Sunt insarcinata dar pot murii

  •  
    • 4346 mesaje
    13 Sep 2015, 21:30
    1 2
    scorpion112 said:
    anda22-7 said:

    Serios?!!! Care Biserica lu'  peste aproba asa ceva?Niciuna !!! pune mana si mai citeste o Biblie, un Catehism  ceva...mai mergi la o Liturghie ..poate inveti si tu ca niciodata Biserica nu va aproba crima indiferent de circumstante !!!! 

     Mda, cred ca mai trebuie revizuita si adaugita in unele pasaje.

    Vazi tu, mama mai poate face copil, da' copilul nu poate face mama!

     
    Iata pozitia Bisericii "
    Nu este justificat avortul nici când viaţa mamei este în pericol, când se pune problema: ori mama, ori copilul?" Nu, căci misiunea mamei este să dea viaţă, nu să ucidă. Mama este pentru copil, nu copilul pentru mamă !! Dar chiar dacă s-ar întâmpla ca viata mamei sa fie in pericol  , mama nu are dreptul să-şi sacrifice copilul spre a-şi salva propria viaţă, după cum , când doi oameni sunt în pericol de moarte , nu-i este îngăduit unuia dintre ei să-l ucidă pe celălalt spre a-şi salva propria viaţă !!

  •  
    • 7469 mesaje
    13 Sep 2015, 21:51
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4346 mesaje
    13 Sep 2015, 21:54
    1 2
    ceteste articolul proasta pamantului!!! Iertarea avortului se ofera doar in cazul in care femeia se caieste si se indreapta !!! nu pe ideea " ca lasa...orice se iarta "--- Pot sa ucid de cate ori vreau...ca oricum ma iarta Dumnezeu " - Asta nu e cainta !!!!
    Acest mesaj a fost editat de către anda22-7: 13 Sep 2015, 21:56
  •  
    • 7469 mesaje
    13 Sep 2015, 22:02
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 495 mesaje
    13 Sep 2015, 22:31
    2 0
    Când ești mort, nu știi ca ești mort...e greu pentru ceilalți, ei suferă. La fel și când ești prost.
  •  
    • 10065 mesaje
    13 Sep 2015, 22:52
    0 1
    Io zic sa fim mai buni ...

  •  
    • 4350 mesaje
    14 Sep 2015, 15:51
    1 0
    anda22-7 said:ceteste articolul proasta pamantului!!! Iertarea avortului se ofera doar in cazul in care femeia se caieste si se indreapta !!! nu pe ideea " ca lasa...orice se iarta "--- Pot sa ucid de cate ori vreau...ca oricum ma iarta Dumnezeu " - Asta nu e cainta !!!!

     Si de unde ai dedus tu ideea ca femeia asta a zis, lasa ca oricum se iarta? Stii tu ce e in sufletul ei?

    Ia de citeste Sfanta Evanghelie dupa Matei, cap 23, vezi ca zice de tine si poate te indrepti, ca daca exista Dumnezeu, tu ai dat de dracul...ad litteram! Iadul ala cu care tot ameninti pe eva, e parc de distractii in comparatie cu ce te asteapta!

  •  
    • 4346 mesaje
    15 Sep 2015, 07:42
    0 1
    roseblue said:
    anda22-7 said:ceteste articolul proasta pamantului!!! Iertarea avortului se ofera doar in cazul in care femeia se caieste si se indreapta !!! nu pe ideea " ca lasa...orice se iarta "--- Pot sa ucid de cate ori vreau...ca oricum ma iarta Dumnezeu " - Asta nu e cainta !!!!

     Si de unde ai dedus tu ideea ca femeia asta a zis, lasa ca oricum se iarta? Stii tu ce e in sufletul ei?

    Ia de citeste Sfanta Evanghelie dupa Matei, cap 23, vezi ca zice de tine si poate te indrepti, ca daca exista Dumnezeu, tu ai dat de dracul...ad litteram! Iadul ala cu care tot ameninti pe eva, e parc de distractii in comparatie cu ce te asteapta!

     
    raspunsul era pt erica! 

  •  
    • 12625 mesaje
    15 Sep 2015, 10:59
    1 0
    CristinaA93 said:Buna. Am 22 de ani si sunt casatorita de 1 an. Am aflat acum 2 luni ca voi fi mama. M-am bucurat pana am mers la doctor. Cand eram mica am fost operata pe inima.  Doctorita mi-a spus ca de nascut natural nici sa nu se puna problema  insa este posibil sa imi plesneasca vreo valva. Imi este foarte frica dar imi doresc enorm copilul. Ce ma sfatuiti sa fac?

     
    Acum sa vedem si reversul. Si o femeie sanatoasa poate muri. Un anevrism sau o hemoragie si e gata. Nu prea am stat mult sa citesc. Sotul zice sa faci avort. Avortul nu e periculos? La urma urmei tot o anestezie un chiuretaj.
    Regina a spus bine , daca stiai ca nu ai voie legai trompele si stateai linistita. Dar acum e deja o sarcina. Medicul ti-a confirmat ca o vei duce 100% la capat? Si daca vei ajunge la capat exista cezariana. Si tot asa..sanatoasa sa fii fost daca acolo se rupe firul se rupe.
    Eu ti-as recomanda sa vorbesti cu mai multi medici , sa treci si pe la biserica sa te sfatuiasca un preot, sa te indrume in vreun fel. Multe alternative nu ai. Iar dupa 2 luni deja e tarziu sa te gandesti la avort. Copilul creste si implicatiile sunt mai grele. Acusi vei face ecografia de 11 saptamani e in functie de starea copilului o sa ai de ales cumva.

    PS. For you Ando..a venit barbata-tu si a zis ca saptamana asta nu te foote ca ai ravnit la dulce si ai scris pe forum. Dar du-te repede la niste matanii poate te iarta pana joi. Cine stie .. Nu te chinui sa imi raspunzi stii ca mi se rupe. 

  •  
    • 495 mesaje
    15 Sep 2015, 11:02
    1 0
    Ando ai un vocabular de țigancă..Dacă citesc copii pe aici? Ești un exemplu tu? Nu dai impresia a fi o creștină...
    Cred ca forumul ăsta nu te merita.Nu mai bine iti ții timpul pentru Biblia ta?
    Acest mesaj a fost editat de către veracara: 15 Sep 2015, 11:03
  •  
    • 7967 mesaje
    15 Sep 2015, 11:15
    1 0
    CristinaA93 said:

     

    Dupa ce ma casatoresc crezi ca o femeie se mai protejeaza? Ne doream un copil dar stiam de riscuri desii nu credeam ca sunt atat de mari. Sotul meu a spus ca e mai bine sa avortez si sa adoptam un copil. 

     Tu stiai de problema si ai considerat ca nu e cazul sa te protejezi? Si daca stiai  de ce nu ai discutat-o cu sotul tau inainte de casatorie? Puteai alege o masura de sterilizare definitiva ca de exemplu legarea trompelor uterine. Nu inteleg de ca a trebuit sa te aduci singura in situatia data....


    Acest mesaj a fost editat de către salmarose: 15 Sep 2015, 11:15
  •  
    • 4346 mesaje
    15 Sep 2015, 11:33
    0 1
    veracara said:Ando ai un vocabular de țigancă..Dacă citesc copii pe aici? Ești un exemplu tu? Nu dai impresia a fi o creștină...
    Cred ca forumul ăsta nu te merita.Nu mai bine iti ții timpul pentru Biblia ta?

     
    F**K OFF !!!  

  •  
    • 3765 mesaje
    15 Sep 2015, 11:34
    0 0
    CristinaA93 said:Buna. Am 22 de ani si sunt casatorita de 1 an. Am aflat acum 2 luni ca voi fi mama. M-am bucurat pana am mers la doctor. Cand eram mica am fost operata pe inima.  Doctorita mi-a spus ca de nascut natural nici sa nu se puna problema  insa este posibil sa imi plesneasca vreo valva. Imi este foarte frica dar imi doresc enorm copilul. Ce ma sfatuiti sa fac?

     da' ce ai tu la inima de-ti plesneste valva  ..asa!!?

  •  
    • 11561 mesaje
    15 Sep 2015, 15:18
    1 0
    ViktorC said:Io zic sa fim mai buni ...

     Io  zic  sa  fim  mai  prosti  in  bunatatea  noastra!!

  •  
    • 48 mesaje
    15 Sep 2015, 19:07
    0 0
    igivansenior said:
    CristinaA93 said:Buna. Am 22 de ani si sunt casatorita de 1 an. Am aflat acum 2 luni ca voi fi mama. M-am bucurat pana am mers la doctor. Cand eram mica am fost operata pe inima.  Doctorita mi-a spus ca de nascut natural nici sa nu se puna problema  insa este posibil sa imi plesneasca vreo valva. Imi este foarte frica dar imi doresc enorm copilul. Ce ma sfatuiti sa fac?

     da' ce ai tu la inima de-ti plesneste valva  ..asa!!?

     

    De reținut că nu se știe exact care valvă poate plesni, ci "vreo" valvă. ))
  •  
    • 3765 mesaje
    15 Sep 2015, 21:22
    1 1
    Ingriddiaconu said:
    igivansenior said:
    CristinaA93 said:Buna. Am 22 de ani si sunt casatorita de 1 an. Am aflat acum 2 luni ca voi fi mama. M-am bucurat pana am mers la doctor. Cand eram mica am fost operata pe inima.  Doctorita mi-a spus ca de nascut natural nici sa nu se puna problema  insa este posibil sa imi plesneasca vreo valva. Imi este foarte frica dar imi doresc enorm copilul. Ce ma sfatuiti sa fac?

     da' ce ai tu la inima de-ti plesneste valva  ..asa!!?

     

    De reținut că nu se știe exact care valvă poate plesni, ci "vreo" valvă. ))

     

     

    normal. la cate valve are, cel putin una poate sa plezneasca. mai urat cand pleznesc mai multe. o sa fie ca un fel de artificii...sau ca niste pocnitoare de revelion. sau ca un ritm de beat....bum bum...bumbum..bum....shhh..

  •  
    • 3816 mesaje
    15 Sep 2015, 22:14
    1 0
    Avort nu inseamna neaparat chiuretaj, exista pastile, nu ai nevoie de anestezie si cutit
  •  
    • 5609 mesaje
    16 Sep 2015, 00:43
    0 0
    Fiind o problema atat de serioasa, de viata si moarte, cum poti sa vii pe un forum sa decidem noi pentru tine?
    Asta este o decizie pe care o iei impreuna cu sotul, in urma unor diagnostice si sfaturi medicale.
    Mergi si consulta 2-3 medici, afla parerea lor strict medicala, afla de riscurile la care te supui si la ce sanse de supravietuire ai, afla tot ce poti afla despre situatia ta de acum, sau de mai tarziu, la nastere, cand va apare intrebarea: "tu sau copilul".