nasterea ....cum i-ati facut fata?

  •  
    • 707 mesaje
    22 Ian 2007, 16:07
    0 0
    monica fata, poti sa-ti pui piz'da lu matale unde vrei tu
    eu ziceam ca o sa-ti placa de ala micu'
    daca nu, nu.
  •  
    • 2331 mesaje
    22 Ian 2007, 16:21
    0 0
    Ca sa zic asa, fu greu, dar ce frumos e acu
    Prima nastere, dureri,asta e, nu facui epidurala, nu aveam lovele
    A doua nastere am lovele, da nu mai e timp de epidurala.
    Asa ca io mi-s mama heroina cu doua nasteri naturale si nu crapai.
    Si te coase nenea doctoru de nici musca nu mai intra pacolo.
    sa fiti iubite
  •  
    • 497 mesaje
    22 Ian 2007, 17:49
    0 0
    Eu nici nu vreau sa aud de nastere normala.Nu am nascut pana acum dar mi-e frica de mor.Cezariana clar.Ii dau spaga dr-lui nu stiu ce o sa fac dar eu cezariana vreau.stiu ca par sclifosita dar nu as avea curaj sa nasc normal. le felicit pe cele care au.In ceea ce priveste depresia postpartum cred ca o persoana care nu are probleme la "mansarda"inainte de nastere nu pateste nimc dupa...
  •  
    • 737 mesaje
    22 Ian 2007, 17:51
    0 0
    decat daca are o soacra care are impresia k nora ei habar nu are sa isi ingrijeasca propiul copil atunci faci depresii peste depresii
  •  
    • 84 mesaje
    22 Ian 2007, 17:55
    0 0
    eu am nascut in apa(asisitata de medic si asistente) am ascultat muzica ... CEline Dion,Andreea Bocceli.... am avut dureri mari la un moment dat, dar suportbile si pt ca nu ma dilatam mi s-au pus perfuzii.Am fost mama eroina ca sunt destul de mica in bazin si bebe a avut 3.5kg dar m-am descurcat bine, dupa 2 ore m-am plimbat pe holul spitalului si a doua zi am uitat durerea cu totul.Daca ar fi sa mai nasc as naste tot normal...burta mea e plata si 'gaurica ' nou nouta dupa ce m-a cusut Dr.Eu zic ca daca nu-s motive medicale e mai bine sa nasti normal!pa pa
  •  
    • 793 mesaje
    22 Ian 2007, 18:07
    0 0
    Am incercat sa-l conving pe doctor ca vreau cezariana (el nu si nu; 90 % din femei nasc normal, bun!7,5 luni m-am pregatit pentru nastere normala si la un control de rutina la 34 saptamani, cu schimbare de medic si clinica, am avut timp 16 ore sa ma pregatesc de nastere cu cezariana de urgenta!Va jur ca in luna a 4 a m-a durut o maseaua mai rau decat operatia (aici puteam cere calmante)!Daca am facut depresie...cum imi spunea o asistenta, tare draguta, orice lauza care se respecta plange putin! Daca va fi sa mai avem un bebe CU CEZARIANA !
  •  
    • 497 mesaje
    22 Ian 2007, 18:26
    0 0
    daca nu vrea dr-ul sa-mi faca cezariana il schimb. oi gasi eu unu "coruptibil"pana la urma.sau ma duc la o clinica privata(sper sa-mi permit pana atunci)si acolo nu refuza...
  •  
    • 3528 mesaje
    22 Ian 2007, 18:27
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 497 mesaje
    22 Ian 2007, 18:31
    0 0
    monic
    am o prietena care are un bebe si are aceleasi conceptii ca si tine si e super bine si ea si ala micu`.ca daca stai sa asculti toate parerile....innebunesti.
  •  
    • 2825 mesaje
    22 Ian 2007, 20:54
    0 0
    Stiti ce a spun sor-mea, la cinci minute dupa ce a nascut? ,,Uauuu! parca m-a calcat trenul!''

    Cred ca noi, cele care am nascut, n-avem dreptul sa va speriem,

    Fetelor! veti trai si veti vedea!
  •  
    • 700 mesaje
    22 Ian 2007, 21:30
    0 0
    Urmeaza sa am un bebe,mi-e frica de mor de momentul in care voi naste si inca nu m-am decis daca o sa apelez la cezariana sau la anestezie epidurala,mie mi-e teama ca daca o sa fac cezariana o sa-mi ramana cicatrice...cele care au facut cezariana ce pot sa-mi spuna?
  •  
    • 737 mesaje
    22 Ian 2007, 22:23
    0 0
    mah voi sunteti cu nascutu, cum mai sunt unele fete care le e frica sa faca sex k doare prima data (ce fac in schimb e alta poveste) io ma gandesc asa: doare atunci, da dupa trece
    si oricum n-a murit nimeni (recent) din nascut si k tot filozofai azi pe tema scopului vietii asa in general, nascutu are un scop nobil
  •  
    • 497 mesaje
    22 Ian 2007, 22:58
    0 0
    o avea nascutu` un scop nobil da nu vad dc sa te chinui.cred ca cezariana e mai putin dureroasa. si scopul ramane la fel de nobil.
  •  
    • 1280 mesaje
    22 Ian 2007, 23:20
    0 0
    Daca ai un medic bun, care iti face tot ce trebuie ca sa nu te doara, cu metodele din ziua de azi, poate ca se scapa usor.
    Eu am avut un medic de rahat_ ca sa zic asa (cica e director la polizu). Deoarece nu am avut deloc contractii si deoarece cele 2 injectii pt contractii pe care mi le-a facut nu au avut nici un efect, m-a dilatat manual. Adica am nascut, cum m-a dilatat (largit) el, manual. Am urlat 9 ore. Ma tineau asistentele pe masa ca as fi cazut in cap altfel. Eram nebuna de durere. Daca as fi avut probleme cu nervii sigur ramaneam cu sechele, innebuneam. M-a taiat binenteles, dar taietura nici nu m-a durut in comparatie cu durerile pe care mi le provocau mainile lui. 10 zile nu am putut sa stau in fund dupa asta si am avut temperatura 3 luni.

    Zic toate astea ca sa fie toata lumea constienta de metodele si de medicul ales, ca astea conteaza total.
    Eu nu uit nimic. Daca e sa o mai fac inca odata voi avea grija. Este o actiune care trebuie organizata ca sa nu suferi ca un caine. Cine nu crede, nu stie inca ce se poate pati...cum ar veni, sa nu fie nimeni inconstient ca da de rau. Depresia de dupa m-a tinut 2 ani.
  •  
    • 1013 mesaje
    22 Ian 2007, 23:58
    0 0
    raxyangel,eu facui o cezariana de urgenta,la 41 saptamani eu eram ca si cum nici nu urma sa nasc,nicio contractie nimic...acum,cand citesc pe aici,ma bucur ca nu i-a trecut prin cap doctorului meu sa ma dilate el manual(sa mor de am stiut ca exista si astfel de metode)si acum am o taietura care e la baza bikinilor,nici nu se va vedea,dupa 7 saptamani s-a cicatrizat bine si masoara (inca! eu sper sa se mai stranga)cam 14 cm.daca mai vrei detalii,ne intalnim pe mess...
    daca va fi sa mai nasc cu dr asta,mi-a zis ca sigur imi va face cezariana,el asa procedeaza.mai vedem cu doctorul si cu metoda de nastere,important e ca mai vreau un bb.
  •  
    • 225 mesaje
    23 Ian 2007, 09:39
    0 0
    nasterea dar mai ales cele 9 luni de sarcina au rostul lor pe lumea asta.

    incepand de la primul trimestru cand se formeaza toate organele vitale pana la ultimul trimestru cand fiecare saptamana este importanta -copilul creste de la 2,700 kg la 3,500kg sau 4kg in ultimele saptamani. fiecare luna si saptamana sunt importante asa cum si nasterea este importanta atat fizic cat si psihic.

    asa cum au mai zis unele fete, crede-ma ca sunt destule neplaceri in cele 9 luni de fericire, incat la final ajungi sa zici - nu mai nasc o data ca sa scap?!! incearca tu sa mergi permanent cu un rucsac de 10, 15 kg sa vezi cum e, de exemplu.
  •  
    • 322 mesaje
    23 Ian 2007, 09:43
    0 0
    Depinde f mult de doctor. Al meu dupa ce m-a consultat si a vazut ca nu ma dilat mi-a spus simplu "nu are rost sa te chinui, mai bine sus pe masa si cezariana". Cu anestezie generala, nu am simtit nimic, am avut dureri doar dupa ce m-am trezit. Eu recomand cezariana tuturor fricoaselor (ca si mine).
  •  
    • 2060 mesaje
    23 Ian 2007, 10:47
    0 0
    ehhh ma bucur fetelor ca mai exista fricoase si sensibiloase ca si mine si ca nu suntem toate chiar barbate, by the way nici nu imi doresc sa fiu ! cand a nascut prietena mea, o tipa altfel destul de ancorata in realitate mi s-a rupt sufletul pentru ea, se intampla acum 2 ani, pur si simplu au lasat-o pe jos sa se zbata si una din asistente desi sotul ei ii daduse in ziua precedenta 300 000 ca sa aiba grija de ea, i-a zis: "daca ti-a placut sa te f..i amu rabda si asta"...imi cer scuze pentru exprimare ...bineinteles ca 10 ore s-a chinuit de a luat-o mama dracului, si nimeni nu facea nimic, dilatarea era slaba de tot, intr-un final cand era pe punctul sa lesine (si am inteles ca si bebelu era in pericol sa i se infasoare cordonul ombilical in jurul gatului) a intrat personalul in trepidatii si s-au hotarat sa ii faca cezariana, 2 luni nu a dorit sa isi vada copilul, a avut nevoie de conisiliere si s-a dus la un psiholog clinician specializat si pe treaba asta, am fost alaturi de ea cat am putut, insa mi-a spus ca nici nu imi pot imagina prin ce a trecut! in fine...mie nu imi place sa ma imbat cu apa rece,vreau sa stiu ce m-ar putea astepta, si nici nu vreau sa fac pe barbata, ca vezi doamne eu nu sunt mironosita sensibiloasa bla bla bla...eu am spus, imi este frica, recunosc asta si am vrut sa cunosc si parerile voastre, pe mine ma ajuta asta...si am sa recitesc topicu daca oi ramane vreodata insarcinata! chiar daca in alte vremuri se nastea in conditii extrem de grele (s-a murit destul din pricina asta!) asta pe mine nu ma consoleaza extrem de mult, nu pot decat sa am admiratie pentru cele care au reusit si care au si trait dupa aceea...

    rozzz banuiam ca nu ai trecut usor peste... dupa ce ai scris in prima postare de aia te-am si intrebat de depresie...te felicit....ca esti intreaga acum si sa iti traiasca copilasul!
  •  
    • 1280 mesaje
    23 Ian 2007, 13:23
    0 0
    baiatul meu a si avut cordonul ombilical de 2 ori infasurat in jurul gatului. Bine ca totusi a trait ca nimeni nu stia daca va trai. Ziceau : spera si tu, speram si noi.
    Nu inteleg ce a fost in mintea medicului ala. Este al 2-lea in ierarhia de la Polizu. Spaga i-am dat dar dupa. De fapt mamele i-au dat. Cezariana era mult mai scumpa decat nasterea normala, cam dublu. S-o fi gandit ca nu e sigur ca va primi pt cezariana. Nu stiu...
    Si eu am avut niste scroafe_ de asistente care asteptau sa le dau, nu puteau intelege ca in urletele alea nu puteam sa ajung la geanta. Daca au fost super scarboase nu le-am dat nimic. Toate vorbele lor le-am auzit si datorita durerilor enorme nici macar nu m-am enervat, dar am insistat ca alora sa nu li se dea nimic.
  •  
    • 737 mesaje
    23 Ian 2007, 13:42
    0 0
    sunt sub orice critica medicii astia... io cand aud de medic imediat ma simt bine, imi trece orice boala...