sa lupți. Oamenii care au sau sunt fericiți, nu au primit nimic pe tava.Poate tu ai fost prea răsfățată și crezi ca totul vine ușor. La 19 ani e cam timpul sa te trezești.

     

    Ba da vera, dar ma gandesc ca daca il tin langa mine  cel putin primul an de viata il chinui. O sa stau eu cu el, mama si doamne fereste si tacsu. Crede-ma ca nu as vrea sa il dau, e al meu dar decat sa ma chinui si eu dar si pe el mai bine stiu ca are o familie care il iubeste. Ai si tu dreptate. Nu am de unde sa stiu daca va fi adoptat sau nu, sunt o groaza de copii care isi fac majoratul in centre de adoptie, nu vreau ca si copilul meu sa pateasca asa. 

     Atata timp cat tu nu ai grija de tine nu mananci corespunzator ; nu iti faci analizele nu discuti cu un medic starea ta si a fatului de sanatate degeaba pronunti cuvintele "copilul meu",  " viitorul lui "etc ..

  •  
    • 7959 mesaje
    23 Sep 2015, 18:16
    0 0
    roseblue said:
    White_Storm said:Un sfat bun n-ai si pentru ea? Se agita pe forum de atata vreme cu tot felul de probleme, e clar ca nu stie incotro s-o ia.
    I mean, vezi un om la pamant si ii mai dai si tu doua picioare in gura? Daca ar avea o varsta mai mare ar merita, dar la 19?

     Nici un om cazut la pamant nu merita o lovitura in plus, indiferent de varsta, diferenta este ca fata asta nu a cazut, si-a dat drumul singura in cap!

     Indiferent cat suport a avut, ea in loc sa-si vada de problemele ei, nu stia cum sa ne mai argumenteze ca de fapt ea are dreptate si e mare si tare, iar noi astia mai trecuti prin viata niste fraieri, iar sfaturile noastre zero!

     Chiar si azi, a deschis topic legat de o problema medicala, a fost indrumata sa mearga la doctor, neah, nu-i convine, ca stie ea deja ce va zice doctorul, pt ca pe langa drept si matematica, ea mai are si cunostinte maxime de medicina!

     In doar cateva zile, a realizat ca de fapt ea nu va putea tine copilul, nu va munci si nu va merge la scoala, nu se mai bate cu pumnul in piept ca ea le face pe toate, dar deh, cand ii atrageau altii atentia ca un copil este o mare raspundere, ea nu si nu!

     Iar faptul ca se gandeste sa-si lase copilul in plasament, dar fara a-si da consintamantul sa fie adoptat, nu denota decat ca inca pluteste in lumea ei, in care printul vine in 2-3 ani si ii ofera inel, casa,bani si dragoste neconditionata copilului din plasament, ca ea cu siguranta nu va reusi nici sa se intretina pe ea!

     Sfatul meu bun este sa nu se mai agite pe forum, sa se agite in lumea reala, pt un loc de munca eventual!

     M-am exprimat gresit, ma refeream la o femeie matura cu problemele fetei si cu conceptiile ei, nu la un om cazut.
    Total de acord ca nici un om cazut la pamant nu trebuie ignorat, lovit... 


    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 23 Sep 2015, 18:23