cand este bine sa ne cantarim???

  •  
    • 270 mesaje
    8 Feb 2007, 16:54
    2 15
    chiar asa,cand e cel mai indicat sa ne suim pe nenorocitul de cantar? eu stiam ca cel mai bine e dimineata pe stomacul gol si daca se poate sa fim dezbracate..voi ce stiti?am o prietena care daca se cantareste in timpul zilei si a mancat inainte si a baut lichide,intotdeauna scade 1 kg jumate din cat ii arata cantarul..ce ziceti,cum e de fapt? va pup
  •  
    • 303 mesaje
    8 Feb 2007, 16:58
    6 7
    eu ma masor intotdeauna in timpul zilei sau seara, la 2-3 ore dupa masa. rationamentul e urmatorul: dimineata suntem intotdeauna slabe pt ca ...well habar nu am. dar pe parcursul zilei, de fapt la 2,3 ore dupa ce ne trezim, ne umflam, probabil de la macare, retentie de apa s.a.m.d. ori daca ne cantarim dimineata ne furam caciula singure.
  •  
    • 303 mesaje
    8 Feb 2007, 16:59
    4 6
    sau cum spunea foarte misto o gagica dint-un film: " fundu' de seara nu-i totuna cu cel de dimineata".
  •  
    • 270 mesaje
    8 Feb 2007, 17:04
    7 3
    tare faza eu asta cu cantaritul dimineata pe stomacul gol o stiu si de la un medic nutritionist ce zicea ca aia fara nici un fel de adaos e greutatea adevarata si ca e normal in timpul zilei sa te umfli,mai ales daca bei multe lichide,cum e si cazul meu...acuma nu stiu daca o zicea doar asa de incurajare,dar ce m a facut sa cred asta e ca i a spus o bunicei mele in stare pe atunci de obezitate si care avea nevoie sa slabeasca urgent 30 kg,deci m am gandit eu ca nu putea minti!ADICA SPER
  •  
    • 2312 mesaje
    8 Feb 2007, 17:09
    4 2
    Eu ma cantaresc dimineata.E bine sa te cantaresti cam la aceeasi oara deoarece seara ai cu 1-1,5 kg mai mult ca dim.Inainte de ciclu iar ai cu 1 kg mai mult decat de obicei.
  •  
    • 270 mesaje
    8 Feb 2007, 17:18
    5 1
    da,fetele merci de raspunsuri..asta cu inainte de ciclu am experimentat o pe pielea mea de n ori..si am mai citit intr o carte de medicina ca normal corpul retine din lichide inainte sa le proceseze si sa le elimine si de aia avem senzatia de a fi umflate..si sper sa mai rasp si alte fete ca sunt multe care au o gramada de info folositoare!
  •  
    • 303 mesaje
    8 Feb 2007, 17:36
    2 0
    mai o fi aia greutatea reala, dar 90 + % din zi umbli umflata si cred ca e mai pertinent sa ti-o masori pe aia, sau macar sa te ghidezi dupa ea cand vrei sa slabesti.
  •  
    • 982 mesaje
    8 Feb 2007, 19:18
    1 0
    eu stiu ca cel mai bine e sa te cantaresti la aceeasi ora. In definitiv ma intereseaza variatia de greutate. Nu atat numarul kilogramelor.
  •  
    • 359 mesaje
    8 Feb 2007, 20:18
    3 2
    cel mai bine e dimineata si pe stomacul gol si eventual dupa scaun!
    daca mananci si apoi te cantaresti, chiar daca te vei cantari in acelasi moment al zilei, nu poti sti exact pt ca poate mananci mai mult sau mai putin fata de cantarirea precedenta!
  •  
    • 2370 mesaje
    8 Feb 2007, 20:22
    3 0
    Pai cum sa ne cantarim in miezul zilei, cand suntem pline de ceai, cafea, apa, ciorba etc.???
    Bineinteles ca dimineata dupa scaun! Atunci vezi daca ai slabit sau nu.
  •  
    • 270 mesaje
    9 Feb 2007, 11:43
    1 1
    au mai auxzit ca e bine sa ne cantarim duminica dimineata mai ales daca tinem vre un regim o sa incerc si eu duminica asta ca sunt curioasa va pup
  •  
    • 11 mesaje
    9 Feb 2007, 11:59
    1 3
    si eu tot asa fac, mai ales ca imi da curaj cand vad ca am mai putine kg chiar daca e o amagire, tot imi da motivatie
  •  
    • 270 mesaje
    9 Feb 2007, 12:03
    0 2
    nu cred ca e totalmente o amagire,cred ca face in primul rand bine la psihic si asta conteaza ca fara o impuldionare mai sanatoasa tot nu facem nimicsi in plus a mai citit ca duminica e bine pt ca organismul se mai odihneste si se mai destinde sambata si de aia ce arata cantarul duminica se apropie de adevar..
  •  
    • 270 mesaje
    12 Feb 2007, 09:58
    1 0
    salut fetele care v ati mai cantarit cu rezultate pozitive? face bine sa ne incurajam reciproc macar asa ca vad ca vremea nu tine cu noi,cel putin in timisoara va pup
  •  
    • 270 mesaje
    13 Feb 2007, 14:24
    3 0
    ieeeeeeeee am ajuns subiectul zilei de pe forum va doresc tuturor sa invingeti in lupta perpetua cu kilogramele si fie ca acest cantar sa nu devian dusmanul nostru ci un bun aliat!
  •  
    • 29 mesaje
    13 Feb 2007, 15:12
    0 3
    Eu cred ca e bine sa te cantaresti ziua dar dupa ce ai mancat cu vreo 2 ore inainte sau dupa.Succes si spor la slabit.Asta vrem multe.
  •  
    • 2 mesaje
    16 Apr 2007, 23:26
    6 0
    Ii o prostie sa te cantaresti dupa ce ai mancat sau oricand in timpul zilei. Dimineata arata greutatea reala, pe cand in timpul zilei poate varia si 2 kg, care sunt doar mancarea si apa din stomac, nu grasime.
  •  
    • 270 mesaje
    17 Apr 2007, 14:00
    0 2
    buna ziua tuturor intr adevar am ajuns si eu la concluzia ca cel mai bine din multe pcte de vedere e sa ne cantarim dimineata o data pe saptamana de preferat in aceeasi zi ca sa observam si eventualele fluctuatii
  •  
    • 2331 mesaje
    17 Apr 2007, 17:12
    2 1
    Niciodata
  •  
    • 2825 mesaje
    17 Apr 2007, 17:29
    10 2
    Am o saptamana de cand am intrat la dieta si....nimic....cand se vad rezultatele? Dupa cat timp? Am promis ca ma voi cantari dupa o luna, dar topai mereu pe el si al drak, ramane tot acolo cu acul infipt, il arunc! Feriti!