Bebelusul meu de 2 saptamani vomita

  •  
    • 220 mesaje
    2 Feb 2007, 17:10
    0 0
    Cred ca s-a rezolvat.Cred.Ieri seara nu a mai vomitat, numai regurgitarea obisnuita.I-am dat cate juma de sticlutza de 125 ml, o ora-o jumate, o ora somn, apoi cealalta jumatate...A ragait copilul, cam greu dar fu ceva...Il laud acum cand o face.Azi cand ii scot biberonul, intinde singur mainile ca sa il ridic sa il fac sa elimine aerul.Aseara a dormit cam mult fatza de cat doarme el, era cam deshidratat dupa programul asta de juma de sticla, avea gura uscata si buzele uscate, fontanella putin adancita,de m-am separiat, si atre molesit la supt (el fiind vorace de fel si nervos daca nu-i pun biberonul in gura in secunda 2).L-am luat usor cu apa, apoi formula, apoi apa, cat a vrut baietelul, ata i-am dat.L-am dezbracat la vestutza si i-am schimbat pampersul, apoi iar a mai baut (cam 125-140 ml, si apa si lapte), apoi a inviat copilul.I-am dat si de colici picaturi, ca sa poate sa elimine aerul si a eliminat intr-o veselie.Si si-a revenit. Sa vedem azi daca mai vomita.Gaura biberonului este cat se poate de minuscula (marca Avent,cea mai buna in uk),anticolici.Are si biberoane ortodontice,ptr.cand vrea sa suga dar nu-i e foame.Asistenta mea mi-a dat voie sa trec pe formula 2, care are mai multe proteine, in rest e la fel ca nr.1.Deci ziua cand e activ si treaz mai multe ore,ii dau nr.2.Cum vine seara si chestia cu vomitatul, il dau pe nr.1 mai light.Bea si apa,printre mese sau dupa mese cand sticla de lapte s-a golit si s-a "uscat" la guritza lui...Stie si doctorul.Cica e in crestere. Stiu ca la 3 saptamani bebelusii au un puseu de crestere brusca, dar al meu numai pusee are....E drept ca suntem si noi parintzii din categoria heavy, adica foarte inalti,lungi, dar nu supraponderali (ci genul mai sportiv).

    Eu oricum nu pot sa va multzumesc suficient pentru toate sfaturile voastre.Sper sa am vesti bune pentru voi;orice alt secret in ale alptatului la sticla si vanturatului il astept cu bratzele deschise.La san laptele s-a terminat, cu tot cu pompa mea Avent excelenta.De la 80 ml in 24 ore a scazut drastic la 20 ml in 26-28 ore.Muls mai des, scade cantitatea iarasi.Am baut un pahar de Guiness negru zilnic, a crescut laptele o idee, apoi iar a scazut.N-a fost sa fie, ce sa-i faci.Astept cu interes vaccinurile acelea atotputernice si atotprotectoare, ca sa il pot scoate in lume la plimbare, ca ne plimbam numai pe langa casa cate 5-10 minute.
  •  
    • 856 mesaje
    2 Feb 2007, 19:17
    0 1
    alibb,ma bucur ca s-a rezolvat problema.asa e la inceput,mai greu.la al doilea o sa stiti ce aveti de facut
    eu sunt mamica unui baietel de un an si 9 luni,asa ca am trecut prin mai multe ca voi.daca mai ai intrebari,te astept cu drag.

    un singur sfat ti-as da.in loc de apa da-i ceai,pt colici chiar,pt ca nu are cum sa-i dauneze.poti sa il dai neindulcit,dar daca nu il accepta pune-i la 100ml apa,o lgt de zahar.
    eu asa i-am dat,pana cand toata lumea imi zicea sa-i dau si apa,ca are nevoie.am facut acesta greseala,si acum nu mai bea ceai.si nu e bine.pt ca ii mai poti"ascunde"medicamente,sau vitamine,ceea ce va trebui sa-i dai pe parcurs.
    multa sanatate,si pupici multi de la noi.
  •  
    • 1260 mesaje
    2 Feb 2007, 19:47
    0 0
    nu e o regula generala rodi_ca. sunt copii la care nu le place ceaiul. are nevoie de apa. nu ai facut nici o greseala dandu-i apa.
    si de ce sa puna zahar in apa? mai ales la varsta asta! ei nu au nevoie de zahar asa mici. eu n-am stiut cum sa-l evit, pana am putut. orice s-ar spune, zaharul nu e sanatos, si da si colici la copii asa mici.
  •  
    • 856 mesaje
    2 Feb 2007, 22:52
    0 0
    doamne,eu nu am zis ca a facut o greseala dandu-i apa.eu am folosit ceaiul ca un truc.
    ca sa dau un exemplu...poate asa ma fac inteleasa.trebuia sa-i dau sol.ferrumhausman...daca il puneam in ceai,il bea pt ca nu are gustul rau dar e f inchis la culoare.daca il puneam in apa,observa imediat schimbarea culorii,si nu mai vroia.e normal ca nu toti copii sunt la fel.si eu nu vb de perioada de acum.pt ca tu,draga abell,nu o sa-i dai prea curand fier,sau sa dea d-zeu nici medicamente.eu vb de perioada cand va mai creste.pt ca acum cand e mic il "pacalesti" cu toate gusturile,pe care ti le va accepta si mai tarziu.dar sa-l inveti cand va mai creste cu ceva ce nu i-ai dat de mic,va fi mai greu.
    in ceea ce priveste zaharul,eu i-am dat,ii puneam in ceai,masura despre care am vb mai devreme.nici nu i-a daunat,si mentionez ca treptat i-am scazut cantitatea,pana nu i-am mai pus deloc.
  •  
    • 1260 mesaje
    2 Feb 2007, 23:41
    0 0
    rodica, tu ii dau ferum ala (nu mai stiu cum ii spune) asa simplu, cu lingurita? si eu i-am dat la al meu cel mic, avea vreo 8 luni cand au descoperit ca are anemie, dar retin ca trebuia sa i-l var pe gat cu o siringa. nu mai stiu, dar parca nu e bine sa vina in contact cu dintii. incearca cu siringa, poate il pacalesti mai usor.
    cat despre zahar, mie chiar mi se pare f. mult o l-ta la 100 ml apa.
  •  
    • 856 mesaje
    2 Feb 2007, 23:57
    1 0
    deci e vb de ferrumhausman,eu i-am dat preventiv,si nu i l-am putut da cu seringa.dar si in prospect scrie ca il poti amesteca in mancare,in apa,in suc,in ceai...in ce vrea bebelu pana la urma

    cat despre zahar,eu am citit foarte mult cartea"mama si copilul".o carte cu sfaturi foarte bune,din pct-ul meu de vedere o carte foarte reusita,desi mai veche.
    sper sa nu ma insel,dar eu de acolo am citit faza cu zaharul.
  •  
    • 1260 mesaje
    3 Feb 2007, 00:58
    0 0
    da, este mai veche cartea aia, si-au mai revizuit parerile de atunci.
    incearca sa-i elimini zaharul pe cat poti din alimentatie.
    ai mei sunt mari si primesc dulciuri cu portia. la dulciurile pe care le fac acasa inlocuiesc zaharul cu fructoza, sau daca se poate, cu zahar brun.
  •  
    • 856 mesaje
    3 Feb 2007, 09:25
    0 0
    da,intradevar e veche,dar cum am mai spus e f buna.eu din ea am invatat cum sa-i diversific alimentatia,pe la 6 luni,cand eram in ceata totala.
    baiatul meu primeste dulciuri doar o data in zi,mai exact dupa masa de pranz,inainte de culcare.fata de alti copii de varsta lui pe care i-am vazut zilnic mancand bomboane,caramele,sugus si nu mai stiu ce prostii.
    i l-am scos cat am putut din alimentatie,cum am mai spus,treptat ajunsesem sa nu ii mai pun deloc zahar in ceai.
  •  
    • 283 mesaje
    3 Feb 2007, 16:17
    0 0
    Mi-am amintit ca eu o tineam sa ragaie cam dupa ce manca jumatate laptele iar la sfarsit inca o data.
    Tine-l in brate pana elim aerul,nu-l culca pana ce nu ragaie.
  •  
    • 2312 mesaje
    3 Feb 2007, 17:51
    0 0
    Eu una am incercat s-o pacalesc cu ceai dar..n-a vrut.E in stare sa moara de sete dar nu bea ceai.Am incercat sa-i pun miere, zahar..pur si simplu nu ii place gustul dulce.Nici dulceata nu-i place..ar manca mai degraba iaurt simplu decat cu fructe.
    Eu una as vrea sa-i dau absolut ce-i place, deoarece copii stiu de ce au nevoie..nu mananca niciodata mai mult decat au nevoie..numai ca nu-i place gustul dulce.Nu-i plac bananele in schimb mananca gref..
  •  
    7 Feb 2007, 18:56
    0 0
    Eu am avut aceeasi problema cu fetita mea.Vomita in jet si tot asa, la un metru distanta.Si mi-am dat seama care era problema.Mentionez ca fetita mea era hranita la san, deci nu avea nici o leg cu tetina biberonului, dar sigur trebuie verificat si acest lucru, sa fie tetina specifica varstei copilasului. La mine problema era urmatoarea si am mai citi cazuri.Odata mancat, bebelusul are burtica plina, chiar se umfla stomacelul.Eu luand-o si punand-o pe umar (binecunoascuta metoda de scoatere a aerului) o apasam pe stomac si automat vomita tot laptele abia mancat.Si cand am incetat sa mai fac asta, nu am mai avut probleme cu vomitatul.Si lasata pe perna intr-o parte regurgita putin si apoi gata, dar nu vomita tot laptele si in jet.Sau daca trebuie neaparat tinut pe verticala sa incerci sa il tii invers cu fata spre exterior.Oricum, ideea e sa nu ii apesi stomacul.Nu toata lumea are problema asta, dar cine o are o are bine....
  •  
    • 220 mesaje
    9 Feb 2007, 16:04
    1 0
    Acum vomita mai rar,aproape deloc,ca-l aerez mai des.Dar vomita si pe spate,sidaca sta pe dreapta...vad ca a luat mult in greutate:cam 500 g pe saptamana, si acum singur cere mai putin de mancare,maxim 90 ml odata la o masa,dar si cere mai des ,chiar la 3 sferturi de ora,apoi somn.In fiecare saptamana isi schimba stilul de a manca, dormi,si de a face orice...Se dezvolta fizic foarte rapid,isi schimba fizionomia de pe o zi pe alta.Acum a descoperit placerea de a plange cu peste 60 decibeli,asa,ca un baiat sanatos.Si plangem din orice,mai ales daca mami nu ne tine in brate destul de mult (si mami il tine ea, dar il mai si lasa independent pe paturica sa se uite la jucarii si sa asculte muzica de bebelusi).Vrea enorm de multa atentie, ca sa nu zic atentie completa si 24/24.
  •  
    • 1013 mesaje
    10 Feb 2007, 17:31
    0 0
    ufff,ce spaima am tras si eu cu acest vomitat,plangeam de ciuda ca se ducea lapticul pe apa sambetei.si ,culmea! dupa ce vomita,Elisa era asa de senina...pe cand eu,daca se intampla sa vomit,nu mai sunt buna de nimic toata ziua.
    vomatul laptelui devine "periculos" sa zic asa atunci cand aspectul lui este de branzica,adica a apucat sa fie prelucrat de stomacel. pauzele dintre supturi trebuie sa fie cam de 2 ore,sa aiba timp lapticul de la masa anterioara sa se digere,dar asta depinde de fiecarea bebelus in parte.
    ideea e ca daca ia in greutate ,nu-i problema ,si baietzelul tau ia foarte bine in greutate.
    multa sanatate si mult drag
  •  
    • 1 mesaje
    16 Ian 2018, 04:34
    0 0
    Buna, mi se pare F mult 125 ml la 2 săptămâni, poate și cantitatea de lapte. Încearcă sa schimbi și laptele și da-i mai puțin! In plus când vomita cu jet nu prea e bine!
  •  
    • 1890 mesaje
    17 Ian 2018, 20:10
    0 0
    Tu te uitit la data?? Acum fecioru-su are 11 ani, a lasat demult biberonul!! De unde ai mai dezgropat si topicul asta???
  •  
    • 3765 mesaje
    17 Ian 2018, 21:36
    0 0
    Mimi1980 said:Buna, mi se pare F mult 125 ml la 2 săptămâni, poate și cantitatea de lapte. Încearcă sa schimbi și laptele și da-i mai puțin! In plus când vomita cu jet nu prea e bine!

     

    Depinde de cat de mare e jetul. Daca  jetul are vreo 5-6 metri, poti sa-l inscrii la concursul de bebelusi cu jeti

    Daca are doar vreo juma de metru, degaba jetuieste.

    Mare prostia lui Dumnezeu.