anxietate atacuri de panica

  •  
    • 27 mesaje
    7 Ian 2007, 17:00
    1 1
    ceau, fetelor vreau sa va intreb daca stiti vreuna pana in ce luna poate sa apara depresia du pa nastere sau psihoza de lactatie dupa cum i se mai spune. M-am gandit ca si hormanii de lapte contribuie la starea asta de anxietate si asi vrea sa va rog sa-mi spuna cineva cum pot sa-mi opresc lactatia prin metode naturale nu prin pastile pentru ca fac reactii adverse la ele.Tratamentul pe care il urmez eu pentru anxietate si atacuri de panica: capsule de sunatoare si medicalm(un amestec de magneziu, passiflora, catina, si vit. b6) o sa-mi fie oare de folos sa ies din starea asta cumplita in care mi se pare ca nu mai sunt eu cea de altadata. Simt tot timpul ceva in stomac
    si in piciare niste furnicaturi iar cand ies afara mi se pare cam ireal cum ar fi detasare de propria persoana si intru in panica , dar incerc din rasputeri sa ma autocontrolez, cateodata ma gantesc ca trebuie sa ma obisnuiesc cu senzatiile astea, dar e tare greu,iti trebuie multa vointa, nu ca n-as avea, dar e atat de greu.pa pa...
  •  
    • 153 mesaje
    7 Ian 2007, 18:39
    2 0
    maria, gandurile tale si senzatiile pe care le ai le-am trait si eu. cea mai mare frica a mea era ca voi innebuni si voi ajunge intr-un spital de nebuni legata de pat!! ce sa mai spun ca de cate ori aveam un atac de panica ma gandeam ca pana aici mi-a fost si voi muri!!! ce mai ganduri, m-au terorizat ani de zile pana am fost la un psihiatru si cand i-am spus a inceput sa rada. mi-a spus atunci ca asa ceva nu se poate intampla si ca nu are rost sa-mi mai fac ganduri negre. nimeni nu a innebunit si nu a murit din asa ceva. de atunci de fiecare data cand mi-au venit aceste ganduri mi-am aduc aminte de figura psihiatrului si de cuvintele pe care le-a spus si ma linisteam. m-a ajutat foarte mult, iar acum nu mi-e mai frica de nebunie sau moarte pentru ca nu are cum sa se intample. poate te vor ajuta putin si pe tine vorbele astea si daca vrei poti sa gasesti si mai multe informatii pe google. eu am cautat mai demult pe google despre anxietate si am gasit exact despre fricile astea de nebunie si moarte, sunt tot o consecinta a anxietatii. deci nu mai trebuie sa-ti faci nici un fel de griji.
    cu privire la starile tale, spuneai ca te-ai gandit sa te obisnuiesti cu ele. e foarte bine, psihiatrul mi-a spus ca daca ajung sa ma obisnuiesc cu aceste stari si sa nu le mai dau importanta acestea vor disparea rand pe rand. stiu insa ca e extrem de greu sa traiesti cu asa o frica zi de zi si sa mai ajungi sa te si obisnuiesti cu ea!!! cine a reusit sa ne spuna si noua cum!
    daca te mai pot ajuta cu vreun sfat cu mare placere.
    din pacate nu stiu nimic legat de nastere, hormoni, perioada de lactatie, depresie postnatala, te-as ajuta si cu asta dar chiar sunt zero la acest capitol. as vrea tare mult sa te pot ajuta, mai ales ca imi doresc nebuneste un copil, dar din cauza acestor stari tot aman momentul, si ce-i drept nu am ramas pana acum ( au trecut 7 luni de la nunta si nimc). poate ma ajuti tu pe mine!!! ha, ha, ha
    iti doresc sanatate multa si putere
  •  
    • 153 mesaje
    7 Ian 2007, 18:48
    1 0
    multumesc loly pentru sfaturi. chiar pe 10 ianuarie m-am programat la un homeopat din Bistrita (eu sunt din Cluj si aici nu am gasit nici unul bun). am tare mare incredere ca ma va ajuta. cunosc un caz foarte grav, sora unei prietene, care a fost atat de rau ca statea mereu pe un scaun cu privirea atintita in gol si nu spunea nimic, unde o puneai acolo statea, ca o leguma. si acum e bine. a facut tratament la homeopatul acesta din Bistrita cam de un an si e alt om. poate ne dai exact numele vitaminelor pe care le-ai luat si administrarea lor. multumesc
  •  
    • 130 mesaje
    7 Ian 2007, 19:10
    2 0
    Buna si la multi ani !
    Nikol, spui ca esti din Cluj...Eu cunosc un medic homeopat de la tine , dr. Mihail Minu care vine si la Iasi, am mers si eu de 4 ori pana acum ,la intervale de 2 luni.
    Dupa primele remedii m-am simtit excelent ca apoi avand o perioada de stres mai mare starile au reaparut..nu ca la inceput dar tot neplacut e.
    Cea mai delicata probleme a mea pe care nu a reusit s-o rezolve inca este spasmul din urechi, la zgomot, care se transmite in tot capul si ma furnica pana in varful degetelor. E o stare destul de urata care ma ingrijoreaza. Cand vreau sa adorm imi pun vata in urechi sa atenuez zgomotul fie el cat de mic.Pare ciudat poate pentru cei care nu au astfel de stari...
    Astept sa ne dai vesti de la Bistrita...
    Sanatate multa!
  •  
    • 27 mesaje
    7 Ian 2007, 20:07
    1 0
    Ceau.Nikol merci pentru incurajare si sfaturi.M-am documentat si eu pe google si am citit ca nu poti inebuni sau muri de atacuri, dar tot nu ma linistesc,am fost si la o psihiatra care mi-a spus la fel dar care ma si indopat cu retete genanax, seroxat, serift, spitomin,...la care am renuntat pt ca imi faceau mai mult rau decat bine.Eu am 26 de ani si am ramas insarcinata la 25, anxietatea cred ca o am mai de mult dar acum s-au amplificat senzatiile, dar in perioada cat am fost gravida m-am simtit cel mai bine nu am avut decat problema puiului meu care dadea cu piciorusele de credeam ca vrea sa iese afara si acum nu ma pot bucura pe deplin de el din cauza boli.Norocul meu ca nu merg la servici ca fiin economista nu stiu cum m-asi fi descurcat asa ca am 2 ani in care sper sa-mi revin , dar dupa cum vad si citesc pe internet cam greu se vindeca boala asta!!! ...poate niciodata.Iti dau adresa mea de mail stamatemaria80@yahoo.com si daca ai messeger poate vorbim in direct.Va pup si tinem legatura.
  •  
    • 130 mesaje
    7 Ian 2007, 21:15
    2 0
    jass, vreau sa-ti spun ca si eu am fost initiata in reiki, am facut autotratament,zilnic, timp de 2 luni dupa care am rarit-o tot mai mult pana am renuntat.. parca nu mai am incredere...sau rabdarea imi lipseste...am insomnii care nu s-au rezolvat deloc cu aceasta metoda..
    sa mai insist..?
  •  
    • 746 mesaje
    7 Ian 2007, 21:25
    0 0
    buna fetele!
    inca un sfat...poate va ajuta si pe voi:cand simtzeam ca ma apuca rau mai ales daca trebuia sa plec de acasa...ma gandeam asa:"ei,la urma urmei ce poa' sa mi se-ntample?maxim sa lesin...imi revin...nimeni n-a crapat din asa ceva!n-oi fi eu prima!!!" zau va spun ca gandul acesta pe mine una ma linistea...uneori chiar zambeam si-mi reveneam usor, usor...dar asta numai dupa ce am descoperit intr-adevar ce am si incepusem si remediul.
    cand am aflat citind si forumul ca mai sunt o multzime ca mine...parca mi s-a luat o piatra de pe umeri....nu eram singura...si mai ales citisem si despre cazuri fericite...asa ca daca ei au reusit...eu de ce nu?m-am si autosugestionat atat inca pana la urma...iata-ma-s nou, noutza .
    suplimentele care le-am luat au fost de la Forever Living si anume:Nature-Min,Fields of green,Forever Royal Jelly,Artic-Sea(super omega-3,natural fish oil with olive oil) si Aloe vera Gel.pe fiecare produs scrie si modul de administrare.
    multa sanatate si putere! se poate!!!
  •  
    • 231 mesaje
    7 Ian 2007, 23:26
    0 0
    Cunoastem aceste stari date de atacuri de panica si anxietate,ca ajunsesem sa nu mai dorm noaptea si se invartea totul cu mine....Maria,e normal daca te gandesti la stressul prin care ai trecut,dar trebuie sa ai puterea si timpul necesar sa te refaci,pentru darul frumos pe care la-i primit de la Dumnezeu!!!Eu am scapat cu reflexoterapie....pe bune,o sedinta pe saptamana,se regleaza functionarea intregului organism!!!Pentru asta gaseste-ti 2 ore pe saptamana numai pt. tine,in care sa nu stai stresata cu gandul la puiul tau si un cabinet bun de reflexoterapie.Apoi roaga-te foarte mult in momentele cand ti-e rau,orice stii sa zici,macar Doamne ajuta-ma si ai sa vezi ca usor,usor,trece si ai sa ai incredere in tine din nou,ai sa-ti poti plimba puiutul fara teama.Multa sanatate si Doamne ajuta!!!!
  •  
    • 1 mesaje
    8 Ian 2007, 15:16
    0 1
    As fi curioasa sa stiu la ce psiholog ai fost si nu te-a putut ajuta.Eu ma duc la un psiholog dintr-o clinica privata din Bucuresti.Este super!Oamenii de acolo sunt draguti si chiar vor sa te ajute.Atat de bine ma simt acolo incat de abia astept sa vina ziua in care am programare.
  •  
    • 27 mesaje
    8 Ian 2007, 15:56
    1 0
    Anigriv sa sti ca de fiecaredata cand simt ca nu mai suport ma rog la Dumnezeu sau spun Tatal Nostru.Astazi am fost cam agitata si am recurs la o jumatate de xanax, stiu ca nu am facut bine dar nu mai puteam suporta starea asta de agitatie si frica nu mai pot sa am grija nici de puiul meu si nu e nimeni sa ma ajute.Eu sunt din Tg-Jiu si nu stiu daca sunt cabinete de reflexoterapie dar o sa ma interesez.Cam cat costa o sedinta si in ce consta? Spune-mi daca sti ceva produse naturiste care sa ma ajute.Va pup.
  •  
    • 295 mesaje
    8 Ian 2007, 19:11
    0 1
    Maria, ia mama de danseaza prin casa cu copilul in brate, canta ce-ti place, uita-te la tv. numai la ce-ti place, ia niste filme la care sa te tavalesti pe jos de ras, ciupeste-l pe sot de fund cand gatesti si el sta cu copilul in brate,invita prietenele pe la tine si barfiti putin ca face bine si asta,du-te in parc, pe malul Jiului si bucura-te de razele de soare care au poposit pe obrazul copilului tau, bucura-te de tot ce te inconjoara.... Cu copilul in brate du-te la biserica si roaga-te la icoana Maicii Domnului sa te ajute sa -ti cresti pruncul in liniste si pace!Da un acatist...Roaga un popa sa-ti faca o slujba de sanatate.....Cand simti ca te apuca criza spuneOAMNE ISUSE CRISTOASE,FIUL LUI DUMNEZEU, MILUIESTE-MA PE MINE PACATOASA!DOAMNE AJUTA-MA!DOAMNE MAICA DOMNULUI CARE AI NASCUT SI STII CE INSEAMNA SUFERINTA, AJUTA-MA! Cand fata mea avea 3ani mi-a murit mama, dupa un an, in ziua cand sa-i fac mamei pomana, l-am ingropat pe tata, am renuntat la serviciu pt ca fata imi surzise la camin si buna mea socrela care nu a avut servici niciodata nu a vrut sa stea cu fi'mea pe motiv ca era obositoare.... Am ramas intr-un singur salariu si doua case de intretinut ,pt ca,casa parintilor mei de la tara nu era de vanzare-bine amplasata,ingrijita, mobilata...Am incercat intrun timp sa o dam dar banditii o vroiau de pomana!In tot acest timp cu o mie de probleme -care te asigur ca au fost cu gramada-nu am luat NICIUN MEDICAMENT! MINT, am luat multiminerale si calciu(imi faceam singura injectiile)Din primavara si pana toamna ne-am dus saptamanal la tara, unde incercam sa ma bucur de tot ce ma inconjura...Puneam caseta cu Vivaldi in gradina, sub visin, si beam cafeaua dimineata cu piciorele in roua ,impreuna cu sotul si ne bucuram de viata...Aveam gramezi de datorii, dar acolo uitam de ele... Si nici starile de panica nu le aveam acolo, nu aveam timp pt asa ceva!In fiecare an punem zeci de fire de rosii care nu se fac pana in toamna ,dar noua ne face placere sa ne credem ''fermieri'' In concluzie:fa ce-ti umple inima de bucurie! Lucreaza goblen, pe mine ma linisteste ...Gaseste-ti un hoby: flori, pictura.... Dar cel mai important lucru,roaga-te din suflet de unspemii de ori pe zi!Nu pierzi nimic! Uita-te la xanax si vorbeste-i: pot sa stau si fara tine, iti demonstrez cat sunt de puternica! Uita-te in oglinda si vezi ce mamica frumoasa si puternica ai in fata! Lupta pt tine si pt familia ta! Eu asta am facut si incerc sa fac si in continuare pt ca se apropie menopauza...Il schimb pe Vivaldi, pun 3 sud est ca-i mai antrenant! Te pup si sa nu mai vad ca postezi ca ti-a fost nasol,ca vin si-ti trag vr'o doua ca nu's departe!
  •  
    • 231 mesaje
    8 Ian 2007, 21:31
    0 0
    Maria,ma bucur ca ai citit mesajul si nu stii ce fericita sunt daca iti pot fi de folos,pentru ca si eu imi doresc un copil si asta dupa o sarcina extrauterina,deci imi dau seama ca deocamdata nu te poti bucura de minunatia ta de bebelas din cauza starilor pe care le ai!!!Dar o sa treaca si ai sa spui ca a fost doar un vis urat.Are dreptate"gaba",pana la urma dorinta de a ne face bine sta in noi si cu ajutorul lui Dumnezeu,reusim!!
    Oricum,iata cateva ideirimul lucru mergi si vorbeste cu un preot,adica spovedeste-te,apoi roaga-l sa vina sa faca si in casa o sfestanie,e bine si pt. bebe si pt tine,pune busuioc in casa in vaze,pe post de flori si arde tamaie in casa cat timp esti prin preajma si poti tine o lumanare cu capac aprinsa sau daca ti-e frica sa nu ia casa foc,arde cateva bucatele de tamaie in fiecare zi!!!Asta iti spun pt.ca eu am facut aceste atacuri pe fond de oboseala,dar ma mutasem in casa noua,de fapt cumparata de la un alt propietar si nu puteam dormi noaptea de furnicaturi ce aveam in picioare!!!Pana nu am facut sfestanie....si toate celelalte...nu a trecut.
    Apoi,reflexoterapie trebuie sa fie un cabinet Revital sau altul,o sa ma interesez eu in Tg.Jiu si iti spun,iar ca bani,o fi mult 300.000 sedinta,adica o data pe saptamana,dar se merita!!!Nu mai stiu exact preturile,ca eu de atunci nu am mai fost,dar stiu ca veneam alt om acasa.Doamna la care am fost,dupa cateva sedinte de reflexoterapie,adica masarea anumitor puncte din talpa,palma si de pe fata,mi-a facut si un masaj general,exact ca la bebelasi dupa baie,cu ulei amestecat cu uleiuri esentiale de lavanda,porocala,brad si ce aroma mai preferi tu!!!Intre timp,pana ajungi tu la masaj,pune in casa intr-un vas cu apa,30 picaturi cu ulei de lavanda.Este si dezinfectant si calmant al sistemului nervos si bun chiar pt.bebe,insa sa nu fie prea puternic in camera lui.Poti sa faci chiar baie cu ulei de lavanda,pui cateva picaturi(cam10)in cada si stai cam 10min.la temperatura potrivita.Asta se numeste aromoterapie si ajunsesem sa dorm cu un servetel pe noptiera,imbibat cu lavanda.
    In rest,are dreptate"gaba",trebuie odihna activa,adica nu somn,ci plimbari lungi,intai insotita de cineva,apoi numai tu cu bebe si tot timpul gandeste-te ca nu esti singura,ESTI CU DUMNEZEU,CARE DACA TI-A DAT ASA DAR FRUMOS,ITI VA DA SI PUTEREA SA-L CRESTI!!!Rugaciune cat poti tu de mult si ceva vitamine,calciu,minerale in general,ce ai tu voie sa iei daca alaptezi.Stai cuminte,nu te agiti cand ti-e rau,stiind ca o groaza de oameni au starile astea,nu esti tu singura si ai sa vezi ca totul trece!!!Doamne ajuta si mai vorbim.
  •  
    • 27 mesaje
    9 Ian 2007, 12:00
    0 0
    ceau fetelor!Vreau sa va spun ca aseara am cumparat de la Plafar niste capsule cu ulei de levantica.A folosit cineva asa ceva? A simtit cineva o inbunatatire a starii de anxietate, ca eu am impresia ca simt ceva ca un fel de hiptotizare. Am sunat-o astazi pe psihiatra la care am fost cand am facut atacul de panica si imi zice sa iau Serlift chiar daca nu ma simt bine. Eu cred ca ei fac experimente pe noi sa vada ce efecte au antidepresivele asupra noastra.Voi ce-mi sugerati sa incep cu Serliftul sau sa merg pe naturiste capsule de sunatoare si capsule de ulei macerat de levantica?
    Va pup.pa pa...
  •  
    • 242 mesaje
    9 Ian 2007, 14:35
    0 0
    gaba ti-am citit povestea si pot spune ca esti o femeie puternica sa treci prin ce ai trecut nu e usor eu ma gandesc cu groaza si spaima si nu stiu daca o sa fac cand vor muri parintii mei. Dar poate D-zeu o sa ma ajute deocamdata incerc si eu cum ai zis sa ma bucur de lucrurile marunte cateodata imi iasa cateodata nu.
    Va doresc la toate liniste sufleteasca si o viata cat mai linistita langa cei dragi.
  •  
    • 48 mesaje
    9 Ian 2007, 16:05
    0 0
    incearca reflexoterapia.pe mine ma ajutat ffff.mult.inainte nu puteam pleca de acasa fara xanax de frica ca mi se face rau.dupa 2 luni de reflexoterapie mi-am dat seama ca nu-l mai iau cu mine...la inceput trebuie cite 3 sedinte pe saptamina apoi incet incet ajungi la una...si sa nu te sperii daca dupa primele sedinte o sa ai atacuri...asta inseamna ca te vindeci..SANATATE
  •  
    • 295 mesaje
    9 Ian 2007, 18:58
    0 0
    Rosemary, te cred ca te gandesti cu groaza la pierderea parintilor. Asa eram si eu ...Cu mama am avut o relatie mai speciala, comunicam prin telepatie...De multe ori ii cer si acum sfatul ,de acolo de sus, de unde este ma ajuta...Sunt convinsa de asta... Dar trebuie sa privesti moartea ca pe o etapa a..vietii. Nu putem sa ne opunem ciclului. La inmormantarea mamei nu prea am plans-spre barfa vecinelor- plansesem asa de mult inainte incat nu mai aveam lacrimi!Dar Dumnezeu te intareste sa treci peste toate...Tragedia si nenorocirea nu este atunci cand iti mor parintii, ci atunci cand parintii supravietuiesc copiilor!
  •  
    • 295 mesaje
    9 Ian 2007, 19:24
    0 0
    Toate prietenele imi spun ca sunt puternica... eu sincer ma simt doar FEMEIE si MAMA! Sincer! Consider ca asa e normal si ca as atrebuie sa fim toate, sa nu ne lasam invinse, sa gasim solutii in orice imprejurare! Povestea mea e numai jumatate ,dar nu-si are rostul aici, am vrut doar sa va arat ca se poate fara doctori si medicamente.. Am uitat sa specific ca fi'mea are acum 18 ani... Deci au trecut niste ani , fara levantica si xanax....Va pup!
  •  
    • 231 mesaje
    10 Ian 2007, 11:02
    0 0
    Maria,am tot cautat pe net cabinete reflexoterapie in orasul tau si nu am gasit,ramane sa mai intrebi tu prin oras si daca nu sunt....nu uita...forta si vindecarea vin de la Dumnezeu,indiferent pe ce cale!!!Pupici si sanatate.
  •  
    • 17 mesaje
    10 Ian 2007, 12:11
    0 0
    Maria, am citit doar o parte din postarile tale. Ultimul lucru pe care mi-au alunecat ochii era despre sfatul psihiatrei care te sfatuia sa iei serlift chiar dc nu ti-e bine. referitor la asta eu, ca psihiatru as adauga ca
    1.doza ar fi tb cerscuta treptat astfel incat ef. adverse sa fie minime.ar fi tb inceput cu 12,5mg si crescut in 2-3 luni la cel putin 100mg.
    2.ar fi fost necesar pentru o scurta perioada de timp de timp si de un medicament care sa actioneze foarte specific pe starea de vis/ireal(derealizare/depersonalizare) pe care o descrii.
    3.daca serliftul nu e tolerat chiar in cazul cresterii gradate a dozei, se trece la alt antidepresiv
    4.orice tratament medicamentos impune sistarea temporara a alaptatului/ablactatie
    5.nimeni nu-ti contraindica tratamentul homeopat in paralel cu cel allopat
    6.am vazut destule persoane [nu ti-o spun ca sa te descurajezi, ci ca apreciezi mai bine riscurile(unui tratament intiat tarziu, cand lucrurule se pot complica si mai tare) versus beneficii] care si-au revenit la normal cutratament de lunca durata(apox 1 an)
  •  
    • 218 mesaje
    10 Ian 2007, 15:38
    0 0
    maria,incearca sa aplici sfatul data de gaba.are mare dreptate!eu ma ocup cu medicina naturista si suplimentele naturiste.intradevar,Rhodiolinul este foarte bun,ca si Noni de altfel.ultimul utilizat in 3 luni are efecte extraordinare(multa lume a scapat de depresie si dependenta de produse psihiatrice).insa e nevoie de atentie speciala in folosire(agitat,nu la lumina,luat cu lingura de lemn sau plastic).daca poti,ia-l si nu-l intrerupe!incearca sa utilizezi infuzie de coada soricelului,tinctura de gingko biloba,infuzie de sunatoare.consuma zilnic suc de sfecla rosie,suc de telina,suc de varza sau suc de mere.multa sanatate si noroc.te imbratisez cu drag!