AM CHIST OVARIAN

  •  
    • 133 mesaje
    19 Feb 2007, 21:17
    0 1
    Buna Nikol30
    Adevarat ? ai putut ramane insarcinata ?
    Eu am aflat de o luna ca am un chist de 4,5 cm si am luat trat cu anticonceptionale o luna , si ar tb sa iau 3 luni .Am tot auzit ca nu au nici un efect asupra chistului si de aceea as vrea sa nu mai iau , dar am mai azuit ca cica nu poti ramane insarcinata daca ai chist ? este adevarat ? eu sunt casatorita si chiar vreau un bebe , ce ma sfatuiesti ? sa mai iau sau nu anticonceptionae , eu depind si de o operatie la ochi , peste 3 luni si de aceea am zis ca oricum nu pot sa incerc acum sa raman insarcinata pt ca nu voi putea sa ma operez , dar dupa operatie vreau sa fac un bebe
    Sa renunt de pe acum la pastile ? sau sa le iau ? te rog mult
    Multumesc celor care vor sa imi dea un sfat
  •  
    • 654 mesaje
    20 Feb 2007, 10:30
    0 1
    Aditza_23 ce anticonceptionale ai luat?eu iau de trei ani si nu am nimic!!!mie mi-au facut bine(ma dureau ovarele foarte tare si de cand le-am luat durerile au incetat).si.........ce-i aia displazie mamara????
  •  
    • 654 mesaje
    20 Feb 2007, 10:39
    0 0
    Aditza_23 e adevart ca nu poti ramane insarcinata daca ai chisturi.Bine,asta nu e valabil in cazul in care chisturile sunt micutze.eu zic sa continui tratam cu anticonceptionale(daca iti fac rau nu le mai lua,vb cu medicul)pt ca daca sunt mici e posibilitatea ca ele sa dispara cu tratament cu Diane 35.doar in cazul in care ele sunt mari tb operatie(ovarele sunt curatzate de chisturi)!
  •  
    • 654 mesaje
    20 Feb 2007, 10:45
    0 0
    si ica ceva Aditza_23 ,daca nu vrei sa ramai insarcinata ACUM (pana dupa operatie)poti sa iei anti linistita(asta in cazul in care nu iti fac rau),iar cand te hotarasti sa faci bebe nu tb sa lasi anticonceptionalele cu cateva luni inainte!!stiu asta de la o prietene:ea a luat un timp mai indelungat anti si cand s-a hotarat sa faca bebe nu a mai luat si a ramas IMEDIAT insarcinata!!
  •  
    • 654 mesaje
    20 Feb 2007, 10:54
    0 0
    FETELOR AM FOST AZI LA MEDIC!!!A FOST BINE(ASTA PT CA MI-A FACUT INTERNAREA DAR MI-A DAT VOIE SA RAMAN ACASA!!!!).I-AM BAGAT NISTE BANI IN BUZUNAR SI REZOLVATA A FOST TREABA!!MAINE DIMINEATZA ME OPEREAZA(NU STIU LA CE ORA),LA 7.45 TREBUIE SA FIU LA SPITAL!!!MI-A ZIS CA S-AR PUTEA CA JOI SA-MI DEA DRUMUL SAU CEL TARZIU VINERI!!!MAI VB ATUNCI!!!VA PUP PE TOATE SI VA MULTZUMESC MULT!!1NU STIU CE ASI FI FACUT DACA NU ERATI VOI!!!
  •  
    • 133 mesaje
    21 Feb 2007, 18:20
    0 0
    Buna Esmeralda
    Pai am luat mai demult Triregol , iar acum iau Novolette
    Dispalzie mamara : adika sunt mai multe celule pe care le simti la palpare ca niste aglomerari , umflaturi , si sunt dureroase
    Displazia mamara se face din cauza dereglarilor hormonale si odata ce ai facut-o nu mai scapi de ea toata viata
    Exista tratament pt a ameliora durerile si aspectul ei , ca sa zic asa , dar ea va ramane pt totdeauna , asa mi-a zis un medic
  •  
    • 654 mesaje
    23 Feb 2007, 18:23
    0 0
    Aditza_23 eu zic sa iei diane 35 ca sunt mai bune!!!la inceput am luat si eu diane si mi-a scazut un pic chistul dar pb a fost ca nu prea imi permiteam sa le cumpar si am luat triregol care nu au ajutat cu nimic!si........din ce cauza ai displazia mamara?
  •  
    • 654 mesaje
    23 Feb 2007, 18:32
    0 1
    fetelor am facut oiperatia!!azi am iesit din spital!ieri m-am simtzit foarte rau ....nici azi nu e asa bine dar oricum mai bine decat ieri!!!am stat o ora in sala de operatzie(normal treb sa stau 10 sau 20 min)pt ca am avut o complicatie:am avut un fel de lichid un spatele ovarelor si trompei NECUNOSCUT!!!cica doctorul de cand e el nu a mai vazut asa ceva.si lichidul ala acoperea ovarele si trompa(era de forma a jumate de butoi).l-a trimis la analize si rezultatul il primesc peste 2 sapt!!!miercuri merg sa-mi scoata atzele!nu stitioare cand mi le scoate?din cate am intzeles o sa pot face mai greu copii si daca cumva o sa raman insarcinata s-ar putea sa-l pierd!!!dar mi-a zis sa nu-mi fac griji ca sunt dif metode si cand ma hotarasc ca vreau bebe sa vb cu el!!!mai am multe sa va pov dar .............altadsata ca acum merg in pat ca nu ma simt chiar asa bine!!!va pup pe toate!!!un sfat:NU ASTEPTATI ATATA TIMP DACA DESCOPERITZI CA AVETZI CHIST (asa cum am facut eu)CA NU FOLOSESTE LA NIMIC!!!MERGETI LA MEDIC SI REZOLVATI PB CA ........VEDETI CUM AM AJUNS EU!!!!VA PUP FETELOR!!mai vb
  •  
    • 133 mesaje
    24 Feb 2007, 14:29
    0 0
    da din cauza la TRIREGOL am facu displazie mamara
    contin f multi hormoni , nu sunt bune de nimik'
    Am gasit niste retete naturiste pt chsturi vrea careva ?
  •  
    • 133 mesaje
    24 Feb 2007, 14:34
    0 0
    OFffffffffffffffff............imi pare rau ca ai ajuns la opeartie , si eu sunt f speriata cu chistul meu si in fiecarez i stau pe net sa gasesc solutii , unii spun a nu e nimik grav , altii spun ca e , acum stiu ce ai patit tu si unde ai ajuns , sunt disperata si nici nu stiu ce sa mai fac ....
    Cum ziceam am gasit ceva naturist : exintir de muguri de zmeur , si propolis si ar mai fi cateva care sunt indicate in chsturi ovariane........
    si cum te simti ? te doare ? d c nu mai poti face copii ? din cauza lichidului sau din cauza operatiei de chist ?
    cat avea chistul ?
    te pupik , sanatate multa si sa te faci bine si stai linistita ca eu cred ca doctorii astia mai exagereaza si ei , o sa ai un bebe frumos si sanatoas
  •  
    • 654 mesaje
    25 Feb 2007, 16:35
    1 0
    Aditza_23 acum ma simt din ce in ce mai bine!!!sincer sa-ti spun nu stiu din ce cauza nu pot face copiiin cauza lichidului sau chistului!!o sa aflu mai multe cand primesc rezultatul de la analiza lichidului!!!nu stiu ce sa-ti spunoar sa nu mai iei ytriregol si sa continui tratam naturist pe care zici ca l-ai gasit si mergi la medic si vezi rezultatele!daca e mai bine(chisturile tale scad)in urma tratam naturist atunci nu mai tb sa faci operatie!!nu stiu ce sa zic
  •  
    • 654 mesaje
    25 Feb 2007, 16:43
    0 0
    si.........Aditza_23 iti multzumesc pentru incurajare!sper sa reusesc sa fac un bebe sanatos si frumos atunci cand o sa fie vremea!!!chistul meu avea 10 cm acum 3 ani,acum nu stiu cat a avut ca nu mi-a mai zis nimic doctorul!te pup si eu si daca mai ai intrebari poti sa ma intrebi linistita.
  •  
    • 153 mesaje
    26 Feb 2007, 11:39
    0 0
    aditza 23, nu este adevarat ca nu poti ramane insarcinatat din cauza chistului. ba poti, atata vreme cat nu ti-a dereglat ciclul si ai ovulatie, este singura piedica in calea graviditatii. daca ciclul este regulat nu-ti ramane decat sa te apuci de treaba! crede-ma eu foarte mulrti ani m-am chinuit cu chisturile ovariene, pana m-am decis sa nu mai iau anticonceptionale si sa fac un bebe. eu te sfatuiesc, daca tot ai operatia aceea la ochi sa le iei vreo 3 luni , poate ai noroc si se absoarbe. dar daca nu-ti trece lasa-le ''dracu'' si pune-te pe treaba. te mai sfatuiesc sa iei sai mastodynon, acesta va tine chistul pe loc in perioada ta de incercare. eu asa am facut. intreaba daca vrei si medicul si vezi ce-ti spune. nu toateorganismele sunt la fel, dar eu pe cine stiu ca a luat mastodynon si a incercat sa ramana a ramas. daca pot sa te mai ajut cu vreun sfat cu placere. dar iti spun eu am luat toate anticonceptionalele posibile si am vizitat toti medicii ginecologi din cluj si nici un rezultat. acum sunt aproape de 3 luni de sarcina si la ultima ecografie abia ca se mai vedea chistul ceva la 1 cm si. iti doresc bafta
    daca vrei sa fii sigura si daca ai ovulatie du-te la gine sa te monitorizeze si asa iti va fi mult mai usor sa ramai. la mine nu a fost cazul dar stiu persoane care au facut asa ca nu aveau ciclul chiar la 28-30
  •  
    • 153 mesaje
    26 Feb 2007, 11:43
    0 1
    si apropo de operatia de chist, ar fi cea mai mare prostie sa o faci daca tot iti doresti un bebe. daca incerci un an si nu reusesti sa ramai, asta e altceva, dar atata vreme cat vrei copii nici sa nu te gandesti.
    eu zic sa te pui pe treaba ca vei reusi sa ramai si sa scapi de chist
  •  
    • 133 mesaje
    26 Feb 2007, 20:45
    0 0
    va multumesc tare mult fetelor , esmi ma bucur ca esti bine , ca te simti mai bine
    Niko iti multumesc f mult de sfaturi , da asa am sa fac , am sa iau astea 3 luni dupa care chiar am sa le dau dracului de pastile ca nu sunt bune de nimik
    am gasit un tratament naturist , si astazi l-am luat de la plafar , incepand de azi am sa iau sa vad cum va fi , oricum eu peset 2 luni va tb sa ma duc din nou la gineco pt inca o ecografie sa vad cuma evoluat chistul
    nici nu ma gandesc sa ma operez la chist , vreau sa incerc sa fac bebe , asta dupa ce ma voi opera , adik acma prin iulie dau drumul la tb .......... sper sa reusesc
    Mastodinon ? hm ......... mom cred ca nu am nevoie
    ma bucur f mult ca ai putut sa ramai gravidutaza si ca chistul sa retras , asa mi-au zis mai multy ca se trage de la sarcina dar sti cume mai auzi si alte cazuri si te ingrijorezi , cei drept eu nu am incercat deloc pana acum sa raman ........ cat priveste ciclul ? il am la 28 zile , si de cand iau anti Novinette il am la 26-27 zile , eu zic ca e regulat , si intotdeauna l-am avut intre 28-30 zile , de cand mi-a venit prima data nu am avut probl in privinta asta
    va pupik fetelor , multa sanatate esmi ........ si o sarcina cat mai usoara niko , sa fi bine si sa auzim numai de bine , si cine stie cand oi ramane gravidutza sa imi dai cateva sfaturi , ca deh tu o sa ai experienta
    pupici fetelor
  •  
    • 153 mesaje
    27 Feb 2007, 18:38
    0 0
    aditza, ma bucur sa te vad mi optimista, iar cu sarcina sunt sigura ca vei reusi foarte repede daca spui ca ai ciclu la 28-30 de zile. si eu la fel l-am avut si crede-ma ca am ramas din a 2 luna de incercare. nici macar nu stiam daca am ovulatie, daca e momentul. pur si simplu nu ne-am mai protejat si in cea de-a doua luna am si ramas cu tot cu chistul acela de 5 cm care ma omora cu zile. sunt sigura ca si tu vei reusi.
    mastodynonul nu este vb daca ai nevoie sau nu, eu iti spuneam de el ca este bine de luat dupa ce renunti la pastile pentru ca este singurul preparat care nu va lasa sa creasca chistul. poate nu vei avea chiar norocul sa ramai din prima, si de aceea iti spun ca va fi bine sa tina chistul in loc. acum mai vezi si tu. eu iti doresc multa sanatate si in curand sa ne intalnim pe forumul ''desprecopii''.
  •  
    • 133 mesaje
    27 Feb 2007, 19:00
    0 0
    buna niko
    ce mai faci ?
    ms mult pt mesajele tale ........ mastodinon am luat pt displazia mamara si stiu ca era destul de scumput , am inteles la ce te-ai referit cand ai zis sa iau , am inceput tratamentul cu extract de mladite din zmeur si astept sa vad care este rezultatul
    te pupik si cu siguranta ne vom intalnii pe forumul '' despre copii''
  •  
    • 153 mesaje
    28 Feb 2007, 20:06
    0 0
    aditza, nu vreau sa te descurajez, dar si eu am facut tratament cu mladite de zmeur, coacaz negru, carpicon si bitter si la mine nu au avut nici un rezultat. eu imi doresc din suflet sa te ajute, pentru ca pana la urma nici un organism nu este la fel, dupa cum nici un chist nu este de aceeasi natura. la mine a mers bine mastodynonul dar luat mai mult de 6 luni. efectiv de cand am inceput sa-l iau chistul meu nu a mai crescut nici un milimetru. eu iti doresc multa sanatate
  •  
    • 133 mesaje
    6 Mar 2007, 17:32
    0 0
    Buna Niko ..........
    Ce sa iti zic : lasa-ma sa sper ! Oricum am renuntat la ideea de a mai lua anticonceptionale dupa ce voi termina folia aceasta , am sa ma duc din nou sa imi fac o ecofrafie si in funct de rez o sa mai iau sau nu , si anume daca el nu s-a micsorat nici un pik sau ba mai mult a crescut in nici un caz nu o sa mai iau anticonceptionale
    Astept sa vina ziua in care ma voi opera si apoi sa ma apuc de tb
    Tu cum esti ? '' bebe '' ce face ?
    te pupik si ne mai auzim
  •  
    • 153 mesaje
    6 Mar 2007, 18:09
    1 0
    buna, sa stii sa speranta moare ultima si mai apoi nu toate organismele reactioneaza la fel. eu am auzit persoane care au scapat de chsit dupa tratamentul acela cu mladite de zmeur. ce sa spun? la mine nu a mers. sper sa ai tu mai mult noroc. daca nu vine bebe si oricum scapi de el.
    eu sunt ok, chiar am fost la control zilele trecute si bebele meu este as de mare!!! nu mi-a venit sa cred ca i-am vazut capul si piciorusele!!! intru deja in saptamana 13, la finalul primului trimestru de sarcina. sper sa fie totul ok ca doamne ce mai ganduri pot sa am! si apropo de chist la ultima ecografie nu s-a mai vazut deloc. l-am intrebat pe gine ce mai face chistul meu si el a zis ca nu mai vede nimic. sa dea Domnul sa se rezolve toate problemele!
    aditza, fruntea sus si sa stii ca orice problema are o rezolvare, ca daca nu, nu s-ar mai numi problema, nu?