Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 18346 mesaje
    30 Mar 2010, 15:12
    0 0
    deci meniul pe ieri- luni (cel postat ieri a fost de duminica)
    dimineata doua oua fierte si doua felii de paine, apoi pe la 4 running sushi, si acolo ceva mai mult.
    cina: pepene roshu.


    azi: mic dejun+ pranz: carne afumata( e ceva ce gasesti gata facut) si salata de ardei copti.
    diseara: cartofi copti cu sunca, iaurt si alte alea... :blush:

    e bine ada, ca mergi mult. stresul nu ingrasa.

    iti vad un pont: cauta inghetata de fructe. aici sunt cateva sortimente, fara prea multe calorii. e apa aromatizata inghetata. e o idee pt cand ai pofta de dulce. gen:

    http://www.fotobank.ru/img/FC02-8547.jpg?size=l

    http://www.fotobank.ru/img/SF18-1573.jpg?size=l



    pe curand!
  •  
    • 109 mesaje
    31 Mar 2010, 20:26
    0 0
    Alizee eu cred ca ai dreptate cd spui ca multa lume nu intelege. Nici eu nu cred ca inteleg pe deplin dar ceea ce stiu sigur sunt 2 lucruri. Primul este ca esti foarte tanara. Al doilea este ca esti foarte nesigura pe tine. Ana sau mia - cum le spui tu - nu sunt iubita mea stiluri de viata. Sunt doar stiluri de a muri. E foarte trist. Ai nevoie de ajutor. Te rog, te rog, daca tii la viata, cauta ajutor.
  •  
    • 109 mesaje
    1 Apr 2010, 00:15
    0 0
    Fetelor nu mai radeti! Alizee ai dreptate k e usor sa judeci cd nu cunosti. Stiu ca iti este foarte greu dar nu asta e rezolvarea problemelor tale. Stiu sigur k esti foarte tanara si mai stiu ca nu ai incredere in tine. Cred ca iti este f greu dar sa stii ca anorexia si bulimia - pt k asta e numele lor real chiar dc nu vrei sa il rostesti - nu degeaba sunt trecute la categoria boli.Asta nu este draga mea un mod de viata ci un mod de a muri. Stiu ca suna dur dar e purul adevar. Si cine te indeamna la asta nu iti e prieten cu adevarat. Si de asta cred eu ca ai tu nevoie - de prieteni. Si ca sa ai prieteni nu conteaza dc esti slaba sau grasa. Sunt curioasa ce ai inteles din ce ti-am spus. Sper sa ai puterea sa cauti ajutor dar nu de la fete care fac asta ci de la cei care ajuta oamenii cu problema asta. Daca vrei eu te pot pune in legatura cu cineva.
  •  
    • 200 mesaje
    1 Apr 2010, 16:32
    0 0
    Buna,

    Me_eva merci de sugestie. Am incercat, dar daca le iau zac in frigider, nici nu ma ating de ele. Am mancat ceva inghetata pt ca am primit o caserola enorma de "haagen dasz" si e cam irezistibila, dar ieri si azi m-am abtinut .

    Inca odata iti zic ca meniurile tale nu mi se par asa de grave, totusi depinde de cantitate. Deasemenea cred ca ar trebui sa eviti painea, incearca crackeri, aici se gasesc sub numele wasa, sunt din cereale integrale si au multe fibre.

    http://s2.thisnext.com/media/230x230/Wasa-Crispbread-Multi-Grain-9_A8B7962F.jpg

    Meniul de marti:
    MD: cracker wasa cu branza camembert si mix de alune si nuci.
    Pranz: Peste cu fructe de mare facute in putin unt si salata de avocado cu ceapa.
    Cina: Inghetata .

    Meniul de miercuri:
    MD: cracker wasa cu branza camembert si mix de alune cu nuci.
    Gustare: niste cereale integrale cu lapte.
    Pranz: Ciorba de legume.
    Cina: pate cu cracker si avocado si kefir.

    Arata oribil meniurile mele de cateva zile, am ciugulit mai mult, decat sa mananc mese normale. In apararea mea am avut cateva zile aiurea dpdv psihic si sincer ma bucur ca totusi cantitatile nu au fost chiar asa de mari.
  •  
    • 18346 mesaje
    1 Apr 2010, 22:47
    0 0
    postat de: flaviurs la data: 2010-03-31 20:26

    Alizee eu cred ca ai dreptate cd spui ca multa lume nu intelege. Nici eu nu cred ca inteleg pe deplin dar ceea ce stiu sigur sunt 2 lucruri. Primul este ca esti foarte tanara. Al doilea este ca esti foarte nesigura pe tine. Ana sau mia - cum le spui tu - nu sunt iubita mea stiluri de viata. Sunt doar stiluri de a muri. E foarte trist. Ai nevoie de ajutor. Te rog, te rog, daca tii la viata, cauta ajutor.


    raspunde

    editeaza

    postat de: flaviurs la data: 2010-04-01 00:15

    Fetelor nu mai radeti! Alizee ai dreptate k e usor sa judeci cd nu cunosti. Stiu ca iti este foarte greu dar nu asta e rezolvarea problemelor tale. Stiu sigur k esti foarte tanara si mai stiu ca nu ai incredere in tine. Cred ca iti este f greu dar sa stii ca anorexia si bulimia - pt k asta e numele lor real chiar dc nu vrei sa il rostesti - nu degeaba sunt trecute la categoria boli.Asta nu este draga mea un mod de viata ci un mod de a muri. Stiu ca suna dur dar e purul adevar. Si cine te indeamna la asta nu iti e prieten cu adevarat. Si de asta cred eu ca ai tu nevoie - de prieteni. Si ca sa ai prieteni nu conteaza dc esti slaba sau grasa. Sunt curioasa ce ai inteles din ce ti-am spus. Sper sa ai puterea sa cauti ajutor dar nu de la fete care fac asta ci de la cei care ajuta oamenii cu problema asta. Daca vrei eu te pot pune in legatura cu cineva.

    alizee, nu mai e de mult timp pe forum si nici nu stim ce e cu ea. uita-te la date.
    apoi fetele s-au ajutat mult pe aici, trebuie doar sa citesti.


    ok, ada, daca esti fan HD, e clar ca alta inghetata nu-ti mai place.
    si mie mi se pare ca e in regula ce ai mancat. eu cred ca poate facem prea multe combinatii si poate asta nu ni se potriveste noua la slabit.

    azi am mancat omleta
    pranz: wrap la McD si o portie cartofi prajiti
    acu paste cu sos si ciuperci( are muuult mai multe calorii decat inghetata ta)

    stiu de cracker. aveam niste masele in prelucrare si nu puteam sa manc. stiam ca o felie doua de paine sunt ok pe zi, daca nu mai mananc si alti carbohidrati. plus ca e paine neagra neagra.

    aoleoooo, vin sarbatorile.
  •  
    • 35 mesaje
    2 Apr 2010, 11:26
    0 0
    Buna fetelor, nu am mai scris de foarte mult timp pentru ca am fost ocupata tare. Ma bucur insa ca acest topic este pe prima pagina. Eu sunt izolata la domiciliu vreo 10 zile pentru ca mi-am facut un peeling chimic asa ca am intrat si eu in sfarsit pe forum sa vad ce se mai intampla.Pentru cele care nu ma cunosc va spun ca si eu am suferit 10 ani de bulimie. Am inceput cu anorexia dar foarte repede s-a transformat in bulimie.
    Cauzele nu are rost sa le expun aici si nici anii de chin care au urmat, nici miile de tratamente incercate sau dietele istovitoare. Insa pe parcursul anilor am inteles ca totul vine din mintea noastra. Trebuie sa ne eliberam de ceea ce ne-a imbolnavit. Altfel nu putem invinge. Trebuie sa avem curaj sa recunoastem fata de noi insine si in fata de cei ce ne iubesc, nu ne trebuiesc lucruri false in jurul noastru si nu trebuie sa ne raportam la ceilalti. Eu pot spune ca nu am prieteni adevarati cu exceptia sotului meu, a mamei si a surorii mele, amice printre cunostinte si clientele carora le fac masaj (se spune ca in momentul in care ai invatat o lectie cum ar fi aici faptul ca am invins boala, viata iti aduce ocazia de a ajuta alte persoane care se lupta cu aceeasi boala- spun asta pentru ca in timp am descoperit ca multe din doamnele carora le fac masaj sufera de bulimie/anorexie(recunosc de la o posta o persoana care are tulburari de alimentatie din felul in care se comporta, are grija de imagine, cum se alimenteaza etc) si incerc sa le ajut. Mi-am dezvaluit "secretul" in fata lor pentru a le ajuta sa vorbeasca despre asta si mai ales sa cautam solutii. Nu stiu daca exista o implinire mai mare decat aceasta.

    Eu in timp mi-am schimbat radical modul de viata si mai ales felul de a privi lucrurile si viata in general. Nu mai sunt obsedata de calorii sau de ce mananc, asta pentru ca am renuntam demult la lucrurile care imi faceau rau si incerc sa gatesc cat mai sanatos. Fac sport in fiecare zi si incerc sa nu imi incalc principiile de viata, cand pun seara capul pe perna imi analizez actiunile din acea zi si incerc sa imi dau seama daca sunt multumita de mine 100%. In fiecare zi incerc sa ma gandesc de 10 ori inainte de a face un lucru. Avand aceasata meserie (fizioterapeut) am citit foarte mult despre tot ce inseamna energie, karma, lectie de viata. Am facut si Reiki si asta m-a ajutat.

    Am scris acum pentru ca vreau sa vedeti ca se poate sa invingem! Multi ani pur si simplu am renuntat sa lupt, nu credeam si basta ca o sa ma vindec vreodata. Gresit!!! Cand esti pregatit sa primesti vindecarea ea va veni, aceasta boala este un blocaj care poate fi eliminat. De aceea va spun sa analizati tot ce se intampla in jurul vostru. Poate parea facil ce va spun, nu e deloc usor, e foarte greu, insa nu este imposibil. Daca este vreo Eva din Bucuresti mi-ar facea mare placere sa ne intalnim si sa vorbim iar pentru cine nu este din Bucuresti cu cea mai mare placere as vrea sa discutam pe e-mail sau messenger. elf_micut@yahoo.com

    Va doresc Sarbatori Fericite si Lumina!
  •  
    • 18346 mesaje
    3 Apr 2010, 20:53
    0 0
    elf, ma bucur de venirea ta. o sa discutam mai mult.

    bucurati-va de sarbatorile acestea, si fara sa dam raportul, revenim pe marti.
  •  
    • 200 mesaje
    9 Apr 2010, 14:44
    0 0
    Buna,

    Ce mai faceti fetelor? Cam greu sa intri din nou in rutina dupa agitatia sarbatorilor. Saptamana asta tot ce am vrut a fost sa dorm.
    Am tinut jurnal la mancare, nu am mancat asa de mult si am mers foarte mult pe jos.
    Stagnez, orice as face si sunt frustrata, dar asta e viata!
  •  
    • 18346 mesaje
    14 Apr 2010, 11:41
    0 0
    buna ada.

    nici eu nu ma pot lauda.

    slabisem un kg si ceva si asta pana sambata, cand s-au mai calmat lucrurile, si nu ca as fi inceput sa mananc mai mult dar nu am mai avut stresul de peste saptamana.
    si acu sunt deja inapoi. mie mi se pare derutant, si urmeaza sa merg la doctor pt ca nu-mi plac fluctuatiile astea.
    si poate un nutritionist.
    sper ca sunteti bine, ne citim!
  •  
    • 200 mesaje
    14 Apr 2010, 20:22
    0 0
    me_eva si eu am aceeasi problema cu fluctuatiile. Eu am luat un kg de pe o zi pe alta, am mancat putin mai mult ( nu mai mult de 1700 cal).
    Si eu ma gandeam sa merg la doctor mai ales ca ziua am niste ameteli din senin. Stiu ca probabil dupa multe standarde mananc destul de putin si dorm cam mult, dar nu slabesc deloc, si am niste depozite enorme de grasime .

    Sa imi zici si mie daca ai fost la medic si ce ti-a zis.

    Tina....pe unde umbli, cum mai esti?
  •  
    • 158 mesaje
    20 Apr 2010, 01:14
    0 0
    Buna fetelor, imi cer scuze pentru ca nu am fost aici in ultimul timp.am fost foarte ocupata iar apoi am avut o scurta vacanta.
    Nu am slabit,nu m-am ingrasat, sut tot acolo de unde am plecat.Sper sa ma adun si sa fac ceva in priviinta asta.
    Voi cum sunteti?
    Va pup
  •  
    • 18346 mesaje
    25 Apr 2010, 09:44
    0 0
    ma iertati pt lipsa. nu am vesti, deci e clar ca stagnez, nu? mai ales ca am descoperit un restaurant romanesc foarte bun.

    nu am ajuns la doctor, nu am ..., nu am...


    si tot asa. si mai departe.

    ma bucur de revenirea ta, tina, si de a mea.
  •  
    • 18346 mesaje
    3 Mai 2010, 18:49
    0 0
    eu de cateva zile sunt foarte cuminte.
    3 zile am mancat numai legume si ma simt super.

    acu savurez o cafea si trag cu ochiu poate veniti si voi.
  •  
    • 200 mesaje
    3 Mai 2010, 21:47
    0 0
    Eu sunt pe aici, cate putin. Am de pregatit niste acte, in toamna schimb din nou tara.

    Azi am tinut post cu apa, si spre seara niste suc de mere si cateva capsuni...simteam nevoia de ceva.

    Am ajuns intr-o stare mai buna, intr-un balans destul de decent.

    Va pup!
  •  
    • 4 mesaje
    5 Mai 2010, 20:56
    0 0
    Aoleu, nu stiu daca fetele care fac asa ceva au minte cu adevarat....doamne fereste, ma oripileaza subiectul...
    Fetelor...reveniti`va naibii odata....voi ganditi inainte sa scrieti asa ceva???

    DACA NU AI DESTULA AMBITIE SA SLABESTI PRIN EXERCITII FIZICE SI PUTIN REGIM NU APELA LA ASTFEL DE LUCRURI....DU`TE MAI BINE LA UN MEDIC NUTRITIONIST....

    DOAMNE FERESTE!!
  •  
    • 158 mesaje
    7 Mai 2010, 13:54
    0 0
    Multi citesc putini pricep.Trist
  •  
    • 200 mesaje
    7 Mai 2010, 18:50
    0 0
    Buna,

    I am a happy bunny.

    Luni am reusit sa fiu destul de cuminte la postul cu apa, chiar mi-a placut. Mi-a taiat pofta de dulce aproape complet, si va spun ca nu am pus nimic dulce in gura sapt asta.
    Sunt pe low carb, adica mananc sub 100 grame de carbohidrati pe zi, dar mai multe proteine si ma simt bine. Ma simt hranita, nu mai simt nevoia sa ciugulesc intre mese, si carbohidratii ii iau din fructe si legume, nu din cereale.

    Am citit undeva pe un alt forum o fata care tinea post cu apa o zi pe sapt si in rest manca normal (are o alimentatie super sanatoasa) si face mult sport. A zis ca o ajuta sa isi tina in frau poftele. Cred ca o sa fac si eu asta pt ca sapt asta m-am simtit fantastic si s-a vazut si la cantar .

    Va pup si sper sa mai aud de voi.
  •  
    • 158 mesaje
    15 Mai 2010, 20:43
    0 0
    Buna dragele mele Eve,ce mai faceti? Cum stati cu slabitul?
    Eu sunt tot asa , doua trei zile e ok apoi iar 2 zile o iua pe ulei si tot asa de aproape un an de zile. Nu stiu ce m-ar putea face sa ma tin serios de treaba, poate aveti voi idei.
    Cred ca ideal ar fi sa mancam sanatos chiar daca nu foarte saracacios din punct de vedere caloric, sa consumam multa apa si sa facem sport de tre-patru ori pe saptamana,dar planul acesta e doar teorie in cazul meu.
    Ada, felicitari si tine-o tot asa.Si eu stiu o persoana care 2 zile pe sapt consuma doar lichide si in rest manca absolut normal, slabise mult de tot.
    Me_eva ,pe unde esti ce mai faci? Eu tare suspectez ca tu esti in plin sezon de mici si gratare.
    Va pup si sa aveti o duminica minunata.
  •  
    • 18346 mesaje
    19 Mai 2010, 08:27
    0 0
    ada, sper ca in perioada asta te-ai tinut mai bine decat noi

    da, tina, cam asa si eu. pe mine ma tine cu saptamanile aproape. ma enervez ca nu vad nimic la cantar dupa o saptamana de supa si salate si apoi manc ceva costite... si iar ma ia starea de vinovatie. etc.

    deci, cunosc! micii nu ma incanta asa mult. la un gratar as avea probleme cu aripioarele mai degraba.

    nu stiu.... si eu imi propun mai mult exercitiu, miscare, dar nu-mi iese ca nu am chef.
    acasa mai fac impachetari dar nici in asta nu sunt constanta.

    e o alta saptamana in forta, va anunt cum merge.

    va tin pumnii. pup u!
  •  
    • 158 mesaje
    19 Mai 2010, 14:30
    0 0
    Fetelor m-am cantarit azi dimineata si e rau de tot, sunt asa suparata. Pur si simplu nu pot sa ma abtin de la tot felul de prosti.
    Ar fi bine daca am scrie mai des ce facem si cu stam cu kg.Recunosc cu mare jena 66.5 .Am niste falci, sunt ca un balonas