De ce se spune ca „tutunul dauneaza grav sanatatii’’?

  •  
    • 5 mesaje
    19 Aug 2012, 14:48
    0 0
    De ce se spune ca „tutunul dauneaza grav sanatatii’’?
  •  
    • 0 mesaje
    19 Aug 2012, 15:03
    0 0
    Asa crezi tu....ca nu au nimic. Substantele nocive pe care le contin tigarile au efecte dezastruoase asupra organismului in timp. Una dintre cele mai grave afectiuni provocata de tutun este cancerul pulmonar. Sper sa ai rabdare sa citesti ce am selectat mai jos,si daca esti fumatoare poate te mai gandesti inca o data inainte de a aprinde o tigara. 1.Nicotina Nicotina este un insecticid extrem de puternic si tot atat de nociv pentru sistemul nervos central, continutul a 4 tigari (aproximativ 50 mg de nicotina) avand capacitatea de a ucide un om in doar cateva minute, daca ar fi injectata direct in fluxul sanguin. Cu toate acestea, „diluata” in compozitia unei tigari, nicotina ajunge la nivelul creierului in aproximativ 7 secunde, unde stimuleaza celule si blocheaza impulsul nervos. 2.Monoxidul de carbon Studiile statistice au relevat faptul ca un fumator inhaleaza numai de la o singura tigara 3.2% monoxid de carbon, iar acest lucru devine cu atat mai periculos cu cat capacitatea de legare a acestui gaz asfixiant de hemoglobina este de 203 ori mai mare decat a oxigenului. Hemoglobina este un pigment respirator, prezent in eritrocite cu rolul de a transporta oxigenul la nivelul intregului organism. Prin urmare, datorita capacitatii de legare mai mari a monoxidului de carbon, acesta va lua locul oxigenului, fapt ce poate conduce la dezvoltarea unor conditii medicale severe precum boli coronariene, formarea cheagurilor de sange, artrita, gangrene, insuficienta cardiaca, dar si pierderea reflexelor si a capacitatii vizuale, sau probleme mentale. 3.Substante iritante Substantele iritante regasite in alcatuirea unei tigari au capacitatea de a paraliza si distruge cilii de la nivelul canalelor bronhice, responsabile de filtrarea si curatare plamanilor de substante si organisme straine. 4.Gudron (Tar) Datorita faptului ca substantele iritante blocheaza actiunea cililor pulmonari, gudronul se poate depozita nestingherit la nivelul tractului respirator si al plamanilor, ducand la innegrirea acestora.
  •  
    • 96 mesaje
    19 Aug 2012, 21:24
    0 0
    Se spune,pentru ca chiar dauneaza si inca rau. Poate daca ai fuma rar nu ti-ar afecta organismul dar cum nicotina creaaza dependenta e cam greu. Si o spun din proprie experienta,mi-a fost destul de greu sa ma las de tot de fumat dar avand in vedere ca fumatul zi de zi isi pusese amprente pe plamanii mei tuseam si ma ustura gatul a trebuit sa renunt. Si imi este foarte bine asa. :)